www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty: květen 2020

Doporučené fotoaparáty: květen 2020
, , článek
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
K oblíbeným
reklama
Třída CSC fotoaparátů jedinou z kategorií fotoaparátů, která prodejně dramaticky neklesá (spíše stagnuje, resp. na rozdíl od ostatních klesá jen pomalu). Nabídka je čím dál zajímavější. Zejména v posledních měsících se navíc dramaticky rozšířila nabídka full frame CSC fotoaparátů, kterým se budeme věnovat v následující kapitole.


Panasonic Lumix GX80 - recenze


CSC fotoaparát Panasonic Lumix GX80 má sice starší 16MPx Micro Four Thirds snímač, nicméně ten je stále slušný a je zde mechanicky stabilizovaný. Fotoaparát tak nabídne duální stabilizaci obrazu (v těle i objektivu zároveň). Čip nemá AA filtr, což zvyšuje ostrost a detailnost snímků. Dovoluje pořizovat vysoce kvalitní stabilizované 4K videosekvence, u kterých je možné nastavovat expozici a využívat i perfektního dotykového displeje pro výběr AF bodů. Dotykové ovládání je možné využívat i pro nastavování parametrů v menu. Stinnou stránkou je menší grip a méně jisté držení přístroje.


Panasonic Lumix GX80


Fotoaparát je dodáván v setu s vynikajícím 12-32mm objektivem, který má sice malý zoom a průměrnou světelnost, ale poskytuje excelentní optické výkony. Fotoaparát má i velký elektronický hledáček, z něhož se ale u fotografií využívá relativně malá plocha. Přístroj je velmi rychlý, má sekvenční snímání s rychlostí až 8 fps (10 fps s elektronickou závěrkou), samozřejmě nechybí ani Wi-Fi. Pokud chcete vyřešit některé z nedostatků GX80 (absence portu pro externí mikrofon, voděodolnosti a podobně), je tu pro vás i o něco novější model Lumix G80, jemuž se věnujeme níže. Ceny dnes dost lítají, set se základním objektivem 12-32mm začíná na 10.000 Kč.Panasonic Lumix G80 - recenze


CSC fotoaparát Lumix G80 je jedním z nejlepších CSC na trhu co se týče poměru ceny a výkonu. Nabízí se totiž s poměrně univerzálním a opticky slušným 12-60mm objektivem, který má širokoúhlý začátek, rozumný zoom, lehce nadprůměrné schopnosti makra, a to vše za relativně malý příplatek. Kvalita obrazu je na 4/3" snímač dobrá navzdory jeho věku, v JPEGu to ale rozhodně chce stáhnout odšumování na minimum. Ve výchozím nastavení je totiž odšumování příliš silné a hodně patlá obraz.


Panasonic Lumix G80


Fotoaparát potěší i velmi dobrými 4K videosekvencemi, je jen nutné počítat s tím, že autofokus je při natáčení videa poněkud lenivější. U fotografií je ale velmi rychlý a přesný, nemluvě o rozsáhlých možnostech polohování AF bodů včetně možností snadného výběru bodu pomocí dotykového displeje a nadprůměrně dobrém ostření i v noci. Celkově potěší rozsáhlé možnosti konfigurace ovládání, velmi dobrý a velký elektronický hledáček a obecně nadprůměrná ergonomie. Vynikající je i duální stabilizace obrazu.

Velmi překvapivá je i vysoce nadprůměrná kapacita RAW bufferu, za kterou by se nemusely stydět ani násobně dražší zrcadlovky. Fotoaparát je i odolný vůči nepříznivému počasí a z výbavy by bylo dobré zmínit i 4:2:2 HDMI výstup a vstup pro externí mikrofon. Samotné tělo je k dispozici za 14.500 Kč, s 12-60mm objektivem je cena od 19 tisíc Kč. Tady bych možná počkal, zda cena brzy zase nespadne dolů (nedávno byla ještě níž).

Společnost Panasonic představila i novější model Lumix G90. Ten je např. odolný, má lepší 20MPx senzor, podporu V-Log2 záznamu, 4K 30p videa a další detaily. V tomto případě ale cena začíná na vyšších 20 tisících Kč. I za takové peníze je to ale dosti zajímavá volba.
 

 

Panasonic Lumix GH5 - recenze


Fotoaparát Panasonic Lumix GH5 míří hodně vysoko a v podstatě jde o profesionální videokameru v podobě fotoaparátu. Na fotografie vám vystačí klidně levnější model G80, nicméně ve videu nemá GH5 konkurenci. Její 4/3" snímač s 20 megapixely umí natáčet 4K a dokonce i 6K video (to ale neumí při poměru stran 16:9). K tomu se můžete těšit na Full HD při 60 fps a v případě zpomaleného videa až při 180 fps. Počítejte však s tím, že u zpomaleného videa nefunguje autofokus a nenahrává se zvuk.


Panasonic Lumix GH5


Autofokus je nicméně asi jedinou výraznou slabinou přístroje. Zatímco DFD ostření je naprosto excelentní u fotografií, u videa je lenivé a nezřídka nezvládá rychlejší pohyby (nové firmwary to ale postupně vylepšují). Pro profesionální natáčení se hodí možnost přednastavit si roviny ostrosti (softwarový follow focus systém). Lumix GH5 nabídne velké množství různých vstupů i výstupů, zde se snad na nic nezapomnělo. Potěší i snadná ovladatelnost, konfigurovatelnost a rychlost přístroje. Vedle spousty konfigurovatelných tlačítek je tu totiž i dotykový displej.

Cena se může zdát být hodně vysoká, ono 38 tisíc (sleva 1000 Kč) za M4/3 tělo nezní zrovna příznivě, nicméně v této ceně jen těžko seženete něco, co by nabízelo tak rozsáhlé možnosti natáčení videa v profesionální kvalitě s tak širokou podporou příslušenství. Dá se sehnat s několika setovými objektivy, např. univerzálním 12-60mm F3.5-5.6 nebo světelnějším Leica 12-60mm F2.8-4.0.
 
Pokud vás zajímají lepší výkony za horšího světla, má tu Panasonic novější model Lumix GH5S. Má jen 12MPx rozlišení a přidal např. Cinema 4K video při 60p a zpomalené Full HD video zlepšil ze 180 fps až na 240 fps. Naopak přišel o mechanickou stabilizaci obrazu. To už se ale bavíme o cenách 56,5 tisíce Kč za tělo. Pokud pohledáte, najdete ho i za 47 tisíc Kč.


 

Fujifilm X-T20 - recenze


Velmi zajímavým počinem Fujifilmu je model X-T20. Ten přebírá spoustu funkcí z high-endového modelu X-T2, nicméně při relativně malých ústupcích je k dispozici za podstatně zajímavější částky. Je zde 24MPx APS-C snímač s velmi dobrou kvalitou obrazu nejen v RAWu, ale také v JPEGu. Velmi dobrý je i hybridní autofokus, byť ten má i své rezervy. Rychle doostřuje, nicméně je důležité jej správně nastavit, aby nedělal neplechu. Odpustit si nicméně budete muset zvýšenou odolnost a smířit se musíte také s menším zvětšením hledáčku.


Fujifilm X-T20


Vedle mechanické závěrky nabídne i elektronickou, takže jsou podporovány extrémně krátké časy až do 1/32000 sekundy. Sekvenční snímání je rovněž velmi rychlé, už s tou mechanickou se můžete těšit na 8 fps, s elektronickou dokonce na 14 fps. Buffer sice není obrovský, ale jeho kapacita je přesto slušná. Potěší i 4K videosekvence a dokonce je tu 2,5mm jack pro připojení externího mikrofonu. X-T20 má i dotykovou obrazovku, ta má ale omezené možnosti ovládání. Tělo se obvykle prodává za 15-18 tisíc, set se 15-45mm je za 19 tisíc, s 18-55mm objektivem pak za 20 tisíc, což je vynikající částka.

Nástupce v případě modelu X-T30 má nový 26MPx snímač, který zvládá i 4K s 10bitovou barevnou hloubku. Slibuje také 20fps sekvenční snímání. Pokud jde o cenu, ta činí 24 tisíc Kč za tělo. Pokud vám jde tedy o video, může jít o velmi zajímavou koupi, jinak bych spíše volil starší model.
 

 

Panasonic Lumix G9 - recenze

 
CSC fotoaparát Panasonic Lumix G9 je jakýmsi druhým vrcholem nabídky tohoto výrobce, který je však proti modelu GH5 více zaměřen na fotografie. Má 20MPx snímač s mechanickou stabilizací, která nabídne opravdu velmi dobrý účinek (s širokoúhlými objektivy lze fotit několikasekundové expozice z ruky). Nový je také multiexpoziční režim s až 80MPx rozlišením. Ten nabídne mnohem lepší detaily i nižší šum. Ostatně i zpracování obrazu je hodně na úrovni a lepší, než byste od 4/3" čipu čekali.
 
Panasonic Lumix G9
 
Tím ale pozitiva zdaleka nekončí. Máme zde podporu 4K/60p videa, nicméně proti GH5 chybí Cinema 4K a spoustu profesionálních vstupů. Stále je však k dispozici např. jack pro externí mikrofon. Potěší i přítomnost zpomaleného Full HD videa až při 180 fps. Zajímavostí je i sekvenční snímání s rychlostí až 60 fps v plném rozlišení. DFD ostření je velmi rychlé, ale v některých případech umí být i nepřesné.
 
Fotoaparát nabídne téměř nekonečné možnosti nastavení expozice i ostření, perfektně lze také konfigurovat samotné ovládání fotoaparátu, čemuž dopomáhá i plně polohovatelný dotykový displej. Výborný je také obrovský elektronický hledáček. K dispozici jsou dva sloty pro paměťové karty (včetně podpory UHS-II) a vodě odolná konstrukce. Fotoaparát je také vybaven stavovým displejem na horní straně. Panasonic nyní běžně nabízí fotoaparát za 30.000 Kč. Více lze doporučit set s univerzálním objektivem Panasonic 12-60mm za 36.000 Kč. Obvykle je k dispozici i s nějakými těmi dárky (gimbal, karta, battery grip, 25/1,7 objektiv,...)
 
 
 

Sony a6300 (ILCE-6300) - recenze / A6400

 
Sony A6300 (ILCE-6300) je dosti pokročilý APS-C přístroj s 24MPx APS-C CMOS senzorem a hybridním ostřením. Ten je schopen pořizovat snímky s nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem. Potěší také nadprůměrně kvalitními 4K videosekvencemi (vznikají resamplováním z 6K videa). Také Full HD nabídne zajímavé schopnosti, což je v tomto případě 100fps snímání. Lze připojit i externí mikrofon, takže natáčení videa lze pojmout i docela profesionálně.
 
Sony A6300
 
Ocenit lze i rozsáhlé možnosti konfigurace fotoaparátu. Nepříjemným překvapením je zde displej bez dotykového ovládání. I přes velmi rychlý hardware jsou tu občas chvíle, kdy je fotoaparát poněkud pomalejší (např. ukládání na kartu). Tento model už má nástupce v podobě modelu A6500, který přináší např. mechanickou stabilizaci senzoru nebo dotykový displej, a dalšího modelu A6600. Ceny jsou různorodé. Set s nepříliš povedeným objektivem 16-50mm vyjde na 24 tisíc. Zajímavější je to s ultrazoomem 18-135mm, ten lze sehnat za různorodé ceny od 26 do 34 tisíc Kč.
 
Další novinkou je model A6400, který přináší např. o 180° otočný displej, který je dotykový. Také má mít nejrychlejší AF na světě, stejně jako modelu A6300 mu ale chybí stabilizace. Slušný je i set A6400 s 18-135mm objektivem, který je obvykle za 37 tisíc Kč. Navíc jde o opticky kvalitní objektiv.
 
 
 

Panasonic Lumix GX9 - recenze

 
I když je Lumix GX9 takovým trochu schizofrenním fotoaparátem v nabídce Panasonicu (není to ani low-end, který má Panasonic dobře pokrytý, ale ani high-end), i tak má rozhodně co nabídnout. V podstatě se nijak zvlášť neliší od dalších modelů, takže tu najdete solidní 4/3" čip s 20 megapixely, velmi slušné rychlé ovládání s nekonečnými možnostmi konfigurace, výklopný polohovatelný a dotykový displej. Výklopný je dokonce i hledáček. Snad jen zapínání je takové dosti tuhé.
 
Panasonic Lumix GX9
 
Kvalita obrazu je slušná, k dispozici jsou i 4K videosekvence, ty ale trpí na větší ořez. Bohužel tu nenajdete zpomalené video. Tradičně potěší extrémně rychlé jednorázové ostření, které vysoce nadprůměrně pracuje i v noci. S průběžným zaostřováním je to však slabší. Ze slabších stránek můžeme zmínit ještě nepříliš vysokou výdrž na baterie. Ceny jsou tak různorodé, že se o nich v podstatě ani nedá mluvit. Tělo je od cca 13 tisíc, osobně bych pak doporučoval sety s 12-60mm objektivem.
 
 
 

Olympus OM-D E-M1 Mark II - recenze

 
E-M1 Mark II od Olympusu je špičkový CSC přístroj. Sice má na první zdání vysokou cenu srovnatelnou s přístroji s mnohem větším senzorem, ale vynahrazuje to opravdu vysoce nadstandardními funkcemi, které si tuto cenu rozhodně ospravedlní. Najdete tu 20MPx 4/3" snímač, který podporuje slušné fázové zaostřování a díky mechanismu stabilizace i multiexpoziční režim pro tvorbu 50MPx snímků v JPEGu a až 80MPx v RAWu. Stabilizace má opravdu excelentní účinek, který se dokonce u některých objektivů může zvýšit díky duální technologii. Několikasekundové expozice opravdu nejsou problém.
 
Olympus OM-D E-M1 Mark II
 
Fotoaparát je velmi odolný, takže mu nevadí ani horší zacházení a nepříznivé klimatické podmínky. V režimu AF-S umí dosáhnout až 60 fps a k dispozici je mechanická i elektronická závěrka. Fotoaparát jde použít i pro natáčení vysoce kvalitního DCI 4K videa při 24 fps. K dispozici jsou i nižší rozlišení UHD 4K nebo Full HD. Chválím opět stabilizace obrazu, která je výborná nejen u fotografií, ale také u videa. Některé objektivy Olympusu jsou navíc optimalizovány na natáčení videa s velmi hladkým zoomem.
 
Dobrý je také polohovatelný displej a solidní elektronický hledáček, potěší také dvojice SD slotů a rozumná výdrž na baterie. Jednou z mála stinných stránek je často zmiňováno komplikované menu, kdy chvíli trvá, než přijdete na to, jak se vlastně fotoaparát ovládá (co se kde v menu nastavuje). Cena těla je obvykle 40.000 Kč, s objektivem 12-40mm F2.8 se pak dostává na 58.000 Kč s DPH (nově je k dispozici i set s objektivem 12-45mm F4). Snížení cen je způsobeno především tím, že se nedávno představil nástupce OM-D E-M1 Mark III. Má např. Live ND, ještě lepší stabilizaci, OM-Log400 záznam a další vychytávky.
 
 
 

 
  

Olympus OM-D E-M5 Mark II / OM-D E-M5 Mark III

 
Velmi dobrým fotoaparátem je také Olympus OM-D E-M5 Mark II. Zástupce Micro Four Thirds fotoaparátů střední třídy nabídne efektivní rozlišení 16 megapixelů, což je na dnešní dobu trochu málo (spousta MFT fotoaparátů už má 20 MPx), nicméně kvalita obrazu je stále velmi dobrá. Hodně potěší mechanická stabilizace. Díky velmi dobrému účinku stabilizace je možné z ruky fotit až překvapivě dlouhé časy, takže u statických snímků to dovolí jít mnohem níže s ISO citlivostí než u spousty jiných přístrojů s větším senzorem.
 
Olympus OM-D E-M5 Mark II
 
Systém stabilizace dovoluje také použít multiexpozici, která vytvoří 40MPx JPEG nebo dokonce 64MPX RAW snímky. Každopádně už z podstaty funkce je lepší použít stativ a nefotit dynamické scény. Zpracování je výborné, možnosti ovládání a jeho nastavení takřka nekonečné. Mnozí jsou až nabídkou nastavení zaskočeni a ztrácí se tu.
 
Na dnešní dobu už trochu zamrzí jen Full HD video, které samo o sobě není přehnaně detailní, nicméně v ostatních ohledech je E-M5 Mark II hodně pokročilým fotoaparátem pro video. Je zde např. All-Intra záznam nebo nekomprimovaný HDMI výstup. Má výborný hledáček, bezdrátové funkce a bohatý rozsah expozičních nastavení. Použít je možné i plně elektronickou závěrku. Set s objektivem 14-150mm II je standardně za pouhých 17 tisíc Kč! To je opravdu skvělá nabídka.
 
Objevil se také nový OM-D E-M5 Mark III, který přináší 20MPx senzor, o 0,5 EV účinnější stabilizaci, přidává i fázové ostření na čipu s vynikající citlivostí od -6 EV, zrychlilo se i sekvenční snímání a najdeme zde i podporu Cinema 4K 24p a UHD 4K 30p videa, přibylo také zpomalené 120p Full HD video. Cena je 31.500 Kč, což vzhledem k velmi výrazným slevám E-M5 Mark II není až tak extrémně výhodná cena, přesto tu jsou vlastnosti, díky kterým stojí za to o fotoaparátu uvažovat.
 
 
 

Fujifilm X-E3

 
Dosti povedeným fotoaparátem je také Fujifilm X-E3, který je jakousi skladnější variantou modelu X-T20. Najdete zde rovněž 24MPx APS-C snímač, který dokáže produkovat snímky s nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem, velmi dobré jsou už i JPEGy. Pokud jde o ovládání, zde Fujifilm tradičně trochu kulhá, některé prvky jsou výborné, ale některé by mohly být více dotažené (např. dotykový displej lze používat jen pro některé funkce, joystick občas nereaguje a některá tlačítka se špatně mačkají).
 
Fujifilm X-E3
 
Hledáček má rozlišení 2,36 milionu bodů a rozumnou velikost (jsou ale i větší), k dispozici je i možnost natáčet 4K/30p videosekvence a připojit externí mikrofon. Slabinou jsou některé vlastnosti autofokusu, především ostření za špatného světla a průběžné zaostřovaní. Jednorázové ostření za solidního světla je naopak výborné. Rychlé je i sekvenční snímání, zejména pokud je použita elektronická závěrka (14 fps). Za tělo chce Fujifilm 16,5 až 18 tisíc Kč. K dispozici je několik setů, máme zde XF18-55mm (27 tisíc, sleva až 6000 Kč) nebo malý pevný 23mm F2 (22 tisíc, sleva 5000 Kč).
 
 
 
Do ledna 2020 jsme doporučovali Sony A6000/A5100
 

Sony a6000 (ILCE-6000) - recenze


Model Sony a6000 (ILCE-6000) je už hodně starý fotoaparát, nicméně je pořád v prodeji a díky nízké ceně má stále smysl. Má 24MPx CMOS snímač, který nabídne možnost hybridního ostření, které je solidně rychlé. Docela by se hodilo, kdyby fotoaparát měl dotykový displej, je však alespoň výklopný. Potěší i elektronickým hledáčkem, byť proti původnímu NEX-6 se trochu zhoršil a má snížené rozlišení na 1,44 milionu bodů..


Sony a6000 ILCE-6000


Fotoaparát je vybaven procesorem BIONZ X. Samozřejmostí jsou funkce jako HDR, Sweep Panorama, najdete zde i Wi-Fi (dost omezené a komplikované) s NFC. Potěší rychlé sekvenční snímání, relativně velký buffer a bohaté možnosti nastavení expozice u fotografií i u videa. Zde ale musíte počítat s opravdu divně umístěným tlačítkem pro nahrávání. Ceny jsou roztodivné, ale lze sehnat tělo za 12.000 Kč s DPH a set s 16-50mm objektivem obvykle za 13.000 Kč.

Kdo chce šetřit, může koupit verzi A5100 bez hledáčku, ale také bez kolečka fotografických režimů. Spoustu nastavení tak musíte provádět přes hlavní menu přístroje, takže přístroj je vhodný spíše pro ty, kteří si s fotoaparátem nechtějí moc hrát. Za tělo přístroje zaplatíte 8.000 Kč s DPH, set obsahující 16-50mm objektiv pak vyjde na 10 tisíc Kč (opětovná sleva 1500 Kč). V tomto případě dostanete i dotykový displej.
 
 

 
reklama
Nejnovější články
Samyang uvádí inovované MF 14mm F2.8 a MF 85mm F1.4 MK2 Samyang uvádí inovované MF 14mm F2.8 a MF 85mm F1.4 MK2
Společnost Samyang aktualizovala dva své objektivy MF 14mm F2.8 MK2 a MF 85mm F1.4 MK2. Ty přináší např. možnost vypnout aretaci clonového kroužku, vodě odolnou konstrukci a další drobnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Babička u soudu: musí smazat fotky vnoučat z Facebooku, porušila GDPR Babička u soudu: musí smazat fotky vnoučat z Facebooku, porušila GDPR
Rodinné vztahy mohou být někdy dosti komplikované. Když se do toho přimíchají sociální sítě a GDPR, je o "zábavu" postaráno. Jedna babička tak skončila dokonce u soudu. Vlastní dcera ji zažalovala kvůli fotkám vnoučat na Facebooku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky
Jeden z nástupců JPEG, formát HEIC, který se používá např. v iPhonech, se stal nemalým problémem při studentských zkouškách. Jak se ukázalo, problémy s kompatibilitou dokáží překvapit kdekoli.
24.5.2020, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Zpěvačka Jennifer Hudson zažalována, na Instagram dala kradenou fotku Zpěvačka Jennifer Hudson zažalována, na Instagram dala kradenou fotku
Je zde další celebrita, která míří k soudu za to, že použila svou podobiznu na sociálních sítích, na kterou však neměla právo. Tentokrát jde o zpěvačku Jennifer Hudson. V tomto případě byl odstraněn dokonce i vodoznak.
22.5.2020, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Unikly snímky Sony ZV-1, fotoaparátu pro vloggery Unikly snímky Sony ZV-1, fotoaparátu pro vloggery
Jak už se šušká v posledních dnech, Sony by mělo představit nový fotoaparát pro vloggery. Že se něco skutečně představí, oficiálně potvrdilo i samotné Sony. Nyní unikají i první fotografie nového fotoaparátu.
20.5.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů