www.digimanie.cz
>
>

Creative Commons uvádí nový vyhledávač bezplatných obrázků

Creative Commons uvádí nový vyhledávač bezplatných obrázků
, , aktualita
Vyhledávání bezplatných obrázků v public domain nebo v Creative Commons licenci bude nově o něco jednodušší. Správce těchto licencí totiž vydal nový CC Search, který prohledává mezi stovkami milionů takových obrázků.
K oblíbeným
reklama
Pokud chcete ve svém projektu použít nějakou fotografii nebo obrázek, buď jej musíte vytvořit sami, koupit na nějaké fotobance (příp. přímo od tvůrce), nebo také využít bezplatný materiál. Takový může být např. v public domain (veřejné doméně) nebo pod Creative Commons licencí, která stanovuje, za jakých podmínek a k čemu lze dílo využít. Taková díla se dala hledat např. přes Google Images se zvolením a zaškrtnutím zamýšleného použití, na Flickru i mnoha jiných databázích včetně té od samotného správce těchto licencí. A právě správce Creative Commons nyní přichází s vylepšeným vyhledávačem CC Search.
 
Creative Commons logo
 
Ten je rychlejší a přehlednější než předchozí varianta, která bude ještě nějakou dobu dostupná. Nová varianta vyhledává v 19 databázích se zhruba 300 miliony snímků, mezi nimiž je i Wikimedia, Flickr, DeviantArt nebo Adobe Behance, na kterém je až podezřele mnoho profesionálních děl uvolněných pod CC licencemi (zde se spíše naskýtá otázka, zda tak autoři v některých případech neudělali omylem). V seznamu je i několik muzeí a naopak tam chybí podezřelé stránky jako Pxhere, Pexels nebo Pixabay, kde se nezřídka mezi skutečnými CC obrázky bezplatně nabízí i kradené snímky. I tak ale Creative Commons nezaručuje, že jsou snímky opravdu uvolněny pod danou licencí a radí si to na zdrojových stránkách zkontrolovat.
 
Užitečnou funkcí je i nabízený HTML kód, který obsahuje požadované uvedení zdroje (tzv. attribution), které musí doprovázet snímky pod CC licencí. Creative Commons plánuje ještě v tomto roce rozšířit vyhledávání o knihy a audio soubory, které byly uvolněny zdarma (ať už autorem přímo nebo tím, že uplynula požadovaná doba od jeho smrti a díla tak spadla do public domain).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala18 komentářů