www.digimanie.cz
>
>
>

Elonův nebeský vlak: šňůra satelitů Starlink zachycena na noční obloze

Elonův nebeský vlak: šňůra satelitů Starlink zachycena na noční obloze
, , aktualita
Astrofotografům se mohl v poslední době na noční jasné obloze postavit do cesty úkaz, který připomíná světelnou šňůru. Jsou to satelity od SpaceX a Elona Muska, které byly minulý týden vyneseny do vesmíru. 
K oblíbeným
reklama
Astrofotografové, ale i obyčejní pozorovatelé večerní oblohy mohli v minulých nocích vidět na nebi zvláštní úkaz. Nejednalo se o UFO, jak si někteří lidé neinformovaní o družicích mysleli, ale o konstelaci satelitů Starlink, za kterými stojí Elon Musk a jeho společnost SpaceX. Tyto satelity mají být součástí sítě 12 000 družic, které zajistí levný a rychlý internet po celé zeměkouli. 

Šňůra zářících teček cestovala po obloze a při jasném nebi ji bylo možné vidět z různých míst, mezi které patří i Česká republika. A přesně tento Elonův "nebeský vlak" natočil i Marco Langbroek a je možné ho zhlédnout v přiloženém videu. 
 

Satelity nepoletí v tomto uskupení nastálo, ale postupně se budou rozdělovat. V jedné linii jsou proto, že se jedná o záběry nedlouho po vynesení raketou Falcon 9 z Mysu Canaveral na Floridě. Marco Langbroek satelity Starlink zachytil nad městem Leiden v Nizozemsku asi 22 hodin poté, co byly vypuštěny. Technické vybavení Marca Langbroeka se skládalo z kamery WATEC 902H a objektivu Canon FD 50mm f/1.8. Jasný vlak ze satelitů bylo možné vidět i pouhým okem, na video tento úkaz zachytil třeba i Marcin Łoboz z Polska. 
 

Objevují se i spekulace, jaký vliv by mohlo mít v budoucnu velké množství těchto Starlink satelitů na astronomické pozorování nebo například na astrofotografii. Podle ujištění Elona Muska by si toho běžně člověk neměl všimnout. 

Zdroj: petapixel.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8 Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8
Na Internetu se objevilo několik dalších zajímavých patentů společnosti Canon. Nejzajímavější je asi 10× ultrazoom s konstantní světelností F2,8. Máme tu ale i univerzální full frame objektiv 24-170mm F4.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář