www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty: leden 2019

Doporučené fotoaparáty: leden 2019
, , návod
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
reklama
Smartphony jsou kategorií, kde většinou mají vyšší váhu možnosti multimédií než focení, ale někteří fotografové si vybírají mobil i podle úrovně fotografování. Pro ně tu máme zajímavé zástupce fotomobilů. Dnes je na trhu spousta novinek s např. 12-13MPx fotoaparáty a obvykle i více objektivy, mnoho z nich nabídne pokročilé metody autofokusu a často najdete i optickou stabilizaci obrazu. My se podíváme spíše do vod starších vlajkových lodí.
 
 

HTC U11


Smartphone HTC U11 je příjemným překvapením na poli mobilní fotografie, nicméně jeho prodej se už chýlí ke konci a příští měsíc jej už asi neseženete. Těšit se můžete na 12MPx čip s velkými 1,4mikrometrovými pixely (na poměry telefonů) a objektiv s výbornou světelností F1,7. Denní snímky jsou detailní a velmi kvalitní, dobré výsledky ale telefon poskytuje i za horšího světla. Své v tom hraje i optická stabilizace obrazu.

HTC U11

Potěší i záznam do RAWu a možnost manuálního nastavení až 32sekundové expozice. Pokud jde o video, k dispozici je 4K rozlišení. V případě Full HD lze natáčet i zpomalené video při 120 snímcích za sekundu. Jde o jeden z větších telefonů. Máme zde 5,5" displej s rozlišením 2560×1440 pixelů, dostatečně výkonný procesor Snapdragon 835, 4 GB RAM a 64 GB paměti, kterou lze v případě potřeby rozšiřovat microSD pamětmi.


 

LG G6 (H870)


Smartphone LG G6 přináší na zádi dva 1/3" snímače s rozlišením 13 megapixelů. Oba dva před sebou ale mají jiný objektiv. V tom prvním případě má 71° úhel záběru, světelnost F1,8 a optickou stabilizaci obrazu. Dává ostrý obraz až do rohů, nicméně v JPEGu musíte počítat s poněkud silným přeostřeným obrazem. K dispozici je také focení do RAW formátu. Těšit se můžete dokonce i na 4K video. Pokud jde o slow-motion, maximem je jen HD rozlišení 1280×720 pixelů při 120 fps.

LG G6 H870

Druhý objektiv nabídne mnohem širší 125° úhel záběru a světelnost F2,4. Otázkou je, zda telefony nepotřebují spíše mírný teleobjektiv než takto širokoúhlý (to už je ale subjektivní). V případě širokoúhlejšího objektivu se musíte obejít bez stabilizace a počítejte také s horší ostrosti v rozích. LG G6 jako telefon potěší přijatelným výkonem díky procesoru Snapdragon 821 a 4 GB RAM, vnitřní 32GB úložiště jde rozšířit microSD kartami. Velký 5,7" displej nabídne extrémně vysoké rozlišení 2880×1440 pixelů a telefon splňuje také standard IP68, je tedy vodotěsný. I když dnes jde po několika letech už jen o mainstreamový telefon, vzhledem k ceně jde o poměrně "dost telefonu za málo peněz". Velmi brzy jej už ale neseženete.

 
 

Samsung Galaxy S8 / S8+

 
Velmi dobrými fotomobily jsou i Galaxy S8 a S8+ od Samsungu. Využívají 12MPx snímač a objektiv se světelností F1,7. Proti modelu S7 se sice moc nezměnilo, ale novinkou je např. multiexpozice, která snižuje šum i zvyšuje dynamický rozsah snímků. Fotografie jsou tak překvapivě slušné i v protisvětle nebo v noci. Vedle záznamu do JPEGu (který má místy trochu silnější odšumování a někdy i doostření) je možné fotit i do formátu RAW.
 
Samsung Galaxy S8
 
V tomto profesionálním režimu si také můžete hrát s expozičními nastaveními nebo manuálním zaostřením. Nechybí ani optická stabilizace a duální pixely pro rychlé automatické zaostření. Pokud jde o video, tady telefon také potěší podporou velmi detailního 4K rozlišení (při 30p), případně Full HD při 60p. I v tomto režimu je video překvapivě detailní a v obou se můžete těšit na solidní stabilizaci obrazu. Telefon má 64MB vnitřní paměť, kterou lze dále rozšiřovat paměťovou kartou.
 
 
 

Samsung Galaxy S9

 
Smartphone Samsung Galaxy S9 je vybaven 1/2,5" 12MPx čipem a objektivem s vynikající světelnost F1,5, která dovoluje pořizovat kvalitní snímky za horšího světla. To je dále vylepšeno i 12expozicí pro potlačení šumu. Na smartphone tak dostanete překvapivě kvalitní snímky v noci a potěší i optická stabilizace obrazu.
 
Samsung Galaxy S9
 
Hodně slušné jsou ale také ty denní. Fotografie mají překvapivě hodně detailů a milým překvapením je i relativně malé patlání detailů u běžných denních snímků. U multiexpozice to bývá naopak horší. Velkou zajímavostí je možnost natáčet 4K video až při 60 fps, to u telefonů není běžné. Velmi dobré jsou i zpomalené videosekvence ve Full HD při 240 fps a v HD rozlišení se dostanete dokonce na 960 fps. Místo zpomalení ve videosekvenci si můžete vybrat sami nebo to nechat na automatice (to někdy funguje dobře, někdy ne). Kvůli krátkému expozičnímu času ale musíte počítat s tím, že na zpomalené video budete potřebovat skutečně hodně dobré světlo. Telefon je vybaven velkým 5,8" displejem s rozlišením 2960×1440 pixelů.
 
 
 

Xiaomi Mi A2 Lite

 
Telefon Xiaomi Mi A2 Lite je velmi populárním telefonem a je k tomu důvod. Sám o sobě je za svou cenu poměrně výkonným strojem (zejména pokud si koupíte 4GB/64GB variantu) s velkým FHD+ IPS displejem. Zde se ale věnujeme fotografické stránce. Vzadu jsou dva fotoaparáty, jeden má rozlišení 12 megapixelů, druhý pak 5 megapixelů. Ten slouží k pořizování snímků s rozmazaným pozadím. K velkému překvapení jsou tyto snímky s nepříliš výraznými artefakty, což není zvykem.
 
Xiaomi Mi A2 Lite
 
I sám o sobě je ale zadní fotoaparát hodně slušný. Oproti běžnému standardu trochu méně odšumuje, což sice ponechává v snímcích trochu více šumu, nicméně spolu s tím zachovává i více detailů (méně patlá obraz). Telefon umí natáčet hodně detailní Full HD video (to vypadá jak resamplované z trochu vyššího rozlišení) a pokud využijete např. aplikaci Open Camera, můžete natáčet dokonce i 4K video. Výhodou je i solidní stabilizace obrazu. Občas však nepotěší lehce zmatkující autofokus.
 
 
 

Huawei P20 Pro

 
Smartphone Huawei P20 Pro má velmi zajímavé uspořádání fotoaparátů, které odpovídá dnešní době s více fotoaparáty. Vzadu jsou hned tři. Jeden má 40MPx rozlišení s velkou 1/1,7" úhlopříčkou a objektivem s velmi dobrou světelností F1,8. Ten spolupracuje s druhým fotoaparátem s 20MPx rozlišením a ještě lepší světelností F1,6. V tomto případě jde o monochromatický čip, který se stará o vylepšení kvality obrazu ve všech možných ohledech a případně i efekt bokehu. Nutno uznat, že kvalita snímků je velmi pozoruhodná. V noci byste mnohdy nevěřili, čeho je telefon schopen. To ale také záleží na zvoleném režimu. Viděl jsem spoustu fantastických nočních snímků z telefonu, ale také i opravdu nehezké patlanice. I když můžete fotit do RAWu a plného 40MPx rozlišení, ve výchozím stavu telefon produkuje 10MPx JPEG snímky.
 
Huawei P20 Pro
 
Aby toho nebylo málo, telefon má ještě třetí zadní fotoaparát. Jeho rozlišení činí 8 megapixelů a má světelnost F2,4. Ten slouží jako teleobjektiv, vůči předchozím dvěma má totiž 3× delší přepočtenou ohniskovou vzdálenost (v podstatě 3× optický zoom). Jeho kvalita je solidní. Není to sice zázrak, ale na rozumné fotografie to stačí. Dle Huawei je to také jediný fotoaparát na P20 Pro, který má optickou stabilizaci. Přední fotoaparát má 24MPx rozlišení, ale v praxi ani zdaleka nepočítejte s tak dobrými detaily, kterým by takový počet pixelů napovídal.
 
Automatika sama volí adekvátní režimy, ale mnohdy si lidé stěžují i na to, že volí přesaturované režimy, kdy jsou barvy až příliš živé a nereálné. Trochu zklamáním je i video. Na to, že jde o vlajkovou loď, zamrzí absence stabilizace u 4K30p videa a dokonce i u 1080p60. Pouze Full HD při 30 fps má stabilizaci. Pokud jde o zpomalené videosekvence. v HD rozlišení se dostanete až na 960 fps.
 
Telefon má výkonný 8jádrový procesor HiSilicon Kirin 970 a bohaté množství paměti RAM, které činí 6 GB. Potěší také velké 128GB úložiště. Najdete zde velký 6,1" AMOLED displej s rozlišením 1080×2244 pixelů.
 
 
 

Závěr


Další díl pravidelného seriálu o výběru digitálního fotoaparátu máme za sebou. Obsahuje přehled těch modelů, které jsou v daných třídách nejlepší. Snad jste si vybrali svého favorita a bude vám dělat radost.

 
 

 

 
 
Další doporučené produkty
 
 

Doporučená multimediální centra

 
Multimediální centra jsou dnes hodně populární, proto připravujeme na TV Freaku každý měsíc aktualizovaný souhrn těch, které jsme testovali a lze je doporučit: www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra

 
 

Doporučené PC sestavy

 
Ve světě počítačů se stále objevují novinky, které mohou najednou zlepšit užitnou hodnotu nebo poměr cena/výkon oproti starším produktům. Každý měsíc tak připravujeme doporučené PC sestavy pro různá nasazení: www.svethardware.cz/doporucene-sestavy


 
 

Doporučené skříně

 
Jelikož PC skříně patří na Světu hardware mezi nejvíce recenzované produkty, přinášíme vám cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není potřeba, jelikož se zajímavé novinky moc často nevyskytují). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i naši podrobnou recenzi: www.svethardware.cz/doporucene-skrine
 
Nejnovější články
Meike MK 50mm F1.7 nyní i pro Canon RF a Nikon Z Meike MK 50mm F1.7 nyní i pro Canon RF a Nikon Z
Světelný full frame objektiv Meike MK 50mm F1.7 bude nově k dispozici i pro další CSC systémy. Stávající Sony FE doplňuje nově Canon RF a Nikon Z. Objektiv potěší poměrně malými kompaktními rozměry i hmotností.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony slibuje nové firmwary pro A7 III, A7R III a A9 Sony slibuje nové firmwary pro A7 III, A7R III a A9
Sony oznámilo, že si připravuje nové verze firmwarů pro své high-endové CSC fotoaparáty. Přinesou zejména vylepšení autofokusu, konkrétně ostření na oči, a to i ta zvířecí. Jen u A9 bude seznam změn čítat přes 30 položek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO potvrdilo smartphone s 10× hybridním zoomem OPPO potvrdilo smartphone s 10× hybridním zoomem
Jak jsme vás před pár dny informovali, OPPO mělo chystat smartphone s 10× optickým zoomem. Společnost vývoj takového smartphone opravdu potvrdila, lepší by zda bylo ale hovořit o hybridním zoomu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Sony uvádí software Imaging Edge Mobile Sony uvádí software Imaging Edge Mobile
Sony přichází s nástupcem mobilní aplikace PlayMemories Mobile a uvádí nový software Imaging Edge Mobile. Sjednocuje tak název s desktopovou aplikací Imaging Edge, která se také dočká několika vylepšení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Třetí teaser na Olympus OM-D E-M1X Třetí teaser na Olympus OM-D E-M1X
Už jen necelý týden zbývá do uvedení nového high-endového CSC fotoaparátu značky Olympus s pravděpodobným názvem OM-D E-M1X. Výrobce tak uvolnil v pořadí už třetí teaser, který nyní upozorňuje na možnosti focení v přírodě.
19.1.2019, aktualita, Milan Šurkala