www.digimanie.cz
>
>

Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!

Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!
, , článek
Detekce tváří se ve větším začala ve fotoaparátech používat zhruba před 7 lety. Dnes už vás fotoaparát i pozná. Problematika je ale širší, rozpoznávání tváří je velkém záležitostí i bezpečnosti a boji proti terorismu. Podívejme se na rozmach "Velkého Bratra".
K oblíbeným
reklama
Nyní se přesuneme k mnohem veselejšímu tématu. Lidské kráse. Je zde projekt Experiment Miss, který koná občanské sdružení Žádná věda ve spolupráci se společností ESET Software. Ti vzali 27 vítězek z 9 ročníků České Miss (z každého roku 3 nejlepší) a vytvořili průměrný portrét, který vidíte níže. Na vytvoření portrétu se podílel výtvarník Petr Bakoš, biolog Karel Kleisner a samozřejmě se použil adekvátní software.


Průměrná vítězka České Miss

Portrét průměrné vítězky soutěže Česká M
iss, zdroj: Žádná věda/ESET


Dále se porovnaly tváře finalistek letošního ročníku a zjistilo se, jak moc se blíží k historickému průměru za posledních 9 let. Na základě toho autoři Experimentu Miss vyhodnotili, která dívka by se měla stát letošní Českou Miss. Listinu s výsledkem se jménem si nechali notářsky ověřit a na zmíněnou slečnu si dokonce vsadili. To, zda se trefili, zjistíme už 29. března 2014.

Z čeho však autoři vycházeli? Např. v roce 2004 (ale i mnoho let předtím) se objevil vědecký článek, kde autoři (Tim Valentine, Stephen Darling a Mary Donnelly) přišli s teorií přitažlivosti průměrnosti. Ti udělali poměrně jednoduchou věc. Vzali 16 fotografií mladých žen mezi 18 až 30 lety a vytvořili průměrnou tvář. Pak pro každou z 16 fotografií udělali -50%, -25% a +25% verzi. Verze -50 % znamená, že každá tvář byla napůl morfována s tou průměrnou. Verze -25% znamená, že výsledná fotografie byla vytvořena jen čtvrtinovým posunem význačných bodů tváře směrem k průměru. A konečně +25% verze znamená karikaturu. Tedy, spočítal se rozdíl význačných bodů mezi fotografií a průměrným obrazem. U nové fotografie byly tyto body naopak posunuty ještě o čtvrtinu vzdálenosti od průměru (zvýraznily se rozdíly od průměru).


Tváře s různým stupněm průměrnosti


Výsledky byly jasné. Nechali tyto tváře porovnat 48 pokusným osobám. Při pohledu zepředu 93 % lidí hodnotilo +50% tvář jako hezčí než tu skutečnou (0%). Ve srovnání +25% s 0% tváří takto hodnotilo "více průměrnou" tvář jako hezčí 86 % respondentů. Karikatura versus výchozí tvář nezaznamenala úspěch, 68 % lidí hodnotilo 0% tvář (nekarikovanou, tedy skutečnou) jako krásnější. Pokud jde o profily, ve všech srovnáních se hodnoty pohybovaly okolo 75-78 %. Protože bylo podezření, že tyto výsledky mohou být způsobeny větší hladkostí pleti průměrné tváře, provedli ještě druhý experiment, kde byly tváře lehce rozostřené, aby se tyto rozdíly smazaly. I tak byl "více průměrný" obličej hodnocen jako krásnější v 75 % u pohledu zepředu a v 67 % případech u profilů.

V jiném článku se vzalo 60 tváří, ze kterých se opět vytvořil průměr. Pak se vzalo 15 tváří, které byly hodnoceny jako nejkrásnější a z nich se vytvořil také průměr. Nakonec byly vytvořeny ještě karikatury, kde byly hodnoty 15 nejkrásnějších tváří vzdáleny od průměru ještě o dalších 50 %. Protože se však zvýrazňovaly "atributy krásy", byly tentokrát považovány karikatury za nejkrásnější a naopak průměr ze všech 60 tváří jako nejhorší.
reklama
Nejnovější články
Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs
Internetem začínají opět kolovat zprávy o novém připravovaném full frame fotoaparátu řady EOS R. Proslýchá se, že by mělo jít o model EOS Rs a rozlišení jeho senzoru má dosahovat vysokých 75 MPx.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro
Režisér David Leitch, který stojí za filmy jako John Wick, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, natočil také reklamu na Apple iPhone 11 Pro. A pro video sněhové bitvy použil právě tyto telefony.
4.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru
Britský fotograf chce svou tvorbou upozornit na alarmující počty některých ohrožených druhů ptáků. Cestuje po světě a vyhledává zajímavá zvířata, kterým fotografuje profesionální portréty, jež podtrhují jejich rozmanitost. 
4.12.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku
Youtuber z LazyGamesReviews si trochu pohrál s 21 let starým kompaktem Kodak DC260 a poněvadž jde v podstatě o ořezaný počítač s procesorem IBM, jehož architekturu používal i Apple PowerMac, dokázal na něm rozběhat střílečku DOOM z 90. let.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč
Také společnost Nikon si připravila na závěr roku prodejní akci v podobě slev. V jejím případě se týká CSC fotoaparátů, digitálních zrcadlovek, vybraných kompaktů a pochopitelně i spousty objektivů pro DSLR.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala