Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Nostalgické zrcadlovky?

Petr S. (328)|3.9.2010 08:17
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Nostalgické zrcadlovky?


Během historického vývoje digitálních zrcadlovek bylo vyrobeno také mnoho fotografických unikátů. Měli jste i vy nějaký idol, na který dnes s nostalgií vzpomínáte? A čeho všeho jste si na něm cenili? Ať už jste jej měli nebo ne - zapojte se do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
xtonda (9)|3.9.2010 14:35
No já vzpomínám na svůj první aparát, respektive vzpomínat nemusím, ještě ho mám, ale vzpomínám na focení s ním. Je zcela mechanický, bezbateriový, vše se muselo nastavovat ručně, dostal se mi do rukou někdy ve 4-5 třídě ZŠ, což bylo tak kolem roku 1986 - 1987. Nebyla to zrcadlovka, byl to dálkoměr Kiev III, čili v podstatě totéž jako předválečný Zeiss Ikon Contax III, linka na jejich výrobu se po válce v rámci reparací přesunula do Ruska a tam dál pod značkou Kiev vyráběla foťáky.

Kiev III nebyl žádný unikát, výroba v rusku nakonec dosáhla, ani idol, i když oproti Corinám některých spolužáků možná i ano. Ale nostalgie v tom je, protože to byl první skutečně můj aparát. Poctivý kus kovu, Jupiter-8 50mm F2 musel stačit na všechno, nikdo nemohl nadávat na autofokus nebo měření expozice, ale jen sobě, ten seleniový expozimetr již dávno nefungoval, musel se dávat pozor na vytržení filmu z kazety, černobílé ruské filmy s citlivostí ČSN/DIN 18,19.
Tchutcho (186)|4.9.2010 13:27
Dneska jsem zrovna navštíviil jednu známou,z který vypadlo,že má doma nějakej starej foťák a že s ním snad její otec kdysy fotil do nějakýho časáku.Je jasný,že tohle jsem musel vidět.Parádní kousek a podržet si to v ruce,bylo opravdu fajnový a nostalgický taky.Bohužel se nevyznám v těch typech,obzvláště né v těch starých.Vím jen,že to byl Zenit a ten objektiv,bylo na něm jen USSR a tlustý to bylo,jak roura od okapu.Dokonce v tom byl ještě film.Prostě luxus.Jen jsem litoval,že to mělo šroubení a nejde mi to nasadit na moji pětistovku.
Bobo2sk-neprihlaseny (0)|4.9.2010 15:44
[quote=Tchutcho;6938]Dneska jsem zrovna navštíviil jednu známou,z který vypadlo,že má doma nějakej starej foťák a že s ním snad její otec kdysy fotil do nějakýho časáku.Je jasný,že tohle jsem musel vidět.Parádní kousek a podržet si to v ruce,bylo opravdu fajnový a nostalgický taky.Bohužel se nevyznám v těch typech,obzvláště né v těch starých.Vím jen,že to byl Zenit a ten objektiv,bylo na něm jen USSR a tlustý to bylo,jak roura od okapu.Dokonce v tom byl ještě film.Prostě luxus.Jen jsem litoval,že to mělo šroubení a nejde mi to nasadit na moji pětistovku.[/quote]

Co by neslo... Staci adapter... a zmierit sa s trochu zlozitejsim ovlasanim :)
Neregistrovaný-romaleo (0)|4.9.2010 18:21
Není to zrovna zrcadlovka, ale je to můj klenotek.Maličký foťáček Čajka, který fotil na velikost klasického kinofilmového políčka dva snímky. Jezdil se mnou na školy v přírodě. Metodou pokus omyl jsem se sním naučila zacházet a možná, že by fotil i dnes. Pamatuju si, že jsem s ním fotila sklizeň obilí na babiččině políčku a ztratila jsem krytku objektivu, ale asi po dvou letech jsem jí našla, když se na tomtéž poli vyorávali brambory.
busy (782)|4.9.2010 18:37
[quote=Neregistrovaný-romaleo;6941]jsem s ním fotila sklizeň obilí na babiččině políčku a ztratila jsem krytku objektivu, ale asi po dvou letech jsem jí našla, když se na tomtéž poli vyorávali brambory.[/quote]

Keby ta krytka bola vyrobena z najnovsich najmodernejsich ekologickych plastov z kukuricneho skrobu tak by si ju urcite uz nenasla :)
Tchutcho (186)|4.9.2010 20:35
[quote=Bobo2sk-neprihlaseny;6940]Co by neslo... Staci adapter... a zmierit sa s trochu zlozitejsim ovlasanim :)[/quote]

Jo,právě jsem si to zjistil a taky mi to už parádně šrotuje:confused:.No,ale co jsem slyšel,tak od toho nečekat nic světobornýho,nevím.Nejlepší by jistě bylo to prostě vyzkoušet.Tak teď jsem na vážkách:notsure Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost?Kdyžtak mi pisněte klíďo soukromou.Prosím.
piter (146)|5.9.2010 13:15
[quote=Tchutcho;6943]Jo,právě jsem si to zjistil a taky mi to už parádně šrotuje:confused:.No,ale co jsem slyšel,tak od toho nečekat nic světobornýho,nevím.Nejlepší by jistě bylo to prostě vyzkoušet.Tak teď jsem na vážkách:notsure Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost?Kdyžtak mi pisněte klíďo soukromou.Prosím.[/quote]

spytaj sa Rellika, on foti na 1000D + stare objektivy so zavitom M42, ak sa nemylim. a lezu mu pekne fotky. ja mam tiez tu redukciu a funguje to fajn, trochu pracnejsie to sice je, ale pevnu svetelnu 300mm si mozes kupit na ebay za par supov. a ked das vyhladat na flickr m42, uvidis ake su moznosti (myslim, ze ostanes prekvapeny :) )
FotoZemek (77)|5.9.2010 22:52
Zenit E - M42, 2,8/50, 80, 135mm,
To všechno šlo našroubovat na 16mm kameru Krasnogorsk. Prostě ruské dělo, mašina aj do blata.
Pak sem přešel na
Pentacon 6 2,8/80, 120, 250mm. K tomu Praktica BC1 - 1,7/50, 28, 8omm.
pak Canon A1.
Ze skušeností s těmidle mašinami a vizualním odhadem a manualním stanovením expozice jaště dnes brutálně koriguju digitál až o -2/3 stupně.
Vyplácí se to.
Dneska Olympus E3, zoomy 18-600mm a Magnola 13x18cm.
Ovšem nejraději a na cesty
kompakt Canon 710is, je to na 2AA a ty koupíš i v Rumunské, či Ukarjinské vísce.
A nostalgicky vzpomínám na Zenita, ten makal bez baterek.