www.digimanie.cz
>
>

Doporučené stativy: Vánoce 2017

Doporučené stativy: Vánoce 2017
, , návod
Pro kvalitní fotografie se hodí pořídit si také pořádný stativ. Náš průvodce vybral několik zástupců různých tříd, které stojí za úvahu. Podíváme se na malé stolní stativy, cestovatelské i ty klasické.
K oblíbeným
reklama
V této kapitole se budeme věnovat cestovním stativům. Jde o modely, které nabídnou relativně slušnou pracovní výšku, přitom ve složeném stavu nezaberou mnoho místa a jejich hmotnost se zpravidla pohybuje okolo 1 až 1,5 kg.
 
 

Vanguard VEO 2 204AB / VEO 204AB

 
Výška ve složeném stavu: 40 cm / 39,5 cm
Minimální výška: 17,5 cm / 18,5 cm
Maximální výška: 135 cm
Materiál: hliník
Hmotnost: 1180 gramů / 1270 gramů
Nosnost: 4 kg
Počet sekcí: 4
 
Velmi povedeným cestovním stativem je Vanguard VEO 204AB i jeho novější verze VEO 2 204AB. My se budeme věnovat zejména novější verzi. Jde o hliníkový stativ, jehož hmotnost nedosahuje ani 1,2 kg a ve složeném stavu má 40 cm. Nohy mají celkem 4 sekce, takže maximální pracovní výška dosahuje nízkých 135 cm. Podporují rozevření do 3 různých úhlů 20°, 45° a 80°. Díky tomu lze dosáhnout pracovní výšky jen okolo 18 cm (dle verze) pro makro.
 
Vanguard VEO 2 204AB
 
Stativ nabídne i plně otočný středový sloupec, takže lze fotit i krásně od země. Jedna noha je pogumovaná, což usnadňuje nošení i při nižších teplotách, kdy stativ nestudí. Koncovky jsou gumové, nicméně lze zakoupit i kovové hroty. Ke stativu je dodávána kulová hlava BH-4S, která je vybavena vodováhou a destičkou kompatibilní se systémem Arca-Swiss. Dle výrobce má celý stativ nosnost 4 kg.
 
 
 

Vanguard VEO 265AB

 
Výška ve složeném stavu: 39 cm
Minimální výška: 18,5 cm
Maximální výška: 150 cm
Materiál: hliník
Hmotnost: 1680 gramů
Nosnost: 8 kg
Počet sekcí: 5
 
Stativ Vanguard VEO 265AB sice nepřesvědčí moc svou hmotností, která dosahuje téměř 1,7 kg, je ale stále poměrně skladný a z cestovních stativů zaujme vysokou nosností 8 kg. Lidé na něm oceňují vysokou stabilitu a díky 5 segmentům (nejširší má 26 mm) může dosahovat slušné pracovní výšky 150 cm. Nohy lze nastavit na 3 různé úhly rozkročení a mohou mít gumové i kovové koncovky s hrotem. Jedna noha má také gumovou rukojeť.
 
Vanguard VEO 265AB
 
Využita je kulová hlava TBH-50 s destičkou kompatibilní se systémem Arca-Swiss. Ta je sice poměrně jednoduchá, ale svou úlohu plní dobře a fotoaparát drží dostatečně pevně. V balení najdete i adaptér pro focení z nízkých pozic a nechybí ani pouzdro. Bohužel zde chybí hák pro přidání zátěže a zvýšení stability, nicméně stativ je mezi těmi cestovními dost stabilní i sám o sobě.
 
 
 

Manfrotto BeFree (MKBFRA4-BH)

 
Výška ve složeném stavu: 40 cm
Minimální výška: 34 cm
Maximální výška: 144 cm
Materiál: hliník
Hmotnost: 1400 gramů
Nosnost: 4 kg
Počet sekcí: 4
 
Stativ BeFree od Manfrotta potěší krátkou výškou po složení, která dosahuje 40 cm podobně jako u většiny cestovních stativů. Nohy se dají překlopit o 180° a hlava se pak složí mezi ně. Nohy mají 4 sekce a je možné je při práci rozevřít do úhlu 25° nebo 51°. Nejširší sekce má 22,5 mm, ta poslední pak 12 mm. Maximální podporované zatížení činí 4 kg, ale v praxi pochopitelně čekejte méně. Stativ nepatří k těm nejtužším a pod větším zatížením mu začíná docházet dech, pro lehčí přístroje je ale solidním skladným pomocníkem. Případně pokud nevyužijete poslední segment, nabídne naopak překvapivou tuhost.
 
Manfrotto BeFree MKBFRA4-BH
 
Stativ je vybaven jednoduchou hlavou z hliníku a hořčíkových slitin, která má bohužel jen jeden ovladač jak na uvolnění čepu, tak i na panorámování. Na tento detail je dobré myslet. Destička je pak typu 200PL. Může vám chybět i hák na přidání zátěže, naopak ocenit lze zajímavý design a zpracování. Mnohé mohou potěšit také slušné zámky jednotlivých segmentů, jen si musíte zvyknout, že jsou trochu dále od sebe. K dispozici je i karbonová verze s hmotností jen 1,1 kg. V balení dostanete i tašku pro přenášení.
 

 

Sony VCT-R100

 
Výška ve složeném stavu: 35,5 cm
Minimální výška: neznámo
Maximální výška: 100 cm
Materiál: neznámo
Hmotnost: 660 gramů
Nosnost: 1,2 kg
Počet sekcí: 4
 
Tento stativ patří v této třídě k těm nejlevnějším, což se projevuje i na schopnostech a některých jeho vlastnostech. Přesto pokud za stativ nechcete dávat typické 3 tisíce pro tuto třídu, nabídne dobré služby. Ve složeném stavu má 35,5 cm, maximálně jej ale dostanete jen na rovný metr. Středový sloupec je spojený s nohama, což se projevuje v komplikovanějším nastavení stativu na tvarově komplikovaném povrchu.
 
Sony VCT-R100
 
Stativ se nicméně rychle rozkládá, váží pouhých 660 gramů a má příjemnou panoramatickou hlavu, které dovoluje nezávislé ovládání panorámování a naklápění. Díky tomu je vhodný spíše pro video, nicméně spíše pro "stolní" použití. Proto ani nečekejte hák pro zátěž, hroty nebo vodováhu. Určen je spíše pro kompakty, lehčí CSC fotoaparáty, případně základní zrcadlovky.
 
 
 

Velbon Ultra 655 (bez hlavy)

 
Výška ve složeném stavu: 37 cm*
Minimální výška: 13 cm*
Maximální výška: 154 cm*
Materiál: hliník
Hmotnost: 1300 gramů*
Nosnost: 4 kg
Počet sekcí: 5
* údaje bez hlavy
 
Velbon Ultra 655 se neprodává s hlavou, tu si tedy musíte vybrat a zakoupit sami. Proto je také trochu těžké jej na první pohled srovnávat s dalšími stativy. Ve složeném stavu má 37 cm, s hlavou ale pochopitelně musíte připočítat mnoho cm navíc, a to se týká i hmotnosti. Velkou zajímavostí stativu je technologie Trunion Shaft System, kdy je zde jen jedna pojistka na odjištění noh stativu. Tu potřebně pootočíte a můžete vyjet se všemi segmenty najednou. Zpětným otočením prstence zpět opět všechny nohy najednou zajistíte. Dávejte si však pozor, zda jsou opravdu dobře zajištěny a počítejte se značnou tuhostí tohoto řešení (chce to sílu).
 
Velbon Ultra 655
 
Pokud odstraníte středový sloupec, dostanete se do výšky pouhých 13 cm, musíte však připočítat výšku použité hlavy. Jak vidíte na obrázku, jeho nohy jsou dost široké a nejširší segment má velmi slušných 30 mm. Majitelé ve většině případů oceňují solidní tuhost stativu. Stativ lze použít i bez hlavy, protože má klasický 1/4" závit, který najdete u fotoaparátů. Pokud ale budete chtít použít hlavu, budete muset nejprve použít redukci na 3/8" závit.
 
 
 

Gitzo Traveller GK1555T-82TQD / GK1545T-82TQD

 
Výška ve složeném stavu: 35,5 cm / 42,5 cm
Minimální výška: 30,5 cm / 32 cm
Maximální výška: 148,5 cm / 163,5 cm
Materiál: karbonová vlákna (Carbon eXact)
Hmotnost: 1420 gramů / 1450 gramů
Nosnost: 10 kg / 10 kg
Počet sekcí: 5 / 4
 
Stativy Gitzo rozhodně nejsou levné, vynahradí vám to ale velmi vysokou kvalitou. Pro cestovatele je zde řada Traveller, která se dále dělí na 3 podřady. První je řada 0, která má maximálně 4 sekce, přičemž ta nejširší má 21,7 mm a nejtenčí 11,2 mm. Už dle toho je jasné, že hraje na nízkou hmotnost. Řada 1 může být o něco tužší a v podstatě k segmentům řady 0 přidává ještě 25,3mm segment. Můžete tak mít 5segmentovou verzi (25,3 až 11,2 mm), případně tužší 4segmentovou (ta nemá 11,2mm segment, tedy 25,3 až 14,7 mm). A nakonec je tu řada 2, která je maximálně ze 4 sekcí a přichází tedy i o 14,7mm segment, přidává naopak 29,0mm. Výsledkem jsou 4 segmenty s šířkou 29,0 až 18,2 mm. V praxi ale i řada 0 nabídne hodně dobrou stabilitu.
 
Gitzo Traveller GK1555T-82TQD
 
Hmotnosti jsou pak v uvedeném pořadí 1290 gramů (GK0545T-82TQD), 1420 gramů (GK1555T-82TQD), 1450 gramů (GK1555T-82TQD) a 1840 gramů (GK2545T-82QD). My se zde budeme věnovat zejména těm prostředním, řadě 1 (dobrou volbou jsou nicméně všechny). Nízká hmotnost byla dosažena použitím karbonových vláken Carbon eXact a navzdory nízké hmotnosti si stativy poradí až s 10kg zátěží (řada 2 dokonce s 12 kg).

Jednotlivé segmenty jsou chráněny proti vniku nečistot. Nízké rozměry stativů byly dosaženy díky tomu, že nohy jsou sklopné o 180°, a tedy umožňují schovat hlavu mezi ně. Ta se tak nijak neprojevuje na délce složeného stativu. Má také uzpůsobený tvar, aby lépe zapadla mezi nohy. Středovou tyč lze vyjmout a otočit, snáze se tak lze dostat blíže k zemi a fotit z nízkých pozic. Také nesmí chybět výměnné koncovky noh a použít tak např. kovové hroty. Ve výbavě najdete také ramenní popruh.
 
Kulová hlava GH1382TQD si také zaslouží pochvalu. Má dva zámky, jeden pro samotnou kouli a druhý pro panorámování. Potěší např. fakt, že využívá destičky kompatibilní se systémem Arca Swiss. Model řady 2 je pak vybaven hlavou GH1382QD. Všechny čtyři stativy lze sehnat i ve verzi bez hlavy.
 
Nejnovější články
Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku
Pořizování selfie snímků už vedlo k mnoha tragickým úmrtím. Naprosto v tomto vede Indie a před pár dny byl navýšen počet obětí o další čtyři. Mladý pár a několik příbuzných se začalo topit v přehradě, zachránili se jen někteří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je tady za 215.500 Kč Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je tady za 215.500 Kč
Dlouho očekávaný supersvětelný objektiv Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je konečně tady. Přináší extrémní světelnost F0,95, povrchovou úpravu ARNEO Coat a další vrstvy pro potlačení odlesků a zvýšení kontrastu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem
Vědci z Institut für Mikroelektronik Stuttgart vyvíjí velmi zajímavou technologii snímače. Ta by měla mít teoreticky nekonečný dynamický rozsah díky schopnosti resetování stavu pixelů a počítadlu restartů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Sony má 3vrstvý organický senzor a 48MPx čip s PDAF Sony má 3vrstvý organický senzor a 48MPx čip s PDAF
Společnost Sony opět vylepšuje technologie svých senzorů. Novinkou je 3vrstvý snímač, který má organickou zelenou vrstvu a nepotřebuje demozaikování. U dalšího senzoru se zase chlubí 48MPx rozlišením a fázovým ostřením na všech pixelech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Panasonic Lumix S1H jde do prodeje s 5letou zárukou Panasonic Lumix S1H jde do prodeje s 5letou zárukou
Video-fotoaparát Panasonic Lumix S1H jde na český trh a společnost si pro první zákazníky připravila akci, kdy na novinku dostanou nadprůměrnou 5letou záruku. Také už známe cenu nového přístroje.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala