Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dálkoměr Pixii je tu: velké 5,5μm pixely, globální závěrka a bez paměťové karty

7.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
O dálkoměru Pixii se mluvilo už před dvěma lety. Nyní se novinka konečně dostává na trh. Má APS-C snímač s překvapivě nízkým rozlišením 11,1 MPx, k dispozici je i globální závěrka pro eliminaci rolling shutter efektu.
Někdy to trvá opravdu hodně dlouho, než se finální produkt dostane na trh. Tvůrci dálkoměru Pixii by o tom mohli vyprávět. Koncept svého fotoaparátu představili už v říjnu roku 2018, ale teprve nyní se dostává na trh a lze ho objednat. Rozhodně půjde o netradiční fotoaparát. Jde o dálkoměr, který je kompatibilní s objektivy pro bajonet Leica M. Zatímco však Leicy M mají full frame nebo APS-H snímač (M8), Pixii se bude muset spokojit s APS-C CMOS. Menší velikost nahradí jinými zajímavými vlastnostmi. Má totiž velké 5,5μm pixely, což je téměř srovnatelné s 24MPx FF senzory. Zde ale kvůli menšímu rozměru čipu dostanete rozlišení 11,1 MPx (4080×2732 pixelů).
 
Dálkoměr Pixii
 
Čip dokáže pracovat s 12bitovou barevnou hloubkou a má dynamický rozsah 60 až 90 dB (10 až 15 EV). Data dokáže ukládat do JPEGu nebo RAWu (DNG) formátu. Velkou zajímavostí je přítomnost globální elektronické závěrky, nebude tak trpět na rolling shutter efekt typické pro CMOS senzory (kácení svislic při rychlém pohybu). Nativní citlivost bude nakonec ISO 320 (původně měla být ISO 200) a maximem je ISO 2500. Snímač nemá low-pass filtr.
 
Dálkoměr Pixii
 
Tvůrci se ovládáním snažili fotoaparát přiblížit k historickým modelům, ten tak nemá zadní displej. Pokud budete chtít vidět pořízené fotografie, budete muset využít komplikovaný způsob vyvolání snímků, tentokrát ale moderním způsobem přes aplikaci v telefonu. Vzadu jsou akorát ukazatele stavu fotoaparátu (zapnutí, bezdrátové připojení, baterie) a na horní straně je stavový displej.
 
Dálkoměr Pixii
 
K dispozici je Wi-Fi (802.11b/g/n) i Bluetooth 5.0. Poněvadž jde o dálkoměr, tak má pochopitelně dálkoměrný hledáček, ten nabídne 0,67× zvětšení a automatickou korekci paralaxy. Dokáže také zobrazit rámečky pro ohniskové vzdálenosti 40/50 mm a 28/35mm. O napájení se stará 7,4V Li-Ion akumulátor s kapacitou 1080 mAh. Fotoaparát má rozměry 138×79×33 mm a s akumulátorem váží 460 gramů. Zpracování obrazu má na starosti 2jádrové CPU s architekturou ARM a speciální akcelerátor. Pokud jde o ceny, tak k dispozici je zaváděcí Launch Edition s kapacitou vnitřní paměti 4 GB za 2700 EUR (72.000 Kč). 8GB verze pak vyjde na 2900 EUR (77.500 Kč).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.