Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Creative Commons uvádí nový vyhledávač bezplatných obrázků

3.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Vyhledávání bezplatných obrázků v public domain nebo v Creative Commons licenci bude nově o něco jednodušší. Správce těchto licencí totiž vydal nový CC Search, který prohledává mezi stovkami milionů takových obrázků.
Pokud chcete ve svém projektu použít nějakou fotografii nebo obrázek, buď jej musíte vytvořit sami, koupit na nějaké fotobance (příp. přímo od tvůrce), nebo také využít bezplatný materiál. Takový může být např. v public domain (veřejné doméně) nebo pod Creative Commons licencí, která stanovuje, za jakých podmínek a k čemu lze dílo využít. Taková díla se dala hledat např. přes Google Images se zvolením a zaškrtnutím zamýšleného použití, na Flickru i mnoha jiných databázích včetně té od samotného správce těchto licencí. A právě správce Creative Commons nyní přichází s vylepšeným vyhledávačem CC Search.
 
Creative Commons logo
 
Ten je rychlejší a přehlednější než předchozí varianta, která bude ještě nějakou dobu dostupná. Nová varianta vyhledává v 19 databázích se zhruba 300 miliony snímků, mezi nimiž je i Wikimedia, Flickr, DeviantArt nebo Adobe Behance, na kterém je až podezřele mnoho profesionálních děl uvolněných pod CC licencemi (zde se spíše naskýtá otázka, zda tak autoři v některých případech neudělali omylem). V seznamu je i několik muzeí a naopak tam chybí podezřelé stránky jako Pxhere, Pexels nebo Pixabay, kde se nezřídka mezi skutečnými CC obrázky bezplatně nabízí i kradené snímky. I tak ale Creative Commons nezaručuje, že jsou snímky opravdu uvolněny pod danou licencí a radí si to na zdrojových stránkách zkontrolovat.
 
Užitečnou funkcí je i nabízený HTML kód, který obsahuje požadované uvedení zdroje (tzv. attribution), které musí doprovázet snímky pod CC licencí. Creative Commons plánuje ještě v tomto roce rozšířit vyhledávání o knihy a audio soubory, které byly uvolněny zdarma (ať už autorem přímo nebo tím, že uplynula požadovaná doba od jeho smrti a díla tak spadla do public domain).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.