www.digimanie.cz
>
>

Doporučené tiskárny: prosinec 2013

Doporučené tiskárny: prosinec 2013
, , návod
Dnes začínáme další cyklus o doporučených produktech. V tomto případě půjde o tiskárny jak do domácností, tak pro tisk fotografií nebo do kanceláře. Které z tiskáren lze tedy doporučit a stojí za koupi?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Základními požadavky pro fototiskárny je kvalita tisku fotografií, měly by tedy mít vysoké rozlišení (které není jen vysokým rozlišením na papíře, ale i v praxi), dobrou barevnou věrnost a jemné přechody (ideálně tedy více než 4 inkousty), bezokrajový tisk a také dlouhou výdrž a stálost tisku. Naopak se moc nepředpokládá multifunkční využití. Dosti důležitým parametrem jsou i náklady na tisk fotografie a někoho může zajímat i rychlost tisku v nejvyšší kvalitě. Jak se ukázalo v našich testech, mnoho fototiskáren ze sebe ani zdaleka nedokáže vytřískat maximální kvalitu tisku při výrobcem dodaných aplikacích a je dobré tisknout s ručním nastavením parametrů v ovladačích. To příznivě ovlivní kvalitu, naopak nepříznivě může ovlivnit rychlost.

Upozorňuji, že se zde prozatím nebudeme věnovat drahým profesionálním fototiskárnám s cenami výrazně převyšující hranici 10 tisíc korun (např. Canon Pixma Pro-100, Pro-10, Pro-1, Epson Stylus Photo R2000, R3000 a další).


Canon Pixma MG7150


Za 4000 Kč můžete sehnat slušnou fototiskárnu od Canonu, model MG7150. Disponuje šesti inkousty, z toho tři jsou barevné. Další tři se starají o černou a šedou barvu. Prvně je tu pigmentová čerň (pro tisk textu), pak dye-based černá (pro fotografie) a pro hladké přechody černobílých fotografií ještě šedý inkoust. Tiskové náklady patří k těm vyšším, a to bohužel platí i pro XL inkousty (400 Kč za černou náplň pro vytištění 500 stran).


Canon Pixma MG7150


Tiskárna se tak rozhodně nehodí pro intenzivní tisk, spíše pro občasné vytištění dokumentů a zejména fotografií, pro které nabídne na svou třídu hodně slušnou kvalitu. Potěší bezdrátové Wi-Fi připojení a čtečka karet, která si poradí nejen s SD kartami, ale také s Memory Stick a dokonce i s Compact Flash. Poněvadž jde o multifunkci, najdete tu i skener s rozlišením 2400×4800 dpi.
 
 
 

Canon SELPHY CP900 (recenze na CP810)


V recenzi jsme se podívali na model CP810 a novější verze CP900 má oproti tomuto modelu navíc bezdrátové připojení Wi-Fi. Jde o malé přenosné tiskárny pro tisk fotografií o rozměrech maximálně 10×15 cm. Ty tiskne v pěkné kvalitě a příjemných barvách, zde není co vytýkat.


Canon Selphy CP900


Stinnou stránkou jsou provozní náklady, jedna fotografie vás vyjde na 8 Kč, ale do toho je zahrnut nejen inkoust, ale i papír, který se prodává současně v balení s inkoustem. Doporučuji zakoupit balení se 108 papíry, které vás vyjde na nějakých 800 Kč. Tiskárna využívá termosublimační tisk.
 
 
 

Epson L800 - recenze


Tiskárna Epson L800 je trochu diskutabilní fototiskárnou. Nesplňuje podmínku vysoké odolnosti tisku, neboť používá jednoduché inkousty s barvivem bez dalších přídavných technologií. Tudíž neočekávejte, že by z fotografie nezačala téct barva, pokud ji namočíte (kvalitní fotopapíry dokážou toto pouze minimalizovat, ale ne úplně potlačit). Na druhou stranu tu najdete šest inkoustů a podobně jako u řady L pro domácnosti, i zde dostanete všechny inkousty v obrovských 70ml lahvičkách. Celkem tedy 420 ml inkoustu hned při koupi.


Epson L800


Tyto náplně jsou o něco dražší, nicméně 250 Kč za takový "kotel inkoustu" je stále vynikající cena a 10×15cm fotografii tak vytisknete za zhruba 80 haléřů, což je skvělá cifra. Tyto inkousty totiž mají vydržet na vytištění 1800 fotografií s velikostí 10×15 cm. Rozhodně zde využijte jinou aplikaci pro tisk než Epson Easy Photo Print a nezapomeňte nastavit nejvyšší nastavení kvality, jinak budou vaše výtisky docela kostrbaté a nepěkné (přes jiné aplikace na nejvyšší kvalitu je ale tisk velmi dobrý bez námitek). Doporučuji také dobře nastavit barevné profily. Zamrzí cena, která činí dosti vysokých 9000 Kč, ale jak už bylo řečeno u jiných tiskáren řady L, zde je prioritou cena tisku, čímž se tiskárna brzy "zaplatí".
 
reklama
Nejnovější články
Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu
Společnost Fujifilm přichází s novým firmwarem verze 4.00 pro svůj APS-C CSC fotoaparát X-T3. Ten významným způsobem vylepšuje autofokus, který by se svým výkonem měl podobat tomu na vlajkové lodi X-T4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Opět se objevují zvěsti o APS-C CSC od Canonu s bajonetem RF Opět se objevují zvěsti o APS-C CSC od Canonu s bajonetem RF
Už od příchodu Canonu EOS R s novým bajonetem RF se spekuluje o tom, zda Canon přejde na tento bajonet i u APS-C řady, která využívá systém EF-M. Nyní se opět objevují zprávy, že by k tomu mělo dojít.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ricoh zveřejnil specifikace Pentaxu K-3 Mark III, nové vlajkové lodi APS-C Ricoh zveřejnil specifikace Pentaxu K-3 Mark III, nové vlajkové lodi APS-C
Ricoh dnes představil další informace o připravované zrcadlovce Pentax K-3 Mark III. Ta se má stát vlajkovou lodí třídy APS-C a přinést hledáček s 1,05×  zvětšením. Slibuje také velmi vysoké ISO 1.600.000.
27.10.2020, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Finanční výsledky Canonu: fotoaparátům a tiskárnám se docela daří Finanční výsledky Canonu: fotoaparátům a tiskárnám se docela daří
Canon zveřejnil výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí letošního roku a oproti tomu druhému jde o mnohem pozitivnější čísla. Docela optimisticky totiž vypadá i divize fotoaparátů, která navýšila zisky.
27.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Japonský trh s full frame CSC: Canon ohrožuje Sony, zabodoval i Lumix S5 Japonský trh s full frame CSC: Canon ohrožuje Sony, zabodoval i Lumix S5
Prodejní čísla z japonského trhu s full frame CSC fotoaparáty ukazují zajímavý vývoj. Canon díky novým modelům začíná ohrožovat Sony a dost se dařilo i Panasonicu díky jeho menšímu a lehčímu Lumixu S5.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře