www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2020

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2020
, , článek
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
K oblíbeným
reklama
Letos začínáme i s doporučeními full frame CSC fotoaparátů, což je kategorie, která zažívá velký boom. Prozatím ale nemáme otestovány mnohé modely, takže doporučení jsou postavena i na zkušenostech s jinými fotoaparáty značky a na recenzích dalších serverů.
 
 

Canon EOS RP - recenze

 
CSC fotoaparát Canon EOS RP má sice pár much, ale celkově jde o vyvážený full frame přístroj, který potěší malými rozměry a především přijatelnou cenou, díky níž je poměrně oblíbeným. Dobře se drží, je velmi dobře zpracován, potěší dotykový a plně polohovací displej i solidní elektronický hledáček. Je nicméně nutno počítat s tím, že hardware fotoaparátu je tak trochu "výprodejový".
 
Canon EOS RP
 
Použitý 26MPx snímač tak sice potěší nízkým šumem, ale dynamickým rozsahem patří k podprůměru a i na nejnižší citlivosti je potřeba být opatrný s prosvětlováním stínů (rychle se objeví barevný šum). Umí natáčet výborné Full HD video a s pomocí duálních pixelů má i výborný autofokus (navíc je tu i HDR video). Horší je to ale ve 4K. To funguje jen ve speciálním video režimu, je zde výrazný ořez, nefungují ani duální pixely. Nelíbilo se mi také to, že u videa nejsou prioritní režimy. Také je tu až příliš citlivé provázání zaostřovacího bodu a měření expozice při průběžném zaostřování a expoziční čas končí už na 1/4000 sekundy.
 
Setový objektiv 24-105mm F4 se bohužel přestal nabízet, ten nahradila méně světlá varianta a ultrazoom. Fotoaparát lze sehnat i s redukcí na objektiv EF ze zrcadlovek Canonu, s nímž se dá sehnat už od 30.000 Kč (zdražení 1000 Kč). A to je opravdu velmi zajímavá cena. Teď k tomu přidejte ještě cashback ve výši 4100 Kč. S novým levným objektivem 24-105mm F4-7.1 je cena 39-40 tisíc Kč (zdražení 4000 Kč). Nedávno se objevil i set s ultrazoomem RF 24-240mm (v běžných obchodech od 47,5 do 56 tisíc Kč).
 
 
 

Panasonic Lumix S1 / S1R - recenze

 
Velmi povedenými fotoaparáty nás překvapila společnost Panasonic. Ta má full frame Lumix S1 a S1R. Oba dva jsou si hodně podobné, liší se akorát senzorem a schopnostmi videa. Oba dva umí 4K 60p záznam, zpomalený záznam při 180 fps (bohužel nefunguje AF) a mají excelentní mechanickou stabilizaci, která dovoluje i více než sekundové expozice z ruky, což je ještě lepší, pokud je použit objektiv s optickou stabilizací (vznikne tak duální stabilizace). Mají DFD ostření, které je velmi rychlé a přesné, nicméně v průběžném zaostřování má stále u některých typů scén trochu problémy. Každopádně Panasonic udělal hodně dobré práce.
 
Panasonic Lumix S1
 
Pokud jde o Lumix S1, ten má 24MPx snímač s nízkým šumem, solidním dynamickým rozsahem (zejména ve stínech). Jeho 4K 30p video je bez ořezu, dokonce je možné natáčet 10bitové video a s příplatkovým firmwarem, který je však někdy dodáván zdarma, je podporován i Log záznam s rozšířeným dynamickým rozsahem. Bohužel při 4K 60p záznamu je video postiženo výraznějším crop faktorem.
 
Lumix S1R dostal 47MPx snímač, který dává opravdu velmi vysoké množství detailů, přitom na tom ani se šumem není vůbec špatně. Jeho výhodou je také minimální ořez u 4K 60p videa, nicméně jinak není optimalizován na video tak moc jako Lumix S1. Původně sice neuměl 10bitový nebo Log záznam, ale nový firmware ale tyto funkce přinese, takže se z S1R stane velmi solidní náčiní na video. První model je tak vhodný pro fotografie i natáčení profesionálnějšího videa, druhý je pak sice optimalizován především na fotografie, nicméně oba dva jsou v obou ohledech značně univerzální.
 
U obou modelů je zajímavostí multiexpoziční režim pro vyšší rozlišení (v praxi ale není rozdíl nějak dramatický), výborné je také ovládání a možnost jeho konfigurace. Nastavení je zde opravdu mnoho. Z nevýhod je nutno zmínit opravdu velmi malou výdrž na baterii (naštěstí lze nabíjet i napájet z powerbanky), je třeba také počítat s opravdu velkými rozměry a hmotností kvůli chlazení. Ceně se moc nechce dolů, a tak tu máme 63 tisíc za Lumix S1 (zdražení 2000 Kč) a Lumix S1R jsem našel za tradičních 96 tisíc, ale i za pouhých 60 tisíc Kč. Takto mají smysl tehdy, pokud chcete 4K 60p video, což konkurence začíná teprve nabízet (např. Canon u svého EOS R6). Nicméně je nutno podotknout, že nyní k nim zdarma dostanete gimbal Zhiyun Weebill S. Lumix S1H jsem tentokrát našel i za 75 tisíc Kč!
 
 
 
 

 

Sony A7 III

 
Sony A7 III je už třetím pokračováním oblíbeného modelu. Máme zde 24MPx snímač, který ale nabídne mechanickou stabilizaci obrazu, což se hodí u fotografií i videa. Podporováno je maximálně 4K rozlišení, které navíc vzniká downsamplingem z ještě vyššího rozlišení, takže je velmi ostré. Míra ale závisí na snímkovací frekvenci. 24p video je tak vyčítáno z celého senzoru, 30p video už má mírný ořez. Počítat je nutno s tím, že je podporováno maximálně 8bitové video (alespoň je tu však HLG záznam, bohužel 10bitové video tu nenajdete). Také tu máme Full HD až při 120 fps.
 
Sony A7 III
 
Snímač potěší vysokým dynamickým rozsahem a nízkým šumem, má také fázový autofokus. Zajímavostí jsou i dva sloty pro paměťové karty. Díky většímu akumulátoru, než bylo u Sony zvykem, už Sony A7 III nabídne také solidní výdrž na baterii. Výtka může směřovat např. na ovládání, které nedosahuje kvalit konkurence, a to i co se týče dotykového displeje. Pokud jde o objektiv, vyhnul bych se základnímu modelu FE 28-70mm, který není příliš univerzální a opticky jde o podprůměr. Za tělo chce Sony obvykle 54 tisíc Kč.
 
 
 

Nikon Z6 II

 
Do výčtu se dostal tentokrát i Nikon Z6 II. Vychází z modelu Z6, přináší ale několik velmi užitečných změn. Jeho 24MPx snímač nyní spolupracuje s rychlejším procesorem, a tak se konečně můžete těšit na 4K video při 60 fps, Full HD pak končí na 120 fps. Potěší i záznam do N-Log, výkonná stabilizace snímače a fázové zaostřování. Kapánek se zrychlilo i sekvenční snímání.
 
Nikon Z6 II
 
Další užitečnou změnou je to, že už zde není výhradně slot pro XQD karty, které jsou nabízeny za opravdu velmi vysoké částky, ale konečně tu máme i slot pro SDXC (až do UHS-II). Máme zde samozřejmě všemožné porty užitečné pro natáčení videa, potěší i obrovský hledáček s 0,8× zvětšením. Radost udělá i to, že se moc nezvýšila cena, takže tělo dostanete za 50.000 Kč s DPH, s objektivem 24-70mm F4 vás vyjde na 67.000 Kč. Za FTZ adaptér dáte v obou případech 4.000 Kč navíc.
 
 
 

Panasonic Lumix S5

 
Novinkou ve výrobním programu je Lumix S5, který je v podstatě kompaktnější variantou Lumixu S1. V zásadě jde o totéž v balení o více než čtvrt kila lehčím s trochu menším akumulátorem a menším rozlišením hledáčku. Jinak tu máme stejný 24MPx full frame CSC s podporou 4K 60p videa včetně Log záznamu se 14EV dynamickým rozsahem, může potěšit i podpora úspornějšího kodeku HEVC. Nechybí do strany výklopný displej a odolná konstrukce těla.
 
Panasonic Lumix S5
 
Panasonic zde vylepšil DFD zaostřování, které je opět o něco výkonnější v oblasti průběžného ostření a sledování objektů. Podobná vylepšení dostaly i ostatní modely v podobě nového firmwaru. K dispozici je mechanická stabilizace snímače se 6,5EV účinkem. K dispozici je tělo za 53.000 Kč s DPH, v setu je i novým objektivem Lumixem 20-60mm F3.5-5.6. To si pak připravte 60 tisíc Kč. V obou případech tu máte i gimbal Zhiyun Weebill S v hodnotě asi 9000 Kč. Škoda, že se nenabízí i v setu s objektivem 24-105mm F4.
 
 
Do prosince 2020 jsme doporučovali Sony A7 II
 

Sony A7 II

 
Díky výrazným slevám se nám do přehledu dostal i letitý CSC fotoaparát Sony A7 II. Ten je z konce roku 2014, takže si už začal kroutit sedmý rok své existence, nicméně nyní je k dispozici za 24.000 Kč s DPH (v setu s objektivem FE 28-70mm OSS za 28.000 Kč), a to je i přes jeho stáří velmi dobrá nabídka, pokud chcete levně naskočit do třídy full framů.
 
Sony A7 II
 
Máme zde 24MPx full frame snímač, který je mechanicky stabilizovaný (4,5 EV). Má fázové zaostřování, které ale dnes nepatří ke špičce. Je ze staré školy Sony, takže závěrka dělá pořádný rámus a zapomenout musíte i na dotykový displej. Naproti tomu nabídne stále solidní kvalitu obrazu a široký dynamický rozsah. Počítejte s tím, že maximem je tu jen Full HD video při 60p. Takže žádné 4K nebo 10 bitů, zájemci tu ale najdou S-Log2. Jako low-endový full frame? Proč ne?
 
 

  
Do října 2020 jsme doporučovali Nikon Z6
 

Nikon Z6

 
Fotoaparát Nikon Z6 je velmi oceňovaným CSC fotoaparátem. Má solidní schopnosti a přitom i rozumnou cenu. Má 24MPx full frame snímač s dobrými obrazovými výsledky, výkonnou mechanickou stabilizací senzoru a fázovým zaostřováním, standardem je tu i 4K video (navíc s oversamplingem), nicméně maximem je 30p. Ve Full HD se lze dostat až na 120 fps.
 
Nikon Z6
 
Je tu jen jeden slot na karty, navíc jde o XQD formát, takže o velmi drahé karty. Nový firmware sice zavedl i podporu CFexpress, ale ani ty nejsou zrovna levné. Potěší obrovský elektronický hledáček i velmi dobrý výklopný dotykový displej. Za základní verzi bez objektivu zaplatíte 48.000 Kč s DPH. Kdo si chvíli počká, bude si moci koupit o něco levněji Nikon Z5 se starším 24MPx čipem bez slow-motion videa, s výrazným ořezem ve 4K nebo starším čipem, nicméně zase potěší přítomnost SDXC slotů pro paměťové karty místo drahých XQD/CFexpress. V setu s objektivem 24-50mm je u nás za 49,5 tisíce Kč.
 
 

 
reklama
Nejnovější články
Dívka s perlou od Vermeera jako 10GPx panorama včetně 3D Dívka s perlou od Vermeera jako 10GPx panorama včetně 3D
Slavný obraz Dívka s perlou od Jan Vermeera se dočkal velmi zajímavé digitalizace. Pomocí systému Hirox bylo nasnímáno obří 10gigapixelové "panorama" včetně některých detailů obrazu i ve 3D.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Irix uvádí objektiv 45mm F1.4 pro středoformát Fujifilm GFX Irix uvádí objektiv 45mm F1.4 pro středoformát Fujifilm GFX
Společnost Irix přichází s dalším novým objektivem. Tentokrát jde o novinku určenou pro středoformátový systém Fujifilm GFX. Objektiv 45mm F1.4 tak nabídne opravdu velmi malou hloubku ostrosti.
23.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
Umělec si ve zpomalených záběrech rozbíjí o obličej balónky s barvami Umělec si ve zpomalených záběrech rozbíjí o obličej balónky s barvami
Vysokorychlostní kamera umožnila umělci jménem Ben Ouaniche zachytit balónky naplněné tekutými barvami, které si nechal rozbíjet o obličej. Ve videu je možné vidět míchání jednotlivých barev ve zpomalených záběrech.
23.1.2021, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Canon přiznává, že EOS R5 má 8K video hlavně kvůli marketingu Canon přiznává, že EOS R5 má 8K video hlavně kvůli marketingu
Takeshi Tokura poskytl rozhovor pro server Toyo Keizai, kde přiznal jednu zajímavou věc. 8K videosekvence u full frame CSC fotoaparátu Canon EOS R5 byly především marketingovým tahákem. Canon chtěl být prvním s 8K.
23.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
Godox CL10: vícebarevné světlo pro youtubery Godox CL10: vícebarevné světlo pro youtubery
Další novinkou od společnosti Godox je LED světlo CL10. To je určeno zejména pro youtubery a jiné influencery, kterým nabízí mnoho různých barevných efektů. Je libo blesky, svíčku, oheň nebo policejní sirénu?
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala