Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Firmwary pro Panasonic, Ricoh, Nikon a Canon

5.5.2011, Milan Šurkala, aktualita
V poslední době se objevilo několik nových firmwarů pro nejrůznější fotoaparáty. Vylepšeny byly Panasonicy Lumix TZ20 a FT3, dále Ricoh GXR, rovněž digitální zrcadlovky Nikon D7000 a Canon EOS 7D.
Většina výrobců své fotoaparáty průběžně vylepšuje. Panasonic uvolnil nový firmware verze 1.1 pro kapesní ultrazoom Panasonic Lumix TZ20 a verzi 1.1 pro outdoorový kompakt Panasonic Lumix FT3. U těchto fotoaparátů bylo vylepšena přesnost GPS, konkrétně přiřazování důležitých lokalit (zejména v Evropě).Dalším fotoaparátem, který se dočkal nového firmwaru, je systém Ricoh GXR. Firmware verze 1.36 upravuje chování všech jednotek ve scénickému režimu Cross Process (barvy při náhledu na displeji se lišily proti tomu, jaké byly na vyfoceném snímku), u jednotky A12 (28mm) byla opravena špatná expozice za určitých podmínek a u obou jednotek A12 (28mm i 50mm) by se již neměl vyskytovat problém se scénickými režimy za horšího světla, kdy se fotoaparát mohl celý zaseknout.Nikon pak upgradoval Nikon D7000. Firmware verze 1.02 přináší velké množství oprav. Redukce šumu při dlouhých expozicích je prováděna u snímků se závěrkou 1 sekundy a delších (původně 8 sekund a více), oprava videosekvencí, které nešly otevřít v některých editačních programech, rovněž bylo opraveno přehrávání videa na televizi přes A/V kabel, kdy při prvním přehrávání bylo vše v pořádku, ale při druhém byly problémy se zvukem. Dále bylo odstraněno občasné barevné ladění RAW snímků, chyby s GPS jednotkou i vodováhou, pokud byla namapována na funkční tlačítko Fn. V neposlední řadě byly odstraněny i některé chyby v menu nápovědy.Canon pak upravil EOS 7D, jehož nový firmware verze 1.2.5 odstranil chyby při práci s některými CF kartami, byla vylepšena stabilizace s některými objektivy, rovněž byla zvýšena rychlost zápisu na UDMA7 karty.Zdroj: www.dpreview.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.