www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty - říjen 2013

Doporučené fotoaparáty - říjen 2013
, , návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama

Kompakty střední třídyZde najdete kompakty, které mají sice stále malé 1/2,3" čipy, často ale u nich najdete kvalitní video, lepší světelnost objektivu, manuální ovládání a podobně. Jsou pro ty, kteří chtějí technologicky zajímavý přístroj, jenž se přitom snadno vejde do kapsy.


Canon PowerShot S110 (recenze)


PowerShot S110 je dnes jediným kompaktem s 1/1,7" snímačem, který je skutečně kapesní. To je také důvod, proč jej můžeme doporučit. Má přiměřený 5× optický zoom, slušný 12MPx CMOS snímač a podporu RAWů. Díky tomu můžete získat dosti slušné fotografie.


Canon PowerShot S110


Nepotěší sice průběhem světelnosti, ale na širších ohniskových vzdálenostech na tom vůbec není špatně. Zajímavé je i dotykové ovládání na displeji a přehledné menu nabídky. Cena se už od minulého měsíce pohybuje okolo příznivých 7 tisíc korun včetně daně. Pokud chcete něco opravdu kapesního, mnoho lepších fotoaparátů než Canon PowerShot S110 nenajdete. Jen ta automatika je na tom trochu bídně (nastavování expozice a vyvážení bílé za náročnějších podmínek). Canon dále představil nástupce PowerShot S120, který má lehce vylepšenou světelnost a kvalitnější 1080p60 videosekvence.

Canon PowerShot S110
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Canon PowerShot S110 poskytuje server Heureka.czOlympus Stylus XZ-10 (recenze)Olympus se svým novým kompaktem Stylus XZ-10 vstoupil do nových vod "profi" kompaktů s 1/2,3" čipem. V poslední době měl trochu podobný pokus (s manuálním ovládáním, dobrou světelností) jen Nikon se svým Coolpixem P300/P310. Olympus však tento koncept dotáhl mnohem dále. Data z 1/2,3" čipu s docela rozumným rozlišením 12 megapixelů je možné ukládat nejen do JPEGu (s nastavitelnou sílou odšumování, doporučuji tu nejnižší možnou), ale i do RAWu se slušným dynamickým rozsahem.


Olympus Stylus XZ-10


Objektiv potěší 5× optickým zoomem a vynikající světelností F1,8-2,7. K dispozici je irisová clona i ND filtr, velmi dobré makro. Ovládání je rychlé, snadné, máte tu Full HD videa i ta zpomalená (120 fps v HD), potěší dotykový displej a překvapí i možnost řízení bezdrátových blesků. Z negativních stránek můžeme zmínit slabší optické výkony u širokoúhlých fotografií. Fotoaparát se dá sehnat za cenu okolo 7000 Kč s DPH.

Olympus XZ-10
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Olympus XZ-10 poskytuje server Heureka.czOutdoorové kompaktyV dnešní době jsou velmi oblíbené také outdoorové kompakty, které mají zvýšenou výdrž proti nepříznivým vlivům i nešetrnému zacházení. Jsou určené k méně náročnému potápění a vydrží i nějaký ten pád.


Olympus Stylus TG-2 (recenze na TG-1/aktualita)V našem testu vyšel velmi dobře outdoorový kompakty Olympus Tough TG-1 iHS, na trhu je nyní jeho aktualizovaná varianta Stylus Tough TG-2. Jedná se o nejodolnější kompaktní fotoaparát na trhu, neboť vydrží ponor až do hloubky 15 metrů, nevadí mu pád ze 2 metrů a další nepříjemnosti. Srdcem přístroje je 1/2,3" CMOS BSI snímač s rozumným rozlišením 12 megapixelů. Bohužel přijatelný šum snímače je zbytečně silně potlačován (v TG-1, u novinky toto zatím neznáme) a snímky vykazují silné známky odšumování, a tedy i rozmazanou kresbu. To je sice běžné nejen v této třídě kompaktů, u TG-1 je to ale ještě o něco silnější. Potěší však rozumné HDR nebo rychlé sekvenční snímání.


Olympus Stylus TG-2


Zajímavostí je objektiv se 4× zoomem, který se netradičně v této kategorii může chlubit velmi dobrou světelností F2,0 na nejširším ohnisku. F4,9 na nejdelším už není taková výhra, ale i tak patří k nadprůměru. Negativní stránkou objektivu je poměrně silná chromatická aberace, ale jinak potěší rychlým ostřením, velmi dobrým telemakrem a hlavně naprosto skvělým supermakrem. Na focení hmyzu a různých detailů je to vynikající hračka. Baterie má solidní výdrž a focení s tímto přístrojem je opravdu hodně zábavné. Má v sobě něco kouzelného, a tak i přes některé své chyby (aberace, silné odšumování) rozhodně stojí za to. Jeho cena v dnešní době činí 8 tisíc korun včetně DPH.

Olympus TG-2
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Olympus TG-2 poskytuje server Heureka.cz
reklama
Nejnovější články
Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla
Japonský Projekt Tsuzuri má za úkol převést tradiční díla japonské kultury do digitální podoby a následně vytvořit jejich fyzickou kopii pro lepší zachování originálu. Nyní tak vznikla 4,2GPx verze Bohů větru a hromu od Tawaraya Sotatsua.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť
Leica uvedla novou generaci dálkoměrného fotoaparátu M11. Ten přináší 60MPx full frame snímač typu CMOS BSI, zajímavý je také obrovskou 64GB vestavěnou pamětí. Vylepšena byla i ergonomie ovládání.
14.1.2022, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5 Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5
Další novinkou společnosti Irix je širokoúhlý světelný objektiv 21mm T1.5, který je tzv. cine objektivem, tedy optimalizovaným pro profesionální natáčení videa např. kompatibilitou s follow focus systémy díky vroubkování na prstencích.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
CIPA 11/21: Trh se stabilizuje, prodeje táhnou zejména CSC CIPA 11/21: Trh se stabilizuje, prodeje táhnou zejména CSC
Výsledky ohledně trhu s fotoaparáty jsou poslední roky spíše pesimistické. Ani listopad nebyl zrovna takový, že bychom mohli skákat radostí, nicméně je tu vidět uklidnění situace a dokonce i mírný nárůst v oblasti CSC.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
The Associated Press chce zahájit prodej fotek jako NFT The Associated Press chce zahájit prodej fotek jako NFT
Móda NFT dorazila i do tak staré organizace, jako je The Associated Press (AP). Ta chce spustit tržiště se snímky, které budou prodávány jako NFT, a zájemci tak mohou vlastnit digitální "tokenizované" verze mnoha ikonických fotografií.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala