Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Doporučené fotoaparáty - duben 2012

, , návod
Doporučené fotoaparáty - duben 2012
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Doporučené fotoaparáty - duben 2012
Velké ultrazoomy lákají zákazníky většími možnostmi focení a slibují lepší fotografie. To však nemusí být pravda, neboť v útrobách často skrývají totožné čipy jako nejlevnější kompakty za pár tisíc. Ultrazoomy s větším čipem jsou dnes reprezentovány jen jedním modelem Fujifilm FinePix X-S1.


Panasonic Lumix FZ45 / FZ48 / FZ150 (recenze)


Nástupci modelu FZ38, nové 24× ultrazoomy Panasonicu ukázaly, že větší zoom vůbec nemusí znamenat ztrátu optických kvalit. Naopak, FZ150 a levnější modely mají snad ještě kvalitnější objektiv než FZ38 při téměř totožné světelnosti, která je vynikající. Rychlost a ovladatelnost je skvělá, potěší i velmi širokoúhlé 25mm ohnisko a nadprůměrná výdrž na baterie. Solidní makro i telemakro, plný manuál včetně prioritních režimů, kvalitní HD video (včetně manuálního nastavení!), to vše hraje do not těchto modelů.
U FZ45 byl použit 14MPx čip, jehož šum je vyšší než u předchůdce. Při citlivosti ISO 100 ale stále produkuje tak kvalitní snímky, že jiné ultrazoomy jen blednou závistí, od ISO 400 je to ale velmi špatné. Potěší přítomnost RAWu. FZ48 má trochu menší rozlišení, šum je podobný (někdy vyšší, někdy nižší), stinnou stránkou je ztráta RAWu. I z toho důvodu bych stále zvažoval koupi staršího modelu FZ45. Nicméně FZ48 je rozhodně i tak vynikající fotoaparát, který potěší i Full HD videosekvencemi.

U modelů FZ100 a FZ150 je to trochu složitější. Fotoaparátu Panasonic Lumix FZ100 se 14MPx MOS čipem bych se určitě vyhnul. Jeho šum je opravdu velmi vysoký a ani spousta zajímavých technologií to nepřeváží. Naopak jeho nástupce, Lumix FZ150 nabízí 12MPx MOS čip, který je králem ve své třídě. Není to jen nižším rozlišením, ale také značnou optimalizací čipu a jinými technologiemi. S tímto čipem se nemusíte bát ani takových citlivostí, které u běžných kompaktů budete považovat za marketingový nesmysl. Samozřejmě, šumu se na vyšších citlivostech dočkáte, ale proti konkurenci je to příjemné překvapení. Potěší i vysoce kvalitní Full HD video, rychlé sekvenční snímání, plně výklopný displej. Podobně jako FZ45, i FZ150 podporuje RAW formát. FZ48 je k dostání ze velmi příznivých 7500 Kč s DPH, FZ150 pak stojí okolo 10 tisíc, ale stojí to za to. Výprodejová FZ45 se dá sehnat i pod 7 tisíc!

PANASONIC Lumix DMC-FZ45
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu PANASONIC Lumix DMC-FZ45 poskytuje server Heureka.czPANASONIC Lumix DMC-FZ48
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu PANASONIC Lumix DMC-FZ48 poskytuje server Heureka.czPANASONIC Lumix DMC-FZ150
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu PANASONIC Lumix DMC-FZ150 poskytuje server Heureka.cz
Fujifilm Fine Pix HS20EXR/HS30EXR (recenze)


Ani Fujifilm FinePix HS20EXR není špatný fotoaparát, rozhodně však není pro každého. Potěší manuálním zoomem a docela slušným objektivem, zajímavý je i na svou třídu poněkud velký 1/2" CMOS BSI EXR čip. Jeho rozlišení je vysokých 16 megapixelů, takže sice trpí vyšším šumem, sílu odšumování ale můžete volit. Nechybí ani podpora RAWu a v EXR režimech s rozlišením 8 megapixelů nabídne buď lehce snížený šum nebo výrazně rozšířený dynamický rozsah než jakýkoli konkurent (vyjma modelů s HDR, u takových přístrojů ale může být problém s pohybem). Model HS30EXR má inovovaný čip s údajně nižším čipem, to ale posoudíme až v recenzi přístroje.

Dobrý je i polohovatelný LCD displej. I když fotoaparát podporuje Full HD video, to je kvůli náladovému autofokusu a zadrhávajícímu se zoomu docela nevyužitelné. Zklamou i některé nelogičnosti ve firmwaru jako např. samovolné přenastavování některých položek. Pokud jste ale toto ochotni fotoaparátu odpustit a naučíte se, jak z něj vytřískat maximum, bude vám dobrým pomocníkem. Je prostě pro hračičky, kteří mají na svou fotku "čas". Pro ty, kteří chtějí jednodušší, rychlejší a snáze ovladatelný přístroj, bych však doporučil spíše předchozí Panasonicy. Zajímavá je i cena okolo 7500 Kč s DPH (dá se sehnat i o několik set levněji!). I díky tomu stojí za úvahu. Prodej modelu HS30EXR ale zatím ještě nezačal.

FujiFilm FinePix HS20
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu FujiFilm FinePix HS20 poskytuje server Heureka.cz


Fujifilm FinePix HS30
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Fujifilm FinePix HS30 poskytuje server Heureka.czFujifilm X-S1 (recenze)


Nedávno se dostal do prodeje nový ultrazoom od společnosti Fujifilm, model X-S1. Jako jediný ultrazoom na trhu nabízí velký 2/3" snímač (typu EXR CMOS BSI) a velký elektronický hledáček, který se dá na rozdíl od ostatních ultrazoomů i velmi dobře používat. Je to dáno nejen automatickým přepínáním EVF/LCD, ale také jeho vysokým rozlišením 1.440.000 bodů. Netradiční je také manuální zoom, který má na rozdíl od modelu HS20EXR krásně hladký chod vhodný i pro Full HD video.

Objektiv nabízí 26× optický zoom od velmi širokoúhlých 24 milimetrů. Bohužel nesmyslně velký zoom (s ohledem na čip) se podepsal na průměrné optické kvalitě objektivu. Ten jinak potěší solidním makrem. Snímací čip má poměrně malý šum, velký dynamický rozsah (zejména v EXR DR režimu), nyní prodávané verze ale trpí na problém vypálených kruhů (např. pouliční světla v noci vytváří nepříjemné bílé koule v obraze). V brzké době chce Fujifilm uvést opravenou verzi tohoto čipu. Fotoaparát je poměrně velký a těžký, ale díky tomu se výborně drží a nahrazuje tak nepříliš účinnou stabilizaci. Cena necelých 19.000 Kč s DPH není právě nízká, ale výhody modelu X-S1 proti jiným ultrazoomům mohou pro některé hrát velkou roli.

Fujifilm X-S1
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Fujifilm X-S1 poskytuje server Heureka.czSony Cyber-shot HX100V (recenze DPreview)


Cyber-shot HX100V sice naším testem neprošel, nicméně v recenzích jiných serverů i ze zkušeností uživatelů vychází poměrně dobře. 16MPx CMOS BSI snímač známé už z několika testovaných přístrojů (namátkou TX10, HX9V nebo WX7), kde sice vykazuje poměrně silné odšumování, ale i přesto patří dnes k lehkému nadprůměru, což platí zejména pro vyšší citlivosti. Novinkou je model HX200V s 18MPx čipem, ten ale kvůli velmi vysoké pixelové hustotě trpí na hodně vysoký šum a cena vyšší o více než 2000 Kč rovněž nedělá z tohoto fotoaparátu dobrou nabídku. Doporučuji tedy starší HX100V.

Objektiv nabízí 30× optický zoom od 27 milimetrů po 810 mm. Není tedy tak až tak moc širokoúhlý jako konkurence, ale přibližuje opravdu enormně. Přitom si zachovává vcelku slušnou světelnost. Zajímavostí jsou hlavně Full HD videosekvence, hardwarové HDR i multiexpoziční režimy. Ceny se nyní pohybuje okolo hranice 10.000 Kč s DPH.

Sony Cyber-shot DSC-HX100
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Sony Cyber-shot DSC-HX100 poskytuje server Heureka.cz