Doporučené fotoaparáty - leden 2013
18.1.2013, Milan Šurkala, návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Kapitoly článku:
Třída kapesních ultrazoomů je velmi žádaná díky rozměrům kompaktů a schopnostem dosahujícím téměř na pravé ultrazoomy. Navíc v poslední době ceny těchto přístrojů výrazně klesají a dobré modely se dají sehnat už kolem 5 000 Kč s DPH.
Canon PowerShot SX150 IS (aktualita/recenze na SX130 IS)
Důvodem k doporučení tohoto fotoaparátu je velmi příznivý poměr ceny a výkonu. Než však poběžíte do obchodu, zvažte, zda pro vás budou vlastnosti přístroje vhodné. Potěší širokoúhlým 28mm ohniskem a nadprůměrnými HD videosekvencemi s podporou optické stabilizace i zoomu, nechybí dokonce ani stereo zvuk. Fotoaparát nabídne plné možnosti manuálních nastavení včetně irisové clony. Ovladatelnost je výborná, za což může mírný grip i velká tlačítka. Napájení zajišťují dvě AA baterie, udávaná výdrž je na 370 snímků, v praxi je ještě o trochu vyšší (vyžaduje však kvalitní nabíječku a baterie).
Nyní se ale dostanu k věcem, proč koupi modelu SX150 IS zvažovat. Fotoaparát je vhodný pro ty, kteří si rádi hrají a nastavují. Důvod je dvojí. Prvně to fotoaparát plně umožňuje, za druhé je automatika poněkud slabší. Někdy zbytečně leze s citlivostí nahoru (vyšší šum), ani vyvážení bílé nepracuje úplně nejlépe a fotoaparát má tendenci přeexponovávat. Chce to tedy někoho, kdo se bude snažit z fotoaparátu vytřískat maximum. Ten bude s modelem SX150 IS vzhledem k ceně spokojený. Kdo chce jen mačkat spoušť, může být trochu zklamán. Dnes se dá sehnat už za 3000 Kč s DPH. To je za tak funkcemi nabitý ultrazoom naprosto skvělá nabídka.
K dispozici je sice i nový PowerShot SX160 IS, ten však v zájmu zalíbit se laické veřejnosti přinesl vyšší rozlišení a vyšší zoom, což se projevilo na dramatickém zhoršení kvality obrazu. 16MPx CCD čip hodně šumí, na Canon je tu netypicky agresivní odšumování a s vyšším zoomem se přidala i spousta optických vad objektivu. Fotoaparát nelze vedle mnohem lepší (byť ne dokonalé) SX150 IS doporučit, nehledě na to, že dost levně se dají pořídit i CMOS verze SX220 HS a SX230 HS, viz níže.
Canon PowerShot SX220 HS, SX230 HS (recenze)
Canony PowerShot SX220 HS a SX230 HS sice zklamou silně podprůměrnou ergonomií a nepříjemnými stíny v rohu snímku při focení s bleskem na nejširší ohnisko, na druhou stranu však přesvědčí bohatou nabídkou zajímavých, zejména manuálních funkcí i velmi kvalitními snímky. 12MPx CMOS snímač má vzhledem ke konkurenci poměrně malý šum a Canon zvolil poměrně citlivé odšumování, které raději zachová detail i trochu toho šumu místo toho, aby snímky rozpatlal.
Pochválit lze každopádně manuální nastavování expozice, irisovou clonu i Full HD video. Tady zafunguje dynamická optická stabilizace, která je opravdu velmi účinná a běžnou opatrnější chůzi na videu téměř nepoznáte. Připravte se ale na obrovský datový tok videosekvencí. Na natáčení Full HD videa si připravte dostatečné množství velkých SD karet. SX230 HS má navíc i GPS, ale ta je nepřesná, dlouho nabíhá a hodně "žere" baterku. I když průměrná cena obou fotoaparátů činí zhruba 6000 Kč, ve výprodejových akcích se dají sehnat za naprosto pohádkové ceny (oba pod 4000 Kč s DPH).
Casio EXILIM EX-ZR300/ZR1000 (recenze na ZR100/aktualita)
Fotoaparát Casio EXILIM ZR300 a ZR1000 jsou zajímavými kapesními ultrazoomy, které mají ale vedle hodně zajímavých pozitiv i pár negativ a je nutno si pořádně rozmyslet, co je pro vás důležité. Problémem jsou totiž výkony objektivu na delších ohniscích, kde je spousta optických chyb a agresivního odšumování. Naopak na širších ohniscích dělá fotoaparát často překvapivě ostré a detailní snímky, a to zejména v opravdu vynikajícím HDR režimu.
Hlavní devizou přístroje je ale každopádně sekvenční snímání, které nabídne až 30 fps. Snímat můžete samozřejmě i pomaleji, buffer postačí na 30 snímků. Je možno snímat i před namáčknutím spouště a především není nutno vždy čekat na doukládání snímků jako u předchozích modelů. Zbývá-li v bufferu trochu místa, je možno fotit dále do doby než se opět zaplní. Na focení sportu nenajdete v kategorii kompaktů nic lepšího než tato Casia.
K dispozici je Full HD video i možnost záznamu zpomalených videosekvencí. Ocenit lze i vysoce nadprůměrnou výdrž na baterie. Fotoaparát ZR300 se dá sehnat za ceny okolo 6000 Kč s DPH, ZR1000, který je jedním z mála kapesních ultrazoomů s podporou RAWu na trhu, pak stojí poněkud vyšších 7500 Kč.
Sony Cyber-shot HX20V (recenze)
Cyber-shot HX20V od Sony je dalším pokračovatelem oblíbené řady ultrazoomů a nahradil starší model HX9V. I přes obrovský 20× optický zoom v rozsahu 25 až 500 milimetrů nabízí vcelku dobré optické kvality a některé optické chyby jsou účinně softwarově potlačovány, takže na snímcích si toho většinou ani nevšimnete. Překvapivé je, že objektiv kreslí docela pěkně a kontrastně i na nejdelších ohniscích.
Nový 18MPx CMOS BSI snímač je chloubou i hlavním prokletím tohoto přístroje. Dobrý je co se týče různých technologií jako např. vynikající Full HD video s 50p záznamem a vynikající dynamickou stabilizací, najdete tu rychlé sekvenční snímání, HDR režim, Sweep Panorama a několik dalších zajímavých režimů. Vysoká rychlost čipu se projevuje také v rychlém vyčítání pixelů a s tím spojeným opravdu bleskurychlým ostřením, na které se nechytají ani některé zrcadlovky. Prokletím je ale šum a zde tedy spíše jeho důsledek, opravdu příliš agresivní odšumování. Pokud chcete používat skutečně vysoká rozlišení a větší tisky (A4 a větší), tak na HX20V raději zapomeňte. Barvičkami, prací s dynamickým rozsahem rozhodně patří k tomu nejlepšímu, ale patlání obrazu je opravdu velmi silné i na nejnižší citlivosti ISO 100.
Fotoaparát jednoduše dělá velmi pěkné "malé" fotografie. Jeho 18MPx čip ve skutečnosti nabídne sotva pětinové reálné rozlišení, ale většina konkurence na tom není o mnoho lépe, některé kompakty mají jen osminové. Dalšími negativními stránkami jsou odlesky v protisvětle a stín v rohu fotografií při focení s bleskem (pouze na nejširším ohnisku). Naopak pochválit musím velmi pěkný a ostrý LCD displej, v neposlední řadě je tu skvělá GPS. Velmi rychle nabíhá, a to jak při chytání signálu napoprvé, tak i po dalším spuštění přístroje. Jejím dalším pozitivem je vysoce nadprůměrná přesnost, odchylky v testu byly jen několik málo metrů. Připravte se na poněkud vyšší cenu, nejčastěji kolem 8 tisíc Kč s DPH.
Canon PowerShot SX240 HS / SX260 HS (recenze)
PowerShot SX240 HS a SX260 HS již prošel redakčním testem, takže konečně můžeme naše doporučení částečně potvrdit i výsledky naší recenze. To platí i přesto, že má opravdu rekordně špatnou světelnost objektivu. Hodnoty F3,5 - F6,8 opravdu nenadchnou. Nenadchnou ani optické kvality objektivu se svou výraznou aberací a odlesky. Na druhou stranu fotoaparát i nadále disponuje CMOS snímačem s rozlišením 12 megapixelů a Canon nešel cestou naprosto nesmyslného zvyšování rozlišení jako např. Sony nebo jako u své stovkové řady SX.
Spolu s novým procesorem DIGIC 5 to zajišťuje příjemně nízkou hladinu šumu a díky poměrně slabému odšumování je fotoaparát schopen zachovat mnohem více detailů ve srovnání s konkurencí. Proto u snímků, kde se neprojeví nekvality objektivu (především v protisvětle, tam je použitelný s velkými obtížemi), nabídne velmi vysokou kvalitu. Potěší Full HD video s rozlišením 1920×1080 pixelů. Fotoaparáty nabízí i plně manuální nastavení expozice. Obvyklá cena je dnes cca 5700 Kč za SX240 HS a 6400 Kč za SX260 HS.