www.digimanie.cz
>
>

Creative Commons uvádí nový vyhledávač bezplatných obrázků

Creative Commons uvádí nový vyhledávač bezplatných obrázků
, , aktualita
Vyhledávání bezplatných obrázků v public domain nebo v Creative Commons licenci bude nově o něco jednodušší. Správce těchto licencí totiž vydal nový CC Search, který prohledává mezi stovkami milionů takových obrázků.
K oblíbeným
reklama
Pokud chcete ve svém projektu použít nějakou fotografii nebo obrázek, buď jej musíte vytvořit sami, koupit na nějaké fotobance (příp. přímo od tvůrce), nebo také využít bezplatný materiál. Takový může být např. v public domain (veřejné doméně) nebo pod Creative Commons licencí, která stanovuje, za jakých podmínek a k čemu lze dílo využít. Taková díla se dala hledat např. přes Google Images se zvolením a zaškrtnutím zamýšleného použití, na Flickru i mnoha jiných databázích včetně té od samotného správce těchto licencí. A právě správce Creative Commons nyní přichází s vylepšeným vyhledávačem CC Search.
 
Creative Commons logo
 
Ten je rychlejší a přehlednější než předchozí varianta, která bude ještě nějakou dobu dostupná. Nová varianta vyhledává v 19 databázích se zhruba 300 miliony snímků, mezi nimiž je i Wikimedia, Flickr, DeviantArt nebo Adobe Behance, na kterém je až podezřele mnoho profesionálních děl uvolněných pod CC licencemi (zde se spíše naskýtá otázka, zda tak autoři v některých případech neudělali omylem). V seznamu je i několik muzeí a naopak tam chybí podezřelé stránky jako Pxhere, Pexels nebo Pixabay, kde se nezřídka mezi skutečnými CC obrázky bezplatně nabízí i kradené snímky. I tak ale Creative Commons nezaručuje, že jsou snímky opravdu uvolněny pod danou licencí a radí si to na zdrojových stránkách zkontrolovat.
 
Užitečnou funkcí je i nabízený HTML kód, který obsahuje požadované uvedení zdroje (tzv. attribution), které musí doprovázet snímky pod CC licencí. Creative Commons plánuje ještě v tomto roce rozšířit vyhledávání o knihy a audio soubory, které byly uvolněny zdarma (ať už autorem přímo nebo tím, že uplynula požadovaná doba od jeho smrti a díla tak spadla do public domain).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nikon uvedl NX Studio, bezplatný software pro editaci fotek i videa z Nikonů Nikon uvedl NX Studio, bezplatný software pro editaci fotek i videa z Nikonů
Společnost Nikon uvedla nový bezplatný software NX Studio pro majitele fotoaparátů Nikon. Ten dovoluje prohlížení i editaci fotografií a videa. Má být kombinací aplikací ViewNX-i i editoru Capture NX-D.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung ISOCELL 2.0 přináší lepší citlivost i přesnější barvy Samsung ISOCELL 2.0 přináší lepší citlivost i přesnější barvy
Samsung dnes představil technologii snímacích čipů ISOCELL 2.0, která má dále vylepšit jejich vlastnosti. Především jde o ztráty světla na hranách pixelů, čímž se dále zvýší citlivost a barevná věrnost snímků.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Gitzo Légende proti spotřební kultuře: doživotní záruka a možnost oprav Gitzo Légende proti spotřební kultuře: doživotní záruka a možnost oprav
Starost o životní prostředí je nejen poslední dobou velké téma. Společnost Gitzo se chce přičinit stativem a batohem Légende. Využívají ekologických a recyklovaných materiálů, zajišťují i snadnou možnost opravy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Venus Lens představuje 5 nových objektivů, většina má F0,95 Venus Lens představuje 5 nových objektivů, většina má F0,95
Společnost Venus Lens uvedla na trh pět nových objektivů, přičemž čtyři z nich se mohou pochlubit vynikající světelností F0,95. Pak tu máme i velmi širokoúhlý zoomovací objektiv 12-24mm pro full frame.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nikon uvolnil nové firmwary pro Z50 a D780 i aktualizovaný software Nikon uvolnil nové firmwary pro Z50 a D780 i aktualizovaný software
Nikon aktualizoval svůj software i firmware pro některé fotoaparáty. Máme zde nové verze aplikací Capture NX-D 1.6.5, ViewNX-i 1.4.5 i firmwary pro CSC fotoaparát Z50 a digitální zrcadlovku D780.
Včera, aktualita, Milan Šurkala