www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty - červen 2012

Doporučené fotoaparáty - červen 2012
, , návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
K oblíbeným
reklama
Třída profi kompaktů je zajímavá tím, že lze v podstatě doporučit každý fotoaparát, který do ní patří. Vyloženě špatný model zde v podstatě není a jde tak jen o to, co je pro vás nejdůležitější.


Samsung EX1 (recenze)


Profesionálně vypadající model EX1 od Samsungu se snaží bojovat velmi slušnou cenou kolem 7000 Kč s DPH. Ani v ostatních věcech ale nezaostává. Uvnitř se skrývá 1/1,7" čip Sony s rozlišením 10 megapixelů, který poskytuje velmi kvalitní obraz. Objektiv má jen 3× optický zoom, a to od velmi širokoúhlých 24 milimetrů. Maximální ohnisko 72 mm znamená jen slabé přiblížení. Vynikající je světelnost F1,8-2,4, díky níž může fotoaparát velmi dobře fotit i za dosti slabého osvětlení. K dispozici je plný manuál, bohužel nabídka časů končí na 1/1500 s (max. 16 s) při clonách do F7,2. V protisvětle tak někdy nemusí stačit rozsah clon.Potěší výklopný AMOLED displej a výborné HDR, makro je jen průměrné. Při snímání do RAWu potřebujete tu rychlou SDHC kartu, kterou lze koupit, jinak se hodně načekáte, RAWy jsou doslova obrovské. Řadič karet má ale omezenou maximální rychlost, takže více než 30MB/s karty jsou na druhou stranu zbytečné. Videosekvence mají sice jen VGA rozlišení, přesto jsou překvapivě kvalitní.

Samsung EX1
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Samsung EX1 poskytuje server Heureka.cz
Canon PowerShot S95 (aktualita)


PowerShot S95 je ve třídě profi kompaktů trochu exotem. Jeho hlavním lákadlem není ani tak nabídka funkcí jako skladnost. Přístroj je skutečně maličký, přitom nabídne tentýž čip jako Samsung EX1 a ještě trochu lepší výsledky v JPEGu. Do ISO 400 se šumu nemusíte příliš bát. I přesto je podporován RAW, zpracování obrazu je velmi rychlé. Nechybí plně manuální nastavení s maximálním časem 15 sekund, objektiv má širokoúhlé ohnisko 28 mm a světelnost vynikajících F2,0. Na nejdelším ohnisku ale hodnota F4,9 příliš velkou parádu neudělá.Ačkoli má PowerShot S95 HD videosekvence, absence optického zoomu dělá video takřka nepoužitelným. Podobně zbytečný je i HDR režim, který bezpodmínečně vyžaduje stativ. Cena je velmi příznivých 8000 Kč s DPH. Na trhu se nově objevila i verze S100, která přináší větší zoom, širší ohnisko, nový 12MPx CMOS snímač, ale také toho hodně kazí znatelně horším průběhem světelnosti. A právě dobrá světelnost je jeden z důvodů, proč je S95 tak oblíbená. Ačkoli jsme S100 zatím netestovali, zatím se zdá být starší S95 lepší volbou. Finální verdikt vyneseme až po testu.

Canon PowerShot S95 IS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot S95 IS poskytuje server Heureka.cz
Panasonic Lumix LX5 (aktualita)


Lumix LX5 nahradil veleúspěšnou LX3 a opravil její největší nedostatek v podobě nedostatečného zoomu. LX5 nabízí už docela slušný 3,8× optický zoom od velmi širokoúhlých 24 mm po maximálních 90 mm. Světelnost F2,0 na nejširším ohnisku je výborná, to platí i o F3,3 na nejdelším.K dispozici je i plný manuál a časy až do 60 sekund, sáňky na blesk a podpora RAW formátu. Za cenu zhruba 10 tisíc korun včetně daně získáte velmi dobře vybavený kompakt s výbornými obrazovými výsledky a solidními HD videosekvencemi. Slušné je i ovládání a LCD displej.

PANASONIC Lumix DMC-LX5
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu PANASONIC Lumix DMC-LX5 poskytuje server Heureka.cz
Canon PowerShot G12 (recenze)


Vlajkovou lodí Canonu jsou kompakty PowerShot G12, které sice už stojí jako zrcadlovky (běžně 10.500 až 11.000 Kč s DPH), ale nabízejí stále ještě kompaktní rozměry a dobré obrazové výsledky. Fotoaparát má tentýž čip jako S95 s 10 megapixely. Kvalita snímků je velmi dobrá, objektiv má 5× optický zoom v rozsahu od 28 milimetrů do 140 mm. Světelnost není špatná, ale proti jiným profi kompaktům nejsou hodnoty F2,8-4,5 právě nejlepší.U modelu G12 je k dispozici hybridní optická stabilizace a HD video (bez optického zoomu). Jako jeden z mála kompaktů má ještě optický hledáček, jeho pokrytí je ale tak maličké, že nemá většího praktického využití. Výhodou je velký výklopný displej, který usnadňuje focení makra a telemakra, to je u fotoaparátu velmi dobré. Potěší i spousta ovládacích prvků. K dispozici je HDR, ale je poněkud nevyužitelné, protože vyžaduje stativ.

Canon PowerShot G12 IS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot G12 IS poskytuje server Heureka.cz
Olympus XZ-1 (recenze)


Nový profesionální kompakt Olympus XZ-1 se Olympusu opravdu povedl. Používá snímací čip z Panasonicu LX5, díky němuž nabízí docela kvalitní obraz (nicméně kvalit čipu Sony z Canonů G12 a S95 nedosahuje). Objektiv i.Zuiko Digital nabízí vynikající světelnost F1,8-2,5, což je při 4× optickém zoomu vynikající výsledek. Velmi dobré je i makro a telemakro.Fotoaparát podporuje externí blesky, a to dokonce bezdrátově. Stinnou stránkou je trochu zbytečně silná redukce šumu, která se projevuje rozpatláním obrazu při citlivostech ISO 200 a vyšších. Slušná je rychlost, fotoaparát má i docela dobré ovládání. Potěší i dobré HD video a solidní výdrž na baterii. Nevýhodou je však nelogické ovládání automatické ISO citlivosti i chybějící grip. Cena činí 10 tisíc korun.

OLYMPUS XZ-1
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu OLYMPUS XZ-1 poskytuje server Heureka.cz
Nikon Coolpix P7100 (recenze na P7000 / aktualita)


S modelem Coolpix P7000 a jeho nástupce P7100 se Nikon vrátil do prémiové kategorie profi kompaktů. Nešel cestou vynikající světelnosti, ale většího zoomu. Takový přístroj na trhu opravdu hodně chyběl (druhý nejlepší Canon G12 přeci jen s 5× zoomem až tak univerzální není) a P7100 se tak trochu přibližuje ultrazoomům. Nečekejte tedy vynikající výsledky za horšího světla (byť ty rozhodně nejsou špatné), ale především skutečně vynikající univerzálnost přístroje. Objektiv je s ohledem na rozsah ohnisek neuvěřitelně kvalitní, téměř bez chyb.Samotný čip je rozhodně povedený a totéž platí o zpracování obrazu, které se kvalitou může téměř srovnávat s trochu staršími zrcadlovkami. Překvapí doslova šílenou nabídkou funkcí, které jsou typické tak možná pro zrcadlovky střední třídy! P7100 se dá dnes sehnat bez větších potíží i za 9000 Kč, což je za takto pokročilý fotoaparát skutečně vynikající cena a zaslouží si velké doporučení.

NIKON COOLPIX P7100
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu NIKON COOLPIX P7100 poskytuje server Heureka.czCanon PowerShot G1 X (recenze)


Canon představil nejnovějšího zástupce řady G, nazvaný PowerShot G1 X. Oproti běžným kompaktům této řady se sice moc nevymyká vzhledem, ale vevnitř je úplně nový. Předně přináší mnohem větší snímací čip s velikostí 18,3×14 mm a rozlišením 14 megapixelů (pixelová hustota stejná s APS-C zrcadlovkami EOS 600D). Díky tomu i novému čipu DIGIC 5 nabízí velmi nízkou hladinu šumu, lepší nastavování expozice i vyvažování bílé.

Vzhledem k velkému čipu ale nelze čekat velký zoom ani přehnanou světelnost. Objektiv má 4× optický zoom v rozsahu od 28 do 112 mm, světelnost nabízí hodnoty F2,8 na širokém a F5,8 na nejdelším ohnisku. Opticky je hodně kvalitní, ale makro režim je značně podprůměrný. Máme zde optický průhledový hledáček, plně výklopný displej, sáňky na blesk a Full HD video. S cenou 18.000 Kč s DPH stojí stejně jako EOS 600D se základním setovým objektivem 18-55mm. Obojí řešení ale nabízí své pro i proti.

Canon PowerShot G1 X
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot G1 X poskytuje server Heureka.cz
Fujifilm X10 (recenze DPreview)


Velmi zajímavým počinem ve třídě profi kompaktů je Fujifilm FinePix X10. Přináší největší 2/3" EXR CMOS snímač s rozlišením 12 megapixelů. Jak ukazují první snímky na internetu, míra šumu je opravdu minimální a až překvapivě se blíží CSC fotoaparátům. Své v tom hraje i objektiv Fujinon se 4× optickým zoomem s rozsahem od 28 do 112 milimetrů a výbornou světelností F2,0 až F2,8. Tento kompakt tak zvládne i lehké rozmazávání pozadí téměř na úrovni zrcadlovek se základním setovým objektivem.

EXR čip nabízí klasické režimy EXR HR (vysoké rozlišení), EXR DR (rozšířený dynamický rozsah, 6 MPx) a EXR SN (snížený šum, 6 MPx). Navíc tu najdete průhledový hledáček i LCD displej s vyšším rozlišením 460.000 bodů. Potěší manuální zoomování prstencem, které má zároveň i spouštět fotoaparát. Nechybí ani sáňky na blesk a podporováno je Full HD video v rozlišení 1920×1080 pixelů se 30 snímky za sekundu. Cena není právě nejnižší, 14.000 Kč s DPH už přesahuje cenu nejedné základní zrcadlovky, nicméně design a rozměry mohou být vážný argumentem pro koupi tohoto přístroje. Na druhou stranu se zde může vyskytovat problém s výraznými přepaly ve světlech. Fujifilm už vytvořil nový čip, který tento problém vyřešil.

FUJIFILM FINEPIX X10
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu FUJIFILM FINEPIX X10 poskytuje server Heureka.cz

reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
6.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář