Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ostříte manuálně?

Petr S. (328)|22.8.2010 22:50
Ostříte manuálně?
  • Ano, téměř vždy
  • Ano, v závislosti na snímané scéně
  • Ne, dávám přednost automatickému ostření
  • Ne, můj fotoaparát manuální ostření nepodporuje
Poznámka: Pro hlasování je anketa k dispozici na homepage magazínu Digimanie v pravém sloupci.
RadekG (37)|23.8.2010 17:41
Ručně ostřím jen při focení makra.
stalak (162)|24.8.2010 22:00
jediný přístroj který má ruční ostření je můj 2.fotomobil LG Viewty,to používám občas u makra (ne hmyzáků) :)
Tchutcho (186)|24.8.2010 22:52
Jestli můžu,tak bych si vybral odpověď 2,ale většinou se přikloním k odpovědi 3.;)
JLuky (1)|25.8.2010 19:39
Skoro bych mohl napsat že ostřím manuálně, protože má oblíbená skla autofokus nemají. Ale to se jedná především o makro a i kdyby tam autofokus fungoval je třeba počlivě umístit všedůležité do úzkého pásma DOF . Autofokus je jinak velmi užitečný ale existují situace kdy ho také vypnu a ostřím ručně.
petnek (75)|26.8.2010 13:00
Manuálně ostřím jen v případech, kdy se snažím docílit nějakého "nenormálního" efektu. Když si automatika s ostřením neporadí, přepínám na manuál také, nicméně málokdy se mi povede zaostřit přesně tak, jak by bylo potřeba.
Neregistrovaný (0)|31.8.2010 15:56
automat vypínám hlavně když vím že potřebuju zaostřit na nekonečno tak ho nastavím ručně aby omylem automatika nezaostřila na nějakou menší vzdálenost což se mě někdy stalo u ultrazoomu i když v záběru nic blízkého nebylo, dál to využívám když chci aby mě zaostřování nezdržovalo, opět v případě nekonečna.
Rellik (1136)|31.8.2010 21:06
Jelikož používám objektivy ze starých kinofilmových zrcadlovek, tak ostřím vždy manuálně a to i na makro, kvůli kterému sem si nechal udělat speciální redukci, kdy můžu objektiv našroubovat opačně... :-)
busy (782)|31.8.2010 21:51
[quote=Rellik;6916]Jelikož používám objektivy ze starých kinofilmových zrcadlovek, tak ostřím vždy manuálně a to i na makro, kvůli kterému sem si nechal udělat speciální redukci, kdy můžu objektiv našroubovat opačně... :-)[/quote]

A nestacil by iba nejaky medzikruzok na oddialenie objektivu od tela ?
Rellik (1136)|3.9.2010 15:50
[quote=busy;6918]A nestacil by iba nejaky medzikruzok na oddialenie objektivu od tela ?[/quote]

Je to možné, ale takhle sem to měl zadarmo a funguje to parádně.. :)
denySK (26)|13.9.2010 19:08
ja tiez manualne ostrenie pouzivam pri skle Pentacon 50/1.8, pretoze AF tento objektiv ani nema :D
a taktiez manualne ostrim pri pouziti 50-200 + Raynox 150 na makro (tu vsak ostrim nie ostriacim kruzkom na objektive, ale pohybom celeho fotaku vpred/vzad (AF off)....na najdlhsom ohniske je to vsak fuška (minimalna hlbka ostrosti)
inac dobra kombinacia je aj reverzne nasadena svetelna 50tka na tele skle :)
Milan Šurkala (3381)|13.9.2010 23:10
[quote=denySK;7025]
a taktiez manualne ostrim pri pouziti 50-200 + Raynox 150 na makro (tu vsak ostrim nie ostriacim kruzkom na objektive, ale pohybom celeho fotaku vpred/vzad (AF off)....na najdlhsom ohniske je to vsak fuška (minimalna hlbka ostrosti)[/quote]

V tech testech pri ostreni pohybem fotaku jsi ostril na nekonecno nebo na blizko? Ono totiz pri ostreni se trochu meni ohniskova vzdalenost a nedavno se mi podarilo dostat se k takovemu objektivu, kde se pri maximalnim ohnisku a zaostreni na nekonecno (pri pouziti predsadky Raynox) tak prodlouzilo ohnisko (a to bylo porad nastaveno to maximalni), ze prakticke zvetseni bylo vetsi i pres delsi vzdalenost od objektu.
pamětník (36)|24.9.2010 20:13
Ano, velmi často a nejen u makra. Prakticky skoro vždy při statických záběrech se snažím manipulovat s hloubkou ostrosti, abych si přílišným cloněním nezhoršil kresbu - u zoomu. Pokud mám čas, použiji pevný objektiv, ten se dá zaclonit trochu víc.