Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CIPA 09/21: vracíme se do starých kolejí

8.11.2021, Milan Šurkala, aktualita
Máme zde statistiku dodávek fotoaparátů za uplynulé září. Tentokrát nebudeme až tak pozitivní. Vše se vrací do starých kolejí a s tím i tradiční postupné propady prodejů fotografické techniky. CSC se nadále drží nejlépe a padají nejméně.
Asociace CIPA vydala data dodávek fotoaparátů za září a není to příliš pozitivní. I když naprosto všechny kategorie fotoaparátů v počtech i peněžním objemu trochu rostly proti srpnu, pohled na graf prozrazuje, že se vracíme do starých kolejí. Loňské jaro a začátek léta byly ve znamená koronavirového propadu, naopak podzim byl velkým oživením, který si lehce vynahrazoval předchozí propad. I proto je letošní září poněkud pesimistické. Dodáno bylo 704,7 tisíce fotoaparátů, což je o 30,3 % méně než loni. Finančně jde o 19,6% propad, což stále ukazuje přechod k dražším fotoaparátům.
 
CIPA graf 09/2021
 
Kompakty meziročně spadly o 32,2 % na 274,9 tisíc kusů, pro tentokrát jsou ale znovu nejprodávanější kategorií. Kvůli jejich nejnižší průměrné ceně jsou ale finančně nejmenší (6,2 mld jenů). Zrcadlovky spadly o 31 % na 166,6 tisíc kusů (a 7,36 mld. jenů), u CSC je to pak o 27,7 % na 263,2 tisíce kusů (a 28,1 mld. jenů). Průměrné CSC je tak 2,42× dražší než DSLR.
 
Když se ještě podíváme v rychlosti na objektivy, tak tam při dodávkách 796,5 tisíc kusů došlo k 17,3% propadu v počtu kusů, ale v 17,7% nárůstu co do financí. Důvodem je větší směrování na full frame. Tam bylo dodáno 404,6 tisíc kusů, což je meziročně o 0,2 % více, finančně dokonce o 31,5 %. Naproti tomu objektivy pro APS-C a menší zaznamenaly 29,9% propad, je jich s 391,9 tisíc kusů dokonce méně než verzí pro full frame.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.