www.digimanie.cz
>
>
>
>

Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky

Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky
, , aktualita
Jeden z nástupců JPEG, formát HEIC, který se používá např. v iPhonech, se stal nemalým problémem při studentských zkouškách. Jak se ukázalo, problémy s kompatibilitou dokáží překvapit kdekoli.
K oblíbeným
reklama
Společnost Apple už nějaký ten pátek ve svých produktech podporuje úspornější formát HEIC (svou variantu HEIF) u fotografií a HEVC (H.265) u videa. Ty mají poloviční velikost při zachování kvality, což šetří místo, ale způsobuje jiné problémy. Dost se o tom přesvědčili studenti na zkouškách AP English Literature and Composition, kde mohou své odpovědi buď napsat na klávesnici, nebo napsat na papír, vyfotit a odeslat. A právě zde se do problému dostali někteří majitelé telefonů Apple, které mohou fotografie ukládat do formátu HEIC. S tím si totiž u uploadu neporadil systém na College Board při výše zmíněných zkouškách.
 
Apple logo
 
Systém totiž podporoval jen JPG, JPEG a PNG přípony, takže ti, kteří měli na iPhonech (a jiných produktech Applu) zapnutou lepší kompresi, své odpovědi nemohli odeslat. College Board sice na svých stránkách o podporovaných formátech informovala, jenže spousta majitelů telefonů Apple vůbec ani nevěděla, do jakého formátu vlastně fotí, a tedy zda se jich vlastně tento problém týká nebo ne (je to zakopáno v menu telefonu a nikoli v menu aplikace fotoaparátu). Apple většinou při odesílání fotografií provádí konverzi na JPEG, ale v tomto případě tomu tak nemuselo být a zhruba 1 % studentů neuspělo, protože se jim nepovedlo odeslat odpovědi (systém jim nerozuměl). Ti ji tak musí opakovat. 
 
Nové formáty přinesou asi ještě hodně problémů s nekompatibilitou. HEIC/HEIF by se mohl prosadit ve fotoaparátech a telefonech, podporuje jej totiž např. již zmiňovaný Apple, v posledních modelech pak také Samsung. Jenže tu máme i formát WEBP, který vzal Internet útokem a který je v dnešní době už docela běžně používaným formátem snímků na webových stránkách. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fotobanka Getty Images už licencuje i screenshoty z počítačových her Fotobanka Getty Images už licencuje i screenshoty z počítačových her

Novým druhem “fotografie” je herní fotografie, ačkoli o fotky ve skutečnosti nejde. Fotobanka Getty Images totiž oznámila, že nabízí k licencování screenshoty z počítačových her. Konkrétně půjde o snímky z počítačové hry Gran Turismo. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hrací karty pro fotografy obsahují tipy pro lepší snímky Hrací karty pro fotografy obsahují tipy pro lepší snímky
Na Kickstarteru se objevil projekt, který slibuje, že se teorii o fotografování bude možné naučit z balíčku speciálních hracích karet. Tyto karty jsou designovány pro fotografy a obsahují užitečné tipy.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Už i blesky jsou politicky korektní, pojmy master/slave mizí z manuálů Už i blesky jsou politicky korektní, pojmy master/slave mizí z manuálů

Některé pojmy a běžná slova jsou čím dál více problematická. Jako společensky nevhodné jsou nyní už i pojmy master/slave u fotografických blesků. Už nějakou dobu tak z uživatelských manuálů postupně mizí. 

2.7.2020, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Olympus aktualizuje roadmapu objektivů a přidává 8-25mm F4 PRO Olympus aktualizuje roadmapu objektivů a přidává 8-25mm F4 PRO
Olympus přichází s aktualizovanou roadmapou připravovaných objektivů. Jednou z novinek bude např. širokoúhlý zoom M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO, ale to zdaleka není jediná věc, která se připravuje.
2.7.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Nikon Z5 má údajně přijít 21. července i s 3 novými objektivy Nikon Z5 má údajně přijít 21. července i s 3 novými objektivy
Stále více se mluví o příchodu levného full frame CSC fotoaparátu Nikon Z5. Tak by se mělo stát už za pouhé 3 týdny. Nyní se objevují i informace o nových objektivech, které by měly být také představeny.
2.7.2020, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů