www.digimanie.cz
>
>

Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!

Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!
, , článek
Detekce tváří se ve větším začala ve fotoaparátech používat zhruba před 7 lety. Dnes už vás fotoaparát i pozná. Problematika je ale širší, rozpoznávání tváří je velkém záležitostí i bezpečnosti a boji proti terorismu. Podívejme se na rozmach "Velkého Bratra".
K oblíbeným
reklama
Tvář dokáže prozradit mnohé. Už jsme si dnes ukázali, že v některých případech může sloužit k vaší identifikaci a v budoucnosti se toto bude jen zlepšovat. Programy se dají využít i k tomu, že mohou detekovat lež. O popularizaci problematiky detekce lži se v poslední době hodně zasloužil seriál Anatomie lži. Budou polygraf nebo zkušení lidé, kteří dokážou lež rozpoznat, nahrazeni kamerou a odpovídajícím softwarem?


Anatomie lži


Lež lze rozpoznat pomocí nejrůznějších mikrovýrazů, které se při lhaní vyskytují. Jedním z častých projevů je dotýkání se nosu. Např. v aféře Billa Clintona s Monikou Lewinskou se bývalý prezident USA dotýkal nosu zhruba každé čtyři minuty (za celou dobu celkem 26krát), zatímco tehdy, když mluvil pravdu, to v podstatě neudělal. Jednou z teorií tohoto projevu je zvýšení adrenalinu, který způsobí svrbění nosu, další teorií je to, že jako děti si při lhaní zakrýváme pusu a dotýkání se nosu je transformovaná verze tohoto projevu

Říkání nepravdivých informací se dá posoudit i dle pohybu očí. Praváci se při vyslovování lži mají tendenci dívat nahoru vlevo, leváci naopak nahoru doprava. Teď jen musíte vědět, zda je člověk pravák nebo levák. Člověk se většinou více potí a má tendenci používat podpůrná gesta až s menší prodlevou. Lidé se více vrtí a mají tendenci se spíše zaklánět a neopakovat gesta druhého (člověk jinak většinou opakuje gesta druhého člověka a pokud je na "stejné vlně", spíše se předklání, aby zvýšil blízkost). V neposlední řadě se může objevit více polykání a zrychlené dýchání.

Ne vše lze snadno detekovat počítačem, mnoho z výše uvedených věcí lépe posoudí tradiční polygraf, nicméně ani ten nemá zrovna dokonalou úspěšnost.
reklama
Nejnovější články
Canon uvedl instantní fototiskárnu SELPHY Square QX10 Canon uvedl instantní fototiskárnu SELPHY Square QX10
Další novinkou ve výrobním programu značky Canon je nová instantní fototiskárna. Nese název SELPHY Square QX10 a jak už napovídá název, tentokrát bude tisknout oblíbený čtvercový formát fotografií.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon spustí bezplatnou cloudovou službu image.canon Canon spustí bezplatnou cloudovou službu image.canon
Novinkou společnosti Canon je nová bezplatná cloudová služba image.canon. Ta má dovolit dočasnou zálohu dat, jako jsou 4K videosekvence nebo RAWy, nabídne také snadný přesun na další služby.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lomography chystá Petzval 80.5mm f/1.9 MkII s nastavitelným swirl bokehem Lomography chystá Petzval 80.5mm f/1.9 MkII s nastavitelným swirl bokehem
Společnost Lomography chystá další objektiv pro zrcadlovky, který se snaží zadotovat z kampaně na Kickstarteru. Tentokrát jde o model Petzval 80.5 f/.19 MkII, který slibuje nastavitelný swirl bokeh.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samyang uvedl cine objektivy Xeen CF 16mm T2.6 a 35mm T1.5 Samyang uvedl cine objektivy Xeen CF 16mm T2.6 a 35mm T1.5
Společnost Samyang rozšířila nabídku svých video objektivů Xeen o dva nové modely CF 16mm T2.6 a CF 35mm T1.5. Mají podporovat nejen Super 35 (APS-C), ale i full frame fotoaparáty a videokamery.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung poodhalil informace o 108MPx Nonacell čipu pro Galaxy S20 Ultra Samsung poodhalil informace o 108MPx Nonacell čipu pro Galaxy S20 Ultra
Samsung před pár dny uvedl nový smartphone Galaxy S20 Ultra, který nabídne hlavní snímač se 108MPx rozlišením. ISOCELL Bright HM1 přináší technologii Nonacell a slučování 9 pixelů dohromady pro ještě lepší HDR.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů