www.digimanie.cz
>
>

Creative Commons uvádí nový vyhledávač bezplatných obrázků

Creative Commons uvádí nový vyhledávač bezplatných obrázků
, , aktualita
Vyhledávání bezplatných obrázků v public domain nebo v Creative Commons licenci bude nově o něco jednodušší. Správce těchto licencí totiž vydal nový CC Search, který prohledává mezi stovkami milionů takových obrázků.
K oblíbeným
reklama
Pokud chcete ve svém projektu použít nějakou fotografii nebo obrázek, buď jej musíte vytvořit sami, koupit na nějaké fotobance (příp. přímo od tvůrce), nebo také využít bezplatný materiál. Takový může být např. v public domain (veřejné doméně) nebo pod Creative Commons licencí, která stanovuje, za jakých podmínek a k čemu lze dílo využít. Taková díla se dala hledat např. přes Google Images se zvolením a zaškrtnutím zamýšleného použití, na Flickru i mnoha jiných databázích včetně té od samotného správce těchto licencí. A právě správce Creative Commons nyní přichází s vylepšeným vyhledávačem CC Search.
 
Creative Commons logo
 
Ten je rychlejší a přehlednější než předchozí varianta, která bude ještě nějakou dobu dostupná. Nová varianta vyhledává v 19 databázích se zhruba 300 miliony snímků, mezi nimiž je i Wikimedia, Flickr, DeviantArt nebo Adobe Behance, na kterém je až podezřele mnoho profesionálních děl uvolněných pod CC licencemi (zde se spíše naskýtá otázka, zda tak autoři v některých případech neudělali omylem). V seznamu je i několik muzeí a naopak tam chybí podezřelé stránky jako Pxhere, Pexels nebo Pixabay, kde se nezřídka mezi skutečnými CC obrázky bezplatně nabízí i kradené snímky. I tak ale Creative Commons nezaručuje, že jsou snímky opravdu uvolněny pod danou licencí a radí si to na zdrojových stránkách zkontrolovat.
 
Užitečnou funkcí je i nabízený HTML kód, který obsahuje požadované uvedení zdroje (tzv. attribution), které musí doprovázet snímky pod CC licencí. Creative Commons plánuje ještě v tomto roce rozšířit vyhledávání o knihy a audio soubory, které byly uvolněny zdarma (ať už autorem přímo nebo tím, že uplynula požadovaná doba od jeho smrti a díla tak spadla do public domain).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Patenty Nikonu: 24-80mm F2.8-5.6 a 24-55mm F1.8-2.8 Patenty Nikonu: 24-80mm F2.8-5.6 a 24-55mm F1.8-2.8
Také společnost Nikon pracuje na nových objektivech, které si pak nechává patentovat. Mezi nimi se objevily i dvě zoomovací novinky. Standardní zoom 24-80mm F2.8-5.6 a vysoce světelný objektiv 24-55mm F1.8-2.8.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Aplikace Google Photos rozšiřuje rozpoznání textu OCR Aplikace Google Photos rozšiřuje rozpoznání textu OCR
Mobilní aplikace Google Photos rozšiřuje schopnosti své zajímavé funkce pro rozpoznávání textu. Ta umožňuje nejen najít text v obrázcích a zkopírovat jej do schránky, nyní ale umožní i vyhledávat v obrázcích podle textu, který je na nich vyfocen.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6 Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6
Canon si nechal patentovat další optický návrh nového objektivu pro bajonet RF. Tentokrát půjde o širokoúhlý zoom se 4,1× optickým zoomem v rozsahu 17 až 70 milimetrů a standardní světelností F3,5 až F5,6.
23.8.2019, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE
Tamron zveřejnil nový teaser, ve kterém láká na "velké" věci. Hodlá totiž představit hned 4 nové objektivy pro CSC fotoaparáty. Má jít o modely pro velmi populární full frame systém od společnosti Sony.
22.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF
Výrobce objektivů a příslušenství Viltrox si chystá tři novinky s pevnou ohniskovou vzdáleností. Všechny budou mít autofokus a výbornou světelnost F1,4, přičemž budou určeny pro APS-C CSC fotoaparáty.
22.8.2019, aktualita, Milan Šurkala