reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Téma: Chromatická aberace a digitální šum na vytištěných/vyvolaných fotkách

21.1.2012 08:52
vojtechmakalDobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat ohledně chromatické aberace a digitálního šumu: projeví se tyto optické problémy na vytištěných nebo vyvolaných fotkách?
Pokud ano, závisí to na kvalitě tiskárny (klasická, fototiskárna...), na které fotky tisknu či na kvalitě fotolaboratoře, kde fotky nechávám vyvolávát (on-line, automat, kamenná prodejna...)?
A závisí to také na velikosti vytištěných/vyvolaných fotek oproti velikosti fotek na kartě/v PC? Pochopitelně dobrých výsledků tisku fotek dosáhnu jen při tisku v menších formátech oproti fotce uložené na kartě/v PC.

Děkuji za Vaše odpovědi
22.1.2012 07:29
RellikZdravím,
tak něco málo napíšu. Za prvé záleží, jak velká ta aberace je. Pokud není moc výrazná tak velikost fotky na které se aberace výrazně neprojeví je do velikosti 20x30cm, případně u černobílé fotky 35x40 (víc sem nezkoušel). Pokud je aberace vyšší, tak se dá očekávat i projevení u menších formátů, ale tam bych to neviděl taky nějak tragicky. Co se týče tiskáren, tak u těch je to myslím celkem jedno - tiskárna vytiskne to co je na fotce, tudíž i aberaci.
Aberace jde celkem dobře potlačit, pokud fotoaparát umí fotit do RAW formátu. Při "vyvolávání" RAWu mají snad všechny raw editory funkci na odstranění této optické chyby, takže odpadají nepříjemnosti s aberací v tisku.
Pro ukázku: Potlačení chromatické aberace v programu, pracujícím s RAW soubory:
[ATTACH=CONFIG]680[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]681[/ATTACH]
I když tady to moc vidět nejde - pouze kolem toho sněhu...