5.4.2021, Milan Šurkala, aktualita

Čísla dodávek fotoaparátů za únor vypadají pozitivně. Trh sám o sobě v podstatě nespadl, za což ale mohla i začínající pandemie v minulém roce. Dařilo se zejména CSC, která rostla počtem a především finančním objemem.

reklama
DSLR za CSC | od: Choakinek (3135)  5.4.202116:16
Jistě. Zákazníci dělají postupnou obměnu svých DSLR za CSC. Už výrobci alespoň tuší kudy se vydat, až bude obměna ­(takřka­) dokončena?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Pavel Matějka (888)  6.4.20218:38
No, zrcadlovek se taky pořád prodává docela dost. Že by jejich zažraní milovníci honem nakupovali, dokud vůbec existují?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Milan Šurkala (5946)  6.4.20219:23
Prodává se jich dost, zajímavostí ale je, že jejich průměrná cena je téměř třetinová ve srovnání s CSC. Vypadá to, že je opravdu zájem o high­-endová CSC, zatímco u zrcadlovek už moc lidí high­-end nekupuje. Dokonce navzdory poklesu v low­-endu se průměrná cena DSLR o něco snížila, což napovídá, že je dnes ve velkém nekupují dokonce ani profesionálové ­(high­-end u DSLR klesl ještě o trochu více­) a přechází na CSC. Sázka na video se očividně vyplácí a tahá zákazníky k dražším CSC.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Pavel Matějka (888)  7.4.20216:59
DSLR přece umí video taky. Podle mě je to taky už lepšími vlastnostmi celkově ­- přesnější ostření, pohodové manuální ostření, veliký hledáček s údaji, ve kterém jdou rovnou i prohlížet fotky... Poslední výhodou DSLR je fakt už jen výdrž baterky, a ta se dá snadno řešit více akumulátory v batohu nebo kapse, pokud tedy člověk potřebuje za den nafotit víc, než nějakých 400­-500 fotek ­(což většině lidí stačí na týdenní dovolenou­).

No a všechny ty lepší vlastnosti mají právě drahé bezzrcadlovky, zatímco u těch levnějších to ještě kulhá, třeba právě v kvalitě hledáčku. No a proto se možná prodají i levné DSLR?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Milan Šurkala (5946)  7.4.202110:59
Ale to přeci není o tom, že ­"také umí­" video. Podívejme se na nabídku zrcadlovek. V podstatě je jen jediná opravdu ­"video­" zrcadlovka, a to Canon EOS­-1D X Mark III, což je stroj za skoro 200 tisíc Kč. Tedy úplně top high­-endu. Z těch normálnějších tam obvykle pár věcí chybí.

Nikon D780 vypadá asi nejlépe, má 10bitový N­-Log záznam, HLG, FHD je k dispozici až do 120p. Nemá ale H.265, chybí i 4K60p nebo fázové ostření při videu ­(což ale trápí i Panasonic u CSC, i když ten má aspoň DFD, které při běžném točení funguje dost slušně­).

U Canonu zase najdeme duální pixely, které fungují velmi dobře, ale kromě výše zmíněného EOS­-1D tam máme snad jen jeden model, a to EOS 5D Mark X. Ten však končí na 4K30p ­(nicméně je i DCI 4K­), FHD60p, H.264. Vyšší frekvence u 4K nebo FHD nic. Naštěstí, Log záznam, 10bitů je k dispozici za příplatek 98 EUR. V APS­-C není pro lepší video vůbec nic. EOS 90D je také jen 4K30p, FHD má sice při 120p, ale jen 8 bitů, žádný Canon Log...

Takže u Nikonu a Canonu máme po jedné high­-endové video zrcadlovce pro nadšence i profesionálnější nasazení ­(+ top high­-end EOS­-1DX, která snad jako jediná umí 4K při 60p­). A teď se podívejte, co umí CSC ve videu. Tam už u několika modelů máme dokonce 4K120p i 8K30p...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Cejpatka (346)  7.4.202120:26
Nikon D780 má fázové ostření pro video, stejný jako u Z6.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Milan Šurkala (5946)  7.4.202120:59
Jo, pravda, zapomněl jsem, díky za upozornění. Tím spíše je D780 asi tou nejlepší DSLR pro video v cenové relaci běžných smrtelníků.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Milan Šurkala (5946)  6.4.20219:10
Oni to vědí. Že se tobě ten plán nelíbí, neznamená, že neexistuje :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Choakinek (3135)  6.4.202116:08
No ne, jde o to, že až zákazníci vymění DSLR za CSC, zájem o CSC dramaticky klesne. Tak mě zajímá, co bude potom? Jak se na tento scénář ty firmy připravují?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Jirik_H (553)  6.4.202117:11
To mě tedy pobavilo...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Choakinek (3135)  6.4.202122:17
Co tě na tom pobavilo?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Jirik_H (553)  7.4.202112:56
Tohle myšlení
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Milan Šurkala (5946)  6.4.202119:40
Tak vymění staré CSC za nové CSC, ne? Pořád tam máš 200 tisíc lidí, kteří si v únoru koupili DSLR a za několik let budou muset přejít na CSC, nechtějí­-li koupit Ricoh ­(pokud bude ještě jeho divize existovat a pokud tedy vůbec budou chtít fotoaparát­). Na tento scénář se připravují např. tím, že se ve zvýšené míře soustředí na video, které zastarává mnohem rychleji než fotografie. 24MPx fotky byly OK přes 10 lety a OK jsou dnes, není výrazný důvod upgradovat. Ale zatímco před 10 lety stačilo FHD 60p, dnes už by se takovému modelu každý vysmál. Nestačí už ani 4K30p, chce to ideálně 4K60p. Za pár let bude standardem 8K30p, také bude běžnější 4K120p. Za deset let 8K60p... Připravují se kamerami pro profesionálnější nasazení, technologiemi a fotoaparáty pro drony, vloggování... Připravují se na to docela dost. Nač by se připravovaly na fotografie, když budoucnost ­(a ostatně i přítomnost­) je ve videu? Že ty tam tu budoucnost nevidíš, neznamená, že tam není.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: DSLR za CSC | od: Puppy8 (330)  6.4.202119:59
Opravdu je taková převaha videa před statickou fotografií? Pokud nepočítám blbosti natáčené mobilem na sociální sítě, tak stále vídám více fotografií. Na ­(polo­)profesionální video jsou zase jen drahé přístroje, které se uchladí.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: DSLR za CSC | od: Milan Šurkala (5946)  6.4.202120:18
"Opravdu je taková převaha videa před statickou fotografií?­"

Neříkám, že je převaha, ale že vlastnosti videa jsou dnes výrazně větším tahounem než kdysi a významnost tohoto faktoru do budoucna ještě poroste. Co se dnes řeší u fotoaparátů v recenzích? AF ve videu, přehřívání ve videu, snímkovací frekvence ve videu, barevné ­(a DR­) profily ve videu,...

"Pokud nepočítám blbosti natáčené mobilem na sociální sítě, tak stále vídám více fotografií.­"

Otázkou je kde. Na video se dnes přesouvá skoro vše včetně zpravodajství. Nejeden server už zavádí vedle klasických článků také textové upoutávky na zprávu ve formě videa. Dnes se už tolik nepíší blogy, dnes se častěji točí vlogy ­(a nehovořím jen o puberťácích, kteří natočí kdejakou blbost telefonem, ono existuje i mnoho youtuberů s opravdu velmi kvalitním vybavením­). Ostatně i na těch sociálních sítích jde vidět, jak to video začíná válcovat. Kde jsou ty doby, kdy byly na Instagramu jen fotky. A uvědomte si, že ti lidé, kteří ­"dnes­" natáčí tato videa na sociální sítě, jsou ti lidé, kteří si budou ­"zítra­" ty přístroje kupovat. Dnešní děti neřeší text, statické obrázky už jim také moc nevoní.

"Na ​­(polo​­)profesionální video jsou zase jen drahé přístroje, které se uchladí.­"

Očividně se tyto ­(i ty hůře chladící se­) modely ve velkém prodávají, když průměrná cena CSC je téměř trojnásobkem průměrné ceny DSLR. A jak také vidíme, finanční stránky mnoha firem se začaly zlepšovat poté, co se začaly soustředit na video a high­-endové fotoparáty s profesionálnějšími funkcemi pro video. Snad každá firma, která vykazovala vylepšené hospodářské výsledky, jako důvod zmiňovala úspěch některého na video zaměřeného modelu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: DSLR za CSC | od: Puppy8 (330)  6.4.202123:18
Trend vlogů místo psaného textu je právě to, co jde zcela mimo mě. Často mě to od konzumace obsahu zcela odradí ­(a to i v případě video recenzí na DPreview­). Chápu že je to ale generační problém, bude mi 50.

Tak snad budou nadále nějaké přístroje i na ­"old school­" focení :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Milan Šurkala (5946)  6.4.202123:22
Tak já také mnohdy upřednostňuji spíše text než video ­(přestože jsem o 15 let mladší než Vy­), ale taková je doba. Co se týče focení, tak ta funkce se jistě nikam nevytratí, jen bude docházet k výraznějšímu rozvoji u videa. Ostatně to, že se bude zlepšovat video, neznamená, že se nezlepší i fotky. Když se sníží šum čipu, tak to bude jak u videa, tak u fotek...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: zolo_sk (218)  7.4.202112:58
To nie je generačný problém. A už vôbec nie vo vás. To je problém tejto zdegenerovanej doby a celkovej lenivosti ľudstva ­(mládeže?­).
Asi je každému jasný rozdiel vlog vs. blog. Podstatné je, že zatiaľ čo text zľahka prebehnem a niektorí dokážu rýchlo čítať, vlog netušíte čo bude o vetu ďalej, ste nútený počúvať a sledovať celý dej, aj keď je v ňom veľa informačnej vaty. V blogu viete umiestniť vzorec, kresbu, schému, fotku a môžete ju mať na očiach pri čítaní dlhšiu dobu, v blogu ste odkázaní na to, ako dlho bude visieť v tom videu, ak krátko a neskôr v monológu sa odvoláva na tabuľku či diagram, ktorý ste si nezapamätal, tak sa vo videu musíte vrátiť, často netušíte v akom čase to bolo. Proste blog je ľahšie stráviteľný ako vlog. Vlog je vhodný, keď niečo robíte a popri tom môžete iba počúvať.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Milan Šurkala (5946)  7.4.202115:43
"Vlog je vhodný, keď niečo robíte a popri tom môžete iba počúvať.­"

Na to je vhodnější spíše podcast, ne? Různé věci mají vhodnou různou formu a nedá se říci, že je něco lepší než druhé, každému tématu sedí něco jiného. Také obvykle preferuji spíše čtenou formu, ale jsou také věci, kde je nejvhodnější volbou vlog ­(a mnohé platformy dovolují rychlejší přehrávání­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Choakinek (3135)  6.4.202122:18
Aha, 8K60p, 4K120p... dobrá, dobrá... no tak uvidíme ;­-­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Puppy8 (330)  6.4.202123:19
Pak to video skončí na sociální síti v 1080p kvalitě s tak hroznou kompresí, že vypadá jak 480p ­(typicky Facebook­) :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: DSLR za CSC | od: Choakinek (3135)  7.4.20214:38
Tak i na tom Youtubu... jakmile je na scéně např. ­"mluvící hlava­", tak je to v pohodě, ale při nějakém záběru např. na krajinu apod. je už nutné volit např. 4K rozlišení jenom proto, abych si vychutnal kvalitní FullHD.

Z těch fotoaparátů pochopitelně leze video s násobně vyšší kvalitou. Tedy kvalita se ztratí v onlajnu :­-­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.