Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Malý ale kvalitní kompakt

daza (2)|14.9.2010 14:02
Potřebiji poradit s výběrem kompaktu s cenou do 5000,- a velikosti tak do kapsy. Mám Canon40D a Panasonic Lumix DMC-FX150, takže jsem zvyklá na určitou kvalitu a potřebuji další foťák, který bude malý a bude relativně slušně fotit. Líbil se mi Panasonic Lumix DMC-ZX1, ale ten se už velikostí blíží FX150 a i z kvality jsem ochotná slevit. Byl mi doporučovaný Nikon Coolpix S3000, ale nemá příliš dobré recenze, stejně jako Sony CyberShot DSC-W350 . Dobře prý vychází i Olympus Mju 5010, ale obávala jsem se , stejně jako u Sony "nefotografické" značky. Překvapuje mne, že mi nikdo nedoporučil nějaký Canon IXUS.
Moje priority jsou široké ohisko, nejvice 28, dobrá světelnost by byla příjemná, ale netrvám na ní a domnívala jsem se, že je užitečný stabilizátor, ale nechám si poradit. A samozřejmě velikost.
Děkuji
D.
Milan Šurkala (3381)|14.9.2010 15:09
By me hodne zajimalo, co je na Olympusu "nefotografickeho". U Sony bych to chapal, ten vyrabi vsecko mozne, ale Olympus? U toho fotografie sice nenijedina oblast, ve ktere podnika, ale preci jen z tohoto pohledu je podstatne "fotografictejsi" nez Sony. Olympus a Nikon bych nekupoval. Ackoli samozrejme zalezi na konkretnim fotoaparatu, tyto znacky patri mezi temi zavedenymi k tem nejhorsim. Slusne fotografie z maleho kompaktu moc cekat nelze. Celkem fajn je na tom zminovany Sony W350 (i pres jiste chybicky je o tridu dal nez S3000), uvazoval bych o Canonu A3000 IS (ale ten je velky a nema 28mm ohnisko). Levne IXUSy jsem sice nezkousel, ale podle zkusenosti s Canony obecne by to nemel byt v dane tride krok vedle. Stabilizator je rozhodne vec, ktera se hodne hodi. Kazdopadne to musi byt nejaka mechanicka varianta (podun cipu, opticka stabilizace), pripadne u Sony je dobra i digitalni (multiexpozice). Jine digitalni stabilizace jsou naproste hlouposti a nema smysl se jimi ani v nejmensim zabyvat.
klaus.abbard (29)|14.9.2010 21:14
Dobrý den, musím říci,že paní co tu psala mě doslova šokovala (v dobrém). Řeším přesně to samé. Kompakt prcka do kapsy. Mám velký foták a potřebuju něco opravdu do kapsy. Taky mě zaujal Nikon 3000,ale už jste mě vyléčili :-). Mám jen dotaz jestli ten Sony W350 ujde? A co W360, W380, W390? Je mezi nima nějaký extra rozdíl? Nebo nějaký jiný typ? Panasonic, Canon, Fuji? Jinak budu moc rád za jakoukoliv radu od pana Šurkala. Ještě mám prosbu,že bych asi požadoval funkci panorama. PS: vy asi moc nemáte rád Olympus a Nikon,že?
Milan Šurkala (3381)|14.9.2010 21:58
Ja nejsem zaujat proti zadne znacce. Jen hovorim na zaklade mych zkusenosti s testovanymi fotoaparaty. Olympusy a Nikony (oboji kompakty) patri vetsinou k tomu nejhorsimu, agresivni zpracovani obrazu, velmi neostre (Olympus) nebo rozpatlane a velmi silne doostrene (Nikon) fotografie. Samozrejme nekdy se najdou modely, ktere prijemne prekvapi (u Olympusu nebyl spatny napr. SP-590UZ nebo mju-7010, u Nikonu me potesil napr. ultrazoom P90).
Sony W350 a W360 je totez, jen W360 ma vetsi LCD displej. Predpokladam, ze bude mit lepsi pozorovaci uhly nez ten u W350. W380 a W390 maji slusny objektiv s 5x zoomem, 24mm ohniskem a svetelnosti F2,4, takze docela fajn na party a podobne. Snad ale nebude objektiv stinit blesku (u WX1 byly v rohu tmave fleky, protoze tam blesk pres objektiv nedosvitil - WX1 je totez co W380/W390, jen s CMOS cipem a dalsimi ptakovinkami navic).
Sony W350 urcite ujde. Jak jsem rikal zde i v recenzi, ma nejake mouchy, ale v dane tride patri k tomu lepsimu. Bohuzel takovych skvostu jako byl napr. Canon A590 IS se dnes uz nedockame :-( Dnesni model A3000 IS je za danou cenu (uz se da sehnat za 2800 Kc) vynikajici volba s celkem dobrou kvalitou obrazu na sirokem ohnisku (na dlouhem ohnisku dela ponekud neostre fotky, tady je Sony lepsi), ma velmi dobre makro, navic u nej najdete castecne manualni nastaveni (cas 1-15 sekund). Panasonic patril ke spicce, ale v posledni dobe to tez zacina nejak flinkat, stale ale patri k tomu lepsimu. Osobne bych od Panasonicu vzal ZX1 pokud se najde rekneme do 4500 Kc, jinak bych zkusil nekde najit jeste vyprodejovou TZ6 (skvely objektiv, slusna kvalita obrazu). S levnymi Fuji nemam zkusenosti.
klaus.abbard (29)|14.9.2010 23:02
hmmmm děkuji. a co nějaký voděodolný? Olympus mju 6020 nebo 8010? nebo i jiný, je tam nějaký rozumná kvalita? mám malého syna a brzo začneme jezdit na vodu,hory atd.
Milan Šurkala (3381)|15.9.2010 11:30
Vodeodolne Olympusy maji jednu vyhodu. Z tech vodeodolnych jsou v praxi asi nejtrvanlivejsi (i kdyz i zde se musi kazdy rok menit tesneni a stoji to vice nez pulka noveho fotoaparatu), vysledne fotky jsou ale strasne. Nejlepsi fotografie v teto kategorii a solidni vydrz ma asi Canon PowerShot D10.
daza (2)|15.9.2010 11:50
Děkuji za odpověď, s tím Olympusem to byl přešlap, asi to bylo tím, že se pohybuji poslední dobou spíše ve světě zrcadlovek a to převážně Canonu a Nikonu.
Ale zpět k tématu. Vidím, že za kvalitní fotky je potřeba raději připlatit, takže ve výběru mi zůstává Sony ale raději W380 a ještě uvažuji o Canon IXUS 130, ktery nemá až tak špatné recenze a jde mi přece jen o fotky. Lepší malý Canon jsem nenašla a Panasonic snad také tak malé foťáky nevyrábí. Ale jinak chci říct, že čím více recenzí pročítám, tím více mne matou, protože se některé v celkovém hodnocení kvality dost liší, stejně jako názory odborníků...
Milan Šurkala (3381)|15.9.2010 12:42
Panasonic je vyrabi, jen jdou posledni dobou se svetelnosti nekam a jejich nove odsumovani je velmi agresivni (do toho ISO 200 to je jeste slusny nadprumer, ale od ISO 400 se na to neda divat). Takze za dne OK, za sera nepouzitelne. Ale tohle v podstate trapi vsechny vyrobce.
klaus.abbard (29)|15.9.2010 20:55
omlouvám se,ale mohl by mi pan Šurkala ještě poradit? Abych se stále neptal na nějaký foták,tak bych uvítal kdyby mi řekl jeho tři nej kompakty do cca 5000 kč a tři dražší. Děkuji moc
Milan Šurkala (3381)|15.9.2010 21:30
[quote=klaus.abbard;7070]omlouvám se,ale mohl by mi pan Šurkala ještě poradit? Abych se stále neptal na nějaký foták,tak bych uvítal kdyby mi řekl jeho tři nej kompakty do cca 5000 kč a tři dražší. Děkuji moc[/quote]

Do 5000 Kc bych volil asi Canon A3000 IS, pokud pujdou sehnat, tak Panasonic ZX1 (do cca 4500 Kc, vyse uz bych ho nebral a vzal radeji TZ6, pokud bude), dale pokud jeste pujde sehnat, tak Fuji F70EXR. Dnes se velmi levne prodava Canon SX120 IS, coz sice neni dokonaly fotoaparat, ale za dane penize je to pecka (stoji uz cca 3800 Kc).
Nad 5000 Kc to bude stejne tak slozite :-) Urcite bych uvazoval o Panasonicu TZ7, TZ8, TZ10, Samsung WB600/WB650, Samsung WB2000, Canon IXUS 300 HS. To jsou fotoaparaty zhruba do tech 7500 Kc.

Osobne bych si koupil asi SX120 IS nebo WB600. Ale vsechny maji neco do sebe a zejmena TZ od Panasonicu maji fakt uzasne denni fotky.
Padfoot (2)|17.9.2010 15:09
Dobrý deň želám,
a privtriem sa Vám do diskusie, keďže spomínate Canon PowerShot A3000IS.

Po preštudovaní mnohých diskusií na internete, a porovnávaní a mojom cenovom strope zrejme skončím pri tomto foťáku.
Potrebujem skladný, šikovný kompakt k zrkadlovke, ktorú nemožno so sebou všade tahať. Plánujem teraz študijný pobyt v zahraničí, smer východ, a pravdupovediac, o osud zrkadlovky by som sa bál.

Takisto však boli spomenuté A590 a A720.
Chcel by som vedieť, či je nejaký zásadný rozdiel, hovoriaci v prospech A3000 oproti povedzme A720. Posledný menovaný mám šancu kúpiť cca v cene 2500,-Kč, a A590 za 2400,-Kč.
Je to zlá kúpa? Alebo akceptovateľné?
Vďaka za názor.
Milan Šurkala (3381)|17.9.2010 16:17
A590 IS a A720 IS jsou sice jiz tri roky stare fotaky, ktere se uz nejaky ten patek nevyrabi ani neprodavaji, ale v podstate v rozumne cenove kategorii dosud nebyl vymyslen kompakt, ktery by je prekonal. Tohle byly proste skvosty. Samozrejme dnes uz hodne zklamou napr. prisernym LCD displejem, ale dovolim si tvrdit, ze obrazovou kvalitou a moznostmi nastaveni byly v kompaktech do cca 4000 Kc dodnes neprekonane.
A3000 IS, ackoli nejlepsi Acko po modelu A590 IS, stale puvodnimu modelu nesaha ani po kotniky (vyssi sum, cloni se ND filtrem a nikoli irisovou clonou, lehce horsi svetelnost, nema manualni nastaveni expozice, nepodporuje predsadky, min vydrzi na baterky, lepsi zpracovani,...). A presto je A3000 IS jeden z nejlepsich fotoaparatu, ktere lze v dane kategorii sehnat.
Padfoot (2)|17.9.2010 16:24
Ďakujem za podrobný rozbor :)

Mám práve možnosť na oba pôvodné modely, resp. skôr tá A720 IS bude zrejme k dispozícii.
LCD mi nevadí, fotky budem spracovávať v pc. A kvitujem aj na pohľad robustnejšie telo, než model A3000. V rukách som ich pravda nedržal.

Ešte raz vďaka za expresnú odpoveď.
klaus.abbard (29)|18.9.2010 19:11
Dobrý den existuje recenze na wb600? Samsung nemá funkci panorama? Děkuji
Milan Šurkala (3381)|18.9.2010 20:04
[quote=klaus.abbard;7089]Dobrý den existuje recenze na wb600? Samsung nemá funkci panorama? Děkuji[/quote]

Tady je recenze na WB650 (https://www.digimanie.cz/recenze-samsung-wb650-povedeny-cestovatel/3287). WB600 jen nema GPS a nema tak dobry displej. Jinak tam nejsou rozdily, takze ta recenze myslim poslouzi dobre.
klaus.abbard (29)|18.9.2010 21:02
o.k díky. ten samsung se dá sehnat již za cca 4400 kč, je lepší než sony 350,380?
Milan Šurkala (3381)|18.9.2010 22:00
[quote=klaus.abbard;7092]o.k díky. ten samsung se dá sehnat již za cca 4400 kč, je lepší než sony 350,380?[/quote]

Ta otazka nema moc smysl. Zalezi na tom, v cem lepsi, co clovek pozaduje (co se tyce moznosti, tak WB600 je rozhodne lepsi). Nicmene panorama Samsungy (ty bezne) nemaji.
julles (1)|22.9.2010 16:01
pane Šurkalo,

chci se zeptat jestli také wx5 dělá již spomínaný stín v rohu jak to je známo u wx1?
díky za odpověď
Milan Šurkala (3381)|22.9.2010 17:56
Bohuzel i WX5 na toto trpi, rekl bych, ze trochu mene, ale trpi.
tomil2002 (1)|19.2.2011 21:58
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na názor. Taky pořád řeším něco menšího , velký fotoaparát je nepohodlné sebou pořád někde nosit ... Z kompaktů mi tak nějak dobře vycházel starší Kodak C875 ( 8 mpx) sice nemá stabilizaci,ale opravdu pěkně fotí. Nabízí hodně, ale není nejmenší.Rád bych se zeptal na Kodak Z1285 , je o něco štíhlejší.Jinak k té stabilizaci.Fotil jsem i na kinofilm bez stabilizace a buď jsem to udržel nebo ne.Navíc u digitálu to prostě "smáznu" Rozumně vzato u pětinásobného zoomu není stabilizace nutná. Měl jsem kdysi Panasonic dmc-ls60 se stabilizací a lituji den kdy jsem si ho vzal na procházku s dcerou.Později jsem ji dělal průřez prázdninami a ten jeden pro nás důležitý s Panasonicem, kazí celé DVD.Zbytek jsem tehdy fotil na Kodaku LS743 v 4 mpx.Dodnes lituji že jsem ho dal pryč.Co se týče rychlosti zápisu u těch Kodaků vím že nejsou nejrychlejší ale to mi nevadí.Je tam vyrovnávací paměť.
Milan Šurkala (3381)|19.2.2011 22:07
S Kodaky bohuzel zkusenosti nemam, kazdopadne starsi modely Panasonicu rady LS skutecne nebyly povedene. Stabilizace se hodi pri jakemkoli zoomu.
busy (782)|20.2.2011 00:32
[quote=tomil2002;8720]Fotil jsem i na kinofilm bez stabilizace a buď jsem to udržel nebo ne.[/quote]

Ano, ale stabilizacia pomaha vyrazne zvysit percento fotiek, ktore udrzis.

[quote=tomil2002;8720]Rozumně vzato u pětinásobného zoomu není stabilizace nutná.[/quote]

Rozhodne nie je pravda. Nutnost stabilizacie nezavisi len od velkosti zoomu, ale aj od expozicneho casu. Plati take empiricke pravidlo, ze pri beznej fotke z ruky je maximalny rozumny expozicny cas dany opacnou hodnotou ekvivalentneho ohniska. Cize napr. pri ohnisku 60 mm to bude 1/60 sec.

Ak fotis na 5x zoome, co moze byt napr. ohnisko 180 mm (ak fotak zacina na 36mm), tak maximalny rozumny cas je 1/180 sec, ale svetelne podmienky su tak zle, a expozicny cas vychadza napr. 1/30 sec, bud si 100% isty, ze fotka proste bude rozmazana. Jedine, co to moze zachranit, je bud stativ, alebo prave ta stabilizacia.

Preto si myslim, ze fotak bez stabilizacie, to je ako televizor bez farieb. To sa proste uz neoplati kupovat.
Zornicka (3)|23.3.2011 21:44
Ahoj, zatim sem nenasel nikde zadnou recenzi a velice by me zajima kvalita tohoto fotaku:

SONY CyberShot DSC-W570 Black

(chci neco lehkeho do kapsy na foceni dovolene, s prateli atd..)

dekuji za info :)
Milan Šurkala (3381)|23.3.2011 22:48
[quote=Zornicka;9208]Ahoj, zatim sem nenasel nikde zadnou recenzi a velice by me zajima kvalita tohoto fotaku:

SONY CyberShot DSC-W570 Black

(chci neco lehkeho do kapsy na foceni dovolene, s prateli atd..)

dekuji za info :)[/quote]

Recenze neni, ale bude. Brzy :-)
Zornicka (3)|23.3.2011 23:22
[quote=Milan Šurkala;9209]Recenze neni, ale bude. Brzy :-)[/quote]
dneska sem fotak objednal, jestli uz jsou nejake postrehy jaky je... pls o napovedu, zitra bych ho jeste nemusel prebirat... dekuji
Milan Šurkala (3381)|24.3.2011 09:36
Zornicka (3)|24.3.2011 21:24
[quote=Milan Šurkala;9212]Tady je recenze, dnes o pulnoci vysla :-) (https://www.digimanie.cz/recenze-sony-cyber-shot-w570-jde-to-i-s-16-megapixely/3776)[/quote]
tak mam fotak uz doma... je vazne malickej a peknej... ale bojim se tech fotek a toho slunicka v lete.
dekuji