www.digimanie.cz
>
>
>

DSLR na cestě časem - 21. díl

DSLR na cestě časem - 21. díl
, , článek
Problematiku vyvážení bílé a základní možnosti digitálních fotoaparátů při vyvážení bílé jsme probrali v minulém díle. Dnes tuto problematiku rozšíříme o automatiku vyvážení bílé (AWB), její problémy a možnost vyvážení bílé na barevnou teplotu v Kelvinech.
reklama
Základní možnosti vyvážení bílé typicky obsahující přednastavené barvy světla pro žárovku, zářivku, slunce, blesk, pod mrakem a stín jsme probrali v minulém díle. Většina digitálních fotoaparátů ale nabízí ještě další volby.


Další možnosti vyvážení bílé


Vedle pevně předprogramovaných druhů světel (barev) má typická DSLR k dispozici ještě další volby:
  • Automaticky (AWB)
  • Zadání barevné teploty v Kelvinech (K) – nebývá k dispozici u všech fotoaparátů
  • Uživatelsky (Custom) – viz příští díl


Automatické vyvážení bílé (Automatic White Balance, AWB)


Každý digitální fotoaparát i kamera má k dispozici možnost automatického vyvážení bílé. To bývá logicky přednastavené v amatérské fotografické zóně (plná automatika, scénické režimy) a oprošťuje fotografa od potřeby se o vyvážení bílé starat. Automatické vyvážení bílé se snaží eliminovat vliv barvy okolního světla na barvy předmětů, a to aniž fotograf specifikuje druh, a tím i barvu okolního světla. Fotoaparát si ale barvu okolního světla nemůže jednoduše změřit, protože barva (tam odkud se fotografuje) nemusí být stejná s barvou na předmětu.

Příklad:
Fotografujete oknem z místnosti osvětlené žárovkou portrét na ulici, kde je denní světlo. V místě fotografa/fotoaparátu je světlo červené (žárovka), kdežto na ulici je lehce modré světlo odpovídající ikoně „Pod mrakem“. Z tohoto důvodu nelze použít jakýkoliv senzor barvy přímo na fotoaparátu.
Barva světla, které svítí na vás, se nemusí shodovat s barvou světla, kterou fotografujete. Není proto možné použít žádný senzor barvy na těle DSLR a je třeba se spoléhat na světlo prošlé objektivem (TTL).


Automatické vyvážení bílé nemůže použít k odhadu vyvážení bílé jiné údaje než světlo prošlé objektivem (to odpovídá světlu ze skutečné scény), a tedy data ze senzoru. Automatické vyvážení bílé se proto provádí výpočtem z obrazových dat poskytnutých senzorem při výpočtu snímku z RAW, a to buď přímo ve fotoaparátu při tvorbě JPEG fotografie nebo až v PC.


Jak automatické vyvážení bílé pracuje


Automatické vyvážené bílé pracuje na principu barevného průměru snímku. Jednoduše smíchá barvy všech pixelů a zjišťuje, zda snímek jako celek nemá nějaký známý barevný nádech. Červený barevný nádech potom vyhodnotí jako žárovku a kompenzuje (potlačí) jej, modrý barevný nádech vyhodnotí jako světlo ve stínu a potlačí proto modrou atd. Světlým tónům je přitom dávána větší důležitost než tmavým, a tak se v pravém slova smyslu vyvažuje bílá.
Automatické vyvážení bílé (AWB) bude skvěle fungovat u snímků, kde je dostatek různých barev, a barevný průměr je proto neutrální.


Potíže automatického vyvážení barev (AWB)


AWB pracuje celkem dobře pro barevně rozbité snímky, kde jsou rovnoměrně zastoupeny všechny barvy a kde se na barevnou neutralitu snímku jako celku lze spolehnout. Potýká se ale se dvěma velkými problémy:

1. První problém AWB nastane v případě, že snímek má z podstaty věci převažující barevný nádech – například zelená vegetace. Potom funkce AWB jde přirozeně „proti“ barvě, do snímku „tvrdošíjně“ doplňuje bílou, a tím snímek nechtěně barví do jeho doplňkové barvy – v tomto případě do doplňkové k zelené - tj. fialové. Některé fotoaparáty jsou na tento problém náchylnější, jiné méně. V každém případě se ale výsledky automatického vyvážení bílé zlepšují, když je na snímku alespoň jeden hodně světlý (ale ne přeexponovaný) prvek.
Doplňkové barvy v RGB modelu (vpravo) používaném ve fotoaparátech jsou barvy modelu CMYK (vlevo). Přebytek zelené tak bude snímky barvit do fialové, přebytek červené do azurové atd.
Nahoře vyváženo ručně na „Slunce“, což byla pravda, dole použito automatické vyvážení bílé. Přebytek červené ve snímku považoval fotoaparát za světlo žárovky, a proto přidal modrou. Snímek nemusí být špatný, neodpovídá ale realitě, což například u dokumentárních snímků, snímků lidí či módy je fatální.


2. Druhý problém AWB je, že barevně kolísá. Pokud například pořídíte sérii snímků jednoho objektu (například nevěsty v bílých šatech) s nastavením na AWB, tak nevěsta bude mít na každém snímku jinak barevné šaty (ty původní byly bílé!). AWB totiž každý snímek počítá znova, a tím každý snímek koriguje jinak podle jeho barevného obsahu. Barva objektů, které jsou na snímku společně s nevěstou (například jiní lidé a jejich oblečení) bude proto barvit šaty nevěsty. Není to drama, ale leží-li snímky vedle sebe na stole, je to velmi nepříjemné a neprofesionální.Pokud vedle nevěsty v bílém stojí někdo v červeném, AWB obarví nevěstu do modré. Pokud vedle nevěsty stojí někdo v modrém, AWB obarví nevěstu do žluté. AWB proto barevně kolísá snímek od snímku, což při prohlížení série fotografií působí velmi nepříjemně.


Pamatujte proto, že je lepší nepřesně odhadnout ikonku vyvážení bílé (nastavit například pod mrakem) a mít v nejhorším případě všechny snímky lehce barevně nepřesné ale všechny stejné (!) než použít AWB a mít snímky barevně kolísající. Zejména při prezentaci série fotografií z jednoho místa a se stejnými objekty je to markantní a velmi nepříjemné.


Stupně Kelvina, barevná teplota


Barvu je možné vyjádřit také teplotou, na kterou je třeba zahřát „černé těleso“, které protože je černé, tak žádné světlo neodráží, a září tedy jen díky své teplotě. Čím vyšší bude tato teplota, tím méně červené a více modré bude těleso vyzařovat. Tohoto známého faktu se používá při nastavování vyvážení bílé na barevnou teplotu v Kelvinech, kdy teplota je vlastně číslo známé a normované barvy. Teplota 5500 K hrubě odpovídá bílé barvě s rovným vyváženým spektrem.
Ukázka barevného spektra různých zdrojů podle jejich barevné teploty.

Barevná teplota
Světelný zdroj
1000-2000 K
Svíčky a ohně
2500-3500 K
Běžné žárovky
4000-5000 K
Běžné žárovky
5000-6000 K
Slunný den
5500-6000 K
Fotografický blesk
6000-7000 K
Pod mrakem
7000-8000 K
Ve stínu slunce = ve světle oblohy
8000-10000 K
Ve stínu slunce = ve světle oblohy na horách
Typická barevná teplota různých druhů zdrojů světla.


Proto je na některých pokročilých fotoaparátech možnost vyvážit bílou na barevnou teplotu v Kelvinech. Znáte-li teplotu světelného zdroje, je možné ji do fotoaparátu přímo zadat, a tím bílou přesně vyvážit. Na některých běžných a na většině fotografických světlech bývá totiž jejich barevná teplota přímo uvedena. Pamatujte ale, že tato barevná teplota platí pro samotný zdroj a může ji změnit stínítko, difuzér, odraz od barevných ploch, stěn, stropu atd.
Ukázka možností nastavení barevné teploty v Kelvinech na fotoaparátu. Rozsah bývá od cca 2800 do 10000 K. Tato možnost bohužel na řadě fotoaparátů chybí.
U mnoha světelných zdrojů lze jejich barevnou teplotu přímo nalézt.


Příště problematiku vyvážení bílé dokončíme.


Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

Nejnovější články
Olympus spustil dva cashbacky na CSC i objektivy Olympus spustil dva cashbacky na CSC i objektivy
Většina distributorů fotoaparátů spustila cashback akce a Olympus není výjimkou. Ten má rovnou dvě různé akce, jednu spojenou s modelem E-M1 Mark II, druhou pak s levnějšími modely E-M5 Mark II a E-M10 Mark III.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Zimní cashback na fotoaparáty Pentax a Ricoh Zimní cashback na fotoaparáty Pentax a Ricoh
České zastoupení fotoaparátů značek Pentax a Ricoh si pro nás připravilo tradiční akci typu cashback. I když jde o zimní cashback, poběží především během podzimu. Za fotoaparáty bude možno získat zpět až 2500 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: říjen 2018 Doporučené fotoaparáty: říjen 2018
Pokud vybíráte nový fotoaparát, může být dost těžké se v nabídce kompaktů, CSC fotoaparátů a zrcadlovek vůbec vyznat. Proto je zde náš pravidelný průvodce, který vás nasměruje k tomu nejlepšímu, co lze v jednotlivých kategoriích sehnat.
Včera, návod, Milan Šurkala48 komentářů
Adobe ukázal Moving Stills: AI vytváří prostorové video z fotky Adobe ukázal Moving Stills: AI vytváří prostorové video z fotky
Na konferenci Adobe MAX představila společnost také technologie, které má ve vývoji. Zajímavostí jsou např. Moving Stills, kdy systém pomocí umělé inteligence a zdrojové fotografie vytvoří video s iluzí pohybu v prostoru.
20.10.2018, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Meyer Optik Görlitz končí, lidé neuvidí peníze ani objektivy Meyer Optik Görlitz končí, lidé neuvidí peníze ani objektivy
Kickstarter nepřináší vždy úspěšné projekty. Jedním z obrovských neúspěchů je společnost net SE, která oživovala objektivy Meyer Optik Görlitz nebo Oprema Jena. Společnost nicméně zbankrotovala a lidé neuvidí ani peníze ani objektivy.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů