Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

prosba o pomoc s výběrem fotoaparátu

nibo (1)|5.9.2010 23:15
Zdravím,

chtěl bych Vás znalé poprosit o pomoc s výběrem, protože momentáně bych si chtěl pořídit takový foták, který by "dělal hezké fotky". Měl jsem několik kompaktů, ale fotky, které z nich lezly byly hezké jen za ideálního počasí, jak se trochu sešeřilo, tak byly plné šumu. Když naopak svítilo sluníčko, tak zase měly fotky vypálené bílé fleky. A každý kolem, kdo měl nějakou zrcadlovku, tak dělal nádherné fotky.

Obecně bych se nebránil ani kompaktu (možná i spíš naopak), pokud by splňoval to, co od foťáku potřebuju (viz níž), takže pokud by Vás nějaký napadl, šup sem s ním, ale jak říkám, zatím jsem na žádný pořádný kompakt nenarazil…

Pokud mi budete nějakou kombinaci zrcadlovka + objektiv radit, uveďte prosím i větu, dvě proč, abych se v tom nějak zorientoval.

Fotím příležitostně a s foťákem bych fotil od fotek z různých výletů (typicky pohybující se předměty), přes fotky z místnosti z různých akcí, až po krajinky, sem tam na výletě nějaké baráky, prostě bych potřeboval fotoaparát na všechno.

Takže co bych od foťáku (klidně i tělo a objektiv zvlášť) očekával:

- nízký šum
- kvalitní automatiku (nejsem ten typ, co by si chtěl s nastavením deset minut hrát kvůli jedné fotce, ale chci aby ty fotky byly zaostřené, barevně vyvážené a tak..)
- rychlý náběh a autofocus (tak, abych nemusel čekat deset vteřin, než přístroj zaostří a udělá snímek. Aby se daly zachytit ty správné momenty, na které člověk chce vzpomínat)
- autofocus ideálně na více bodů
- fotoaparát by měl zvládnout několik snímků za vteřinu i se zaostřením, aby bylo možné zachytit pohyb víckrát a následně vybrat
- kvalitní stabilizátor (je mi jedno, zda v objektivu nebo v tělě, přijde mi, že v článcích je to tak půl napůl, co kdo chválí)
- ideálně pouze jeden objektiv (co jsem tak vyčetl, tak by do místnosti a na krajinky měl být spíše širokoúhlejší? a s větším rozsahem; snesl bych i dva, ale raději bych byl za jeden, kterým bych si mohl v případě potřeby něco přitáhnout)
- integrovaný blesk (nebráním se do budoucna přízení ani externího, ale tahat ho pořád sebou..)
- ideálně kovové tělo (alu, křemík?), nebo jiné odolné zpracování
- hmotnost ideálně do 1000 až 1200g
- rozlišení tak, aby z toho šla vytisknout A4
- cena co nejnižší, ideálně do 25tis, maximálně 35 tis

Plusy:
- GPS modul
- tělo vhodné do větší ruky
- možnost rozšíření (co když mne to focení chytne..)

Nevadí mi koupě těla a objetkivu zvlášť.

Předem mnohokrát děkuji za pomoc, až budou nějaké tipy, skočím si je někam ošahat. Kdyby byly jakékoli doplňující otázky, odpovím hned jak budu u internetu.

NB
Neowo (3)|8.9.2010 13:29
Ahoj,

každá rada drahá, ale za 25 tis. uvedené nepořídíš možná něco za těch 35 tis.
Kovove tělo tak 20.000 a výše (ted výprodej Canon 50D)
slušné objektivy pro normální lidi, jedno jaký systém záklaďák od 15.000,- (nebrat Tamron, Sigma atd.) delší sklo tak 20.000,-
externí blesk Metz 48 tak 5.000,-
Filtry, brašnu, kartu stativ atd.

Na to aby byla fotka dobrý musí člověk právě přemýšlet (většinou) a nastavovat a komponovat. Musíš zmáknout techniku i mít to i v oku.
Na automatiku se moc s DSLR nefotí.

Ideálně jít do bazarových věcí a zjistit co vlastně člověk chce a pak investovat třeba do nového.

Slušné kovové tělo váží tak min 700g objektiv základní od 500g a tele tak od 800g až 1000g.

A nejhorší je to pak to rozčarování, že ta DSLR blbě fotí, jenže je to většinou vždy rukama.
petnek (75)|12.9.2010 13:41
[quote=nibo;6953]Měl jsem několik kompaktů, ale fotky, které z nich lezly byly hezké jen za ideálního počasí, jak se trochu sešeřilo, tak byly plné šumu. Když naopak svítilo sluníčko, tak zase měly fotky vypálené bílé fleky. A každý kolem, kdo měl nějakou zrcadlovku, tak dělal nádherné fotky.[/quote]


[quote=nibo;6953]- kvalitní automatiku (nejsem ten typ, co by si chtěl s nastavením deset minut hrát kvůli jedné fotce, ale chci aby ty fotky byly zaostřené, barevně vyvážené a tak..)[/quote]

Nevím jak konkrétně jste náročný na fotografie, ale když přítelkyně fotí s Canonem A590IS na automatické režimy, fotky opravdu nejsou nic extra. Trochu jsem ji zasvětil do poloautomatických režimů (S, A, P), a fotky byli hned o poznání lepší. Po porovnání kvalit automatických režimů s poloautomatickými, se sama rozhodla pro focení v plně manuálním režimu (M) a výsledky jsou ještě lepší.

Nastavování vůbec nemusí být zdlouhavé, už po pár fotkách se naučila kde a jak co rychle navolit a vyfocení rozdílných scén (osvětlení, barvy, ostření) trvá zhruba 5s.

Pokud si koupíte zrcadlovku a budete fotit v automatických režimech, degradujete její kvality. Fotky budou lepší než z kompaktu, ale využijete jen malý zlomek ze schopností a kvalit DSLR.
denySK (26)|13.9.2010 13:45
[quote=Neowo;6970]Ahoj,

každá rada drahá, ale za 25 tis. uvedené nepořídíš možná něco za těch 35 tis.
Kovove tělo tak 20.000 a výše (ted výprodej Canon 50D)
slušné objektivy pro normální lidi, jedno jaký systém záklaďák od 15.000,- (nebrat Tamron, Sigma atd.) delší sklo tak 20.000,....[/quote]
co tak Pentax K-7, co je vodeodolne telo z horcikovej zliatiny za 870eur (cca 21 000 Kc) k tomu Tamron 17-50 2.8 za 300eur (7500Kc), a ma velmi slusny fotak i objektiv...osobne neviem co mas proti Tamron/Sigma ale to je tvoja vec ;) (pripadny front focus/back focus si mozes v K-7cke lahko korigovat)
Dalsia moznost usetrit 370eur: kupit K-x za 499eur + objektivy
alebo v pripade nizsich poziadaviek na svetelnost K-7cku v DZ kite s 18-55 a 50-200 WR sklami za 1129eur (28 000 Kc) a mozes s tym fotit aj v dazdi..
Keby som v tvojej situaci, zobral by som K-7 + Tamron 17-50 a po case dokupil nejaky tele objektiv...
Alebo pockat na nove modely K-r a K-5 ;)
// P.S. a biele flaky budes mat casto i na zrkadlovke :D
buble (8)|14.9.2010 12:42
No mojím odporúčaním by bol Nikon D90..
Má veľmi dobré vlastnosti v slabom osvetlení vďaka CMOS čipu. To je dobré doplniť kit objektívom 18-105 VR, ktorý je stabilizovaný a prináša to dobré výsledky hlavne pri slabšom svetle, keď musí byť dlhší čas expozície a hrozí rozmazanie pohybom.
To by bol dobrý začiatok, ktorý je možné rozširovať o svetlejšie objektívy, lebo telo je na dnešnú dobu nadčasové vo svojej triede.. cena 955 € v e-shopoch telo aj s tým objektívom...