www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty - březen 2012

Doporučené fotoaparáty - březen 2012
, , návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
K oblíbeným
reklama
Třída kapesních ultrazoomů je velmi žádaná díky rozměrům kompaktů a schopnostem dosahujícím téměř na pravé ultrazoomy. Navíc v poslední době ceny těchto přístrojů výrazně klesají a dobré modely se dají sehnat už kolem 5 000 Kč s DPH.


Canon PowerShot SX130 IS (recenze)


PowerShot SX130 IS je podobný fotoaparát jako jeho předchůdce, model SX120 IS. Důvodem k doporučení je velmi příznivý poměr ceny a výkonu. Než však poběžíte do obchodu, zvažte, zda pro vás budou vlastnosti přístroje vhodné. Proti SX120 IS má výrazně horší světelnost (a tedy i vyšší šum za horšího světla, protože musí volit vyšší citlivosti než předchůdce), na druhou stranu potěší širokoúhlým 28mm ohniskem a nadprůměrnými HD videosekvencemi s podporou optické stabilizace i zoomu, nechybí dokonce ani stereo zvuk.Fotoaparát nabídne plné možnosti manuálních nastavení včetně irisové clony. Ovladatelnost je výborná, za což může mírný grip i velká tlačítka. Napájení zajišťují dvě AA baterie, udávaná výdrž je na 370 snímků, v praxi je ještě o trochu vyšší. Nyní se ale dostanu k věcem, proč koupi modelu SX130 IS zvažovat. Fotoaparát je vhodný pro ty, kteří si rádi hrají a nastavují. Důvod je dvojí. Prvně to fotoaparát plně umožňuje, za druhé je automatika poněkud slabší.

Někdy zbytečně leze s citlivostí nahoru (vyšší šum), ani vyvážení bílé nepracuje úplně nejlépe a fotoaparát má tendenci přeexponovávat. Chce to tedy někoho, kdo se bude snažit z fotoaparátu vytřískat maximum. Ten bude s modelem SX130 IS vzhledem k ceně spokojený. Kdo chce jen mačkat spoušť, může být trochu zklamán. Cena je zhruba 3200 Kč s DPH! To je za tak funkcemi nabitý ultrazoom naprosto skvělá nabídka. Na trhu je i nová verze SX150 IS, ale ta bude pravděpodobně kvůli vyššímu rozlišení 14 megapixelů více šumět. Jejím problémem je ale hlavně o více než 1000 Kč s DPH vyšší cena.

Canon PowerShot SX130 IS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot SX130 IS poskytuje server Heureka.cz
Sony Cyber-shot HX5/HX7 (recenze/aktualita)


Cyber-shot HX5 disponuje 10MPx CMOS BSI snímačem (Exmor R CMOS), který potěší velmi rychlým sekvenčním snímáním (10 fps), podporou hardwarového HDR a multiexpozičními režimy. Fotoaparát pořídí šest snímků za sebou a sloučí je dohromady. Výsledkem je snímek s podstatně menším šumem. Trochu sice utrpí ostrost detailů, ale na druhou stranu zmizí neostrost pohybová. K dispozici je nicméně i optická stabilizace. Objektiv má 10× optický zoom od velmi širokoúhlých 25 milimetrů, nepotěší však špatná světelnost jinak docela kvalitního objektivu Sony G.Kvalita obrazu ve dne patří jen k průměru, fotoaparát agresivně odšumuje. Za horšího světla se ale CMOS BSI snímač začíná ukazovat v lepším světle a šumí o trochu méně než CCD čipy. Díky multiexpozičním režimům je pak schopen pořizovat poměrně dobré snímky i za špatného světla (byť s poněkud slabými barvami). Hlavní výhodou fotoaparátu jsou opravdu vynikající Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů při 50 prokládaných snímcích za sekundu v AVCHD kodeku. Výhodou je aktivní stabilizace, takže klidně můžete s fotoaparátem jít a video bude stabilní (samozřejmě při klidné chůzi). K dispozici je i GPS, je ale trochu pomalejší.

Vedle automatiky najdete omezené manuální režimy (prioritní režimy zde chybí) a cloní se jen ND filtrem, jehož používání automatikou je někdy poněkud zbytečné. Automatika občas přepaluje, což je ale obvyklý jev u většiny kompaktů. Cena je zhruba 5500 Kč s DPH. Model HX7V je doplněn o několik zajímavých technologií jako lepší HDR nebo rozšířené multiexpoziční režimy. Vyšší rozlišení 16 megapixelů způsobuje o trochu vyšší šum i odšumování, ale v těch megapixelech navíc se to trochu schová. Tento fotoaparát je dražší o 500 Kč, což je přijatelný příplatek. Oba přístroje pomalu mizí z trhu.

Sony Cyber-Shot DSC-HX5
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Sony Cyber-Shot DSC-HX5 poskytuje server Heureka.cz


SONY Cyber-Shot DSC-HX7
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu SONY Cyber-Shot DSC-HX7 poskytuje server Heureka.cz
Canon PowerShot SX220 HS, SX230 HS (recenze)


Canony PowerShot SX220 HS a SX230 HS sice zklamou silně podprůměrnou ergonomií a nepříjemnými stíny v rohu snímku při focení s bleskem na nejširší ohnisko, na druhou stranu však přesvědčí bohatou nabídkou zajímavých, zejména manuálních funkcí i velmi kvalitními snímky. 12MPx CMOS snímač má vzhledem ke konkurenci poměrně malý šum a Canon zvolil poměrně citlivé odšumování, které raději zachová detail i trochu toho šumu místo toho, aby snímky rozpatlal.Pochválit lze každopádně manuální nastavování expozice, irisovou clonu i Full HD video. Tady zafunguje dynamická optická stabilizace, která je opravdu velmi účinná a běžnou opatrnější chůzi na videu téměř nepoznáte. Připravte se ale na obrovský datový tok videosekvencí. Na natáčení Full HD videa si připravte dostatečné množství velkých SD karet. SX230 HS má navíc i GPS, ale dle mého názoru je lepší koupit levnější SX220 HS. GPS je nepřesná, dlouho nabíhá a hodně "žere" baterku. SX220 HS se dá sehnat za cenu kolem 5700 Kč s DPH (sleva 300 Kč), u SX230 HS je obvyklá cena kolem 6200 kč s DPH. Nástupci SX240 HS a SX260 HS sice nabízí větší 20× optický zoom, ale s opravdu extrémně špatnou světelností. Proto se mi aspoň "papírově" nezdají být lepší volbou.

Canon PowerShot SX220 HS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot SX220 HS poskytuje server Heureka.cz
Canon PowerShot SX230 HS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot SX230 HS poskytuje server Heureka.cz
Sony Cyber-shot HX9V (recenze)


Nový Cyber-shot HX9V je vzhledem k obrovskému množství zajímavých (a funkčních!) technologií rozumně drahým kapesním ultrazoomem (7500 Kč s DPH). Objektiv Sony Lens G je až na odlesky v protisvětle poměrně kvalitní (a pokud ne, jsou chyby softwarově odstraněny), má velký rozsah zoomu, slušné makro a průměrné telemakro. Snímací čip CMOS BSI má vysoké rozlišení 16 megapixelů, které si vyžádalo opravdu hodně agresivní odšumování, i přes výraznou rozpatlanost ale snímky působí velmi ostře a detailně (je to zajímavé, ale je to tak).

K tomu si připočítejte Full HD video v rozlišení 1920×1080 pixelů s 50 progresivními snímky za sekundu a stereo zvukem. Nechybí ani velmi dobře funkční HDR, rychlé sekvenční snímání, multiexpozice dovolující fotit relativně kvalitní snímky (na svou třídu) i za špatného světla a další zajímavé režimy (např. panoramata).

Fotoaparát nabídne i manuální nastavení expozice, nepochopitelně je ale použit jen ND filtr místo irisové clony (v této kategorii fotoaparátů mi to přijde už hodně divné šetření na nepravém místě). Nedočkáte se ani prioritních režimů. Výborný je LCD displej s velmi vysokým rozlišením a hodně ostrým obrazem, potěší i přítomnost GPS. Vynikající je rychlost ostření, která překonává i nejednu zrcadlovku. I přes jistá omezení s nimiž je nutno počítat (silné odšumování a hodně okleštěná nabídka expozičních režimů), je Sony Cyber-shot HX9V funkcemi nejnabitější ultrazoom své kategorie, který má rozhodně co říci. Fotoaparát už má i několik nástupců se stejným i jiným objektivem.

Sony Cyber-shot DSC-HX9
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Sony Cyber-shot DSC-HX9 poskytuje server Heureka.cz
Casio EXILIM EX-ZR100 (recenze)


Fotoaparát Casio EXILIM ZR100 je zajímavý kapesní ultrazoom, který má ale vedle hodně zajímavých pozitiv i pár negativ a je nutno si pořádně rozmyslet, co je pro vás důležité. Problémem jsou totiž výkony objektivu na delších ohniscích, kde je spousta optických chyb a agresivního odšumování. Naopak na širších ohniscích dělá fotoaparát často překvapivě ostré a detailní snímky, a to zejména v opravdu vynikajícím HDR režimu. Ten má sice snížené rozlišení 10 megapixelů (fotoaparát jinak fotí 12MPx snímky), ale práce s jasy i detaily je skutečně výborná a navíc rychlá.

Hlavní devizou přístroje je ale každopádně sekvenční snímání, které nabídne až 40 fps. Snímat můžete samozřejmě i pomaleji, buffer postačí na 30 snímků. Je možno snímat i před namáčknutím spouště a především není nutno vždy čekat na doukládání snímků jako u předchozích modelů. Zbývá-li v bufferu trochu místa, je možno fotit dále do doby než se opět zaplní. Na focení sportu nenajdete v kategorii kompaktů nic lepšího než ZR100.

Při natáčení Full HD videa je možno snímat fotografie v plném rozlišení bez přerušení nahrávání, a to dokonce sekvenčním snímáním. Samotná kvalita Full HD videa je ale občas narušena méně spolehlivým autofokusem, naopak zpomalené video je skvělé. Ocenit lze i vysoce nadprůměrnou výdrž na baterie. Fotoaparát je nyní k sehnání za výborných 5500 Kč s DPH! Novější model ZR200 má vyšší rozlišení 16 megapixelů a cenu 6500 Kč s DPH.

CASIO EX-ZR100
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu CASIO EX-ZR100 poskytuje server Heureka.cz
Samsung WB700 (recenze)


Samsung WB700 je pokračováním modelu WB600. Přináší větší 18× optický zoom. Počátek je i nadále na velmi širokoúhlých 24 milimetrech, byť v recenzi jsme naměřili asi 26mm ohnisko. Objektiv má ve své třídě lehce nadprůměrný průběh světelnosti, potěší plně manuální režim expozice včetně irisové clony. Výborná je i stabilizace, zlepšeno bylo ostření. Skvělé je i zpracování.

Radost udělá i slušná kvalita obrazu do ISO 200 včetně, kdy Samsung sice nechává ve snímcích více šumu, ale především mnohem více detailů než je u dnešních kompaktů zvykem. Od ISO 400 je ale šum příliš vysoký, fotoaparát se opravdu hodí spíše na denní fotografie. Stinnou stránkou je znatelně slabší makro ve srovnání s předchůdci i konkurencí, nepřesvědčivá kvalita videa a podprůměrný LCD displej. Za výbornou cenu kolem 4000 Kč s DPH sice nenabídne technologie, které se dobře vyjímají v prospektech, naopak ale potěší většinu fotografů, kteří chtějí především aspoň nějakou kontrolu nad fotoaparátem a slušné denní fotografie.

Vyšší model Samsung WB750 vypadá být ještě zajímavější alternativou, ale v praxi se až tak dobře neprojevuje. Má CMOS BSI snímač s lehce nižším rozlišením kolem 12 megapixelů, ale kvalita obrazu není o mnoho lepší. Spíše naopak je jeho odšumování agresivnější, což platí zejména u vyšších citlivostí. Full HD video potěší, ale stabilizace i kvalita obrazu je stejně jako u WB700 jen průměrná. LCD displej má vyšší rozlišení, ale podobně podprůměrné pozorovací úhly a hardwarové HDR moc nefunguje. Sloučení expozičních režimů pod jedinou položku A-S-M pak neprospívá rychlosti. Upřednostnil bych spíše levnější model WB700. Uvidíme však, jak se projeví novinka Samsung WB850F, která vypadá velmi slibně.

SAMSUNG WB700
lze pořídit v e-shopech za cenu od
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu SAMSUNG WB700 poskytuje server Heureka.cz
Canon IXUS 1100 HS (recenze)


Zajímavým stylovým ultrazoomem je i Canon IXUS 1100 HS. Jeho hlavní devizou je snímací čip typu CMOS s BSI technologií. Snímky mají 12 megapixelů a díky neagresnímu odšumování mají fotografie na svou třídu nadprůměrné množství detailů. Potěší i velmi kvalitní Full HD video, byť jen se 24 snímky za sekundu, skvělá je také dynamická optická stabilizace. To jsou hlavní lákadla tohoto fotoaparátu.

Objektiv nabídne 12× optický zoom, ale jeho světelnost je jen průměrná a trochu zamrzí i chromatická aberace. Naopak skvělé je makro i na středních ohniscích. Dalšími problémy je nízká výdrž na baterie a poněkud problematické dotykové ovládání. Pokud to ale překousnete, dostanete jedny z nejdetailnějších snímků v této třídě kompaktů a fotoaparát vhodný zejména pro snímání makra. Připravte se ale na dosti vysokou cenu lehce přes 8000 Kč s DPH.

Canon IXUS 1100 HS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon IXUS 1100 HS poskytuje server Heureka.cz

reklama
Nejnovější články
Sony uvedlo nový objektiv FE 35mm F1.4 GM pro full frame Sony uvedlo nový objektiv FE 35mm F1.4 GM pro full frame
Nabídka 35mm světelných objektivů pro full frame CSC systém od Sony se dále rozšiřuje o nový model FE 35mm F1.4 GM (SEL35F14GM). Novinka doplní stávající objektiv Zeiss Distagon s podobnými parametry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nikon zařadil zrcadlovky D3500 a D5600 k ukončeným produktům Nikon zařadil zrcadlovky D3500 a D5600 k ukončeným produktům
Prodeje digitálních zrcadlovek klesají a není divu, že s nimi postupně končí většina zbývajících výrobců. V případě Nikonu se na japonské stránce výrobce objevila informace, že jde v případě low-endových modelů o ukončené verze.
13.1.2021, aktualita, Milan Šurkala28 komentářů
Velký prodejce fototechniky v Japonsku: Canon EOS R5 je nejprodávanější Velký prodejce fototechniky v Japonsku: Canon EOS R5 je nejprodávanější
Prodejce fotoaparátů v Japonsku, společnost MapCamera, vydává statistiky svých prodejů, a pro tento měsíc je vítězem high-endový full frame CSC fotoaparát Canon EOS R5. Následuje ho Nikon Z7 II.
13.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
Laowa uvádí 4 objektivy Argus se světelností F0,95 Laowa uvádí 4 objektivy Argus se světelností F0,95
Venus Lens chystá čtveřici nových objektivů řady Argus, které se mohou pochlubit vynikající světelností F0,95. Mezi nimi budou modely pro full frame, APS-C i Micro Four Thirds CSC fotoaparáty.
13.1.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Patriot uvedl odolné microSD karty EP Series High Endurance Patriot uvedl odolné microSD karty EP Series High Endurance
Společnost Patriot představuje nové paměťové karty microSDHC a microSDXC EP Series High Endurance. Ty slibují vysokou odolnost, přitom mají nabídnout i slušné výkony s přenosovými rychlostmi až do 95 MB/s.
11.1.2021, aktualita, Milan Šurkala