Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučené fotoaparáty - březen 2012

26.3.2012, Milan Šurkala, návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Třída profi kompaktů je zajímavá tím, že lze v podstatě doporučit každý fotoaparát, který do ní patří. Vyloženě špatný model zde v podstatě není a jde tak jen o to, co je pro vás nejdůležitější.


Samsung EX1 (recenze)


Profesionálně vypadající model EX1 od Samsungu se snaží bojovat velmi slušnou cenou kolem 7500 Kč s DPH. Ani v ostatních věcech ale nezaostává. Uvnitř se skrývá 1/1,7" čip Sony s rozlišením 10 megapixelů, který poskytuje velmi kvalitní obraz. Objektiv má jen 3× optický zoom, a to od velmi širokoúhlých 24 milimetrů. Maximální ohnisko 72 mm znamená jen slabé přiblížení. Vynikající je světelnost F1,8-2,4, díky níž může fotoaparát velmi dobře fotit i za dosti slabého osvětlení. K dispozici je plný manuál, bohužel nabídka časů končí na 1/1500 s (max. 16 s) při clonách do F7,2. V protisvětle tak někdy nemusí stačit rozsah clon.



Potěší výklopný AMOLED displej a výborné HDR, makro je jen průměrné. Při snímání do RAWu potřebujete tu rychlou SDHC kartu, kterou lze koupit, jinak se hodně načekáte, RAWy jsou doslova obrovské. Řadič karet má ale omezenou maximální rychlost, takže více než 30MB/s karty jsou na druhou stranu zbytečné. Videosekvence mají sice jen VGA rozlišení, přesto jsou překvapivě kvalitní.
 
 

Canon PowerShot S90/S95 (recenze / aktualita)


PowerShot S95 je ve třídě profi kompaktů trochu exotem. Jeho hlavním lákadlem není ani tak nabídka funkcí jako skladnost. Přístroj je skutečně maličký, přitom nabídne tentýž čip jako Samsung EX1 a ještě trochu lepší výsledky v JPEGu. Do ISO 400 se šumu nemusíte příliš bát. I přesto je podporován RAW, zpracování obrazu je velmi rychlé. Nechybí plně manuální nastavení s maximálním časem 15 sekund, objektiv má širokoúhlé ohnisko 28 mm a světelnost vynikajících F2,0. Na nejdelším ohnisku ale hodnota F4,9 příliš velkou parádu neudělá.



Ačkoli má PowerShot S95 HD videosekvence, absence optického zoomu dělá video takřka nepoužitelným. Podobně zbytečný je i HDR režim, který bezpodmínečně vyžaduje stativ. Cena je 8500 Kč s DPH. Na trhu se nově objevila i verze S100, která přináší větší zoom, širší ohnisko, nový 12MPx CMOS snímač, ale také toho hodně kazí znatelně horším průběhem světelnosti. A právě dobrá světelnost je jeden z důvodů, proč je S95 tak oblíbená. Ačkoli jsme S100 zatím netestovali, zatím se zdá být starší S95 lepší volbou. Finální verdikt vyneseme až po testu.
 
 

Panasonic Lumix LX5 (aktualita)


Lumix LX5 nahradil veleúspěšnou LX3 a opravil její největší nedostatek v podobě nedostatečného zoomu. LX5 nabízí už docela slušný 3,8× optický zoom od velmi širokoúhlých 24 mm po maximálních 90 mm. Světelnost F2,0 na nejširším ohnisku je výborná, to platí i o F3,3 na nejdelším.



K dispozici je i plný manuál a časy až do 60 sekund, sáňky na blesk a podpora RAW formátu. Za cenu zhruba 10 tisíc korun včetně daně získáte velmi dobře vybavený kompakt s výbornými obrazovými výsledky a solidními HD videosekvencemi. Slušné je i ovládání a LCD displej.
 
 

Canon PowerShot G12 (recenze)


Vlajkovou lodí Canonu jsou kompakty PowerShot G12, které sice už stojí jako zrcadlovky (11.000 Kč s DPH), ale nabízejí stále ještě kompaktní rozměry a dobré obrazové výsledky. Fotoaparát má tentýž čip jako S95 s 10 megapixely. Kvalita snímků je velmi dobrá, objektiv má 5× optický zoom v rozsahu od 28 milimetrů do 140 mm. Světelnost není špatná, ale proti jiným profi kompaktům nejsou hodnoty F2,8-4,5 právě nejlepší.



U modelu G12 je k dispozici hybridní optická stabilizace a HD video (bez optického zoomu). Jako jeden z mála kompaktů má ještě optický hledáček, jeho pokrytí je ale tak maličké, že nemá většího praktického využití. Výhodou je velký výklopný displej, který usnadňuje focení makra a telemakra, to je u fotoaparátu velmi dobré. Potěší i spousta ovládacích prvků. K dispozici je HDR, ale je poněkud nevyužitelné, protože vyžaduje stativ.
 
 

Olympus XZ-1 (recenze)


Nový profesionální kompakt Olympus XZ-1 se Olympusu opravdu povedl. Používá snímací čip z Panasonicu LX5, díky němuž nabízí docela kvalitní obraz (nicméně kvalit čipu Sony z Canonů G12 a S95 nedosahuje). Objektiv i.Zuiko Digital nabízí vynikající světelnost F1,8-2,5, což je při 4× optickém zoomu vynikající výsledek. Velmi dobré je i makro a telemakro.



Fotoaparát podporuje externí blesky, a to dokonce bezdrátově. Stinnou stránkou je trochu zbytečně silná redukce šumu, která se projevuje rozpatláním obrazu při citlivostech ISO 200 a vyšších. Slušná je rychlost, fotoaparát má i docela dobré ovládání. Potěší i dobré HD video a solidní výdrž na baterii. Nevýhodou je však nelogické ovládání automatické ISO citlivosti i chybějící grip. Cena činí 10 tisíc korun.
 
 

Nikon Coolpix P7000 / P7100 (recenze / aktualita)


S modelem Coolpix P7000 se Nikon vrátil do prémiové kategorie profi kompaktů. Nešel cestou vynikající světelnosti, ale většího zoomu. Takový přístroj na trhu opravdu hodně chyběl (druhý nejlepší Canon G12 přeci jen s 5× zoomem až tak univerzální není) a P7000 se tak trochu přibližuje ultrazoomům. Nečekejte tedy vynikající výsledky za horšího světla (byť ty rozhodně nejsou špatné), ale především skutečně vynikající univerzálnost přístroje. Objektiv je s ohledem na rozsah ohnisek neuvěřitelně kvalitní, téměř bez chyb.



Samotný čip je rozhodně povedený a totéž platí o zpracování obrazu, které se kvalitou může téměř srovnávat s trochu staršími zrcadlovkami. Problémy má trochu s rychlostí menu nabídek a úspěšností ostření, nicméně toto by měla řešit inovovaná varianta Coolpix P7100. Překvapí doslova šílenou nabídkou funkcí, které jsou typické tak možná pro zrcadlovky střední třídy! Za 10 tisíc korun můžete mít starší model P7000, novější P7100 pak stojí 11 tisíc. Volba novějšího modelu tak rozhodně stojí za zváženou.
 
 

Canon PowerShot G1 X (recenze)


Canon představil nejnovějšího zástupce řady G, nazvaný PowerShot G1 X. Oproti běžným kompaktům této řady se sice moc nevymyká vzhledem, ale vevnitř je úplně nový. Předně přináší mnohem větší snímací čip s velikostí 18,3×14 mm a rozlišením 14 megapixelů (pixelová hustota stejná s APS-C zrcadlovkami EOS 600D). Díky tomu i novému čipu DIGIC 5 nabízí velmi nízkou hladinu šumu, lepší nastavování expozice i vyvažování bílé.





Vzhledem k velkému čipu ale nelze čekat velký zoom ani přehnanou světelnost. Objektiv má 4× optický zoom v rozsahu od 28 do 112 mm, světelnost nabízí hodnoty F2,8 na širokém a F5,8 na nejdelším ohnisku. Opticky je hodně kvalitní, ale makro režim je značně podprůměrný. Máme zde optický průhledový hledáček, plně výklopný displej, sáňky na blesk a Full HD video. S cenou 18.000 Kč s DPH stojí stejně jako EOS 600D se základním setovým objektivem 18-55mm. Obojí řešení ale nabízí své pro i proti.
 
 



Fujifilm X10 (recenze DPreview)


Velmi zajímavým počinem ve třídě profi kompaktů je Fujifilm FinePix X10. Přináší největší 2/3" EXR CMOS snímač s rozlišením 12 megapixelů. Jak ukazují první snímky na internetu, míra šumu je opravdu minimální a až překvapivě se blíží CSC fotoaparátům. Své v tom hraje i objektiv Fujinon se 4× optickým zoomem s rozsahem od 28 do 112 milimetrů a výbornou světelností F2,0 až F2,8. Tento kompakt tak zvládne i lehké rozmazávání pozadí téměř na úrovni zrcadlovek se základním setovým objektivem.





EXR čip nabízí klasické režimy EXR HR (vysoké rozlišení), EXR DR (rozšířený dynamický rozsah, 6 MPx) a EXR SN (snížený šum, 6 MPx). Navíc tu najdete průhledový hledáček i LCD displej s vyšším rozlišením 460.000 bodů. Potěší manuální zoomování prstencem, které má zároveň i spouštět fotoaparát. Nechybí ani sáňky na blesk a podporováno je Full HD video v rozlišení 1920×1080 pixelů se 30 snímky za sekundu. Cena není právě nejnižší, 14.000 Kč s DPH už přesahuje cenu nejedné základní zrcadlovky, nicméně design a rozměry mohou být vážný argumentem pro koupi tohoto přístroje. Na druhou stranu se zde může vyskytovat problém s výraznými přepaly ve světlech. Fujifilm už slíbil nový čip, na kterém usilovně pracuje.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.