Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 01/23: rok nám nezačal vůbec dobře

4.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
CIPA 01/23: rok nám nezačal vůbec dobře
Asociace CIPA vydala výsledky ohledně počtu dodávek nových fotoaparátů a po mnoha měsících pozitivních zpráv je tu druhý měsíc, který vypadá hodně špatně. Zatímco dosud byly výsledky z posledních 3 let obvykle nejlepší, nyní je to s přehledem nehorší.
Mám další měsíc za námi a asociace CIPA vydává další statistiky týkající se počtu dodávek nových fotoaparátů. Ty poslední jsou za měsíc leden 2023 a není to moc pěkné čtení. Ačkoli rok 2022 byl obvykle plný pozitivních zpráv, data za loňský prosinec moc dobře nevypadala a leden je ještě horší. Celkově bylo totiž dodáno pouhých 374,8 tisíc fotoaparátů. Leden bývá slabý, ale ne až takhle, toto je meziroční propad o více než 35 %. I finančně je to nemalý pokles, a to o téměř 19 %.
 
CIPA logo
 
Kompakty kupodivu nejsou tou kategorií, která by strádala nejvíce. Těch bylo dodáno 112,5 tisíc, což je meziročně více než 37% propad, finančně to ale bylo jen přes 9 % dolů. Naprostým propadákem byly ale zrcadlovky. Těch se na trhu objevilo jen 56,3 tisíce, což je opravdu velmi malé množství a máme tu tak 68% propad proti loňskému lednu. Také finančně to spadlo opravdu výrazně, a to o 59 %. Jakž takž slušné výsledky měly CSC fotoaparáty, ale ani zde nebylo jediné číslo přes 100 %. Počet dodaných fotoaparátů se dostal na číslo 205,9 tisíc, což je více než 8% pokles. Docela netradiční je to, že finančně bezzrcadlovky klesaly více než počty, a to o 11 %. Tentokrát se tak průměrná cena fotoaparátů o trochu snížila.
 
CIPA 01/2023
 
Pokud se podíváme na objektivy, zde máme 29% propad na 508,9 tisíc kusů, finančně se to ale docela drželo a spadlo se jen o 8 %. Zatímco v prosinci vítězily objektivy pro menší čipy, tentokrát si vedení vzaly ty pro full frame a větší senzory. Dodáno jich bylo 281,4 tisíc kusů, což máme 22% propad v počtech a 6 % ve financích. Na trhu s objektivy měly nyní zhruba 55% zastoupení. Objektiv pro APS-C a menší senzory se musely spokojit s 227,6 tisíc kusů (meziročně -36 %) a finančním pádem o 15 %.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.