Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

HDR fotografie

pavel_p (151)|2.11.2008 10:38
Jaký je váš názor na HDR fotografie? Líbí se vám, nebo už je to moc necitlivá a nepřirozená úprava?
Zkoušel s tím někdo experimentovat a pokud ano, s jakým softwarem a s jakým výsledkem?
Milan Šurkala (3381)|2.11.2008 18:15
Zkoušel jsem to, ale s nevalným výsledkem. Použil jsem Photoshop (vestavěný plugin) i nějaký specializovaný software, na jehož název si již nepamatuji. Ale co jsem viděl HDR fotografie, některé byly vážně povedené a rozhodně bych je nezatracoval.
dkas (154)|2.11.2008 22:33
Asi jak kdy. Ale už to zavání příliš velkýma úpravama a já nejsem moc příznivcem velkýho dolaďování v PC ;)
Karlos5573 (269)|2.11.2008 23:22
Náhodou HDR vypadá moc dobře stačí decentně upravit a je to paráda. Nejlepší program co jsem kdy potkal je photomatix :) Na netu je verze free která ovšem ve výsledném obrázku uděla znáčku že nejde o plnou verzi. Ale na vyzkoušení rozhodně stačí. Já jsem si sehnal plnou verzi :)
Jinak Photoshop nebo Zoner 10 si s HDR moc dobře neporadí.
pavel_p (151)|3.11.2008 00:25
No zvlášť ta poslední...jinak jsou zajímavé...
Před časem jsem procházel http://www.interfacelift.com a měl jsem pocit, že co se tam zrovna sešlo tou dobou bylo celkem zvěrstvo. Zkusím vybrat namátkou:
http://interfacelift.com/wallpaper/downloads/01646_beautifulstream_1920x1200.jpg
http://interfacelift.com/wallpaper/downloads/01678_walenstadtberg_1440x900.jpg
http://interfacelift.com/wallpaper/downloads/01478_plentyoftrees_1680x1050.jpg

Vzhledem k tomu, že stránka má zhruba 1 nový wallpaper denně nechápu, že něco takového může projít výběrem. Na druhou stranu se zde dají najít i hezká a zajímavá HDR fota a obecně jsou líbivé wallpapery zpravidla dost přesaturované proti normálu

Zjevně je problém v tom, že mi HDR trochu znechutily fotky, jejichž úpravu bych rozhodně nenazval decentní a na kterých je použití softwaru sakra vidět. Myslím tím světlý lem kolem všeho tmavého a naprosto extrémní barevnost.
HimiX (187)|3.11.2008 13:12
HDR, ale nemusi vypadat jen jako omalovanky, muze to byt i vkusne.

Uprava fotek na jednu HDR je sice uz opravdu poradna uprava, ale co, fotky se upravovali vzdy. Nema cenu to kritizovat, vadi vam snad, ve filmech, že uz tam neni 1000 komparzistu, ale ze jich je tam pouze 100 a dav je nakopirovany? Nevadi. U tech HDR je to stejne, i kdyz musim uznat, ze vetsina HDRek je hruza, jsou to vetsinou fotky o nicem a navic se nehodici na upravu HDR v konecnem dusledku lidi koukaj jen na ten samotny nezvykly efekt i kdyz fotka nema zadny "obsah".

Treba tohle HDR, je podle me super: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/New_York_City_at_night_HDR.jpg
dkas (154)|3.11.2008 13:28
Já mám právě problémy s těma barvama... Přijde mi to prostě nereálný a jako takový se mi to moc nelíbí ;) Ale tím nechci říct, že něco nevypadá hezky :)

Kdysi se k tomu vyjadřoval i pan Lukačovič na svém blogu
http://ilblog.sblog.cz/2007/06/10/493
http://ilblog.sblog.cz/2007/06/15/497
Samara (5)|20.11.2008 21:54
HDR se mi líbí,jen se musí umět.Jsou do doslova hodiny strávené nad kompem a to mě osobně teda zrovna nebaví,ale znám podle tvorby člověka,kterému to docela jde a to je Jan Fikáček.
RTeo (65)|22.11.2008 21:04
U mě je to s HDR tak, že buď se mi líbí moc, a nebo vůbec. Nereálně působící barvy mi vůbec nevadí (spíš naopak), pokud jsou dobře sladěné. Jak píše Samara, musí se to umět a také záleží na individuálním vkusu. Osobně jsem HDR nikdy nezkoušel.
dkas (154)|23.11.2008 13:35
Tak jsem si zkusil trochu pohrát s tím HDR a občas mě to překvapí, jindy je to spíše zklamání. Co jsem si stihnul všimnout, tak nejpůsobivější HDR je spíše z nepovedených, příliš tmavých fotek :)

Přikládám namátkou dvě "nejvíce HDR" z nedávného výletu na zříceninu Zvířetice...



danny1691 (5)|11.12.2008 13:57
HDR mě velmi zaujalo, tak tady jsou mé výtvory.

Foceno Panasonicem TZ1, jen tak od boku. Úprava provedena v Zoner Photo Studio 11





brzdak (2)|15.12.2008 12:19
Hdr fotografie neni jednoduché zpracování. Platí u něho všechny pravidla jako u normálního focení (kompozice, hloubka ostrosti,...) ale i to jak se udělá. 90% těchto fotek je přepatlaných , přehnaných a hnusných.Lidi, jak už tady bylo řečeno, zaujme netipický vzhled fotky ale to neni vše. HDR by se mělo využívat k dosažení vysokého dynamického rozsahu čímž se ze zkažené fotky nechá udělat pěkná výstavní fotka. Nejdůležitější je zachovat kontrast a smys fotky.
A dělat HDR z Photoshopu nebo přez Zoner je něco šílenýho!!!

Pár mých ukázek, jedná se o pár vodopádů ze Šumavy + bílá strž.
http://brzda.deviantart.com/art/Waterfall-106063198
http://brzda.deviantart.com/art/Little-waterfall-106143035
http://brzda.deviantart.com/art/White-gorge-105687901
RTeo (65)|28.12.2008 22:22
[quote=RTeo;559]U mě je to s HDR tak, že buď se mi líbí moc, a nebo vůbec. Nereálně působící barvy mi vůbec nevadí (spíš naopak), pokud jsou dobře sladěné. Jak píše Samara, musí se to umět a také záleží na individuálním vkusu. Osobně jsem HDR nikdy nezkoušel.[/quote]
Tak už už to není pravda... právě jsem HDR "ochutnal" a maximální spokojenost. :thumb
Templ (37)|30.6.2009 14:34
HDR? Některé se mi líbí. Občas se také může jednat o východisko z nouze. HDR nedělám,jsem na to příliš líný.
bumago (20)|30.5.2010 00:56
Podle mého názoru dost lidí (hlavně ti, co tvoří ty přepatlané hrůzy) vůbec nepochopilo co to HDR je a v jaké situaci má smysl se o jeho tvorbu pokoušet. Tedy že jde o postup, jak zvládnout scénu s příliš vysokým dynamickým rozsahem který překračuje DR fotoaparátu. Vzhledem k nutnosti nafotit několik zdrojových fotek s různou expozicí je tato technika použitelná prakticky jen na statické scény. Dalším předpokladem úspěchu je použití stativu - pro zachování ostrosti je důležité aby se foťák mezi jednotlivými snímky ani o chlup nehnul. Fotí se obvykle lichý počet snímků (tři nebo více) a to tak aby jeden krajní snímek řady správně prokreslil nejjasnější partie (bez ohledu na slité stíny v tmavších partiích) a druhý krajní snímek prokreslil nejtmavší partie (opět bez ohledu tentokrát na přepaly ve světlejších partiích). Mezilehlé snímky v řadě mají rovnoměrně posunutou expozici tak, aby pokryly postupně celý rozsah mezi oběma krajními snímky. Obvykle se volí rozestup 1 až 2 EV. Příklad: tři snímky s rozestupem 2 EV, tedy časy např. 1, 4 a 15 sekund (clona a citlivost samozřejmě pro všechny stejná). Pětisnímková řada by měla např. 1/4, 1, 4, 15 a 60 sekund a výsledný DR větší o 4 EV.
Abych jen teoreticky neplácal, připojuji i ukázku (ledovou výzdobu v Jeskyni víl v NP České švýcarsko) včetně zdrojových snímků. Na zpracování používám Zoner 11. Ten umí HDR jen ze tří snímků. Vzhledem k dost extrémnímu rozsahu mezi sluncem přímo osvícenou částí podlahy pokryté ledem a velmi tmavou zadní částí jeskyně jsem musel volit rozestup mezi snímky 3 EV. Nejsvětlejší snímek má čas expozice 30s, prostřední 8s a nejtmavší 1s. U všech clona 14 a ISO 400, foceno Nikonem D40 do RAWu, objektiv 18-55 a stativ Manfrotto 190xProb s hlavou 804RC2.
Ledové víly HDR.jpg Ledové víly 1.jpg Ledové víly 2.jpg Ledové víly 3.jpg
bumago (20)|30.5.2010 01:07
Ještě na ukázku panorama složené ze čtyř HDR snímků - opět Jeskyně víl v NP České švýcarsko. Snímek je zmenšen a lehce oříznut z původních 10 000x2120 na 3600x800 pixelů.
Jeskyn? víl1.jpg
cobra47 (4)|24.4.2011 12:31
tak som skusil aj ja nake HDR ale neviem preco ich nemam take ostre chcel som pridat foto len som neprisiel nato ako :-(
Tchutcho (186)|24.4.2011 22:28
Postupem času,co to tak sleduju,začínám tomu hádéer přicházet na chuť.Bohužel nevím kloudně,jak se to dělá.Ale jsem přesvědčen o tom,že na tom nic není.;)
Birkoph (14)|24.4.2011 23:54
[quote=Tchutcho;9539]Bohužel nevím kloudně,jak se to dělá.Ale jsem přesvědčen o tom,že na tom nic není.;)[/quote]

...byla na toto téma vydaná kniha od Andreje Bočíka (Velká kniha HDR fotografie) je dobrá, doporučuju. Ale legrace to není...
Rellik (1136)|27.4.2011 16:29
[quote=Birkoph;9540]...byla na toto téma vydaná kniha od Andreje Bočíka (Velká kniha HDR fotografie) je dobrá, doporučuju. Ale legrace to není...[/quote]
Není třeba kupovat určitě ne levnou knihu, když na internetu je informací víc než kdo potřebuje. Ono většinou stačí sehnat nějaký soft a pak se s tím hrát a zjišťovat co to umí. Žádná knížka nikoho nic nenaučí, jen navede a na to, jak říkám stačí info z internetu. Navíc v knížce bude dán postup, který sice vede k pěknému výsledku, ale jen na určitém typu fotek. každá fotka chce upravit jinak. A pokaždé taky vypadá jinak. Já sem s např. nainstaloval http://www.root.cz/clanky/hdr-fotografie-v-linuxu/ Když pominu z kolika fotek to bude složené, tak výstup samotné fotky do HDR jde dělat osmi různými algoritmy, které jdou ještě každý zvlášť nsatvit. Takže je tam nepřeberné množství možných výstupů v HDR. A kdyby to mělo být v knížce všechno popsané, tak by musela být hóódně tlustá... :)
Tím nechci říct, že mám něco proti knížkám. Kdo chce ať si ji klidně koupí. Já osobně mám taky nějaké knížky kolem focení a úprav fotek, ale ve výsledku sem zjistil, že v nich není nic jiného než co najdu na webu.

Jinak proti samotnému HDR nic nemám, na některých fotkách to vypadá celkem efektně a i ze zcela nudné a nezajímavé fotky se dá udělat fotka zajímavá.

V příloze je ukázka jak je možné v jednom algoritmu experimentovat. První je původní fotka, jak vyplivl foťák v jpg. Ty HDR jsou všechny z rawu, který byl exportován v pěti snímcích -2EV -1 EV 0EV +1EV +2EV a pak v tom programu exportované s různým nastavením v jednom algoritmu (jak sem psal je jich tam celkem 8 )
sklad_original.jpg sklad_2.jpg sklad_1.jpg sklad.jpg
Birkoph (14)|27.4.2011 18:13
Rellik, v minulosti jsi mi ve fóru několikrát dobře poradil a díky za to!
Máš samozřejmě právo vyjádřit svůj názor a zkušenosti, ale v tom jak píšeš, že "žádná kniha nikoho nic nenaučí...", jsi vedle. (Každý není IT).
Promiň.
Nejsem knihkupec ani autor, ale pokud po něčem jdu snažím obstarat všechny dostupné zdroje a kupovat není třeba. Existují knihovny, přátelé...
Zdravím a přeju všechno dobré.
Birkoph
Rellik (1136)|27.4.2011 19:59
Jo já to možná vzal moc z ostra. Jen sem to trochu víc vzal z mého pohledu. Když sem začal s jistým grafickým editorem, tak sem první hledal info na webu, moc ni to ale nedalo a říkal sem si že to přece musí mít víc vychytávek. Pořídil sem si tedy k tomu programu knihu. Po počátečním prolistování sem byl celkem nadšený, ale při podrobném čtení sem zjišťoval, že většinu informací už vlastně znám, jen jsou v trochu jiném podání. Takže ve výsledku je mi knížka v podstatě k ničemu. Tak sem to myslel s tím učením - konkrétně tyto jednostranně zaměřené publikace. Srovnej 10 knížek se stejným zaměřením od 10 různých autorů a každý bude doporučovat tu svoji techniku a postupy. Takže jednotlivá knížka tě naučí jen malou část nějakého celku.
Teď to vezmu trochu z jiného soudku. Když sem se učil programovat tak sem taky sháněl různé knížky a hledal návody na internetu. Knížky mi moc nepomohly, protože to byla v podstatě jen teorie, kterou sem si nemohl rovnou vyzkoušet a když jo, tak sem stejně z toho popisu v knížce nepochopil na co se to dá použít. Návody z internetu byly o něco lepší, ale každá funkce má X použití, které tam nejsou zmíněné. Nakonec sem se programovat naučil metodou pokus omyl a je to lepší než dělat něco podle někoho.
Tak bych to viděl i s tím HDR. Nejlepší je sehnat si nějaký program a v něm zkoušet různé nastavení a podle toho už se naučíš s jakou fotkou o půjde udělat, bez nějakých pokusů.... :-)
kultus (1295)|17.9.2014 12:02
Zdravim, ma nekdo zkusenost se zpracovanim RAW (exp.bracketing do RAWu) do jedne HDR fotografie? Jasne, nabizi se trivialni uprava kazde expozice a pak spojeni v nejakem programu. Je to ale dost pracne a po spojeni se prichazi o moznost dalsich uprav v RAW editoru. Mam par scen nafocenych v 5-7 expozicich a rad bych je co nejefektivneji spojil do nejakeho realne vypadajiciho HDR obrazku. Podobny problem resim i s panoramatama focenych v RAWu. Zrejme nezbude nic jineho nez opravdu otrocky upravit kazdy snimek v LR a pri spojovani se modlit at to vyjde nebo zkouset jina nastaveni pri vyvolavani jednotlivych RAWu...
crashpc (541)|17.9.2014 16:21
Ahoj. Také jsem to řešil, a o RAW opravdu přídeš. Tedy workflow asi opravdu musí vypadat stylem 1) Upravit RAWy 2)exportovat do TIFF 3) sloučit 4)drobně dodělat to co nešlo v jednotlivých RAW souborech. Je to škoda, ale nic jiného také neznám.
miissanek (13)|18.9.2014 00:30
Svého času jsem si také s HDR hodně hrál, ale nejsem si jist, že výsledky byly pokaždé přesně to, co jsem od toho očekával. Určitě nemá moc cenu dávat do HDR jpg, kde už snímek sám o sobě je komprimovaný a to, co chceme, aby vyniklo, už tam kolikrát ani není. Smysl to má jedině s RAWem. Zkoušel jsem HDR v Zoneru, ale nějak mi to nešlo. Snímky byly takové vyblité (ať jsem dělal co jsem dělal). Ve PhotoShopu to bylo o něco lepší, ale možnosti PS jsou strašně omezené. Opravdu slušné HDR se mi začalo dařit až ve Photomatixu, kde je mnoho různých drobných nastavení, s nimiž když si pohrajete, tak výsledky už skutečně připomínají to, co byste chtěli. Ale také ne pokaždé. Photomatix zpracovává RAWy (na množství nezáleží, nejvíc jsem jich zkoušel snad 5). Poslední dobou jsem ale dost líný, něco jako HDR má i program CameraRaw pod PhotoShopem - a sice funkce zvýraznění. Kombinací této funkce a úpravou stínů, černé, světel a bílé příp. živost barev a teploty docílím sice jen jakéhosi pseudoHDR, ale většinou mi to stačí.
kultus (1295)|18.9.2014 07:52
No ja zatim vcera zkousel jen tak jpg ve photomatixu a neni to vubec spatne, vetsinou si vystacim s jednim dvema prednastavenyma presetama, ktere rucne doupravim. Ani mi neprijde, ze by z tech jpg lezlo neco hnusneho ale ze to umi i RAWy tak to by mne potesilo...jen jestli to umi i RW2 panasonicu...s RAWem delam jen v LR a i ten potreboval aktualizaci na posledni verzi. Taky si netroufam na extremni omalovanky chci jen rozsirit DR a pridat tomu trochu zajimavosti...

edit: photomatix opravdu RAW podporuje, akorat oficialne ne pro FZ1000, tak se vecer uvidi jestli je nacte nebo ne.
kultus (1295)|18.9.2014 19:31
Tak prvni pokus, fotka nic moc a pujde zrejme do kose, ale takhle nejak bych si to predstavoval. Dostat se na vyssi uroven DR kde uz jeden RAW nestaci a taha se akorat sum, zaroven vsak trochu zvyrazneni sceny. Budu na tom muset jeste zapracovat. Jinak photomatix v pohode nacetl RW2 z FZ1000, ale odsumovani a odstranovani vad objektivu je nadraka! Takze stejne jsem to udelal tak, ze jsem poradne upravil jednotlive expozice a pak je nacetl do photomatixu, libi se mi, ze i po mapovani je pred exportem mozne dodelat zakladni upravy svetlosti, stinu, barev, doostreni...
P1020065-1_6-2_7-3_8-4_9-5_tonemapped.jpg
metatron123 (166)|18.9.2014 22:39
Vyzera to dobre. Kolko snimkov a aky rozsah EV si pouzil ?
kultus (1295)|19.9.2014 07:54
Tady konkretne 5 snimku a rozsah uz si nejsem jist, myslim ze rozdil po 1EV. Urcite by to slo udelat i lepe, ale jen zacinam. Udelam odznovu par jinych a pak se lepe vybira ten nejlepsi po delsim case stravenem pri upravach uz clovek neni objektivni ;-) DR byl ale v takovem protisvetle extremni, takhle z tech fotek bude aspon neco

Jinak je i nejaky LR Enfuse HDR plugin pro Lightroom, akorat mi popis instalace prisel nejak slozity tak jsem nemel cas se s tim hrat...
kultus (1295)|29.9.2014 11:57
Nekde jsem cetl, ze se da z jednoho RAWu udelat tzv. falesne HDR, tri vyvolane expozice slozit do jednoho obrazku. Jestli mam ale pouze jeden RAW ma to vubec smysl? Nedostanu z toho RAWu to same-mozna jeste realnejsi?
Pavel Matějka (394)|29.9.2014 14:47
Ve starších verzích ZPS na to byla přímo funkce. Je to způsob, jak to z RAWu dostat snáz.
kultus (1295)|29.9.2014 15:07
nechtel jsem to sem psat, protoze spousta clanku jsou tam jen plky :D ale presne tam jsem o tom cetl. Zajima mne spis prakticka zkusenost pripadne nejaky teoreticky rozbor co to oproti vyvolani samotneho RAWu prinese. Ikdyz je mi jasne, ze z tak dynamicky narocne sceny se toho moc "realneho" vytahnout neda, ale zrovna ta fotka me moc nepresvedcila. Neprijde mi zrovna moc realisticka a prirzena. Zrejme si to budu muset zkusit sam, software na zpracovani HDR fotek mam lepsi nez ZPS, spis mi slo o princip.
Rellik (1136)|29.9.2014 16:10
Pokud použiješ "ten správný" program, tak si pseudoHDR můžeš udělat přímo z jednoho RAW souboru http://dv-foto.cz/page/default/HDR%20snadno%20a%20rychle ;)
Pavel Matějka (394)|29.9.2014 17:05
Dokud to bylo v ZPS (člověk si jen zvolil v EV, o kolik přeexponovat a podexponovat a nakonec měl při spojování možnost měnit parametry), občas jsem to použil. Dneska Zoner natolik vylepšil RAW modul, že mi to zas tak moc nechybí, patlat se s tím přes tři obrázky se mi nechce. V RAW modulu můžeš přímo zapnout HDR na světla a HDR na stíny, přičemž ze stínů to dokáže vydolovat docela dost, víc jak jiné programy, řekl bych. A udělat pseudoHDR tam jde přes Vytvořit / HDR mapováním tonality, ale to se nedá kromě parametrů spojování řídit a výsledek je nic moc.
kultus (1295)|29.9.2014 17:27
Ne ne diky na HDR mam photomatix, umi i nekolik RAWu do jednoho HDR, jen mi z hlediska vysledne upravy fotky vic vyhovuje upravit dilci RAWy a jen je slozit do jedne expozice s vysokym DR. Photomatix si ale moc dobre neporadil s korekci vad objektivu, proto radeji spojuji jen exporty z LR ve ptotomatixu. Jen mne to zajimalo co vic oproti jedinemu RAWu se da ziskat tremi expozicemi. Mene sumu? Opravdu lepsi DR? Lepsi plynulost prechodu mezi svetlem a stinem? Myslim si, ze zrovna LR toho umi z RAWu vytahnout dost ;-)
Rellik (1136)|29.9.2014 18:47
[QUOTE=kultus;33860]Myslim si, ze zrovna LR toho umi z RAWu vytahnout dost ;-)[/QUOTE] Tohle by mě celkem zajímalo, jak je na tom placený program oproti těm co jsou zdarma. Můžeš prosím ukázat na tomto snímku jak si s ním poradí? http://www.speedyshare.com/nW4xy/014-6132.NEF případně stejný soubor odtud http://www.filedropper.com/0146132 (měl by být download rychlejší)(cca 24Mb)
kultus (1295)|29.9.2014 19:14
...snad se na to zitra dostanu dneska uz fakt ne ;) ale priznam se ze nemam s cim srovnavat, ZPS mi prisel neprivetivy tak jsem hnedka po peripetiich se stabilitou RAWtherapee skocil na zkusebku LR 5.x a u nej uz zustal, takze postradam objektivitu. Dalsi vec je vkus na sum vs. ostrost a to dost ovlivnuje TK fotky, ale mrknu na to.

edit: tak vracim, mam desny upload takze jen zmenseninu, ale tobe jde stejne jen o zachranu svetel tak to bude stacit... Pekna TK, to bych si mlaskal koukat na takove fotky 1:1 ;) Cims to fotil? D7100+neco/2.8 :) nikonacke skla neznam...napis co pouzivas ty a jak si oproti tvemu programu LR stoji. Mozna bych taky presel kdyby bylo neco lepsiho...
20140906-182018x.jpg
Rellik (1136)|29.9.2014 19:34
Já bych pak právě dodal jednu verzi z toho Photiva. Je to sice narychlo, ale víc se z toho přepalu v obloze asi dostat nedá, tak aby zbytek vyl taky koukatelný.
kultus (1295)|29.9.2014 19:39
Tak to vypada, ze jsi z toho dostal trochu vic...zkusim to nekdy na svych fotkach. Ono ale bude hodne zalezet na DR snimace, coz u mne asi moc velky prinos mit nebude...jinak z toho prepalu uz nic vic nedostanes at zbytek vypada jak chce, snizeni expozice ti uz nepomuze ;) zkus foto nahodit z neceho co mas normalne na RAWy...ne HDR

jen doplnim, ze jsem se nepokousel o zadne HDR pouze jsem chtel zachranit co nejvice z prepalu a udelat fotku koukatelnou...
bystřické (54)|2.11.2014 10:40
občas si za dlouhých zimních večerů hraju
radek1a.jpg
bystřické (54)|5.11.2014 01:33
ztoho náhlého ticha jde až strach
hdr.jpg