www.digimanie.cz
>
>

Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!

Detekce a rozpoznání tváří: vím, kdo jsi!
, , článek
Detekce tváří se ve větším začala ve fotoaparátech používat zhruba před 7 lety. Dnes už vás fotoaparát i pozná. Problematika je ale širší, rozpoznávání tváří je velkém záležitostí i bezpečnosti a boji proti terorismu. Podívejme se na rozmach "Velkého Bratra".
K oblíbeným
reklama
Nyní se přesuneme k mnohem veselejšímu tématu. Lidské kráse. Je zde projekt Experiment Miss, který koná občanské sdružení Žádná věda ve spolupráci se společností ESET Software. Ti vzali 27 vítězek z 9 ročníků České Miss (z každého roku 3 nejlepší) a vytvořili průměrný portrét, který vidíte níže. Na vytvoření portrétu se podílel výtvarník Petr Bakoš, biolog Karel Kleisner a samozřejmě se použil adekvátní software.


Průměrná vítězka České Miss

Portrét průměrné vítězky soutěže Česká M
iss, zdroj: Žádná věda/ESET


Dále se porovnaly tváře finalistek letošního ročníku a zjistilo se, jak moc se blíží k historickému průměru za posledních 9 let. Na základě toho autoři Experimentu Miss vyhodnotili, která dívka by se měla stát letošní Českou Miss. Listinu s výsledkem se jménem si nechali notářsky ověřit a na zmíněnou slečnu si dokonce vsadili. To, zda se trefili, zjistíme už 29. března 2014.

Z čeho však autoři vycházeli? Např. v roce 2004 (ale i mnoho let předtím) se objevil vědecký článek, kde autoři (Tim Valentine, Stephen Darling a Mary Donnelly) přišli s teorií přitažlivosti průměrnosti. Ti udělali poměrně jednoduchou věc. Vzali 16 fotografií mladých žen mezi 18 až 30 lety a vytvořili průměrnou tvář. Pak pro každou z 16 fotografií udělali -50%, -25% a +25% verzi. Verze -50 % znamená, že každá tvář byla napůl morfována s tou průměrnou. Verze -25% znamená, že výsledná fotografie byla vytvořena jen čtvrtinovým posunem význačných bodů tváře směrem k průměru. A konečně +25% verze znamená karikaturu. Tedy, spočítal se rozdíl význačných bodů mezi fotografií a průměrným obrazem. U nové fotografie byly tyto body naopak posunuty ještě o čtvrtinu vzdálenosti od průměru (zvýraznily se rozdíly od průměru).


Tváře s různým stupněm průměrnosti


Výsledky byly jasné. Nechali tyto tváře porovnat 48 pokusným osobám. Při pohledu zepředu 93 % lidí hodnotilo +50% tvář jako hezčí než tu skutečnou (0%). Ve srovnání +25% s 0% tváří takto hodnotilo "více průměrnou" tvář jako hezčí 86 % respondentů. Karikatura versus výchozí tvář nezaznamenala úspěch, 68 % lidí hodnotilo 0% tvář (nekarikovanou, tedy skutečnou) jako krásnější. Pokud jde o profily, ve všech srovnáních se hodnoty pohybovaly okolo 75-78 %. Protože bylo podezření, že tyto výsledky mohou být způsobeny větší hladkostí pleti průměrné tváře, provedli ještě druhý experiment, kde byly tváře lehce rozostřené, aby se tyto rozdíly smazaly. I tak byl "více průměrný" obličej hodnocen jako krásnější v 75 % u pohledu zepředu a v 67 % případech u profilů.

V jiném článku se vzalo 60 tváří, ze kterých se opět vytvořil průměr. Pak se vzalo 15 tváří, které byly hodnoceny jako nejkrásnější a z nich se vytvořil také průměr. Nakonec byly vytvořeny ještě karikatury, kde byly hodnoty 15 nejkrásnějších tváří vzdáleny od průměru ještě o dalších 50 %. Protože se však zvýrazňovaly "atributy krásy", byly tentokrát považovány karikatury za nejkrásnější a naopak průměr ze všech 60 tváří jako nejhorší.
Nejnovější články
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci
Aljaška představuje díky své krásné přírodě ráj pro krajinářské fotografy. To si o této zemi myslí i Toby Harriman a Jussi Ruottinen, kteří vytváří fotografie a videa při paddleboardingu po ledovcových jezerech. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem
Čínská společnost Yongnuo vylepšila svůj 35mm F1.4 objektiv a uvedla jeho novou verzi YN 35mm F1.4C DF UWM. Ta se může chlubit především rychlým a tichým ultrazvukovým zaostřovacím motorkem UWM.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum
Poslední tři společnosti, které ještě získaly ocenění v letošní anketě EISA Awards 2019, jsou Huawei, Panasonic a Skylum, všechny shodně po jednom. Dostalo se na smartphone, CSC fotoaparát a software.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II
Na internet unikla dvě prezentační videa společnosti Canon, která ukazují dva připravované fotoaparáty, zrcadlovku EOS 90D a CSC fotoaparát EOS M6 Mark II. Oba dva budou mít nový 32,5MPx APS-C snímač.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře