Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 08/21: situace se stabilizuje, CSC rostou

8.10.2021, Milan Šurkala, aktualita
V dalších statistikách asociace CIPA se ukazuje, že se situace na trhu s fotoaparáty stabilizuje a trh se už výrazně nepropadává. V některých ukazatelích dokonce roste, což se týká především CSC fotoaparátů.
Před pár dny vyšly další statistiky CIPA, tentokrát pro měsíc srpen 2021. V něm bylo dodáno 655 tisíc fotoaparátů, což je proti loňskému srpnu o 4,3 % méně kusů, ale finančně dokonce o 15,1 % více. Loňský srpen sice byl ještě ve znamení propadu při koronavirové pandemii, už tehdy se ale pomalu oživoval. Nemáme zde tedy typický cca 20% meziroční propad.
 
CIPA logo
 
Pokud jde o kompakty, ty se prodejně propadly o 12,6 % na 250 tisíc kusů, finančně pak jen o 2,2 %. Je tedy vidět, že se opět zvýšila průměrná cena na kus a prodávají se především ty dražší. V případě zrcadlovek trh sice klesl o 11,9 % na 153 tisíc kusů, ale finančně si DSLR dokonce polepšily o 3,5 %. Nejlépe ale na tom jsou už docela tradičně CSC fotoaparáty, které jsou poslední aktivně vyvíjenou skupinou fotoaparátů. Tam s 252 tisíci kusy jde o 12,3% nárůst proti loňskému srpnu a financemi jde dokonce o 24,8 % více. Vidíme také, že CSC mají o 2/3 vyšší prodeje než DSLR.
 
Když se nyní podíváme na objektivy, zde se full frame i verze pro menší čipy moc nezměnily. Pro FF a větší senzory tu máme 341 tisíc kusů, což je meziročně o 1,5 % méně, ale finančně o 12,8 % více. Objektivy pro APS-C a menší klesly o 2 % na 395 tisíc kusů a financemi si polepšily o 7,6 %. Jak vidíme, obě skupiny jsou počtem kusů už docela vyrovnané. Zajímavým poznatkem je, že FF objektivy jsou v průměru 3,7× dražší než pro menší systémy. V případě CSC vs DSLR je to 2,13násobek.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.