Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Formáty pro ukládání fotografií - 12.díl: PDF

16.1.2008, Roman Pihan, článek
V minulém díle jsme začali s popisem formátu PDF a řekli jsme si, kdy je vhodné ho použít a kdy nikoli. Nyní se podívejme na konkrétní a praktickou práci s tímto široce rozšířeným formátem.
Řekněme, že vás ukázky v předchozím díle přesvědčily, že PDF formát je pro zasílání podkladů k tisku ideální. Případně vás sice nepřesvědčily, ale váš odběratel (tiskárna, redakce atp.) PDF výslovně vyžaduje. To se samozřejmě netýká běžných fotografii pro minilab – ty většinou neobsahují grafiku ani text a tak by PDF nijak nepomohl a běžný JPEG zcela stačí. Ale v případě podkladů kombinujících obrázky, text i grafiku je PDF většinou tiskárnami či redakcemi striktně vyžadován. Jak tedy prakticky na PDF?


Jak PDF vytvořit?


PDF není formát žádného konkrétního programu, řada aplikací dokáže výsledek do formátu PDF převést či uložit. První možností jak tedy PDF vytvořit je použít příkaz „Uložit jako“nebo „Export“ a vybrat volbu PDF. Tato metoda je dostupná v řadě programů - logicky zejména z dílny Adobe. Např. ale sada Microsoft Office 2007 standardně uložení do PDF nepodporuje, je však možné stáhnout doplněk SaveAsPDFandXPS.exe (pro legální Office zdarma), který to po nainstalování umožní.


Například Adobe Photoshop ale i jiné programy z dílny Adobe nabízejí přímo PDF formát jako jednu volbu v „Uložit jako…“.

Druhý způsob je k dispozici po nainstalování programu Adobe Acrobat Professional nebo jiných (např. Print2PDF od české firmy Software602). V operačním systému se potom objeví nová „PDF tiskárna“. Aplikace si myslí, že tiskne, že pracuje se skutečnou tiskárnou, ale ve skutečnosti se vytváří PDF soubor. Na papír se tedy nic nevytiskne, ale na disku se objeví PDF soubor s požadovanými vlastnostmi.

Třetí možností je použít program např. Adobe Acrobat Professional (nebo jiný) a přímo převést jeden nebo více dokumentů do PDF – například Wordovský dokument *.DOC se převede na PDF.



Adobe Acrobat (v různých versích a složitostech) je základní nástroj na vytváření a správu PDF souborů.



Vytvořit PDF umí řada programů – například český Print2PDF od Software602.



Jak PDF zobrazit?


Pro čtení a prohlížení PDF souborů slouží aplikace Acrobat Reader, která je například na stránkách Adobe ke stažení zcela zdarma. Jedná se o jednoduchou aplikaci, která umožní PDF běžně prohlížet, pracovat se záložkami, s obsahem, vyhledávat v dokumentu, tisknout je atp. Základní úlohou prohlížeče je zobrazit věrně dokument bez ohledu na konkrétní zobrazovací či tiskové zařízení. Jinými slovy - PDF se snaží zachovat formátování a tedy na všech zařízeních zobrazit dokument stejně (narozdíl např. od HTML). Soubor však nemůže být nijak editován ani modifikován.



Známé logo stávajícího Adobe Akrobat Readeru verse 8.

Typický dokument pro PDF formát je např. návod k použití. Je možné ho Acrobat Readerem snadno prohlížet, formátování se přitom zachová bez ohledu na zobrazovací zařízení, text a grafika uložená vektorově bude vypadat stále stejně dobře při libovolné velikosti dokumentu, ale dokument není možné nijak měnit. Je však možné použít („vykrást“) z dokumentu text (vybrat a zkopírovat), rastrové obrázky (např. JPEG) i vektory.



Praktickým nástrojem PDF jsou např. záložky (okno vlevo). Jsou to pojmenovaná místa v dokumentu s tím, že kliknutím na záložku (vlevo) se přejde rovnou na správnou stránku (vpravo).


Uvnitř PDF


Fakt, že PDF dokáže uložit obrázky, text, vektory, vytvořit záložky atd. trochu komplikuje správné nastavení PDF při ukládání. Každý prvek je totiž třeba správně nastavit. Např.: Jak mají být uloženy v PDF obrázky? Jako JPEG? S jakou kompresí? Atd. Proto úplný dialog při ukládání PDF je poněkud složitý, naštěstí ale ukládací PDF programy obsahují několik standardních nastavení, z kterých si stačí vybrat a vše ostatní se již nastaví „samo“.


PDF a velikost papíru


PDF pracuje vždy s určitou velikostí papíru, kterou je třeba rozlišovat od velikosti dokumentu. Jsou-li obě velikosti stejné, potom dokument vyplní celý papír bez okrajů. Tak je to často vyžadováno redakcemi, aby s materiálem mohli dále pracovat např. na stránce časopisu a nepřekážely jim okraje. Často se naopak požaduje uložit dokument do PDF na větším papíru i s ořezovými značkami, se značkami pro soutisk atp. Situace je tak podobná běžnému tisku, kde je také třeba vyřešit, na jak velkém papíru a kde (uprostřed, vlevo, nahoře …) bude dokument položen.


Pokud náš „inzerát“ o velikosti 6 x 3,5 cm uložíte (vytisknete) do PDF na papír A5 (půlka A4), dopadne to takto. Zda bude inzerát ve středu papíru či jinde je možné volit. Stejně tak je možné volit řadu tiskových značek, kalibračních pruhů atp. PDF soubor takto vytvořený si můžete stáhnout zde.



Síla PDF formátu se objeví (a správné uložení do PDF můžete takto i prověřit) např. při 800% zvětšení PDF dokumentu v Acrobat Readeru. Zatímco rastrové obrázky jsou viditelně neostré, vektorový text včetně jeho vektorově uložených efektů zůstává stále 100% ostrý.

Řada standardních papírů je v PDF předdefinována a pokud tedy ukládáte do PDF dokument standardní velikosti (např. A4), žádné problémy nenastanou. Stačí papír A4 při ukládání do PDF vybrat a vyřešit umístění dokumentu na stránce (uprostřed, nahoře atd.). Pokud ale ukládáte do PDF nestandardní velikost dokumentu a chcete vytvořit PDF bez okrajů, je třeba definovat v PDF nový papír o stejné velikosti jako je dokument.


Aby se inzerát uložit do PDF bez okrajů, je třeba v Adobe Acrobatu nadefinovat papír stejné velikosti jako je inzerát, tedy 3,5 x 6 cm.)


Nastavení PDF


Vedle určení velikosti papíru je třeba při ukládání do PDF nastavit další parametry, případně zvolit ze standardních sad. Cílem je vybalancovat velikost PDF souboru ve vztahu ke kvalitě výstupu. Velikost souboru určuje hlavně kvalita (rozlišení a stupeň komprese) rastrových obrázků a způsob uložení fontů. Nejčastěji používané volby jsou Standard, Tisková kvalita (Press Quality) a nejmenší velikost souboru (Smallest File Size).



Pro většinu aplikací PDF stačí porozumět sadám standardního nastavení, což není nic jiného než kompromis mezi velikostí PDF souboru a kvalitou výstupu.


Volba Nejmenší velikost souboru (Smallest File Size)


Jak již název napovídá, tato volba vytvoří PDF s důrazem na co nejmenší velikost PDF souboru vhodného tak ke stažení na webu, k poslání e-mailem atd. Neukládá do PDF fonty a tak pokud prohlížeč (např. Adobe Acrobat Reader) nemá vhodné fonty k dispozici, může to zkomplikovat zobrazení. Všechny barvy převede na sRGB a obrázky ukládá jako JPEG s vysokým stupněm komprese. Rozlišení obrázků přepočítá na 100 ppi.


Volba Standard


Vytváří PDF soubory vhodné pro běžný tisk, běžné publikování či pro kontrolu obsahu. Je to vyvážená volba mezi kvalitou a velikostí souboru. Pro uložení obrázků používá JPEG střední kvality, obrázky přepočítá na rozlišení 150 ppi (mají-li rozlišení vyšší než 225 ppi). Do PDF jsou přidány všechny potřebné fonty, avšak ne standardní fonty Windows.


Volba Tisková kvalita (Press Quality)


Vytvoří PDF dokument s důrazem na kvalitu a tak velikost PDF souboru může růst. Obrázky ukládá jako JPEG s malou kompresí a přepočítá je na 300 ppi mají-li rozlišení vyšší než 450 ppi. U monochromatických obrázků (často čárové obrázky, kresby atp.) použije rozlišení dokonce 1200 ppi. Do PDF přidá i všechny potřebné fonty a plně zachová i průhlednost. Barvy převede na CMYK.


Závěr


Pokud jste prostudovali tento seriál o formátech, tak vás asi trklo, že ideální formát prostě neexistuje. Zvlášť ve vztahu k velikosti souborů, která je stále důležitým parametrem. Pokud tento seriál pomohl se správně rozhodnout, který formát a kdy použít, tak splnil svůj účel. Stále je totiž běžné se setkávat s řadou zbytečných chyb způsobených nepochopením formátů a tím způsobit buď zcela zbytečně velké soubory, nebo zbytečně poškozovat kvalitu výstupu.
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.