Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Rozumné minimum

Deee-aN (97)|9.11.2008 16:57
Zdravím!

Vidím, že tu nic nevidím, tak tu něco nadhodím...
Co byste poradili hypotetickému člověku, který by hypoteticky chtěl přejít z EVF (s určitým kvantem zkušeností) na DSLR. Tento čistě hypotetický člověk nemá peněz nazbyt (rodina, bydlení, atp.), ale nechce zase kupovat to úplně nejlevnější. Jde mi o rozumné minimum, co nejlepší poměr cena/výkon. Co myslíte, je lepší kupovat set nebo koupit tělo a k němu objektiv zvlášť? Nějaké konkrétní kombinace? A co příslušenství?

Co vy, odborníci, na to? ;):)
Milan Šurkala (3381)|9.11.2008 17:30
No, pokud nemá peníze nazbyt, pak to nejspíš bude set. Osobně jsem teď hodně uvažoval o koupi zrcadlovky a opravdu jsem nevěděl,c o si vybrat. Nejžhavějšími kandidáty se nakonec stal Canon EOS 1000D (s objektivem Tamron 18-200mm F3,5-F6,3 v setu, ale světelnost skutečně nic moc a navíc bez stabilizace) a Sony Alpha A200 a ktomu tentýž objektiv co u Canonu (tentokrát už zvlášť). Já chtěl ale zrcadlovku hlavně kvůli širokoúhlým fotografiím, chtěl jsem si dokoupit Tamron 10-24mm, to by byla super hračka :-) Osobně si myslím, že žádnou zrcadlovkou člověk neudělá velkou chybu, v této kategorii vyloženě špatné fotoaparáty neexistují. Nicméně třeba u Olympusu je nutno počítat s tím, že další objektivy jsou velmi drahé, ale samotné fotoaparáty jsou poměrně levné.
HimiX (187)|10.11.2008 10:07
S kazdou DSLR to bude oproti EVF pokrok k lepsimu. Kvalitnejsi obraz, rychle ostreni, oproti EVF obrovke rosireni moznosti hloubky ostrosti.

Je skoro jedno jaky model si koupis, dulezita je znacka, kazda znacka ma totiz jiny bajonet, to znamena i jine objektivy. Canon a Nikon jich ma opravdu hafo, Pentax uz prece jen o poznani mene. To znamena pri koupi prvni DSLR si nekupujes ani tak fotak, ale predevsim system a na to je treba myslet.

Osobne jsem take prechazel s EVF Fuji s6500fd na Pentax k100d Super, prechod to byl opravdu hladky, pokud jiz ted s EVF fotis na priority clony a casu popripade manual tak s DSLR v podstate umis pracovat, takze jen vylepsis "zelezo".

Dal jsou tu ty objektivy, podivej se na ty nejznamnejsi fotky sveta jsou foceny naprosto, z dnesniho pohledu, hroznejma sklama a presto jsou to fotky obdivovane dodnes. Takze bych to zas nejak neprehanel. Šurkala pise o svetelnosti, ja bych to tak zle nevidel, je sice moc hezke, ze sklo ma svetelnost 2.8, ale skoro vsechny skla nejlepe "kresli" nekde kolem clony 8.
U mnoha zoomu to stejne je tak, ze treba u ohniska 18 je tech 2.8, ale uz u 28 je to 3.5 a takhle rychle se to zhorsuje cim je vetsi ohnisko. Zkratka a dobre bych to s technickejma parametrama neprehanel.
Setoveho objektivu napr. u Pentaxu se nemusis bat, zrovna o nem je se pise v odach na nejlepsi setak.
Jinak si uvedom, ze i ten setak bude nejspis jiste lepsi nez v te tve EVF, takze i tak to bude posun k lepsimu.

U te DSLR bych koukal na rychlost serioveho snimani /obcas si treba zafotis sport a u toho se to sakra hodi/, kouknout se jestli kvuli kazde blbosti nemusis lozit do menu, zkusit si ji nekde v shopu chytit, aby ti dobre drzela v ruce, obrovska vyhoda je odolnost proti vode, pokud mozno koupit telo se stabilizaci uvnitr, nebudes muset do budoucna resit ze nejakej objektiv ji nema. Hodi se kazde tlacitko, diky kteremu nemusis lezt do menu.
Nekoukal bych tolik na megapixely, je to v podstate dost nedulezity udaj. Mnoho kompaktu ma vic MPx nez kde jake zrcadlo a presto ma zrcadlo o mno, mnoho kvalitnejsi obraz. Koukat kdyz na neco tak velikost chipu, cim vetsi tim lepsi.

Tak to je asi tak vsechno. Jinak moje zkusenosti, pred rokem jsem koupil ten pentax k100d super. Rozhodoval jsem se mezi nim canonem 400 a pentaxem k10d, jeste tam byl nejakej Nikon, ale ten se nakonec ukazal strasne "voholenej"
k100d a canon 400 byly tak nejak stejne drazi. Canon jsem vyradil z duvodu shitoveho setaku a telo mi prislo jako takove lacine. A tak byl vyber uz jen mezi k100d a k10d, ted uz bych koupil k10d.
Chtel bych ho hlavne z duvodu tlacitka na prepinani RAW/JPEG, vetsi buffer /rychlejsi seriove snimani/ a jeste par detailu.

Šurkala: zrovna u 18-200 bych tu stabilizaci /pokud ji nema telo/ vyzadoval, opravdu to pomaha.
Milan Šurkala (3381)|10.11.2008 10:35
HimiX: S tou světelností souhlasím, nejlépe objektivy skutečně kreslí kolem F8. Narážel jsem spíše na ten fakt, že člověk občas potřebuje co nejkratší čas a pak naráří na limity. Třeba noční fotografie. Tam se může lepší světelnost velmi hodit a fotograf může trochu oželet optickou kvalitu při nižší cloně. Vzhledem k tomu, že zrcadlovky mají velké čipy, které dobře fotí i při vyšších citlivostech, není ta světelnost tak kritická. Nicméně si stojím za tím, že ta možnost mít dobrou světelnost se hodí.
Co se týče té 18-200, tak právě absence stabilizace byla důvod, proč jsem nakonec ten Canon nekoupil. Sony už má stabilizaci v těle, ale zase horší obrazovou kvalitu, více šumí.
Deee-aN (97)|10.11.2008 11:45
[quote=HimiX;434]
Jinak si uvedom, ze i ten setak bude nejspis jiste lepsi nez v te tve EVF, takze i tak to bude posun k lepsimu.[/quote]
No, právě otázka seťáku je jednou z hlavních příčin, proč jsem tenhle thread založil. Abych si nepohoršil z té Leicy, co mám teď a na kterou se pějí i v recenzích ódy. Je to asi ta nejkvalitnější součást FZ50.
Jinak je mi jasný, že s jakýmkoli tělem DSLR si polepším. Momentálně je mi hodně sympatický Canon EOS 450D. Jen jedna věc mi na něm vadí. Už jsem ho držel v ruce a při mých dlouhých prstech se to dost blbě drží...:cry
HimiX (187)|10.11.2008 12:36
Šurkala:
jasne vlastne spolu souhlasime :-) je jasny, ze cim lepsi svetelnost tim lepe, bez debat. Jen podotykam, ze by se svetelnost nemela demonizovat. Presne to byl jeden z duvodu proc jsem si vybral jako znacku Pentax, protoze ma stabilizaci v tele. Co si nakonec koupil?

deeean:
Jestli se ti opravdu hodne spatne drzi, bez pryc. Ono totiz tyhle veci se nezlepsi, neprejdou, nezvyknes si, bude to presne naopak, bude te to stvat cim dal tim vic.
U Canonu mi hodne vadil, jak uz jsem psal ten plastak, prislo mi to strasne levny, ale v obrazove kvalite jsou fakt snad nejlepsi.
Deee-aN (97)|10.11.2008 12:51
[quote=HimiX;437]
deeean:
Jestli se ti opravdu hodne spatne drzi, bez pryc. Ono totiz tyhle veci se nezlepsi, neprejdou, nezvyknes si, bude to presne naopak, bude te to stvat cim dal tim vic.
[/quote]
A jsme u jádra pudla.... Co teda potom? Našetřit na větší, že jo?:rolleyes:;):D 'sem si moh' myslet...!:D
dkas (154)|10.11.2008 13:54
Řešil jsem stejný problém, píšu o tom jinde, tedy jen ve zkratce. Měnil jsem Minoltu Dimage Z1 a v zásadě jsem vybíral z: Canon EOS 400D, Pentax K100D, Nikon D80. Nikon jsem vyřadil záhy, jen tři ostřící body a já už nevím co. Pro Pentax u mě nehovořilo asi nic, kromě té stabilizace. Canon má brácha, takže si můžeme půjčovat příslušenství a je ho opravdu hodně. Co se seťáku týče, asi před půl rokem jsem koupil tele se stabilizací, u tohohle dlouhýho se to hodí, u 18-55 jí zase tolik nepotřebuju, ale ta 450D jí už má v objektivu. Canon si samo umí zdůvodnit, proč je stabilizace až v objektivu a né v těle, ale otázka, komu na tom tolik záleží :) Moje zkušenosti s tím setovým objektivem jsou pozitivní (viz moje fotky tady, nebo co je odkaz v podpisu - kromě Slovinska z roku 2007 - to je ta Minolta), takže já bych se toho fakt nebál. Brácha si koupil objektiv novej, asi za 25k a je to malinko znát, ale zase zázraky se čekat nedají, no.

A z příslušenství se určitě vyplatí stativ, nějaká brašna a jako NUTNOST bych bral polarizační filtr ;)

Toliko tedy moje postřehy...
Milan Šurkala (3381)|10.11.2008 16:30
HimiX: Nakonec jsem nekoupil nic. Přišly mi na recenzování další foťáky, takže teď mám o zábavu postaráno a netlačí mě to tak do koupě nového fotoaparátu :-)
Jinak optická stabilizace (v objektivu) bývá zpravidla o trochu účinnější než ta mechanická (posun CCD čipu). Nicméně v poslední době se dělají velké pokroky a naopak mi připadá, že CCD-shift začíná být účinnější.
dkas (154)|11.11.2008 10:16
Ještě jsem zapomněl na jedno příslušenství :) Nedávno jsem si koupil externí blesk a musím říct, že na focení někde uvnitř je k nezaplacení ;)
Deee-aN (97)|11.11.2008 11:22
[quote=dkas;448]Ještě jsem zapomněl na jedno příslušenství :) Nedávno jsem si koupil externí blesk a musím říct, že na focení někde uvnitř je k nezaplacení ;)[/quote]
To určitě...Ani ho ještě nemám a už jsem přišel na to, jak úžasná věc to musí být. To jsou kolikrát vifikundace s tím vestavěným...:)
HimiX (187)|11.11.2008 12:43
[QUOTE=Milan Šurkala;444]HimiX: Nakonec jsem nekoupil nic. Přišly mi na recenzování další foťáky, takže teď mám o zábavu postaráno a netlačí mě to tak do koupě nového fotoaparátu :-)
[/QUOTE]
He, he, tak to se k vam asi pujdu prihlasit jako externista :-) :-)



Deeeean:
V urcite cenove hladine jsou ty fotaky tak nejak stejny, kdyz neco koupis neprohloupis, v teto tride ma jeden to a nema tamto a druhy ma zas tamto a nema to. Je to z blata do louze :-).
Vyber si na netu par modelu a bez do nejakeho velkeho shopu, kazdej si dej k oku a posud jak se ti drzi, jak se ti pres nej kouka a jak na vsechno dosahnes a mas vybrano. :-)
Jinak ciste zjednodusene:
Canon a Nikon - Super obrazova kvalita /canon podle me o neco lepsi/, obrovske mnozstvi prislusenstvi a to nejen noveho, ale i na bazarech je toho mraky.

Pentax/Samsung - Sony - Podle me jsou za stejne prachy vybavenejsi, prijde mi, ze vic sumi nez treba Canon, horsi je to s prislusenstvim, Sony sice jeste tezi ze starych Minoltackych veci, ale rozodne to neni jako u Canonu.
Pentax mi prijde v pomeru ceny/vykon nejlepsi, za sve prachy mas super vybavu v porovnani s ostatnimi. Nevyhodou je, ze bajonet K na digi se teprve rozjizdi, takze skel je oproti jinym o poznani mene. Bazarove veci skoro neexistuji.

Zalezi co chces fotit, jestli treba makro nebo pod vodou bral bych Canon nebo Nikon je na ne o mnou vic prislusenstvi, jestli chces fotit nejakej street je to asi jedno.
dkas (154)|11.11.2008 15:17
[QUOTE=HimiX;450]
Pentax mi prijde v pomeru ceny/vykon nejlepsi, za sve prachy mas super vybavu v porovnani s ostatnimi. Nevyhodou je, ze bajonet K na digi se teprve rozjizdi, takze skel je oproti jinym o poznani mene. Bazarove veci skoro neexistuji.
[/QUOTE]

Jestli jsem nezaspal dobu, tak Pentax měl všechny skla kompatibilní i se starýma objektivama, ne? A třeba u Foto Škoda je v bazaru mraky věcí od Pentaxu. Ale ony ty starší nejsou kompatibilní na 100%, co... No nic, je to boj :)

Jinak Canon má díky tomu CMOS čipu fakt obrazovej výstup asi nejlepší. To byl taky jeden z důvodů, proč jsem šel do Canonu...
HimiX (187)|11.11.2008 16:22
No prave, treba u skody je to presne videt, asi dve nebo tri ty jejich bazarove vytryny patri canonu a jen jedna jedina pentaxu, ktera je jeste myslim na pul s nejakou znackou, nedivil bych se kdyby tam byl canon :-).

JJ, je kompatibilni i se starejma sklama, ale ty stary skla jsou vsechny bez AF a kdyz nekde maj nahodou bazarove nejakej to digi sklo s AF, tak je to vetsinou pentaxi setak 18-55, ktery vsichni maj :-)
Deee-aN (97)|11.11.2008 16:34
Když jsme u toho (možná by si to zasloužilo extra thread), co vy na bazarové objektivy a vůbec ostatní vybavení. Přeci jen, objektiv je hodně opticky a dnes už i elektronicky precizní záležitost. Co já vím, jak se tomu předchozí majitel choval...:slug.
dkas (154)|12.11.2008 12:19
Asi bych se taky bál, takže já mám zatím všechno co mám koupený jako nový...
HimiX (187)|12.11.2008 17:44
Tak uz jsem vytvoril trhead na ty bazarove objektivy
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/112-bazarove-objektivy#460

Deeen:
Jeste jsem se vlst. nezeptal, mezi cim se rozhodujes? Jakej mas cenovej strop /fotak+sklo/?
Deee-aN (97)|12.11.2008 18:22
Já jsem to založil spíš tak všeobecně, jako vlákno pro lidi, co chtějí přejít na DSLR. ("hypoteticky":D)
Ale samozřejmě, nezakládal bych to, kdybych o tom taky neuvažoval. Cenový strop měl vzniknout z tohohle threadu právě coby rozumné minimum. Já na to ty peníze teď nemám, ale chci vědět, kolik bych měl mít, abych za ně pořídil něco co má smysl a hodnotu. Abych nekupoval to nejlevnější, když můžu mít za "pár kaček" navíc něco lepšího. Jinak, jak už jsem zmínil, líbí se mi Canon 450D. Jen ta jeho velikost... Ale zase chápu, že si s tímhle rozpočtem (do 20k) nemůžu moc vybírat.
Už teď mi to vlákno pomohlo v tom, že se zaměřím právě na Canony. Obrazová kvalita je pro mě na prvním místě.
komin (48)|12.11.2008 20:14
deeean..... jak píše HimiX našetřit penízky zajít do prodejny osahat koupit :-) pokud nesedí v ruce tak nekupovat !Ahoj Petr
RTeo (65)|7.12.2008 22:52
Netuším, co je ještě rozumné minimum, ale rozhodně bych doporučil Nikon D90. Za ty peníze (tč. cca 27000,-) momentálně neznám nic lepšího a má i poměrně kvalitní seťák 18-105. Zatím je to novinka, takže se dá očekávat, že cena ještě spadne. V testech si vede výborně a co jsem viděl ukázkové foto - super. Navíc umí video, je to jen okrajový bonus, ale potěší :-)...
PS: Měl jsem ho v ruce a sedí perfektně, a hledáček jasný a velký. Asi budu šetřit :-)
Templ (37)|6.7.2009 06:36
[QUOTE=Deee-aN;453]Když jsme u toho (možná by si to zasloužilo extra thread), co vy na bazarové objektivy a vůbec ostatní vybavení. Přeci jen, objektiv je hodně opticky a dnes už i elektronicky precizní záležitost. Co já vím, jak se tomu předchozí majitel choval...:slug.[/QUOTE]

Chování majitele zanechává stopy. Vezmi s sebou někoho, kdo foťákům rozumí. Určitě pozná dobrý kus. U foťáků je výběr těžší než u objektivů. Nevíš kolik má našviháno snímků. I když....odborník by to mohl poznat.
Templ (37)|6.7.2009 06:43
[QUOTE=Deee-aN;462]Já jsem to založil spíš tak všeobecně, jako vlákno pro lidi, co chtějí přejít na DSLR. ("hypoteticky":D)
Ale samozřejmě, nezakládal bych to, kdybych o tom taky neuvažoval. Cenový strop měl vzniknout z tohohle threadu právě coby rozumné minimum. Já na to ty peníze teď nemám, ale chci vědět, kolik bych měl mít, abych za ně pořídil něco co má smysl a hodnotu. Abych nekupoval to nejlevnější, když můžu mít za "pár kaček" navíc něco lepšího. Jinak, jak už jsem zmínil, líbí se mi Canon 450D. Jen ta jeho velikost... Ale zase chápu, že si s tímhle rozpočtem (do 20k) nemůžu moc vybírat.
Už teď mi to vlákno pomohlo v tom, že se zaměřím právě na Canony. Obrazová kvalita je pro mě na prvním místě.[/QUOTE]

Počáteční skromnost může vést k vyšším nákladům. Při přechodu z analogu jsem koupil Nikona D40, za chvíli mi nestačil, následoval D80....jen doufám, že nákupem D300 jsem už vystřízlivěl z honby na techniku. Konečně se můžu věnovat focení. Ještě že mě nenapadlo přejít na jinou značku....