www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty - září 2013

Doporučené fotoaparáty - září 2013
, , návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší. Nově jsme do přehledu zařadili i zrcadlovky.
K oblíbeným
reklama
Třída kapesních ultrazoomů je velmi žádaná díky rozměrům kompaktů a schopnostem dosahujícím téměř na pravé ultrazoomy. Bohužel dnes už vyloženou pecku v této třídě nenajdete, výrobci se honí za marketingovými čísly a na fotografické záležitosti tak trochu zapomínají.


Canon PowerShot SX150 IS (aktualita/recenze na SX130 IS)


Důvodem k doporučení tohoto fotoaparátu je velmi příznivý poměr ceny a výkonu. Než však poběžíte do obchodu, zvažte, zda pro vás budou vlastnosti přístroje vhodné. Má rozumně širokoúhlou 28mm ohniskovou vzdálenost a solidní HD videosekvence s podporou optické stabilizace i zoomu, nechybí dokonce ani stereo zvuk. Fotoaparát nabídne plné možnosti manuálních nastavení včetně irisové clony. Ovladatelnost je výborná, za což může mírný grip i velká tlačítka. Napájení zajišťují dvě AA baterie, udávaná výdrž je na 370 snímků, v praxi je ještě o trochu vyšší (vyžaduje však kvalitní nabíječku a baterie).
Nyní se ale dostanu k věcem, proč koupi modelu SX150 IS zvažovat. Fotoaparát je vhodný pro ty, kteří si rádi hrají a nastavují. Důvod je dvojí. Prvně to fotoaparát plně umožňuje, za druhé je automatika poněkud slabší. Někdy zbytečně leze s citlivostí nahoru (vyšší šum), ani vyvážení bílé nepracuje úplně nejlépe a fotoaparát má tendenci přeexponovávat. Chce to tedy někoho, kdo se bude snažit z fotoaparátu vytřískat maximum. Ten bude s modelem SX150 IS vzhledem k ceně spokojený. Kdo chce jen mačkat spoušť, může být trochu zklamán. Dnes se dá sehnat už za naprosto nepřekonatelných 2500 Kč s DPH! To je za tak funkcemi nabitý ultrazoom naprosto skvělá nabídka. Fotoaparát je k dispozici už jen v posledních několika obchodech.

K dispozici je sice i nový PowerShot SX160 IS, ten však v zájmu zalíbit se laické veřejnosti přinesl vyšší rozlišení a vyšší zoom, což se projevilo na dramatickém zhoršení kvality obrazu. 16MPx CCD čip hodně šumí, na Canon je tu netypicky agresivní odšumování a s vyšším zoomem se přidala i spousta optických vad objektivu. Fotoaparát nelze vedle mnohem lepší (byť ne dokonalé) SX150 IS doporučit, nehledě na to, že dost levně se dají pořídit i CMOS verze SX230 HS, viz níže.

CANON PowerShot SX150 IS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu CANON PowerShot SX150 IS poskytuje server Heureka.cz
Casio EXILIM EX-ZR300/ZR1000 (recenze na ZR100/aktualita)


Fotoaparáty Casio EXILIM ZR300 a ZR1000 jsou zajímavými kapesními ultrazoomy, které mají ale vedle hodně zajímavých pozitiv i pár negativ a je nutno si pořádně rozmyslet, co je pro vás důležité. Problémem jsou totiž výkony objektivu na delších ohniscích, kde je spousta optických chyb a na nepříliš ostrém obrazu se více projeví odšumování. Naopak na širších ohniscích dělá fotoaparát často překvapivě ostré a detailní snímky, a to zejména v opravdu vynikajícím HDR režimu.
Hlavní devizou přístroje je ale každopádně sekvenční snímání, které nabídne až 30 fps. Snímat můžete samozřejmě i pomaleji, buffer postačí na 30 snímků. Je možno snímat i před namáčknutím spouště a především není nutno vždy čekat na doukládání snímků jako u předchozích modelů. Zbývá-li v bufferu trochu místa, je možno fotit dále do doby než se opět zaplní. Na focení sportu nenajdete v kategorii kompaktů nic lepšího než tato Casia.

K dispozici je Full HD video i možnost záznamu zpomalených videosekvencí. Ocenit lze i vysoce nadprůměrnou výdrž na baterie. Fotoaparát ZR300 se dá sehnat za ceny okolo 5000 Kč s DPH, ZR1000, který je jedním z mála kapesních ultrazoomů s podporou RAWu na trhu, pak stojí poněkud vyšších 7500 Kč.

Casio EX-ZR300
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Casio EX-ZR300 poskytuje server Heureka.cz


Casio EX-ZR1000
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Casio EX-ZR1000 poskytuje server Heureka.cz
Sony Cyber-shot HX20V (recenze)


Cyber-shot HX20V od Sony je dalším pokračovatelem oblíbené řady ultrazoomů. I přes obrovský 20× optický zoom v rozsahu 25 až 500 milimetrů nabízí vcelku dobré optické kvality a některé optické chyby jsou účinně softwarově potlačovány, takže na snímcích si toho většinou ani nevšimnete. Překvapivé je, že objektiv kreslí docela pěkně a kontrastně i na nejdelších ohniscích.

Nový 18MPx CMOS BSI snímač je chloubou i hlavním prokletím tohoto přístroje. Dobrý je co se týče různých technologií jako např. vynikající Full HD video s 50p záznamem a vynikající dynamickou stabilizací, najdete tu rychlé sekvenční snímání, HDR režim, Sweep Panorama a několik dalších zajímavých režimů. Vysoká rychlost čipu se projevuje také v rychlém vyčítání pixelů a s tím spojeným opravdu bleskurychlým ostřením, na které se nechytají ani některé zrcadlovky. Prokletím je ale šum a zde tedy spíše jeho důsledek, opravdu příliš agresivní odšumování. Pokud chcete používat skutečně vysoká rozlišení a větší tisky (A4 a větší), tak na HX20V raději zapomeňte. Barvičkami, prací s dynamickým rozsahem rozhodně patří k tomu nejlepšímu, ale patlání obrazu je opravdu velmi silné i na nejnižší citlivosti ISO 100.

Fotoaparát jednoduše dělá velmi pěkné "malé" fotografie. Jeho 18MPx čip ve skutečnosti nabídne sotva pětinové reálné rozlišení, ale většina konkurence na tom není o mnoho lépe, některé kompakty mají jen osminové. Dalšími negativními stránkami jsou odlesky v protisvětle a stín v rohu fotografií při focení s bleskem (pouze na nejširším ohnisku). Naopak pochválit musím velmi pěkný a ostrý LCD displej, v neposlední řadě je tu skvělá GPS. Velmi rychle nabíhá, a to jak při chytání signálu napoprvé, tak i po dalším spuštění přístroje. Jejím dalším pozitivem je vysoce nadprůměrná přesnost, odchylky v testu byly jen několik málo metrů. Cena činí 6500 Kč s DPH, což je dosti příznivá částka. Náhradou je model HX50, který má 30× zoom, sáňky na blesk a 20MPx CMOS snímač. Jeho cena lehce spadla na výsledných 10.000 Kč s DPH, což je ale i tak dost.

Sony Cyber-Shot DSC-HX20
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Graf ceny produktu Sony Cyber-Shot DSC-HX20 poskytuje server Heureka.cz
Canon PowerShot SX240 HS / SX260 HS (recenze)


PowerShoty SX240 HS a SX260 HS prošly redakčním testem a nedopadly vůbec špatně. To platí i přesto, že mají opravdu rekordně špatnou světelnost objektivu. Hodnoty F3,5 - F6,8 opravdu nenadchnou. Nenadchnou ani optické kvality objektivu se svou výraznou aberací a odlesky. Na druhou stranu fotoaparát i nadále disponuje CMOS snímačem s rozlišením 12 megapixelů a Canon nešel cestou naprosto nesmyslného zvyšování rozlišení jako např. Sony nebo jako u své stovkové řady SX.
Spolu s novým procesorem DIGIC 5 to zajišťuje příjemně nízkou hladinu šumu a díky poměrně slabému odšumování je fotoaparát schopen zachovat mnohem více detailů ve srovnání s konkurencí. Proto u snímků, kde se neprojeví nekvality objektivu (především v protisvětle, tam je použitelný s velkými obtížemi), nabídne velmi vysokou kvalitu. Potěší Full HD video s rozlišením 1920×1080 pixelů. Fotoaparáty nabízí i plně manuální nastavení expozice. Canon dále boduje naprosto neuvěřitelnými cenami. SX240 HS je k mání za pouhých 4200 Kč s DPH (někde i pod 4 tisíce), SX260 HS pak znatelně zlevnila a dá se sehnat pod 4500 Kč.

Canon PowerShot SX240 HS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Graf ceny produktu Canon PowerShot SX240 HS poskytuje server Heureka.czCanon PowerShot SX260 HS
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Graf ceny produktu Canon PowerShot SX260 HS poskytuje server Heureka.cz

reklama
Nejnovější články
Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla
Japonský Projekt Tsuzuri má za úkol převést tradiční díla japonské kultury do digitální podoby a následně vytvořit jejich fyzickou kopii pro lepší zachování originálu. Nyní tak vznikla 4,2GPx verze Bohů větru a hromu od Tawaraya Sotatsua.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť
Leica uvedla novou generaci dálkoměrného fotoaparátu M11. Ten přináší 60MPx full frame snímač typu CMOS BSI, zajímavý je také obrovskou 64GB vestavěnou pamětí. Vylepšena byla i ergonomie ovládání.
14.1.2022, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5 Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5
Další novinkou společnosti Irix je širokoúhlý světelný objektiv 21mm T1.5, který je tzv. cine objektivem, tedy optimalizovaným pro profesionální natáčení videa např. kompatibilitou s follow focus systémy díky vroubkování na prstencích.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
CIPA 11/21: Trh se stabilizuje, prodeje táhnou zejména CSC CIPA 11/21: Trh se stabilizuje, prodeje táhnou zejména CSC
Výsledky ohledně trhu s fotoaparáty jsou poslední roky spíše pesimistické. Ani listopad nebyl zrovna takový, že bychom mohli skákat radostí, nicméně je tu vidět uklidnění situace a dokonce i mírný nárůst v oblasti CSC.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
The Associated Press chce zahájit prodej fotek jako NFT The Associated Press chce zahájit prodej fotek jako NFT
Móda NFT dorazila i do tak staré organizace, jako je The Associated Press (AP). Ta chce spustit tržiště se snímky, které budou prodávány jako NFT, a zájemci tak mohou vlastnit digitální "tokenizované" verze mnoha ikonických fotografií.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala