Naše doporučení vychází v drtivé většině případů z našich vlastních testů s odkazem na naši recenzi, takže si lze snadno zobrazit vyčerpávající informace, poznatky z praxe a testovací snímky daného fotoaparátu. Fotoaparáty, které neprošly redakčním testem, ale podle zkušeností s předchozími modely a testů jiných redakcí dopadají dobře, budou zobrazeny v každé kategorii "pod čarou".

Přístroje si rozdělíme po cenových i koncepčních kategoriích. Z fotoaparátů, které mají výměnné objektivy, se budeme věnovat zatím jen bezzrcátkovým modelům, v některých příštích měsících se ale podíváme i na zrcadlovky nižší a střední třídy. Teď už jen rozbít prasátko a hurá nakupovat!
Změny oproti minulému měsíci:
- přidán odkaz na recenzi fotoaparátu Sony NEX-7
- přidán ultrazoom Nikon Coolpix P510
- odstraněn kapesní ultrazoom Sony Cyber-shot HX9V kvůli špatné dostupnosti
- Nikon Coolpix P300 vyměněn za novější, byť dražší fotoaparát Nikon Coolpix P310
- odstraněn ultrazoom Panasonic Lumix FZ45 kvůli velmi špatné dostupnosti
- Fujifilm FinePix HS20EXR vyměněn za novější, byť dražší fotoaparát Fujifilm FinePix HS30EXR
Seznam doporučených fotoaparátů:
- Kompakty do 2500 Kč s DPH (Canon PowerShot A800)
- Kompakty do 4000 Kč s DPH (Samsung PL210)
- Kapesní ultrazoomy (Canon PowerShot SX130 IS, Canon PowerShot SX220 HS / SX230 HS, Casio EXILIM EX-ZR100, Samsung WB700, Canon IXUS 1100 HS, Sony Cyber-shot HX20V, Canon PowerShot SX240 HS / SX260 HS)
- Kompakty střední třídy (Canon IXUS 220 HS, Nikon Coolpix P310, Canon IXUS 230 HS)
- Ultrazoomy (Panasonic Lumix FZ48 / FZ150, Fujifilm FinePix HS30EXR, Fujifilm X-S1, Nikon Coolpix P510, Sony Cyber-shot HX100V)
- Profi kompakty (Samsung EX1, Canon PowerShot S95, Panasonic Lumix LX5, Canon PowerShot G12, Olympus XZ-1, Nikon Coolpix P7100, Fujifilm X10, Canon PowerShot G1 X)
- CSC fotoaparáty (Sony NEX-5N, Samsung NX200, Sony NEX-7, Olympus OM-D E-M5)
- Kompakty s pevnými objektivy (Fujifilm X100)
- Fotomobily (Nokia N8, Samsung Galaxy S II)
Kompakty do 2500 Kč s DPH
Nejlevnější kategorie fotoaparátů je zvláštní. Přestože základ v podobě čipu je shodný s mnoha dražšími modely a měly by teoreticky fotit dobře, jejich výbava bývá téměř nulová, mají pomalé procesory, malé LCD displeje a podobně. Přesto mezi nimi najdeme pár slušných přístrojů.
Canon PowerShot A800 (recenze)
Tento fotoaparát je základem nabídky Canonu za velmi nízkou cenu, která sice v průměru činí 1600 Kč s DPH, ale dá se bez větších potíží sehnat i za 13 stovek. Výhodou je nízké rozlišení 10 megapixelů, díky němuž je PowerShot A800 schopen pořizovat docela kvalitní snímky i se starším procesorem DIGIC III, míra detailů je na dnešní poměry vynikající. Objektiv má jen 3,3× zoom, jehož nevýhodou je počáteční ohnisko 37 milimetrů. Široký úhel záběru je mu tedy naprosto cizí, na druhou stranu i přes malý zoom docela dobře přibližuje.
Velkou výhodou je skvělé makro od 1 centimetru i výborné telemakro a možnost nastavovat ručně závěrku od 1 do 15 sekund ve speciálním nočním režimu. Napájení zajišťují dvě AA baterií s výdrží na 500 snímků dle výrobce (doporučuji kvalitní články jako Sanyo Eneloop, při testu jsem s nimi dosáhl 800 snímků na jedno nabití!). Zklame vás ale malý LCD displej s velmi nízkým rozlišením 115.000 bodů a absence jakékoli formy hardwarové stabilizace, což se ale s ohledem na cenu dá čekat.
Kompakty do 4000 Kč s DPH
V této kategorii nalezneme trochu pokročilejší modely s vyšším rozlišením, většími LCD displeji, ale většinou jen automatickým nastavováním expozice. V této kapitole nebudou zmíněny nejlevnější kapesní ultrazoomy, pro ně zde máme vlastní kategorii.
Samsung PL210 (recenze)
I když Samsung PL210 patří spíše do kategorie kapesních ultrazoomů, zařazujeme jej do této kategorie vzhledem k velmi nízké ceně a absenci manuálních expozičních režimů. Fotoaparát se dá vcelku snadno sehnat za výbornou cenu necelých 2900 Kč s DPH. Nabídne vám 10× optický zoom začínající od širokoúhlých 27 milimetrů.
Objektiv sice nevyniká ani světelností, ani makrem či jinými optickými kvalitami, odšumování je trochu agresivnější, než by muselo být, nicméně i tak má fotoaparát své kouzlo. Snímky jsou pro danou kategorii akceptovatelné zejména díky solidní automatice. Kdo si bude chtít trochu hrát, v nočním režimu může nastavit i čas a clonu, byť ve velmi omezeném rozsahu. Fotoaparát má optickou stabilizaci, ve své kategorii slušně rychlé ovládání a kompaktní rozměry. Poměr ceny a výkonu je skutečně velmi solidní.