Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DZ Optics objektivy 10mm f/2.0 a 5mm f/2.8 pro M4/3

27.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Systém Micro Four Thirds nabízí svým uživatelům obrovské množství objektivů, jejichž počet dále roste díky alternativním výrobcům. Jedním z nich je DZ Optics, který si připravil širokoúhlé modely 10mm f/2.0 a 5mm f/2.8.
Pokud máte Micro Four Thirds fotoaparát, tak si můžete vybrat z široké nabídky originálních objektivů Panasonicu i Olympusu. V nabídce jsou ale i objektivy mnoha dalších výrobců. Jeden z nich, společnost DZ Optics, tak představila objektiv 10mm f/2.0 a 5mm f/2.8. Už v prvním případě jde o výrazně širokoúhlý objektiv s 10mm reálnou ohniskovou vzdáleností, což je 20 mm po přepočtu a znamená to 94° úhel záběru. Nabídne velmi dobrou světelnost F2,0 a clona je automaticky ovládaná s maximální hodnotou F16.
 
DZ Optics 10mm f/2.0
 
Novinka je určená zejména pro drony, které využívají fotoaparáty a fotomoduly se 4/3” senzorem (např. některé DJI Zenmuse). Objektiv se skládá z 9 členů v 8 skupinách, z toho jsou tu dva asférické členy, zaostřování je automatické. Minimálně lze ostřit ze vzdálenosti 20 cm, což stačí na dosažení zvětšení 0,06× (0,12× po přepočtu). S objektivem lze používat 46mm filtry a potěší nízkou hmotností 130 gramů.
 
DZ Optics 5mm f/2.8
 
Druhým objektivem je 5mm f/2.8. Ten při přepočtených 10mm nabídne ještě širokoúhlejší záběr se 130°. Světelnost má hodnotu F2,8 a automatická clona může nastavit maximálně F16. Zaostřování je zde také automatické, nicméně proti 10mm verzi je možné zaostřovat i manuálně. Minimální zaostřovací vzdálenost je pouhých 5 cm (patrně od předního členu a ne od roviny senzoru) a dosáhnout lze maximálně 0,08× zvětšení. V tomto případě nelze používat filtry. Optická konstrukce tohoto modelu čítá 12 členů v 8 skupinách. Oba dva objektivy budou k mání v černé a stříbrné variantě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.