www.digimanie.cz
>
>
>

Elonův nebeský vlak: šňůra satelitů Starlink zachycena na noční obloze

Elonův nebeský vlak: šňůra satelitů Starlink zachycena na noční obloze
, , aktualita
Astrofotografům se mohl v poslední době na noční jasné obloze postavit do cesty úkaz, který připomíná světelnou šňůru. Jsou to satelity od SpaceX a Elona Muska, které byly minulý týden vyneseny do vesmíru. 
K oblíbeným
reklama
Astrofotografové, ale i obyčejní pozorovatelé večerní oblohy mohli v minulých nocích vidět na nebi zvláštní úkaz. Nejednalo se o UFO, jak si někteří lidé neinformovaní o družicích mysleli, ale o konstelaci satelitů Starlink, za kterými stojí Elon Musk a jeho společnost SpaceX. Tyto satelity mají být součástí sítě 12 000 družic, které zajistí levný a rychlý internet po celé zeměkouli. 

Šňůra zářících teček cestovala po obloze a při jasném nebi ji bylo možné vidět z různých míst, mezi které patří i Česká republika. A přesně tento Elonův "nebeský vlak" natočil i Marco Langbroek a je možné ho zhlédnout v přiloženém videu. 
 

Satelity nepoletí v tomto uskupení nastálo, ale postupně se budou rozdělovat. V jedné linii jsou proto, že se jedná o záběry nedlouho po vynesení raketou Falcon 9 z Mysu Canaveral na Floridě. Marco Langbroek satelity Starlink zachytil nad městem Leiden v Nizozemsku asi 22 hodin poté, co byly vypuštěny. Technické vybavení Marca Langbroeka se skládalo z kamery WATEC 902H a objektivu Canon FD 50mm f/1.8. Jasný vlak ze satelitů bylo možné vidět i pouhým okem, na video tento úkaz zachytil třeba i Marcin Łoboz z Polska. 
 

Objevují se i spekulace, jaký vliv by mohlo mít v budoucnu velké množství těchto Starlink satelitů na astronomické pozorování nebo například na astrofotografii. Podle ujištění Elona Muska by si toho běžně člověk neměl všimnout. 

Zdroj: petapixel.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO
Pokud rádi fotíte makro, jistě jste se setkali se situací, kdy jste potřebovali být velmi blízko u země. Nové stativy Manfrotto Befree GT XPRO něco takového díky otočitelnému středovému sloupci nabídnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr
Německá Leica představila nový dálkoměrný fotoaparát M-E (typ 240). Novinka se má stát jakýmsi low-endovým modelem. I přesto bude mít nějaké funkce navíc a zvládne natáčet Full HD videosekvence.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku
Aplikace nazvaná Bye Bye Camera je sice určená k fotografování, má ale jednu zajímavou vlastnost. Dokáže totiž z pořízených snímků přímo odstraňovat lidské osoby, které v záběru překážejí. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu
V první polovině května představila společnost Samsung svůj 64MPx mobilní snímač ISOCELL Bright GW1. První snímek z tohoto snímače se objevil na čínských sociálních sítích, a to i v plném rozlišení 9216×6912 pixelů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4 Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4
Jedním z objektivů pro nový full frame CSC systém společnosti Panasonic je i světelná padesátka Lumix S Pro 50mm F1.4. Nestojí zrovna nejméně, takže je otázkou, zda za to nabídne dokonalé optické vlastnosti.
Dnes, recenze, Milan Šurkala8 komentářů