Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučené fotoaparáty - červen 2012

25.6.2012, Milan Šurkala, návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Třída kompaktů s velkými snímacími čipy a výměnnými objektivy je novou kategorií, která se začíná čím dál více rozšiřovat. Zajímavou možností jsou např. fotoaparáty Olympus, které mají stabilizaci přímo v těle. Výborná kombinace je tak tělo Olympus a např. 20mm F1,7 pancake od Panasonicu, bohužel není to řešení právě levné. Nabídka objektivů pro všechny značky se v brzké době opět rozšíří a chystají se i nové modely. Zajímavé jsou nicméně i některé kompakty s velkými APS-C čipy, ale pevnými nevýměnnými objektivy.


CSC fotoaparáty (tzv. systémové kompakty)


Sony NEX-5N (recenze)


Sony NEX-5N je jedním z posledních nových NEXů a posouvá tyto fotoaparáty opět o něco dál. 16MPx Exmor CMOS čip je hlavní chloubou přístroje, protože přináší téměř neuvěřitelný dynamický rozsah, velmi nízký šum i na poměrně vysokých citlivostech, nechybí ani podpora Full HD videa včetně manuálního ovládání při natáčení, režimy panoramat, velmi dobře funkční HDR a spousta dalších vychytávek.

Z těch můžeme zmínit např. různé barevné režimy. Zajímavostí je i dotykový LCD displej pro snazší výběr ostřících bodů. U fotoaparátu ale musíte i nadále počítat s nepřesvědčivou ergonomií (nicméně programovatelnost většiny tlačítek a příjmené quick menu toto značně vylepšilo) a nedostatečnou nabídkou objektivů. Základní objektivy jsou opticky spíše jen průměrné, chybí širší nabídka pancaků a nové objektivy, které vypadají velmi slibně, zatím nejsou v prodeji. Se základním 18-55mm objektivem se připravte na cenu 16,5 tisice Kč, s 16mm pancakem pak na necelých 19 tisíc. Příplatek 2,5 tisíce za pancake (byť nijak úžasný) v dual setu se mi ale zdá být dosti smysluplný. Dále máte dual set 18-55mm a 55-210mm, ale to už máte za 23 tisíc, což mi přijde mnoho (přestože je to o tisícovku méně než v květnu).
 
 

Samsung NX200 (recenze)


Samsung NX200 nahrazuje starší model NX100 a přináší zejména toužebně očekávaný nový čip. Míra šumu byla o něco snížena a zejména při vyšších citlivostech zachovává věrnější barvy. To ale platí o RAWu, protože JPEGy jsou i nadále nekvalitně odšumovány. Jinak jde i nadále o středně velký stylový CSC fotoaparát. Problémem jsou obrovské RAWy, což částečně vyřešil nový firmware (po koupi doporučuji zkontrolovat, případně ihned aktualizovat), ale stále by to mohlo být ještě lepší. Proto je NX200 fotoaparátem pro trpělivější, neboť zápis velkých RAWů si vyžádá nějakou tu sekundu.





U nás bohužel není k dispozici se skládacím objektivem 20-50mm F3,5-5,6, který sice nemá stabilizaci, ale jinak je opticky slušný a skladný. V ČR tedy seženete pouze verzi s objektivem 18-55mm OIS, případně v dual setu, kdy je zde navíc 30mm F2 pancake nebo 50-200mm OIS telezoom. Set s 18-55mm OIS objektivem dnes stojí 13 tisíc Kč, přesto bych připlatil 2000 Kč (celkem tedy 15 tisíc) a vzal duální set 18-55mm OIS + 30mm F2 pancake nebo již zmíněný 50-200mm OIS telezoom. Za danou cenu je to velmi dobrá nabídka.
 
 

Sony NEX-7 (recenze)


Sony NEX-7 napravuje téměř všechna negativa dosavadních fotoaparátů NEX, a tak se i se svou opravdu velmi vysokou cenou (33 tisíc Kč za tělo) stává velmi zajímavou nabídkou. Díky podstatně většímu množství tlačítek i trochu větším rozměrům je ergonomie na míle vzdálená tomu, co jsme doposud zažívali u NEXů. I tak je zde sice ještě malý prostor na vylepšení, ale práce s fotoaparátem je mnohem pohodlnější a obrovské možnosti vlastního nastavení chování toto dále vylepšuje.





Sony tu použilo vynikající elektronický hledáček s 2,4 miliony bodů, díky čemuž konečně nemusíte koukat jen na displej (jakkoli sám o sobě velmi dobrý a polohovatelný). Vysoké rozlišení a jeho využitelnost díky živému náhledu všech nastavení překonává i zrcadlovkovou optiku. Fotoaparát má konečně i interní blesk. 24MPx APS-C snímač sice šumí o něco více než 16MPx model v NEX-5N, ale s pořádným sklem může dokázat nevídané věci. Jen škoda, že těch pořádných skel pro NEX je tak málo. Chválit je potřeba i skvělé Full HD video s progresivním 50p záznamem.
 
 



Olympus OM-D E-M5 (aktualita, recenze na DPreview)


Ani Olympus OM-D E-M5 zatím neprošel naším testem, ohlasy na něj jsou ale velmi pozitivní. Oceňována je zejména velmi soldní konstrukce a stejně jako u NEX-7, i zde se jedná o první CSC značky s integrovaným elektronickým hledáčkem. OLED displej je výklopný, k jistějšímu držení pomáhá lehký grip. Novinkou je také snímač s rozlišením 16 megapixelů, který má podle všeho nižší šum než u 12MPx předchůdců.





Ocenit je třeba novou 5osou mechanickou stabilizaci, která funguje se všemi objektivy. K dispozici je i rychlé sekvenční snímání a vysoká odolnost fotoaparátu vůči nepříznivým podmínkám (voděodolnost, prachuvzdornost). Podporovány jsou i bezdrátové blesky, rozhodně tedy nejde o žádné ořezávátko. Jak je už u nových Olympusů zvykem, i E-M5 má opravdu bleskurychlý autofokus. Potěší i velmi bohatá nabídka objektivů nejen od Olympusu, ale také od Panasonicu. Samotné tělo stojí kolem 26 tisíc Kč, s novým 12-50mm objektivem je pak za 30 tisíc.
 
 
Kompakty s pevnými objektivy


Fujifilm X100 (recenze)


Nový kompakt Fujifilm X100 se stal doslova hitem. Fujifilm jej nestíhal vyrábět, takový o něj byl zájem. Jak ukázala naše recenze, bylo to skutečně oprávněné. APS-C čip má sice dnes už trochu nižší (ale stále více než dostatečné) rozlišení 12 megapixelů a opravdu velmi nízkou hladinu šumu. I v JPEGu jste schopni dostat velmi kvalitní a detailní výsledky. Kvalitnímu čipu sekunduje velmi dobrý objektiv s přepočteným ohniskem 35 mm a vynikající světelností F2. Objektiv je téměř bez optických vad.



Aby toho nebylo málo, fotoaparát nabízí velmi zajímavý hybridní hledáček, kdy si můžete libovolně přepínat mezi optickým průhledovým a velmi kvalitním elektronickým. Zajímavé je i manuální ovládání času a clony, v neposlední řadě také neuvěřitelně stylový design. Nevýhodou fotoaparátu je vyšší cena 24.000 Kč s DPH (s ohledem na kvalitu čipu i objektivu a ekvivalentní ceně podobných zrcadlovek nicméně přiměřená) a také vysoké množství chyb a nelogičností ve firmwaru (v nové verzi byly některé odstraněny, ale stále ne všechny). Lze se s nimi sžít a vzhledem k mnoha jiným výhodám přístroje mu toto rádi odpustíte. Do tohoto fotoaparátu se člověk přesto zamiluje, není však pro každého. Musí vám vyhovovat jeho zvláštní charakter.

U nás už je dostupný i fotoaparát X-Pro 1, což je CSC varianta tohoto fotoaparátu s vyměnitelnými objektivy. Nový je i 16MPx čip s inovativním uspořádáním pixelů. Cena 44 tisíc Kč je ale opravdu velmi vysoká.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.