Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: žádost o radu

Neregistrovaný (0)|27.9.2010 09:31
Tazatel: Monka

Znění dotazu: Dobrý den, už si nevím rady...hledám nějaký nový foťák na cesty, který se mnou vydrží občas mráz, vlhko...
Každý víkend se vydávám někam do hor či do skal, a v zimě na běžky či skialpy. Hrozně mně baví fotit hezké věci kolem sebe, ale zrcadlovka
mi při těchto aktivitách překáží. Občas si na pěší výlety půjčuju Nikon D50, D70 či D100.
Před pár lety jsem si zvolila jako "kapesní" foťák Kodak EasyShare Z7590 (mám na něm předsádku + UV filtr) , nosím ho trvale v ledvince, ale už dosluhuje a nevyhovuje mi, právě to, že ho nemůžu dát do kapsy, takže další foťák chci trochu kompaktnější.
Fotím převážně krajinu (blízkou i vzdálenou), ale i přátele při lezení - kdy se často potýkám s protisvětlem a mám na záběr jen velmi krátkou dobu, když se zadaří tak nějaký ty zvířata, občas nějaký makro detaillů květin, nádherné západy i východy slunce v horách. V zimě pro změnu ráda točím krátká videa sjezdů v prašanu a skládám z toho krátké foto-video filmíky...takže bych ráda, aby nový foťák měl alespoň HD video.
Když jsem se začala po foťáku dívat zrovna probíhalo představení foťáku Nikon Coolpix P7000 (se zrcadlovkami od Nikonu si rozumím :) ), hned mě zaujal...říkala jsem si, to je to co hledám, ale když jsem si prohlídla testovací fotografie na: http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM můj zájem malinko ochladl (poměr cena/ výkon...ale ještě jsem ho nezatratila a moc se těším na nějakou recenzi)
Další můj favorit je Sony Cyber-shot HX5 ( nižší cena, je kompaktnější, dobré panorama a GPS...zase nevím jestli mi nebude chybět režim A a pohodlný přístup k nastavení EV...což docela využívám).
Vím, že jsou to rozdílné kategorie foťáků a možná existuje ještě nějaký pro mně mnohem vhodnější.
Děkuji za radu.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon Coolpix P7000, Sony Cyber-shot HX5
Milan Šurkala (3381)|27.9.2010 10:14
Jestli Vam fotografie z P7000 prijdou spatne, pak asi Vas problem nema reseni. Z kompaktu patri k tem nejlepsim a jeste lepsi vysledky uz moc nenajdete. Patrne vyuzijete zoom, takze zde se P7000 dost hodi. Jinak v teto kategorii neudelate chybu v podstate nicim, at uz je to Panasonic LX3/LX5, Samsung EX1, Canon S90/S95/G11/G12 nebo Nikon P7000. Jde uz jen o to, zda date prednost svetelnosti, kompaktnosti, moznosti predsadek, zoomu. Kazdy tento model to ma jinak.
Sony HX5 urcite potesi zoomem, 25mm ohniskem, HDR rezimem a skvelym Full HD videem. Na druhou stranu bezne denni snimky jsou ponekud rozpatlane.
Neregistrovaný (0)|27.9.2010 10:40
Děkuji moc za názor. Tohle jsem potřebovala slyšet. Pochopitelně mně zajímají hlavně denní snímky a nechala jsem se ovlivnit srovnávacími fotografiemi, které byly pořízeny ve studiu a přišli mi u obou fotoaparátů téměř srovnatelné. U fotoaparátu chci, aby měl min. 5x zoom a video min.HD. Takže volba bude Nikon P7000.