Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Firmware 2.0 pro Nikon Z9: interní 8K 60p v RAWu, 120fps EVF a další

14.4.2022, Milan Šurkala, aktualita
Firmware 2.0 pro Nikon Z9: interní 8K 60p v RAWu, 120fps EVF a další
High-endový full frame CSC fotoaparát Nikon Z9 dostává nový firmware 2.0, který posouvá už tak vynikající schopnosti přístroje ještě dál. Nově tu máme interní záznam RAW videa v 8K 60p, vyšší frekvenci hledáčku a další novinky.
Už když Nikon v říjnu loňského roku představil nový high-endový model Z9, slíbil, že se chystá nová verze firmwaru, která přinese několik užitečných funkcí navíc. Nyní byl tento firmware 2.0 oficiálně oznámen a k dispozici bude od 20. dubna. Výčet změn je tak rozsáhlý, že zde vypíchneme jen to nejdůležitější. Asi nejzásadnější změnou je schopnost záznam 8.3K 60p videa ve 12bitovém N-RAWu interně na kartu a umí také 4.1K 60p video ve 12bitovém ProRes RAW HQ. N-RAW přináší kompresi, která dovoluje vysokou kvalitu záznamu při trochu stravitelnějších velikostech souborů. Podporuje také proxy záznam v MP4.
 
Nikon Z9
 
Nově tu máme 4K 60p video, které může využívat oversamplingu z videa 8K pro excelentní detaily. Při nahrávání může displej ukazovat červený rámeček, přibyla také nová obrazovka pro zobrazení informací spojených s natáčením videa. ISO lze nyní měnit po 1/6EV krocích, lze nastavovat rychlost přeostřování mezi předvolenými pozicemi, slow-motion video je nyní podporováno i ve velmi špatném světle s expozičními časy delšími než je převrácená hodnota snímkovací frekvence.
 
Další novinkou je buffer pro 1 sekundu záznamu při focení, což dovolí fotit "zpětně". Při namáčknutí se ukládají snímky a domáčknutím spouště je pak k dispozici i to, co se pořizovalo předtím. Fotografovai tak už neuteče okamžik, na který čeká. Nikon Z9 nyní umožňuje vytvářet snímky se zopakovaným objektem (např. snowboardistou v různých místech snímku s tím, jak se pohyboval). Nikon vylepšil stabilitu zaostřování i výkon sledování a detekci objektů. U dlouhých expozic se ukazuje uplynulý čas. Hledáček nyní podporuje obnovovací frekvenci až 120 fps. To ještě není vše a na uživatele čeká ještě několik vylepšení.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.