www.digimanie.cz
>
>

Doporučené stativy: Vánoce 2017

Doporučené stativy: Vánoce 2017
, , návod
Pro kvalitní fotografie se hodí pořídit si také pořádný stativ. Náš průvodce vybral několik zástupců různých tříd, které stojí za úvahu. Podíváme se na malé stolní stativy, cestovatelské i ty klasické.
K oblíbeným
reklama
V této kapitole se budeme věnovat cestovním stativům. Jde o modely, které nabídnou relativně slušnou pracovní výšku, přitom ve složeném stavu nezaberou mnoho místa a jejich hmotnost se zpravidla pohybuje okolo 1 až 1,5 kg.
 
 

Vanguard VEO 2 204AB / VEO 204AB

 
Výška ve složeném stavu: 40 cm / 39,5 cm
Minimální výška: 17,5 cm / 18,5 cm
Maximální výška: 135 cm
Materiál: hliník
Hmotnost: 1180 gramů / 1270 gramů
Nosnost: 4 kg
Počet sekcí: 4
 
Velmi povedeným cestovním stativem je Vanguard VEO 204AB i jeho novější verze VEO 2 204AB. My se budeme věnovat zejména novější verzi. Jde o hliníkový stativ, jehož hmotnost nedosahuje ani 1,2 kg a ve složeném stavu má 40 cm. Nohy mají celkem 4 sekce, takže maximální pracovní výška dosahuje nízkých 135 cm. Podporují rozevření do 3 různých úhlů 20°, 45° a 80°. Díky tomu lze dosáhnout pracovní výšky jen okolo 18 cm (dle verze) pro makro.
 
Vanguard VEO 2 204AB
 
Stativ nabídne i plně otočný středový sloupec, takže lze fotit i krásně od země. Jedna noha je pogumovaná, což usnadňuje nošení i při nižších teplotách, kdy stativ nestudí. Koncovky jsou gumové, nicméně lze zakoupit i kovové hroty. Ke stativu je dodávána kulová hlava BH-4S, která je vybavena vodováhou a destičkou kompatibilní se systémem Arca-Swiss. Dle výrobce má celý stativ nosnost 4 kg.
 
 
 

Vanguard VEO 265AB

 
Výška ve složeném stavu: 39 cm
Minimální výška: 18,5 cm
Maximální výška: 150 cm
Materiál: hliník
Hmotnost: 1680 gramů
Nosnost: 8 kg
Počet sekcí: 5
 
Stativ Vanguard VEO 265AB sice nepřesvědčí moc svou hmotností, která dosahuje téměř 1,7 kg, je ale stále poměrně skladný a z cestovních stativů zaujme vysokou nosností 8 kg. Lidé na něm oceňují vysokou stabilitu a díky 5 segmentům (nejširší má 26 mm) může dosahovat slušné pracovní výšky 150 cm. Nohy lze nastavit na 3 různé úhly rozkročení a mohou mít gumové i kovové koncovky s hrotem. Jedna noha má také gumovou rukojeť.
 
Vanguard VEO 265AB
 
Využita je kulová hlava TBH-50 s destičkou kompatibilní se systémem Arca-Swiss. Ta je sice poměrně jednoduchá, ale svou úlohu plní dobře a fotoaparát drží dostatečně pevně. V balení najdete i adaptér pro focení z nízkých pozic a nechybí ani pouzdro. Bohužel zde chybí hák pro přidání zátěže a zvýšení stability, nicméně stativ je mezi těmi cestovními dost stabilní i sám o sobě.
 
 
 

Manfrotto BeFree (MKBFRA4-BH)

 
Výška ve složeném stavu: 40 cm
Minimální výška: 34 cm
Maximální výška: 144 cm
Materiál: hliník
Hmotnost: 1400 gramů
Nosnost: 4 kg
Počet sekcí: 4
 
Stativ BeFree od Manfrotta potěší krátkou výškou po složení, která dosahuje 40 cm podobně jako u většiny cestovních stativů. Nohy se dají překlopit o 180° a hlava se pak složí mezi ně. Nohy mají 4 sekce a je možné je při práci rozevřít do úhlu 25° nebo 51°. Nejširší sekce má 22,5 mm, ta poslední pak 12 mm. Maximální podporované zatížení činí 4 kg, ale v praxi pochopitelně čekejte méně. Stativ nepatří k těm nejtužším a pod větším zatížením mu začíná docházet dech, pro lehčí přístroje je ale solidním skladným pomocníkem. Případně pokud nevyužijete poslední segment, nabídne naopak překvapivou tuhost.
 
Manfrotto BeFree MKBFRA4-BH
 
Stativ je vybaven jednoduchou hlavou z hliníku a hořčíkových slitin, která má bohužel jen jeden ovladač jak na uvolnění čepu, tak i na panorámování. Na tento detail je dobré myslet. Destička je pak typu 200PL. Může vám chybět i hák na přidání zátěže, naopak ocenit lze zajímavý design a zpracování. Mnohé mohou potěšit také slušné zámky jednotlivých segmentů, jen si musíte zvyknout, že jsou trochu dále od sebe. K dispozici je i karbonová verze s hmotností jen 1,1 kg. V balení dostanete i tašku pro přenášení.
 

 

Sony VCT-R100

 
Výška ve složeném stavu: 35,5 cm
Minimální výška: neznámo
Maximální výška: 100 cm
Materiál: neznámo
Hmotnost: 660 gramů
Nosnost: 1,2 kg
Počet sekcí: 4
 
Tento stativ patří v této třídě k těm nejlevnějším, což se projevuje i na schopnostech a některých jeho vlastnostech. Přesto pokud za stativ nechcete dávat typické 3 tisíce pro tuto třídu, nabídne dobré služby. Ve složeném stavu má 35,5 cm, maximálně jej ale dostanete jen na rovný metr. Středový sloupec je spojený s nohama, což se projevuje v komplikovanějším nastavení stativu na tvarově komplikovaném povrchu.
 
Sony VCT-R100
 
Stativ se nicméně rychle rozkládá, váží pouhých 660 gramů a má příjemnou panoramatickou hlavu, které dovoluje nezávislé ovládání panorámování a naklápění. Díky tomu je vhodný spíše pro video, nicméně spíše pro "stolní" použití. Proto ani nečekejte hák pro zátěž, hroty nebo vodováhu. Určen je spíše pro kompakty, lehčí CSC fotoaparáty, případně základní zrcadlovky.
 
 
 

Velbon Ultra 655 (bez hlavy)

 
Výška ve složeném stavu: 37 cm*
Minimální výška: 13 cm*
Maximální výška: 154 cm*
Materiál: hliník
Hmotnost: 1300 gramů*
Nosnost: 4 kg
Počet sekcí: 5
* údaje bez hlavy
 
Velbon Ultra 655 se neprodává s hlavou, tu si tedy musíte vybrat a zakoupit sami. Proto je také trochu těžké jej na první pohled srovnávat s dalšími stativy. Ve složeném stavu má 37 cm, s hlavou ale pochopitelně musíte připočítat mnoho cm navíc, a to se týká i hmotnosti. Velkou zajímavostí stativu je technologie Trunion Shaft System, kdy je zde jen jedna pojistka na odjištění noh stativu. Tu potřebně pootočíte a můžete vyjet se všemi segmenty najednou. Zpětným otočením prstence zpět opět všechny nohy najednou zajistíte. Dávejte si však pozor, zda jsou opravdu dobře zajištěny a počítejte se značnou tuhostí tohoto řešení (chce to sílu).
 
Velbon Ultra 655
 
Pokud odstraníte středový sloupec, dostanete se do výšky pouhých 13 cm, musíte však připočítat výšku použité hlavy. Jak vidíte na obrázku, jeho nohy jsou dost široké a nejširší segment má velmi slušných 30 mm. Majitelé ve většině případů oceňují solidní tuhost stativu. Stativ lze použít i bez hlavy, protože má klasický 1/4" závit, který najdete u fotoaparátů. Pokud ale budete chtít použít hlavu, budete muset nejprve použít redukci na 3/8" závit.
 
 
 

Gitzo Traveller GK1555T-82TQD / GK1545T-82TQD

 
Výška ve složeném stavu: 35,5 cm / 42,5 cm
Minimální výška: 30,5 cm / 32 cm
Maximální výška: 148,5 cm / 163,5 cm
Materiál: karbonová vlákna (Carbon eXact)
Hmotnost: 1420 gramů / 1450 gramů
Nosnost: 10 kg / 10 kg
Počet sekcí: 5 / 4
 
Stativy Gitzo rozhodně nejsou levné, vynahradí vám to ale velmi vysokou kvalitou. Pro cestovatele je zde řada Traveller, která se dále dělí na 3 podřady. První je řada 0, která má maximálně 4 sekce, přičemž ta nejširší má 21,7 mm a nejtenčí 11,2 mm. Už dle toho je jasné, že hraje na nízkou hmotnost. Řada 1 může být o něco tužší a v podstatě k segmentům řady 0 přidává ještě 25,3mm segment. Můžete tak mít 5segmentovou verzi (25,3 až 11,2 mm), případně tužší 4segmentovou (ta nemá 11,2mm segment, tedy 25,3 až 14,7 mm). A nakonec je tu řada 2, která je maximálně ze 4 sekcí a přichází tedy i o 14,7mm segment, přidává naopak 29,0mm. Výsledkem jsou 4 segmenty s šířkou 29,0 až 18,2 mm. V praxi ale i řada 0 nabídne hodně dobrou stabilitu.
 
Gitzo Traveller GK1555T-82TQD
 
Hmotnosti jsou pak v uvedeném pořadí 1290 gramů (GK0545T-82TQD), 1420 gramů (GK1555T-82TQD), 1450 gramů (GK1555T-82TQD) a 1840 gramů (GK2545T-82QD). My se zde budeme věnovat zejména těm prostředním, řadě 1 (dobrou volbou jsou nicméně všechny). Nízká hmotnost byla dosažena použitím karbonových vláken Carbon eXact a navzdory nízké hmotnosti si stativy poradí až s 10kg zátěží (řada 2 dokonce s 12 kg).

Jednotlivé segmenty jsou chráněny proti vniku nečistot. Nízké rozměry stativů byly dosaženy díky tomu, že nohy jsou sklopné o 180°, a tedy umožňují schovat hlavu mezi ně. Ta se tak nijak neprojevuje na délce složeného stativu. Má také uzpůsobený tvar, aby lépe zapadla mezi nohy. Středovou tyč lze vyjmout a otočit, snáze se tak lze dostat blíže k zemi a fotit z nízkých pozic. Také nesmí chybět výměnné koncovky noh a použít tak např. kovové hroty. Ve výbavě najdete také ramenní popruh.
 
Kulová hlava GH1382TQD si také zaslouží pochvalu. Má dva zámky, jeden pro samotnou kouli a druhý pro panorámování. Potěší např. fakt, že využívá destičky kompatibilní se systémem Arca Swiss. Model řady 2 je pak vybaven hlavou GH1382QD. Všechny čtyři stativy lze sehnat i ve verzi bez hlavy.
 
reklama
Nejnovější články
Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu
Společnost Fujifilm přichází s novým firmwarem verze 4.00 pro svůj APS-C CSC fotoaparát X-T3. Ten významným způsobem vylepšuje autofokus, který by se svým výkonem měl podobat tomu na vlajkové lodi X-T4.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Opět se objevují zvěsti o APS-C CSC od Canonu s bajonetem RF Opět se objevují zvěsti o APS-C CSC od Canonu s bajonetem RF
Už od příchodu Canonu EOS R s novým bajonetem RF se spekuluje o tom, zda Canon přejde na tento bajonet i u APS-C řady, která využívá systém EF-M. Nyní se opět objevují zprávy, že by k tomu mělo dojít.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ricoh zveřejnil specifikace Pentaxu K-3 Mark III, nové vlajkové lodi APS-C Ricoh zveřejnil specifikace Pentaxu K-3 Mark III, nové vlajkové lodi APS-C
Ricoh dnes představil další informace o připravované zrcadlovce Pentax K-3 Mark III. Ta se má stát vlajkovou lodí třídy APS-C a přinést hledáček s 1,05×  zvětšením. Slibuje také velmi vysoké ISO 1.600.000.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Finanční výsledky Canonu: fotoaparátům a tiskárnám se docela daří Finanční výsledky Canonu: fotoaparátům a tiskárnám se docela daří
Canon zveřejnil výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí letošního roku a oproti tomu druhému jde o mnohem pozitivnější čísla. Docela optimisticky totiž vypadá i divize fotoaparátů, která navýšila zisky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Japonský trh s full frame CSC: Canon ohrožuje Sony, zabodoval i Lumix S5 Japonský trh s full frame CSC: Canon ohrožuje Sony, zabodoval i Lumix S5
Prodejní čísla z japonského trhu s full frame CSC fotoaparáty ukazují zajímavý vývoj. Canon díky novým modelům začíná ohrožovat Sony a dost se dařilo i Panasonicu díky jeho menšímu a lehčímu Lumixu S5.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře