www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty: Vánoce 2014

Doporučené fotoaparáty: Vánoce 2014
, , návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsou velmi populární i digitální zrcadlovky, což se týká zejména nižších cenových tříd. Zde se můžete pohybovat dokonce okolo 10 tisíc korun, nicméně nebudeme šetřit na nepravém místě a vybereme ty fotoaparáty, které opravdu stojí za to.


Digitální zrcadlovky a SLT fotoaparátyNikon D5100 - recenze


Digitální zrcadlovka Nikon D5100 je sice na trhu už více než tři roky, stále ji to ale neubralo na výhodnosti. Disponuje osvědčeným 16MPx čipem Sony s poměrně nízkým šumem a velmi dobrým dynamickým rozsahem. Nabídne tak velmi kvalitní snímky za poměrně nízké částky. Proti levnějším modelům D3100 a D3200 nabídne trochu lepší ergonomii a více funkcí, např. expoziční bracketing, polohovatelný displej, zdířku pro externí mikrofon i lepší kvalitu obrazu. Přesto je ergonomie asi největším minusem modelu D5100. Grip je malý a ne každému tak může vyhovovat, některá nastavení jako je např. samospoušť nebo přepínání ISO citlivosti mezi ruční a automatickou volbou jsou zakopané hluboko v menu nebo přístupné po mnoha stiscích různých tlačítek.


Nikon D5100


Rozptyl cen je pochopitelně značný. Typická cena těla je 10-12 tisíc korun. Se základním setovým objektivem Nikkor 18-55mm F3,5-5,6 VR se cena pohybuje okolo 13 tisíc (ve větších obchodech). Objektiv to není špatný, ale Nikon nabízí i set s výborným Nikkorem 18-105mm F3,5-5,6 VR, který nabídne univerzálnější 6× zoom, vcelku slušnou optickou kvalitu za hodně příznivou cenu. D5100 s tímto objektivem stojí 14-15 tisíc korun. Najít lze i set s 18-55mm VR a telezoomem 55-300mm VR za 22 tisíc. U tohoto telezoomu ale nečekejte nějak přehnanou optickou kvalitu.
 
 
 

Nikon D5200 - recenze


Digitální zrcadlovka Nikon D5200 je nástupcem modelu D5100 a v podstatě i hodnocení je velmi podobné se všemi pozitivy i negativy. Pozitivem je kvalita obrazu daná novým 24MPx APS-C snímačem, který paradoxně i přes vyšší rozlišení nenavyšuje šum a ani dynamický rozsah nijak neutrpěl. Opravdu povedený senzor a jedinou "slabinou" je jen to, že většina levných objektivů neumí tak vysoké rozlišení až tak dobře vykreslit, byť malý nárůst detailů zaznamenáte i se slabšími objektivy. Ano, dostanete tedy trochu více detailů než u D5100, ale s dobrým objektivem toho zvládne D5200 mnohem více než s těmi setovými.


Nikon D5200


Nevýhoda ve špatné ergonomii zůstala. Grip je i nadále malý a pokud nemáte drobnou ručku nebo naopak pořádnou pracku, můžete mít trochu problém s držením. Ani složité nastavování některých parametrů uživatelskému komfortu moc nepřidá. Tělo vás vyjde na 12,5 tisíce korun, se základním setovým objektivem 18-55mm VR pak na 15 tisíc. Stejně jako u D5100, i zde doporučím zejména set s 18-105mm VR objektivem, tentokrát za 17 tisíc korun. Zajímavý je i set s novým objektivem 18-140mm VR rovněž za 20 tisíc Kč.

Další možností je duální set 18-55mm VR a telezoom 55-200mm VR za 20 tisíc nebo 18-55m VR a 55-300mm VR za 22 tisíc. Oba tyto telezoomy jsou ale na delších ohniskových vzdálenostech poněkud slabší. Novinkou je model D5300, který přišel o AA filtr (může dělat ostřejší fotografie za cenu zvýšeného rizika vzniku moaré efektu, bohužel ale také trpí více na roztřesení závěrky) a naopak získal Wi-Fi. Tento model bych ale zatím nedoporučoval.
 
 
 

Sony SLT-A58 - recenze


Dalším doporučeným fotoaparátem je Sony SLT-A58. Nejde přímo o zrcadlovku, byť má zrcátko, které používá k ostření. Zrcátko se ale při focení nesklápí a světlo jím prochází na čip. Fotoaparát tak má trvalý live view, což zaručuje také bezproblémové fázové ostření i u videa (najdete tu i vstup pro externí mikrofon), na druhou stranu snižuje citlivost čipu (resp. množství světla) o třetinu a také jde dolů výdrž na baterii (ta je však díky obrovskému akumulátoru nadprůměrná).


Sony SLT-A58


Při horším světle tak fotoaparát musí kvůli zrcátku s ISO citlivosti dřív nahoru a kvalita obrazu se trochu zhoršuje (zvyšuje šum), ostatně i použitý 20MPx snímač patří v APS-C třídě spíše k průměru. Při dobrém světle na nízkých citlivostech ale fotí velmi kvalitně. Funkčně je na tom jinak slušně, nabízí přiměřeně rychlé sekvenční snímání s 5 fps, Full HD video, HDR, sweep panorama a novinkou je také přepracovaný objektiv 18-55mm SAM II. Ten by sice měl mít dle výrobce menší odlesky, které byly u původní verze velký problém, o mnoho lepší to ale není. Hlavní výhodou fotoaparátu je ale bezesporu cena. Zatímco funkčně je někde nad nejlevnějšími zrcadlovkami u vyššího lew-endu, s cenou 10 tisíc Kč za set s objektivem patří k těm nejlevnějším.
 
 Pentax K-30 / K-50 (recenze na EPhotoZine)


Pentax K-50 neprošel naším testem, měl jsem možnost jen krátce vyzkoušet předchozí model K-30. Fotoaparát je to opravdu hodně slušný a i názory v mnoha recenzích jsou výrazně kladné. Pentax K-50 má osvědčený 16MPx APS-C CMOS snímač s relativně nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem. Tím ale výčet pozitiv jen začíná. Za low-endovou cenu totiž nabídne věci, které jsou obvyklé spíše ve třídě vyšší a nabízí tak bezkonkurenční poměr ceny a výkonu. Vždyť posuďte sami.


Pentax K-50


Proti běžným fotoaparátům své kategorie nabídne utěsnění proti vodě a prachu, a tak se nemusíte bát ani deště. Pentaprismatický hledáček s větším zvětšením a 100% pokrytím rozhodně také není k zahození, nemluvě o rychlém sekvenčním snímání (6,0 fps) a podpoře expozičních časů až 1/6000 sekundy (konkurence má obvykle 1/4000 s). Na druhou stranu tu nemáte zdířku pro externí mikrofon, výklopný displej, nemusí potěšit ani slabší natáčení videosekvencí.

Samotné tělo stojí 12,5 tisíce korun, ale už jen o 1500 korun dráž (za 14 tisíc) seženete set s voděodolným 18-55mm WR objektivem. Za dalších 2500Kč (tedy za 16,5 tisíce) dostanete ještě druhý 50-200mm WR objektiv do setu, rovněž voděodolný. A kdo chce něco univerzálního, může si za 21,5 tisíce koupit K-50 s 18-135mm WR objektivem, který nabídne 7,5× optický zoom a rovněž voděodolnost.
 
reklama
Nejnovější články
FiLMiC uvedl fotografickou aplikaci Firstlight pro iOS FiLMiC uvedl fotografickou aplikaci Firstlight pro iOS
FiLMiC je znám především díky své aplikaci FiLMiC Pro k natáčení videa. Nyní uvádí i aplikaci pro focení Firstlight, která rovněž nabídne spoustu profesionálních funkcí včetně manuálního ovládání.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: listopad 2019 Doporučené fotoaparáty: listopad 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala63 komentářů
Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů
Společnost Panasonic aktualizovala většinu svých fotoaparátů na trhu. Nové firmwary dostávají full frame Lumixy S, Micro Four Thirds přístroje Lumix G a nezapomnělo se ani na některé kompakty a ultrazoomy.
20.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750 Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750
Na internetu se začaly objevovat uniklé informace o tom, jak by měl vypadat nástupce digitální zrcadlovky Nikon D750. Ten by měl údajně nést jméno D770 nebo D790 a podporovat natáčení UHD 4K videa.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm
Street foto se obvykle fotí se širokoúhlejšími objektivy, jakýmsi standardem je zde 35mm ohnisková vzdálenost. Fotograf Evan Ranft to ale zkusil trochu jinak a na pouliční fotografie si vzal telezoom Sony FE 200-600mm.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře