www.digimanie.cz
>
>

Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!

Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!
, , článek
Detekce tváří se ve větším začala ve fotoaparátech používat zhruba před 7 lety. Dnes už vás fotoaparát i pozná. Problematika je ale širší, rozpoznávání tváří je velkém záležitostí i bezpečnosti a boji proti terorismu. Podívejme se na rozmach "Velkého Bratra".
K oblíbeným
reklama
Tvář dokáže prozradit mnohé. Už jsme si dnes ukázali, že v některých případech může sloužit k vaší identifikaci a v budoucnosti se toto bude jen zlepšovat. Programy se dají využít i k tomu, že mohou detekovat lež. O popularizaci problematiky detekce lži se v poslední době hodně zasloužil seriál Anatomie lži. Budou polygraf nebo zkušení lidé, kteří dokážou lež rozpoznat, nahrazeni kamerou a odpovídajícím softwarem?


Anatomie lži


Lež lze rozpoznat pomocí nejrůznějších mikrovýrazů, které se při lhaní vyskytují. Jedním z častých projevů je dotýkání se nosu. Např. v aféře Billa Clintona s Monikou Lewinskou se bývalý prezident USA dotýkal nosu zhruba každé čtyři minuty (za celou dobu celkem 26krát), zatímco tehdy, když mluvil pravdu, to v podstatě neudělal. Jednou z teorií tohoto projevu je zvýšení adrenalinu, který způsobí svrbění nosu, další teorií je to, že jako děti si při lhaní zakrýváme pusu a dotýkání se nosu je transformovaná verze tohoto projevu

Říkání nepravdivých informací se dá posoudit i dle pohybu očí. Praváci se při vyslovování lži mají tendenci dívat nahoru vlevo, leváci naopak nahoru doprava. Teď jen musíte vědět, zda je člověk pravák nebo levák. Člověk se většinou více potí a má tendenci používat podpůrná gesta až s menší prodlevou. Lidé se více vrtí a mají tendenci se spíše zaklánět a neopakovat gesta druhého (člověk jinak většinou opakuje gesta druhého člověka a pokud je na "stejné vlně", spíše se předklání, aby zvýšil blízkost). V neposlední řadě se může objevit více polykání a zrychlené dýchání.

Ne vše lze snadno detekovat počítačem, mnoho z výše uvedených věcí lépe posoudí tradiční polygraf, nicméně ani ten nemá zrovna dokonalou úspěšnost.
Nejnovější články
Fotograf proměnil celé patro mrakodrapu v New Yorku v obrovský foťák Fotograf proměnil celé patro mrakodrapu v New Yorku v obrovský foťák
Fotografie se dají vytvářet různými způsoby, netradiční postup si našel britský fotograf, který k fotografování použil celé jedno patro vysokého mrakodrapu v New Yorku. Přetvořil ho na obří fotoaparát.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Leica M Monochrom "Signature": s podpisem Andyho Summerse Leica M Monochrom "Signature": s podpisem Andyho Summerse
Slavný kytarista Andy Summers z britské kapely The Police se podepsal na limitovanou edici fotoaparátů Leica M Monochrom "Signature". Na těle fotoaparátu budou vyobrazeny jeho černobílé fotografie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ricoh oznamuje vývoj nové APS-C DSLR Ricoh oznamuje vývoj nové APS-C DSLR
Oznámení o vývoji nového fotoaparátu vydala také společnost Ricoh Pentax. Ta si pro blízkou budoucnost chystá novou vlajkovou loď APS-C systému svých digitálních zrcadlovek. Ta má nahradit Pentax KP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fujifilm vyvíjí X-Pro3 se skrytým LCD Fujifilm vyvíjí X-Pro3 se skrytým LCD
Fujifilm na tiskové konferenci oznámil vývoj nového APS-C CSC fotoaparátu X-Pro3. Ten má přinést několik zajímavých funkcí. Vylepší hybridní hledáček, přesune se hlavní LCD a budou zde i nové simulace filmů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nikon prý chystá 60MPx full frame s 16bitovými RAWy Nikon prý chystá 60MPx full frame s 16bitovými RAWy
Podle uniklých informací chystá Nikon nový full frame fotoaparát, jehož snímač by měl dosahovat velmi vysokého rozlišení 60 megapixelů. Další zajímavostí by měla být podpora 16bitového RAW formátu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře