Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Čtyři tituly TIPA Awards 2019 pro Canon

9.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Canon letos dosáhl v oceněních TIPA Awards 2019 na dělené druhé místo společně s firmou Nikon. Má totiž celkem čtyři ceny, jednu pro CSC fotoaparát a tři pro objektivy různých systémů, jako jsou EF, EF-M i RF.
Společnost Canon letos získala 4 ocenění TIPA Awards 2018, čímž padá z loňského děleného prvního místa na dělené druhé. Zde se o něj dělí se společností Nikon. První z titulů putuje na adresu nejlepšího full frame přístroje pro pokročilé (bez rozdělení na CSC/DSLR). Je jím Canon EOS RP, levný CSC full frame fotoaparát s 26,2MPx CMOS snímačem a Dual Pixel AF technologií. Má plně polohovatelný 3,0" dotykový displej a elektronický hledáček s rozlišením 2,36 milionu bodů. Dále zvládá natáčení UHD 4K videa při 25p a nechybí ani HDMI port. Oceněna byla také vynikající citlivost AF od -5 EV s F1,2 objektivy.
 
Canon EOS RP
 
Nejlepším DSLR objektivem pro profesionály se letos stal Canon EF400mm f/2.8L IS III USM. Ten je na svou kategorii velmi lehkým objektivem a chlubí se i optickou stabilizací s 5EV účinkem. Nechybí USM zaostřovací motorek a spousta tlačítek pro ovládání jeho chování. Zaostřit je možné od 2,5 metru a v optické konstrukci, která čítá 17 členů ve 13 skupinách, najdeme i fluoritové a Super UD členy včetně pokročilých povrchových úprav, jako jsou Air Sphere, Super Spectra a fluorová úprava.
 
Canon EF 400mm f/2.8 L IS III USM
 
Titul nejlepšího pevného objektivu pro APS-C CSC dostal letos Canon EF-M 32mm f/1.4 STM. V jeho případě byla oceněna kompaktní a lehká konstrukce (235 gramů) a optimalizace nejen na fotografie, ale i na video. Má tichý a rychlý krokový motorek STM, nechybí zde pokročilá optická konstrukce včetně povrchové úpravy Super Spectra Coating. Oceněna byla i kvalita bokehu a možnost ostřit od 23 cm pro dosažení 0,25× zvětšení.
 
Canon EF-M 32mm f/1.4 STM
 
Jako poslední tu máme nejlepší standardní full frame objektiv pro CSC fotoaparáty, jímž se stal Canon RF 50mm F1.2 L USM. Ten je odolný vůči nepříznivému počasí a v jeho konstrukci čítající 15 členů v 9 skupinách jsou i elementy asférického typu a UD členy. Máme zde povrchové úpravy Air Sphere, Super Spectra, nechybí ani 10lamelová irisová clona. Zaostřit je možné od 40 cm a prstenec na objektivu je do značné míry konfigurovatelný. Ostření zde zajišťuje USM motorek.
 
Canon RF 50mm f/1.2L USM
 
Zdroj: tipa.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.