Doporučené fotoaparáty: prosinec 2017
20.12.2017, Milan Šurkala, návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr fotoaparátů, a to ať se jedná o kompakt, zrcadlovku nebo CSC. Vybíráte tedy nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Kapitoly článku:
Velké ultrazoomy lákají zákazníky většími možnostmi focení a slibují lepší fotografie. U některých modelů je to větším senzorem než u běžných kompaktů, někdy lepší světelností, případně kombinací obojího.
Panasonic Lumix FZ200 - recenze / FZ300 - recenze
Panasonic Lumix FZ200 a FZ300 jsou netradičními ultrazoomy díky svému objektivu. Nabízí konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. Na širších ohniscích je tak světelnost podobná jako u konkurence, ale na nejdelších je až o 2 EV lepší. I to se podepisuje na nižším šumu při focení za horšího světla na delších ohniscích. Bohužel, jak se ukázalo v našich testech, objektiv už nedosahuje takových kvalit jako u starších modelů FZ, kresba je trochu měkčí, aberace výraznější. Stále je to však ve své třídě opticky nadprůměrný objektiv.
Panasonic také nedělal nesmysly a použil osvědčený 12MPx MOS snímač s poměrně malým šumem. Ocenit je třeba i výklopný displej, hledáček s vysokým rozlišením (u FZ200 bez automatického zapínání), podporu RAW, vynikající rychlost přístroje a nadprůměrnou výdrž na baterie. Cena se v zavedených obchodech nyní pohybuje okolo 9 tisíc Kč, což je vzhledem ke schopnostem výborná cena.
Nástupce v podobě verze FZ300 přináší podporu 4K videosekvencí, je i odolný vůči nepříznivému počasí a nabídne rychlé DFD ostření. Fotoaparát je to vynikající a získal i naše ocenění TREFA navzdory vyšší ceně. Ta ale konečně po dlouhé době klesla a mnoho obchodů už fotoaparát pár týdnů prodává za příjemnějších 12.000 Kč.
Sony Cyber-shot RX10 - recenze
Ultrazoom Sony Cyber-shot RX10 je doslova splněným snem. Je to ultrazoom s velkým 1" senzorem, jehož rozlišení činí 20 megapixelů, přesto potěší jak po stránce šumu, tak i solidního dynamického rozsahu. Objektiv má rozumný 8,3× optický zoom a konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. Díky tomu zvládne i velmi pěkně mazat pozadí zhruba na úrovni APS-C zrcadlovek s menšími ultrazoomovými objektivy (jen o trochu méně než 18-135mm objektivy a podobné). To jsme ostatně ukázali i v našem srovnávacím testu.
Fotoaparát nabízí velmi kvalitní Full HD videosekvence (včetně podpory externího mikrofonu a nekomprimovaného HDMI výstupu), máme tu i typické "fičurky" jako HDR nebo Sweep Panorama. Využít můžete i bezdrátové Wi-Fi připojení. Cena pořád skáče nahoru a dolů, nyní je na 22 tisících Kč. Fotoaparát je odolný vůči nepřízni počasí, troufne si i na HD 100fps video a potěší stavovým displejem. Snad jen ten náběh a vypínání by mohlo být rychlejší. Také chování v protisvětle jsem vzhledem k objektivu Carl Zeiss T* čekal trošku lepší.
Na trhu jsou už tři nástupci. Tím prvním je Cyber-shot RX10 II. Jeho vrstvený snímač obsahuje přímo i DRAM čip, díky čemuž zvládá pořizovat relativně kvalitní zpomalené video i při rychlosti 1000 fps a 4K video! S elektronickou závěrkou pak zvládá časy až 1/32000 sekundy a nechybí ani sekvenční snímání se 14 fps. O nějaké typické ceně se vůbec nedá mluvit, v zavedených obchodech najdete fotoaparát za 30, 35 i 40 tisíc. Druhým je pak Cyber-shot RX10 III, který dostal 25× optický zoom, světelnost F2,4-4,0 a cena činí dokonce až 44 tisíc. Ještě dražší je úplná novinka Cyber-shot RX10 IV, který vychází z trojky, ale přidává např. fázové ostření a 24fps sekvenční snímání.
Panasonic Lumix FZ1000 - recenze
Ultrazoom Panasonic Lumix FZ1000 navázal na někdejší velkočipové modely FZ, tentokrát ale dokonce s 1" senzorem s rozlišením 20 megapixelů. Je konkurencí modelu Sony Cyber-shot RX10, se kterým sdílí stejný senzor, má však dvakrát tak velký 16× optický zoom v rozsahu 25 až 400 milimetrů, ale zase o něco horší světelnost F2,8 až F4,0 (i to jsou ale vynikající hodnoty). Průběh ale není úplně ideální a F4,0 dosahuje už na 170mm ohniskové vzdálenosti. Objektiv hodně trpí na odlesky v protisvětle, makro také není úplně ideální, ale to lze snadno výrazně vylepšit koupí nějaké makropředsádky.
Fotoaparát nabídne velmi dobrou kvalitu obrazu, jako první kompakt nabídne i 4K videosekvence, nicméně to už dnes umí i spousta jeho konkurentů. Autofokus je velmi rychlý, přesný a přirozený, velmi dobrou účinnost má i optická stabilizace, vynikající je i elektronický hledáček. Tochu zamrzí absence ND filtru, který by u takového profi ultrazoomu být mohl, samozřejmě nechybí závit pro filtry, takže lze použít normální ND filtry. Připravte se na cenu okolo 16,5 tisíce korun, která je vzhledem ke schopnostem fotoaparátu naprosto v pořádku. Na trhu je dnes i nástupce v podobě modelu FZ2000, o kterém pojednáváme o pár řádků níže.
Panasonic Lumix FZ2000 - recenze
Fotoaparát Lumix FZ2000 je nástupcem modelu FZ1000 a přináší pár pozitivních, ale i negativních prvků. Proti předchůdci nabídne větší rozsah irisové clony a dokonce i třípolohový ND filtr. Máme tu i větší zoom (širší 24mm začátek i delší 480mm konec) za cenu o trochu horší světelnosti. Objektiv ale po stránce optických kvalit poněkud strádá. Ostrost je spíše průměrná, trápí jej odlesky nebo chromatická aberace. Zatímco fotografie není až tak silnou stránkou fotoaparátu, FZ2000 dokáže perfektně posloužit jako vynikající videokamera.
Umí natáčet 4K video a dokonce i Cinema 4K. Full HD video pak podporuje i zpomalený záznam až do 120 fps. Objektiv je optimalizovaný na velmi hladké zoomování bez škubání, nabídne několik různých formátů záznamu, nastavení rozsahu jasů, expozice a podobně. V neposlední řadě potěší i dotykový displej. Ve videu je ostření poměrně pomalé, naopak u fotografií jde o opravdu velmi rychlý přístroj. Všeobecně lze ale říci, že pro focení tu jsou i lepší přístroje, ale na video je to asi to nejlepší, co za danou cenu dnes můžete sehnat. Ta činí 26.000 Kč s DPH.
Fotoaparát potěší všeobecně velmi dobrou rychlostí a hodně solidní ergonomií ovládání, vzhledem k většímu senzoru a velkému zoomu musíte počítat s poměrně velkými rozměry i hmotností, která se blíží jednomu kilogramu. Ocenit lze také nadprůměrně velký elektronický hledáček a dobře fungující Wi-Fi připojení.