Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

"Copyrightoví trollové" útočí s obrázky v licenci Creative Commons

5.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
"Copyrightoví trollové" útočí s obrázky v licenci Creative Commons
V digitálním světě je mnoho různých druhů trollů. Máme trolly diskuzní, v korporátní sféře to jsou pak často ti patentoví. V poslední době se rozrostl počet těch, kteří se snaží zneužívat autorských práv a snímků v licenci Creative Commons.
Uchopit správně autorské právo není vždy snadné. Existuje několik typů licencí a máme obsah ve veřejné doméně (public domain) použitelný bezplatně prakticky pro cokoli, Creative Commons použitelný bezplatně s podmínkami až po copyrightem chráněný obsah použitelný se svolením a obvykle za poplatek. A právě na Creative Commons se rozhodli vydělávat někteří trollové. Tato licence existuje v mnoha verzích a zpravidla vyžaduje uvedení autora a licence, a pak podle typu (ne)dovoluje úpravy, komerční využití a podobně. Toto se stalo osudné jednomu studentovi, který využil snímek v CC licenci na své stránce ohledně covidu. Fotografie lékařské jehly byla v CC, uvedl i zdroj, vše vypadalo být v pořádku. Přesto na něj byla podána žaloba.
 
Creative Commons logo
autor: Creative Commons, public domain (CC0), přes Wikimedia Commons
 
Není jasné, zda jde v případě žalujícího o autora nebo organizaci, která ho zastupuje, nicméně v licenci bylo požadováno mimo uvedení standardních požadavků také přidání odkazu na stránku fotografa včetně zveřejnění licenčních požadavků. To už student neprovedl a nyní tak kvůli této copyrightové pasti čelí žalobě, která ho může vyjít na 5000 USD. Některé firmy a autoři záměrně využívají této pasti, produkují obsah v licenci Creative Commons, kterou doplní o složité požadavky, u kterých je jednoduché provést nějakou chybu. Pak už jen čekají, kdo se chytne.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.