Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučené fotoaparáty - srpen 2012

22.8.2012, Milan Šurkala, návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Velké ultrazoomy lákají zákazníky většími možnostmi focení a slibují lepší fotografie. To však nemusí být pravda, neboť v útrobách často skrývají totožné čipy jako nejlevnější kompakty za pár tisíc. Ultrazoomy s větším čipem jsou dnes reprezentovány jen jedním modelem Fujifilm FinePix X-S1.


Panasonic Lumix FZ48 / FZ150 (recenze)


Nástupci modelu FZ38, nové 24× ultrazoomy Panasonicu ukázaly, že větší zoom vůbec nemusí znamenat ztrátu optických kvalit. Naopak, FZ150 a levnější modely mají snad ještě kvalitnější objektiv než FZ38 při téměř totožné světelnosti, která je vynikající. Rychlost a ovladatelnost je skvělá, potěší i velmi širokoúhlé 25mm ohnisko a nadprůměrná výdrž na baterie. Solidní makro i telemakro, plný manuál včetně prioritních režimů, kvalitní HD video (včetně manuálního nastavení!), to vše hraje do not těchto modelů.




FZ48 má trochu menší rozlišení než původní model FZ45, šum je podobný (někdy vyšší, někdy nižší), stinnou stránkou je ale ztráta RAWu. Lumix FZ150 nabízí 12MPx MOS čip, který je králem ve své třídě. Není to jen nižším rozlišením, ale také značnou optimalizací čipu a jinými technologiemi. S tímto čipem se nemusíte bát ani takových citlivostí, které u běžných kompaktů budete považovat za marketingový nesmysl. Samozřejmě, šumu se na vyšších citlivostech dočkáte, ale proti konkurenci je to příjemné překvapení. Potěší i vysoce kvalitní Full HD video, rychlé sekvenční snímání, plně výklopný displej. FZ150 podporuje oproti modelu FZ48 i RAW formát. FZ48 je k dostání za příznivých 7500 až 8000 Kč s DPH, FZ150 pak stojí většinou okolo 10 tisíc nebo lehce nad, ale stojí to za to.

Nově byly představeny modely FZ62 a FZ200, které se začaly prodávat v těchto dnech. FZ62 je další variantou modelu FZ48, která ale naopak zvětšuje rozlišení, takže nyní má 16 megapixelů na CMOS čipu (celkově dokonce 17,5 MPx!). Poté, co se tedy Panasonic pokorně vrátil ze 14 na 12 megapixelů (od FZ45 směrem k FZ48), teď provedl opět opačný krok. Jaká bude kvalita obrazu, to ještě nevíme, ale teorie není moc příznivá. Protože i nadále nepodporuje RAW, pravděpodobně nepůjde o vyloženou "pecku". Uvidíme až v recenzi. Každopádně se může vyplatit si počkat na Lumix FZ200, který má také 24× zoom, ale s konstatní světelností F2,8 v celém rozsahu ohnisek. Má RAW, progresivní záznam a mnoho zajímavých technologií. I zde si ale musíme počkat na výsledky testu. Nespěcháte-li, můžete chvilku počkat na testy. Cena se ale pohybuje kolem 15 tisíc Kč.
 
 

Fujifilm Fine Pix HS30EXR (aktualita, recenze na HS20EXR)


Ani Fujifilm FinePix HS30EXR není špatný fotoaparát, rozhodně však není pro každého. Potěší manuálním zoomem a docela slušným objektivem, zajímavý je i na svou třídu poněkud velký 1/2" CMOS BSI EXR čip. Jeho rozlišení je vysokých 16 megapixelů, takže sice trpí vyšším šumem, sílu odšumování ale můžete volit. Nechybí ani podpora RAWu a v EXR režimech s rozlišením 8 megapixelů nabídne buď lehce snížený šum nebo výrazně rozšířený dynamický rozsah než jakýkoli konkurent (vyjma modelů s HDR, u takových přístrojů ale může být problém s pohybem).

Dobrý je i polohovatelný LCD displej. Fotoaparát podporuje Full HD video, u předchůdce HS20EXR tu ale byl náladový autofokus a zadrhávající se zoom, HS30EXR by to měla mít částečně vyřešeno. Zklamou i některé nelogičnosti ve firmwaru jako např. samovolné přenastavování některých položek. Pokud jste ale toto ochotni fotoaparátu odpustit a naučíte se, jak z něj vytřískat maximum, bude vám dobrým pomocníkem. Je prostě pro hračičky, kteří mají na svou fotku "čas". Pro ty, kteří chtějí jednodušší, rychlejší a snáze ovladatelný přístroj, bych však doporučil spíše předchozí Panasonicy. Je škoda, že HS30EXR je tak výrazně dražší ve srovnání s původním HS20EXR. I když průměrná cena téměř 10.500 Kč s DPH není právě málo, fotoaparát má určitě co říci. Když se budete trochu snažit, seženete jej i za 9.500 Kč, což je přeci jen už trochu zajímavější cena.
 
 

Fujifilm X-S1 (recenze)


Nedávno se dostal do prodeje nový ultrazoom od společnosti Fujifilm, model X-S1. Jako jediný ultrazoom na trhu nabízí velký 2/3" snímač (typu EXR CMOS BSI) a velký elektronický hledáček, který se dá na rozdíl od ostatních ultrazoomů i velmi dobře používat. Je to dáno nejen automatickým přepínáním EVF/LCD, ale také jeho vysokým rozlišením 1.440.000 bodů. Netradiční je také manuální zoom, který má na rozdíl od modelu HS20EXR krásně hladký chod vhodný i pro Full HD video.





Objektiv nabízí 26× optický zoom od velmi širokoúhlých 24 milimetrů. Bohužel nesmyslně velký zoom (s ohledem na čip) se podepsal na průměrné optické kvalitě objektivu. Ten jinak potěší solidním makrem. Snímací čip má poměrně malý šum, velký dynamický rozsah (zejména v EXR DR režimu), starší verze ale trpěly na problém vypálených kruhů (např. pouliční světla v noci vytváří nepříjemné bílé koule v obraze). Nyní už by měly být v prodeji opravené varianty (v případě koupě původní varianty lze žádat o bezplatnou výměnu čipu v rámci reklamace). Fotoaparát je poměrně velký a těžký, ale díky tomu se výborně drží a nahrazuje tak nepříliš účinnou stabilizaci. Cena je 17.500 Kč s DPH, tedy není zrovna nízká. Výhody modelu X-S1 proti jiným ultrazoomům mohou pro některé hrát velkou roli.
 
 

Nikon Coolpix P510 (recenze)


I když 42× optický zoom není teoreticky žádným předpokladem pro kvalitní fotografie, Nikonu se povedlo dosáhnout vcelku kvalitního objektivu v rámci své kategorie. Nabízí jak velmi široké 24mm ohnisko, tak i extrémní 1000mm teleohnisko. To navíc slibuje ostření z 1,4 metru a tedy vysoce nadprůměrné telemakro. Běžné makro je spíše jen průměrné.





Ani snímač teoreticky také nevypadá nejlépe, 16 megapixelů na 1/2,3" čipu znamená opravdu dost vysokou pixelovou hustotu. Nikon nicméně přidal možnost upravit sílu odšumování a při nejslabším nastavení tak nabízí přiměřeně detailní obraz. Full HD video je spíše průměrné, fotoaparát ale nabízí zajímavé zpomalené videosekvence. Potěší výklopný LCD displej, manuální nastavení expozice a velmi dobrý grip. Bohužel fotoaparátu chybí RAW a měli byste počítat i s pomalejším ostřením na delších ohniscích. Velkou radost udělá neuvěřitelně účinná optická stabilizace, která umožní využít 1000mm ohnisko při velmi dlouhých expozičních časech.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.