Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Co nového pod sluncem?

6.8.2007, Jan Čerbák, aktualita
Canon a Sony investují do technologie CMOS, zatímco Kodak uvedl první kompakt se senzorem právě typu CMOS. Sigma vybavuje své objektivy pro Nikon tichým ostřením a Panasonic chrlí jeden kompakt za druhým. Překvapil však Fujifilm, který uvedl naráz 7 kompaktů.

Panasonic DMC-FX55 a DMC-FX33


Nové stylové kompakty FX55 a FX33 jsou, jak je u Panasonicu dobrým zvykem, vybaveny stabilizovanou optikou Leica s 3,6x rozsahem zoomu od širokoúhlých 28mm k portrétnímu ohnisku 100mm. Jako naprostá většina posledních digitálů Panasonic i FX55 a FX33 jsou vybaveny funkcí ostřením na obličej a novým obrazovým procesorem Venus Engine třetí generace. Novinkou u Panasonicu je režim „Inteligent Auto“, který je variantou, jak název napovídá, chytrého automatického režimu, který zvolí dle snímané scény nejvhodnější motivový režim.



„Víkendoví“ fotografové, kteří rádi jen zapnou fotoaparát a fotí, jistě ocení, že jim Panasonic tímto inteligentním režimem vychází vstříc. Inteligent Auto však v sobě skrývá i další funkce pro ještě snadnější fotografování, jako zmíněné ostření na obličej (face detection AF) nebo inteligentní kontrola nastavení citlivosti ISO. Oba modely se liší jen LCD obrazovkou: FX55 (úhlopříčka 3“, rozlišení 230tis. pixelů) a FX33 (velikost 2,5“, rozlišení 207tis. pixelů). To vše je zapouzdřeno v elegantním kovovém těle, jež je vyvedeno v barvách červené, černé, stříbrné, nebo růžové.


Panasonic DMC-FZ18


Nedávno jsme vás informovali o velmi zajímavém ultrazoomu Panasonic FZ8, který přes všechny klady má zoom s ne příliš širokým koncem 35mm. Panasonic si vzal výtky k srdci a uvedl nový model FZ18, který je vybaven zcela novým stabilizovaným objektivem Leica s úctyhodným 18násobným rozsahem 28-504mm a přináší do třídy pokročilých ultrazoomů režim „Inteligent Auto“ (viz výše), citlivost až ISO 1600.



Jak však ukazuje zkušenost Olympusu s modelem SP-550, objektivy s takto extrémním rozsahem jsou náchylné k nejrůznějším optickým vadám a zpomalují rychlost autofocusu. Pro korekci optických vad byly v konstrukci objektivu použity tři asférické čočky a dva ED optické členy s nízkým indexem lomu. Panasonic FZ18 je bezesporu velmi zajímavým ultrazoomem, který je díky obrovskému rozsahu ohnisek a pokročilým funkčním nastavením jedním z nejuniverzálnějších fotoaparátů na trhu.


Kodak Easyshare C513


Tento digikompakt nevypadá na první pohled nijak zajímavě a působí až levně. Ani technické parametry nejsou nijak ohromující: 5 Mpix. senzor, 3x zoom (36-108mm EQ35mm), 2,4“ LCD displej s rozlišením 115tis. pixelů.



Kodak však tento fotoaparát bude prodávat za 99$, takže by se po navýšení ceny o dovozní náklady a marže mohl prodávat v ČR za cenu přibližně 2.500,- Kč. K tomu je jako první kompaktní fotoaparát vybaven místo klasického CCD senzoru čipem technologie CMOS vlastní výroby i vývoje.


Sigma 17-70mm F2,8-4,5 DC Macro HSM a Sigma 18-50mm F2,8 DC EX Macro HSM


Sigma je tradičním výrobcem objektivů a nedávno inovovala své oblíbené základní zoomy pro DSLR s malými čipy. Starší varianta druhého zmíněného objektivu se zúčastnila jedné z našich recenzí.



Inovace obou modelů spočívá v implementaci ultrasonického ostřícího motorku (zkratka HSM v označení objektivu), který poskytuje v porovnání s běžnými mikromotory rychlejší a tišší ostření. Obě varianty s HSM ostřícím motorem zatím Sigma nabízí jen na bajonet Nikon.


Fujifilm FinePix A920


Fujifilm překvapil fotografickou veřejnost mnoha novými kompakty. Jedním z nich je stylový FinePix A920 se super CCD čipem o rozlišení plných 9 Mpix., čtyřnásobným zoomem, 2,7“ velkým LCD displejem a inovativní řešeným slotem pro paměťové karty.



Je obvyklé, že multifunkční čtečky karet zvládnou přečíst několik typů karet v jednom slotu, ale u fotoaparátů se podobné řešení ještě nerozšířilo. FinePix A920 zvládá ve svém jednom slotu číst a zapisovat na klasické karty Fujifilmu xD picture card, rozšířené SD karty i jejich vysokokapacitní bratříčky SD HC.




Fujifilm FinePix F480


V elegantním černém těle se představuje další designerský kousek z dílny Fujifilmu s označením FinePix F480. Vybaven je dnes již klasickým rozlišením 8Mpix., čtyřnásobným zoom objektivem s počátečním ohniskem 28mm.



Dále se pyšní 2,7“ velkým LCD monitorem s výborným rozlišením 230tis. pixelů a opět sdruženým slotem pro paměťové karty xD, SD, SD HC (viz výše).


Fujifilm FinePix Z10fd


FinePix Z10fd je mezi fotoaparáty jedinečným šperkem. Elegantní broušené kovové tělo s trojnásobným zoomem a rozlišením 7,2 Mpix. lze dodat v pěti barevných variantách: černé, oranžové, zelené, modré a růžové. Jak napovídají písmena fd v názvu, kompakt umí ostřit na tvář, dále je vybaven funkcí Picture stabilization (shodně s F480), která nastaví odpovídající citlivost ISO a čas závěrky, aby nedošlo k roztřesení snímků. Nejedná se tedy o pravou stabilizaci (optická a čipová), ale o její elektronickou náhražku.



Dále zet desítka nabízí užitečný režim Dual shot, který vyfotí a uloží dva rychle po sobě jdoucí snímky, přičemž jeden s bleskem a druhý bez blesku. Mimo to je vybavena také sdruženým slotem pro xD, SD, SD HC karty a vysokokapacitním akumulátorem s výdrží až na 200 snímků.


Fujifilm FinePix F50fd


Nejvyspělejší stylovou novinkou je FinePix F50fd. Nabízí svému uživateli stabilizovaný digitální Super CCD HR čip s rozlišením 12Mpix. Fujifilm se tímto digikompaktem řadí k ostatním výrobcům 12Mpix. kompaktů Panasonicu a BenQ (viz článek Novinky kam se podíváš). Na kompaktu lze nastavit při plném rozlišení citlivost až ISO 1200, ovšem je otázkou, jak si kompakt s takovým rozlišením poradí při tak vysoké citlivosti s digitálním šumem a to i přesto, že čipy Super CCD HR na šum příliš netrpí. Citlivost ISO 3200 je k dispozici při rozlišení 6 Mpix. a ISO 6400 při rozlišení 3 Mpix.



Objektiv má klasický trojnásobný rozsah 35-105mm (EQ35mm) a LCD monitor s úhlopříčkou 2,7“ má výborné rozlišení 230tis. pixelů. F50fd disponuje funkcí inteligentního blesku, která automaticky upraví výkon blesku na základě typu fotografované scény. Fotoaparát také disponuje funkcí automatické redukce červených očí při zpracování snímku procesorem fotoaparátu. Užitečný je i manuální režim, ve kterém lze na fotoaparátu nastavit jakýkoliv parametr nezávisle na automatice (clonové číslo, expoziční čas, rozlišení, citlivost ISO,...). Novinkou je infra port pro stahování exponovaných snímků do počítače/tiskárny.


Fujifilm FinePix S8000fd


Stejně jako Olympus a Panasonic i Fujifilm uvádí na trh svůj nový ultrazoom s 18x rozsahem zoom objektivu. Od svých konkurentů se však liší rozsahem 27-486mm, který je o chlup (1mm) posunutý k širokému ohnisku. Vzhledem k extrémně dlouhému ohnisku je logická implementace čipové stabilizace. FinePix S8000fd je však jedním z prvních kompaktů vybavených stabilizací tohoto výrobce. Ultrazoom se v mnohém podobá zrcadlovkám (ergonomií, přímými ovladači), jen ten ohniskový rozsah by uživatelé zrcadlovek museli pokrýt minimálně dvěma objektivy.



Srdcem FinePixu S8000fd je digitální čip s rozlišením 8,0 Mpix. Stejně jako na FinePixu F50fd lze nastavit při plném rozlišení citlivost až ISO 1600, ISO 3200 a ISO 6400 při rozlišení 4 Mpix. Funkce ostření na tvář je (stejně jako u ostatních fotoaparátů Fujifilm v tomto článku) spřažena s měřením expozice (fotografovaný obličej tak bude vždy korektně exponován bez ohledu na okolní světelné podmínky) a redukcí červených očí (fotoaparát sám při zpracování signálu „vymaže“ červené oči ze snímku). Dále je ultrazoom vybaven všemi moderními funkcemi Fujifilmu: inteligentní blesk, sdružený slot pro xD, SD a SD HC paměťové karty aj. Oproti předchozím modelům je S8000fd vybaven LCD monitorem s úhlopříčkou 2,5“ s nadprůměrným rozlišením 230tis. pixelů.


Fujifilm FinePix Z100fd


Supertenký stylový kompakt od Fujifilmu FinePix Z100fd vyniká ostrými elegantními liniemi a moderním designem. K dostání bude ve čtyřech barevných variantách: růžové, stříbrnohnědé, čistě černé a černobílé. Díky jen 19,8mm tenkému tělu se fotoaparát skryje prakticky do jakékoliv kapsy, aniž by dělal „bouli“. To jistě ocení fotografové v oblecích a fotografky s malými večerními kabelkami. Elegantní celokovové tělo v sobě ukrývá nejmodernější technologii fotoaparátů Fujifilm: systém ostření na obličej, čipová stabilizace, citlivost ISO 100-1600 (při plném rozlišení), rozlišení snímacího senzoru 8 Mpix. a zapouzdřenou optiku s širokým pětinásobným rozsahem 35-177mm (ekvivalent kinofilmu).



Digitál je, jak se na takto výjimečnou novinku sluší a patří, vybaven velkým LCD panelem s úhlopříčkou 2,7“ a rozlišením 230tis. pixelů. Stylové kompakty většinou nevynikají zrovna intuitivním ovládáním a množstvím ovládacích prvků, FinePix Z100fd je výjimkou. Čtyřsměrný ovladač na zadní straně rovněž slouží jako kolečko pro listování v menu a mezi pořízenými snímky, díky čemuž je ovládání snazší a rychlejší.


Fujifilm FinePix S5800


Posledním digitálem z dílny Fujifilmu je FinePix S5800, který nahrazuje úspěšný ultrazoom S5700. Novinka se pyšní poctivou výbavou, výbornou ergonomií a moderními funkcemi. Snímací prvek s rozlišením plných 8 Mpix. sice není vybaven čipovou stabilizací, jako některé jiné novinky od Fujifilmu, ale dokáže při plném rozlišení exponovat až při citlivosti ISO 1600. Objektiv s destinásobným rozsahem 38-380mm má téměř konstantní světelnost F 3,5 – 3,7; LCD monitor s úhlopříčkou 2,5“ má rozlišení 230tis. pixelů a stejně jako u ostatních novinek od Fuji je i S5800 vybaven duálním slotem pro xD a SD (SD HC) paměťové karty.



Výrobce u tohoto modelu použil nový intuitivní GUI (= graphical user interface) systém ovládání, který, dle tvrzení výrobce, by měl být jednodušší na ovládání i pro naprosté začátečníky. I když za veškeré výše uvedené technické parametry by se nemusel žádný moderní ultrazoom stydět, tak hlavní výhody FinePixu S5800 zůstávají v jeho skladnosti a jednoduchosti ovládání. FinePix S5800 je určen pro fotografy, kteří fotografovali hlavně s levnými kompakty, ale chtějí od svého fotoaparátu víc.




Kodak napadá Panasonic


Trocha konkurenčního boje někdy neuškodí, a i když se většinou jedná o uvádění nových a lepších výrobků, nebo slevové akce, stávají se často prostředky vedení konkurenčního boje i patenty a žaloby o ně.



Nedávno nařkl Kodak společnost Matshushita (Panasonic, JVC a spol.), že zneužívá jeho patenty při kompresi dat, výrobě digitálních čipů, funkci volitelného rozlišení fotografie na fotoaparátu apod. Pokud Kodak ve své žalobě uspěje, bude muset Matshushita (Panasonic) platit Kodaku licenční poplatky, jak to již činí společnosti Olympus a Sanyo.


Samsung i85


Elegantní, účelový, až spartanský. Takový je design nového stylového kompaktu Samsung i85. Tento digikompakt je s tloušťkou 20,2mm jen o 0,4mm tlustší než Fujifilm FinePix Z100fd (viz výše) a stejně jako jeho konkurent se pyšní pětinásobným zoomem se zapouzdřenou optikou, avšak o rozsahu 36-180mm.



Srdcem kompaktu je osmimegapixelový digitální čip velikosti 1/2,5“, jaký je v mnoha moderních digitálech. Autofocus je optimalizovaný na rozpoznání tváře a stabilizace je, jako u mnoha jiných kompaktů, elektronická (při nízké hladině osvětlení zvýší citlivost ISO). Překvapením je opravdu velký LCD panel s úhlopříčkou 3,0“ a výborným rozlišením 230tis. pixelů.


Inovace řady NV od Samsung


Vyšší řada kompaktů Samsung označená písmeny NV (= new vision) prodělala výraznou obměnu. Důkazem jsou zcela nové fotoaparáty Samsung NV 8, NV 15 a NV 20. Trio nových digitálů jsou bezesporu největší fotonovinkou Samsungu v tomto roce. Funkční výbavou si jsou však všechni tři kompakty podobné jak vejce vejci. Dokonce i objektiv Schneider-Kreuznach s trojnásobným rozsahem 34-102mm (ekvivalent kinofilmu) je u všech nových NVxx shodný. Fotograf si tak může vybrat de facto ten samý digitál se třemi různými rozlišeními snímače: 8 Mpix. (NV 8), 10 Mpix. (NV 15) a 12 Mpix. (NV 20). Nejzajímavější je kupodivu právě Samsung NV 8, který, ač s rozlišením 8 Mpix. je vybaven velikým senzorem s úhlopříčkou 1/1,76“, díky čemuž u něj lze očekávat velmi nízkou hladinu šumu.



Samsung NV 20 (na obrázku) se pak řadí k moderním kompaktům s extrémně vysokým rozlišením 12 Mpix. jako jsou Fujifilm FinePix F50fd, Panasonic FX100 a Casio Exilim EX-Z1200SR. Model NV 15 pak představuje rozumný kompromis mezi oběma proudy. „Bratři v triku“ jsou pak shodně vybaveni opravdovou stabilizací ASR (= advanced shake reduction), LCD monitorem s úhlopříčkou 2,5“ a rozlišením 230tis. pixelů, citlivost ISO lze nastavit až na hodnotu 3200. Příjemným překvapením je pak rychlost sériového snímání 7 snímků za vteřinu v řadě až 20ti snímků.


CMOS technologie táhne


V rozestupu hodin zveřejnily společnosti Canon a Sony rozsáhlé investice do CMOS čipů pro kompaktní digitály, čímž končí mnohaleté partnerství těchto společností, kdy Sony dodávala digitální CCD čipy pro kompakty Canon. Je tedy možné, že do několika let budou kompakty se CCD čipy stejnou raritou, jako jsou dnes kompakty kinofilmové a vládu nad segmentem digikompaktů převezme technologie CMOS.


Trendy


Jak z většiny novinek vyplývá, trendem moderní doby je neustálé navyšování rozlišení digitálních čipů a hlavně LCD displejů. Nepsaným standardem je již displej velikosti 2,5“-3,0“ s rozlišením dosahujícím úžasných 230 tis. pixelů. Jsme také svědky zrodu zcela nové třídy kompaktů s rozlišením 12 Mpix. Kvůli větším čipům jsou však tyto digitály vybaveny jen trojnásobným zoomem.

Zdrojem pro tento článek byly jako vždy tiskové zprávy společností: Canon, Fujifilm, Kodak, Panasonic, Samsung, Sigma, Sony a novinky ze serveru www.dpreview.com.