reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky

, , aktualita
Jeden z nástupců JPEG, formát HEIC, který se používá např. v iPhonech, se stal nemalým problémem při studentských zkouškách. Jak se ukázalo, problémy s kompatibilitou dokáží překvapit kdekoli.
Společnost Apple už nějaký ten pátek ve svých produktech podporuje úspornější formát HEIC (svou variantu HEIF) u fotografií a HEVC (H.265) u videa. Ty mají poloviční velikost při zachování kvality, což šetří místo, ale způsobuje jiné problémy. Dost se o tom přesvědčili studenti na zkouškách AP English Literature and Composition, kde mohou své odpovědi buď napsat na klávesnici, nebo napsat na papír, vyfotit a odeslat. A právě zde se do problému dostali někteří majitelé telefonů Apple, které mohou fotografie ukládat do formátu HEIC. S tím si totiž u uploadu neporadil systém na College Board při výše zmíněných zkouškách.
 
Apple logo
 
Systém totiž podporoval jen JPG, JPEG a PNG přípony, takže ti, kteří měli na iPhonech (a jiných produktech Applu) zapnutou lepší kompresi, své odpovědi nemohli odeslat. College Board sice na svých stránkách o podporovaných formátech informovala, jenže spousta majitelů telefonů Apple vůbec ani nevěděla, do jakého formátu vlastně fotí, a tedy zda se jich vlastně tento problém týká nebo ne (je to zakopáno v menu telefonu a nikoli v menu aplikace fotoaparátu). Apple většinou při odesílání fotografií provádí konverzi na JPEG, ale v tomto případě tomu tak nemuselo být a zhruba 1 % studentů neuspělo, protože se jim nepovedlo odeslat odpovědi (systém jim nerozuměl). Ti ji tak musí opakovat. 
 
Nové formáty přinesou asi ještě hodně problémů s nekompatibilitou. HEIC/HEIF by se mohl prosadit ve fotoaparátech a telefonech, podporuje jej totiž např. již zmiňovaný Apple, v posledních modelech pak také Samsung. Jenže tu máme i formát WEBP, který vzal Internet útokem a který je v dnešní době už docela běžně používaným formátem snímků na webových stránkách. 
 


reklama
reklama
reklama