Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dilema: Fotolab vs. fototiskárna

7.10.2008, Michal Učeň, článek
Souboj mezi fotolaby a domácími termosublimačními fototiskárnami má zdá se jasného vítěze. V následujícím článku se ovšem podíváme na porovnání nákladů a na výhody i nevýhody obou způsobů tisku vašich fotografií. Je opravdu využití fotolabu lepší, nebo se raději vyplatí investovat do fototiskárny?
Cílem dnešního článku je tak trochu polemizovat, jestli se opravdu termosublimační fototiskárny vyplatí kupovat, nebo je naopak lepší využít služeb fotolabů. Nejprve se podíváme na konkrétní náklady, které u tiskáren zahrnují jejich pořizovací cenu a cenu spotřebního materiálu, u fotolabů pak samozřejmě pouze cenu za využití služeb. V druhé části se naopak zaměříme na ostatní aspekty, které mohou vyvážit výhodu v předpokládaných vyšších nákladech u fototiskáren.


Náklady na prvním místě...


Nejdůležitějším faktorem při rozhodování o koupi produktů je většinou cena, dvojnásob to pak platí u termosublimačních fototiskáren. Jejich využití mimo oblast tisku fotografií je malé (maximálně tak vizitky nebo průkazové foto), takže si je uživatel kupuje přímo za tímto a ne jiným účelem. Určitě každý nejdříve zváží, kolik ho vyjde taková fotografie a jaké jsou alternativní možnosti. Když vynecháme inkoustové tiskárny, zůstanou nám jako hlavní konkurent fotolaby.

Pro srovnání nákladů jsme zprůměrovali několik ceníků fotolabů, a to jak těch ve formě on-line služby, tak i těch kamenných. V potaz jsme brali standardní kvalitu tisku, u některých z nich je totiž možné využít i dražších služeb s tiskem na kvalitnější papír. Předpokládáme však, že u srovnatelného formátu 15 x 10 cm typického pro termosublimační fototiskárny, bude častější volbou právě levnější varianta. Průměrná cena jedné fotografie o zmíněném rozměru 15 x 10 cm nám vyšla (se zaokrouhlením) na 6,- Kč v případě tisku méně než 100 fotografií s postupným snižováním - 5,80 Kč do 300, 5,60 Kč do 500 a 5,50 Kč nad 500 snímků. Pro úplnost do srovnání zahrneme i nejlevnější fotolab, který nabízí cenu 3,90 Kč do 100, 3,40 Kč do 300, 2,70 Kč do 500 a 1,90 Kč nad 500 fotografií. Přehledněji vše zobrazuje následující graf:



Možná se ptáte, proč je cena ve fotolabech tak nízká. Důvodem je hlavně fakt, že se stále snižuje počet uživatelů, kteří mají o tisk fotografií zájem. Dříve to bylo samozřejmostí, zejména kvůli postupnému přechodu z klasické fotografie, kde bylo vyvolání fotografií nutností. V dnešní době už ale častěji každý volí prezentaci snímků v digitální podobě, například přímo na digitálním fotoaparátu, na počítači nebo aktuálně i digitálním rámečku. S ubývajícím zájmem je tak nutné snižovat ceny služeb na co nejnižší hranici.

Na trhu s termosublimačními fototiskárnami se pohybuje překvapivě dost společností. Zjistili jsme si tedy průměrné ceny spotřebního materiálu ve formě sady fotopapíru a fólie u jednotlivých výrobců, abychom mohli opět získat komplexní přehled. U tiskáren tohoto typu je prakticky výhradně dodáván spotřební materiál ke konkrétnímu modelu přímo od jeho výrobce, neexistuje tedy univerzální řešení. Náklady lze snížit zakoupením většího balení, kde se po přepočtu může cena za jeden výtisk příjemně snížit, ale také trošku iracionálně zvýšit (např. Canon Easy Pack).

V tabulce a grafu níže jsou uvedeny průměrné ceny spotřebního materiálu od hlavních výrobců fototiskáren na českém trhu. Uveden je také počet kusů fotopapíru v balení, z kterého byla cena za jednu fotografii 15 x 10 cm vypočtena.

Ceny spotřebního materiálu od předních výrobců
Spotřební materiál
Kusů v balení
Cena za balení
Cena za 1 foto
Agfaphoto DSR 4200
75
970 Kč
12,90 Kč
Agfaphoto DSR 4200D
150
1170 Kč
7,80 Kč
Canon Easy Pack E-P50
50
330 Kč
6,60 Kč
Canon Easy Pack E-P100
100
770 Kč
7,70 Kč
Canon Postcard paper KP-36IP
36
300 Kč
8,30 Kč
Canon Postcard paper KP-72IP
72
600 Kč
8,30 Kč
Canon Postcard paper KP-108IP
108
790 Kč
7,30 Kč
Fujifilm F-ICP40P
40
250 Kč
6,30 Kč
Fujifilm F-ICP120P
120
750 Kč
6,30 Kč
Panasonic KX-PVMS36KX
36
580 Kč
16,10 Kč
Sony SVM-F40P
40
400 Kč
10,00 Kč
Sony SVM-F120P
120
810 Kč
6,80 Kč
Průměr
-
-
8,70 Kč
Průměr levnější varianta
-
-
8,50 Kč
Minimum
-
-
6,30 Kč

Průměrná cena za jednu fotografii je tak cca 8,70 Kč - samozřejmě jde o průměrné ceny a dostupnost zboží je různá, takže to berte spíše jako orientační údaj, který se ve skutečnosti může mírně lišit. Pokud vezmeme v úvahu pouze levnější variantu (většinou s více kusy v balení) od každého výrobce, průměrná cena je pak 8,50 Kč za jednu fotografii. Nejnižší cenu nabízí Fujifilm za 6,30 Kč, a to shodně v obou dvou typech balení. Podobně je na tom třeba i menší set od Canonu za 6,60 Kč nebo větší od Sony za 6,80 Kč.



Pokud se nyní zaměříme na srovnání již zmíněných hodnot, můžeme si udělat celkem přehledný obrázek o nákladech na tisk určitého počtu fotografií. Cena je totiž u fotolabů proměnlivá a záleží, kolik fotografií si necháte vytisknout. Nepřesností je opět průměrovaná cena a tentokrát také fakt, že uživatel může ve fotolabu zvolit různé kombinace počtu fotografií na objednávku, takže při daném množství třeba může zaplatit i více. Nezapočítali jsme také manipulační poplatky, které si některé fotolaby účtují.

Rozdíly jsou patrné hned na první pohled. Průměrná cena tisku ve fotolabu je sice jen nepatrně nižší než u nejlevnější fototiskárny, ovšem pokud vezmeme průměrnou hodnotu za všechny modely, tak se pohybujeme v řádu desítek procent hned u tisku do 100 kusů fotografií. Navíc při pohledu na nejlevnější fotolab vám asi musí být jasné, proč se u nás zatím termosublimační fototiskárny příliš neujaly.



Pokud bychom chtěli vypočítat celkové náklady, pak bychom museli zahrnout již zmíněné poplatky ve fotolabu a také pořizovací cenu tiskárny. Ta se samozřejmě liší model od modelu (cca od 1.000 do 5.000 Kč) a navíc je téměř zbytečné tuto problematiku řešit, protože už z výše uvedených grafů je jasné, že jsou fotolaby podstatně levnější. Nečekejte tedy, že se vám investice do termosublimační tiskárny vrátí, alespoň tedy s aktuálními cenami spotřebního materiálu.


...další faktory


Výhoda fotolabů v ceně byla prakticky jasná už na začátku, přeci jen tvrdá konkurence a přechod na prezentaci snímků v elektronické podobě nutí firmy k rapidnímu snižování nákladů. Mají ale fotolaby nějaké nevýhody? Na první pohled by se mohlo zdát, že spíše ne. Profesionální služby školených pracovníků v kombinaci s drahými tiskárnami, kterým mohou ty termosublimační jen těžko konkurovat, naznačují lepší kvalitu fotografií, méně práce s tiskem a úpravami a samozřejmě i již zmíněné nižší náklady.

Jsou zde ovšem skryté hrozby, které mohou naklonit misky vah spíše na stranu domácích fototiskáren. Jednak nikdy nevíte, jestli se o vaše snímky postará opravdový odborník. V dnešní době je tisk velmi snadný úkol, který zvládne prakticky každý. Pokud ale budete chtít nechat své fotografie upravit, může se stát, že automatická korekce vše nezvládne tak, jak byste si představovali. V lepším fotolabu by se tento problém objevit neměl, případně pokud si nepřejete žádné zásahy do tištěných snímků, stačí většinou u objednávky zaškrtnout příslušné políčko formuláře.

Problém může nastat také s nastavením samotné tiskárny, které nemusí být úplně ideální a fotografie tak mohou mít třeba špatné podání barev, kontrast apod. Reklamace je pak většinou obtížná a domů si sice odnesete snímky za nízkou cenu, ale se špatnou kvalitou. Setkat se také můžete s fotolaby, kde je za účelem snížení nákladů využíváno horšího fotopapíru, což vede samozřejmě k méně kvalitnímu výstupu a slabší odolnosti a trvanlivosti fotografií.

Výhoda termosublimačních fototiskáren je především v "uživatelské svobodě" při tisku. Tím máme na mysli fakt, že je uživatel může využít kdykoliv, téměř kdekoliv, sám si i nastavit parametry tisku a posléze vytisknout přesně takové množství, jaké chce, a to s konstantní cenou. Kompaktní provedení je snadno přenositelné a pokud někde cestujete třeba autem, není problém si pak fotografie vytisknout přímo na místě. To u fotolabů musíte několik dní počkat, případně si připlatit za expresní vyhotovení. Započítat také musíme cestu do fotolabu a zpět, což ale částečně eliminují současné možnosti uploadu fotografií přes internet a vyzvednutí v nejbližší sběrně. Volnost nastavení je sice porovnatelná s fotolaby, protože i tak si lze před odevzdáním fotky upravit do patřičné podoby, ale kontrolu nad tiskem přeci jen nemáte.



Kdo je aktuální vítěz?


Určit jasného vítěze je momentálně poměrně jednoduché. Zatím z hlediska nákladů i kvality vedou profesionální fotolaby. Je zde sice pár nevýhod, ale přeci jen cena je podstatně nižší (a to nebereme ještě v úvahu pořizovací náklady na fototiskárnu). I když vypadá spousta termosublimačních fototiskáren sympaticky a dosahují i adekvátních kvalit tisku, zákazníci asi většinou zvolí tisk ve fotolabu. Situaci by určitě mohlo velmi rychle změnit snížení cen spotřebního materiálu, ovšem jak se zachovají samotní výrobci fototiskáren, to můžeme zatím pouze hádat.