Pokud jde o skla - na těch nekolika málo jsem si ověřil, že jejich měření jsou použitelná.
K senzorům - asi nejde vycházet z výsledného numera, ale dívat se na jednotlivá měření a podle toho postupovat. Někdo preferuje DR, někdo SNR na vysokém ISO, atd. Pokud jde o výběr přístrojů, nemám připomínky.
Občas se kromě dxo mrknu i na dpreview na Studio scene a porovnávám rawy. Hlavně na vysokých ISO :-)
Odpovědět0 0
skoda, ze nemaji scenu, kde by se dal srovna vystup objektu vzdalenych nekolik kilometru. ja to mam dycky tak rozsmudlany, ze bych to nejradsi roztriskal. muzu ostrit na nekonecno jak chci, a nic. je to hnus fialovej.
Odpovědět0 0
...a nebude to nááááhodou tak atmosférou atd? :)
Zkuste to v Norsku nebo na ALjašce za jasného dne :)
Odpovědět0 0
Není to totéž DxO, které tvrdí, jak je foťák iPhonu 8/X strašně kůůl, ale když se podívám na výstup iPhonu 8/X, musím okamžitě vyhledat záchod?
Už to prostě pochopte, DxO je ryzí teorie, syntetický test, který s praxí nemá mnoho společného, je to snad ještě horší, než 3D Mark v testování grafických karet.
Odpovědět1 1
DxOMark je bohužel ne příliš důvěryhodný, už jen kvůli výběru testovaných zařízení, kde evidentně záleží na tom kdo a kolik zaplatí. Tím nechci říct že jsou vlastní testy špatné, jen v dané katerogii nenajdete všechny zařízení ke srovnání.
Například u mobilních telefonů se "náhodou" do testu nikdy nedostala Microsoft Lumia 950/XL, přitom fotí lépe než všechny šmejdy od Samsungu. Ale někdo asi nezaplatil nebo naopak zaplatil :-)
Odpovědět1 1
Tak podle toho, že tam není jeden telefon, usuzovat, že je to zaplacené, mi přijde být dost mimo. I ten Samsung tam má jen dva telefony, takže to, že tam Microsoft nemá ani jeden (obzvlášť když se ty testy více rozjely až v roce 2017, kdy Microsoft mobily přestal dělat), mi nepřijde nijak zvlášť divné. Jen se podívej na seznam testovaných telefonů. Do konce roku 2016 tam bylo otestovaných pouhých 5-6 telefonů. Lumix 950 je z konce roku 2015. Divit se, že z toho množství telefonů se do první pětky nedostala jedna z Lumií, mi opravdu přijde být až moc konspirační.
Odpovědět2 0
Není tam ani HP Elite x3 ani Alcatel Idol 4S/Pro, který je z tohoto roku. Náhoda :-)
Odpovědět0 2
Vždyť tam není ani milion dalších telefonů. Nepokrývají to tak důkladně jako fotoaparáty, není divu, že tam prostě občas něco chybí.
Odpovědět2 0
No zkuste najít třeba objektivy od Fuji ...
Odpovědět0 0
Tak Fuji vyrábí objektivy i pro jiný bajonet, že ...
Odpovědět0 0
Možná mi něco ušlo, ale nějak si nevybavuju, pro který další bajonet Fuji vyrábí objektivy. Vedle X systému má sice středoformát, ale pokud vím, tak DxO středoformátové objektivy (a takřka ani fotoaparáty) v posledních letech netestuje.
Odpovědět0 0
Třeba [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Odpovědět0 0
Takže sis vybral jeden ze dvou speciální video (cine) objektivů Fujifilmu. Chceš mi říci, že někdo platí DxO za to, aby netestoval objektivy Fujifilm (Fujinon) a argumentuješ absencí objektivů kategorie, která se u DxO netestuje :-) Takovým stylem za chvíli skončíme u toho, že DxO platí snad i Hyundai, protože tam nelze nalézt test škodovky. V tom případě by mě zajímalo, kdo platí DxO za to, aby tam nebyly ani cine objektivy Canonu (na DxO není ani jeden ze 14 CN-E objektivů).
Neříkám, že to nemůže být tak jak říkáš, ale nemáš jediný důkaz, že to tak je. Což je dost v kontrastu s tím, jak jistě to tvrdíš. Zatím jediné, co by tomu mohlo napovídat, je to, že tam není otestován Fujifilm X-Ax s Bayerovou maskou, který by při metodice DxO mohl být otestován (na rozdíl od X-Trans verzí) a není (a spolu s tím i ty objektivy).
Odpovědět1 0
Vycházím z toho, že zdarma to určitě nedělají :-) Ano, u fotoaparátů lze najít určitý klíč, například ta chybějící metodika. Pak je opět otázka, do jaké míry je jejich hodnocení "obecně hodnotné", když nejsou schopni pokrýt tyto přístroje. Stejně tak Sigmu s Foveon sensorem.
Nicméně u těch mobilů je to nejvíce viditelné, když je tam kdejaký šunt s Androidem, ale high-end modely jako Lumia 950/XL nebo HP Elite x3 ne. To samozřejmě otvírá možnost k různým spekulacím, podle čeho se ty přístroje vlastně vybírají.
Odpovědět0 0
Aha, takže dle tebe se všichni výrobci fotoaparátů, kteří na DxO jsou (Canon, DJI, Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Sony, Leica,...) spojili a platí bez výjimky DxO peníze za to, aby tam netestovali Fujifilm. Chybějící metodika je docela logická, vždyť správnou interpretaci obrazu z X-Trans senzorů nezvládá dodnes ani Adobe a každý RAW konvertor si tato data vykládá docela dost po svém. Těžko můžeš srovnávat něco, co nevíš, jak přesně funguje a vyplivnout nějaké číslo, které ale nereflektuje to, jak to ve skutečnosti funguje. A Sigma? Že by někdo platil, aby tam Sigma nebyla? Ale vždyť přece objektivy Sigma v těch testech jsou. Nebo Sigma platí málo a zbylo jen na objektivy a ne na fotoaparáty? DxO má metodiku na Bayera, kde se to vzájemně dá snadno srovnávat a je složité interpretovat výsledky jiných koncepcí, byť u toho Foveonu bych řekl, že by s tím problém takový problém být neměl.
Na měření šumu jsem si vypracoval metodiku, kterou někdy používám ve srovnávacích testech a světe div se, výsledky se mi dosti shodují s těmi z DxO, takže osobně jim věřím. A rovněž mám problém se srovnáním Bayera a X-Trans, protože není jasné, které demozaikování je pro prezentaci výkonů v RAWu to nejlepší a nejpřesnější.
Podle čeho to vybírají? Tam nemusí být žádný speciální klíč, ale v zásadě to bude patrně především to, co si lidé nejraději přečtou. Což Elite x3 na mrtvém Windows úplně až tak být nemusí (prostě to nemusela být priorita). Třeba u nás také není žádný speciální klíč, který by se 100% dodržoval. Fotoaparáty vybírám primárně podle toho, jakou očekávám čtenost, ale občas vezmu i přístroje ze zajímavosti, přestože je jasné, že to nebude příliš čtený test. Taky tu neotestujeme všechno a není to proto, že by někdo platil za to, abych něco otestoval nebo naopak neotestoval.
Odpovědět2 0
Jenže je tu ten drobný rozdíl, že se všude nepíše na základě recenzí Digimanie "nejlepší fotoaparát v kategorii XY je ...", ale v případě stejně neúplného výběru DxO ano. O tom byla celá moje debata. Pokud budeme preferovat jen to, co bylo podle dřívějších měřitek zajímavé, tak nelze objevit nic nového a hodnocení se stává čím dál tím více neobjektivní.
Takže DxO jako zdroj recenzí konkrétního zařízení ano, ale ne jako obecný přehled toho možná nejlepšího. O tom zda někdo za to vyloženě platí se samozřejmě neví, to byla jen nadsázka v případě té kopy Androidího hnoje vs kvalitních Windows přístrojů.
Odpovědět0 1
Takže jsme se dozvěděli, že jsi obrovský nadšenec Windows (což bylo patrné už předtím) a jde hlavně o to, že ti neotestovali to, co by sis přál. Pokud jde o fotoaparáty, má DxO pokryté drtivou většinu toho, co pokrýt jde. Otázkou je, nakolik Fuji zveřejnilo svoje demozaikovací algoritmy, ale pokud je výrobcům nezveřejnilo (což vypadá, že ne, vzhledem k tomu, jak dlouho např. Adobe s X-Trans bojoval, aby z toho dostal něco koukatelného), tak jak chceš vypotit nějaké relevantní číslo např. šumu v RAWu, když samotný fotoaparát i každý software ti vyplivne ze stejných dat něco jiného? To chceš mít speciální DxO skóre pro pět různých způsobů demozaikování?
Jasně, můžeš říci, že je to dosud nejlepší testovaný fotoaparát a pokud se nepletu, tak samotné DxO to i takto prezentuje (většinou tam jsou větičky jako "best sensor we have tested so far" a podobně). Pokud je to interpretováno jako nejlepší snímač obecně na základě těchto dat, tak je to chyba interpretace a za to už DxO nemůže.
Odpovědět2 0
Nejde o to co bych si přál, ale je opravdu podivné, že testuje objektivě daleko horší přístroje a tyto zcela vynechal. To je celé.
Jinak souhlasím, za chybu interpretace DxO testů v médiích nemohou. Další trochu sporný případ byl test jejich vlastního přístroje.
Odpovědět0 0
Taka filozoficka otazka: Existuje vobec nejaky obecne spravny postup ako ziskat obrazok z dat X-trans senzora (a vlastne z cohokolvek okrem Foveonu) ?
Podla mna, moznych algoritmov sa da navymyslat viac (aj na klasicku bayerovu masku ich existuje niekolko), niektore mozu byt lepsie pre nejake sceny, ine zase pre ine sceny, a pravdepodobne asi neexistuje "ten jediny spravny". Pokial Fuji nezverejnil aky "oficialny" algorimus pouziva, potom je logicke ze ostatni musia vymyslat svoje algoritmy (ktore nebudu pravdepodobne totozne s tym co pouizva Fuji) a tym padom ziskaju aj ine vysledky.
Preto by som sa radsej opytal: Ake vysledky davaju algoritmy tretich stran v porovnani s Fuji orignalom ? Pokial su tie vysledky mozno niekedy horsie ale inokedy lepsie, asi by som z toho nerobil nejaky problem. Horsie by bolo keby vysledok od Fuji bol vzdy lepsi.
Odpovědět1 0
Opakovaně jsem si v praxi ověřil, že závěry z testů na DxO jsou validní. A musím říct, že mě před několika lety opravdu zaskočili, dlužno dodat, že příjemně, tím, že nezamlčeli jak někteří výrobci podvádí s ISO. Mám pocit, že to byl Olympus, kdo uváděl prakticky vždy i jeden stupeň nižší ISO, než jaké foťák skutečně použil, takže to vypadalo, že lépe zvládá vyšší ISO.
Teď jsem si to ověřil například zde
https://www.dxomark.com/Cameras/Olympus/OM-D-E-M10-Mark-II---Measurements
Odpovědět2 0
O tom není sporu. Akorát že jej nelze použít pro informaci typu "Nejlepší přístroj v kategorii XY je ...", protože výběr se řídí tím kdo co zaplatí.
Odpovědět0 2
Jak můžeš vědět něco o tom, že se výběr řídí tím, co někdo zaplatí? Ty o tom máš snad nějaké zákulisní informace, že sis tak jistý?
Odpovědět1 0
...já si myslím, že nějaký konkurent DXo platí Puppyho... někdo si ho zaplatil, to je jasný...
Odpovědět0 0
Rozumím a do značné míry souhlasím, ovšem důvody hodnocení uvádí. Stejně jako Milan Š. tady. Také někdy nesouhlasím s jeho celkovým hodnocením nebo udělením ceny Trefa. Posuzované parametry ale uvádí všichni poměrně transparentně, takže kdo ví o čem je řeč, ten si zkoriguje závěr dle svých preferencí.
Odpovědět1 0