Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

prosím o pomoc s výběrem kompaktu

Marule (2)|27.9.2010 21:03
Dobrý den pane Milane nebo další zkušení :-)

Mohli byste mi prosím poradit, který z těchto kompaktů je pro mne nejlepší, chci-li krom klasického focení ve dne, aby foťák uměl fotit i při horším světle tzn. mlha, déšť, sníh a zachytil pohyb např. běžícího závodníka nebo zvířat.
Dále foťák využívám v horách při treku, na lyžích, u moře, ve městě... ale i v místnosti, proto preferuji nízké ohnisko. (klasika)

Upřednotnila bych, aby měl HD video a zoom min. 5x

Mými favority jsou vámi vychválené kompakty v pořadí Samsung WB 2000, Canon S95, Panasonic TZ10, Sony HX5.
nebo se pak pak rozhoduji, zda-li by nebylo lepší zainvetovat do Panasonic LX5, Samsung EX1 či novinek Canon G12 nebo Nikon P7000.

Předem děkuji za pomoc při ozhodování.
Milan Šurkala (3381)|28.9.2010 11:39
Z vyberu bych vypustil WB2000, je to sice vyborny fotak, ale jako vsechny Samsungy, i on docela nerad ostri na pohybujici se objekty. Canon S95 bude limitovat kratsim rozsahem zoomu, TZ10 zas horsi obrazovou kvalitou za spatnych svetelnych podminek (ve dne ale dela snimky vyborne). Nejlepe mi z toho pro Vas vychazi asi HX5, ma velmi slusny rozsah ohnisek a i pres spatnou svetelnost potesi nocnimi rezimy, ktere umi vykouzlit prekvapive nezasumene fotky. Navic opravdu rychle ostri. Samsung EX1 bude limitovat hlavne malym zoomem, nicmene uz netrpi tolik na horsi ostreni na pohybujici se objekty (zde vyborne pomaha vytecna svetelnost objektivu). Cenu ma jeste nizsi nez S95, nicmene nezapominejte, ze EX1 nema HD video (ma jen VGA, ale prekvapive kvalitni).
K tem drazsim kompaktum. Zadny z nich jsem nezkousel, takze nemohu slouzit, zejmena u Nikonu si ani nedokazu predstavit, jak se s tim bude pracovat. U LX5 a G12 to lze ale snadno odhadnout, protoze to jsou jen mensi vylepseni jiz testovanych modelu. LX5 bude podobne jako S95 omezovat v kratsim zoomu, ale diky velkemu cipu a vyborne svetelnosti to bude delat i velmi solidni fotky. G12 bude o neco univerzalnejsi.

Vzhledem k tomu, ze chcete fotit bezici zavodniky a zvirata, myslim, ze se Vam dost hodi delsi ohniska a vetsi rozsah zoomu. Nejlepe se tohoto zhosti asi Nikon P7000 (hovorim ale podle papirovych udaju, fotky, co byly na netu, nebyly vubec spatne, ale dokud jej neuvidim a nevyzkousim na vlastni oci, nechci jej doporucovat), takze bych to spise videl na G12, ktera zajiste udela velmi kvalitni snimky. Uvazoval bych i o tech ultrazoomech TZ10 a HX5. Jak jsem ale rikal, TZ10 potesi ve dne a zklame v noci, HX5 zase naopak ve dne podava spise prumerne vysledky, ale v noci potesi. Jednoznacne to rict nelze, spise se podivejte na tyto tri (ctyri) kompakty, zkuste v prodejne, jak se Vam s nimi pracuje, zohlednete cenu a pak se rozhodnete. Myslim, ze ani jednim neudelate chybu.
Marule (2)|29.9.2010 09:34
Moc děkuji za přínosnou pecifikaci jednotlivých foťáků. Myslím, že mé rozhodvání už bude o hodně jednodušší. A tak nesáhnu vedle při výběru. Opravdu jste mi pomohl. Díky moc!!!
SPSP1 (8)|2.10.2010 18:18
A co takhle Ricoh GXR s P10 - ten ma 28-300 a ukladani RAW (DNG) a kvalita vyborna dle rawu, ktere jsem si stahl z internetu a porovnaval s rawy z P7000 (NRW). P7000 ma jen ohnisko do 200 a ukladani rawu u neho znamena nekolik sekund nefotit a cekat, coz u compaktu pro akcni foceni teda nechci a rawu se vzdavat taky ne, protoze foceni sportu v hale znamena vyssi iso a postprocessing rucne doma (za fullframe utracet nechci a ani 4/3 zrcadlovku s objektivy tahat na kazdy zapas :-). Z porovnavani rawu jsem zjistil, ze Ricoh P10 ma velmi hezky sum v porovnani s sumem z Nikonu P7000, lze li to tak rici. Postprocessing je u nej fajn.

Taky doporucuji Topaz DeNoise. Hodila by se na jnej i recenze v CR, co rikate pane Surkalo?
Milan Šurkala (3381)|2.10.2010 18:49
[quote=SPSP1;7318]Taky doporucuji Topaz DeNoise. Hodila by se na jnej i recenze v CR, co rikate pane Surkalo?[/quote]

Toz hodila, to nepopiram. Bohuzel je problem se sehnanim na test, Ricoh ma sice v CR zastoupeni, ale ne pro digitalni fotoaparaty :-(
SPSP1 (8)|2.10.2010 19:14
Myslel jsem i na ten software Topaz DeNoise. Dle ohlasu v angl. diskusnich forech je pry super. A obzvlaste na kategorii top kompaktu s focenim do raw
Milan Šurkala (3381)|2.10.2010 19:56
No, pokud zase budeme nekdy testovat software, tak se na nej mozna kouknu. A mozna i jen tak. Nicmene je zde hodne fotoaparatu na otestovani...
SPSP1 (8)|2.10.2010 20:01
[quote=Milan Šurkala;7323]No, pokud zase budeme nekdy testovat software, tak se na nej mozna kouknu. A mozna i jen tak. Nicmene je zde hodne fotoaparatu na otestovani...[/quote]

Jestli se na nej podivate aspon jen tak, prosim napiste nam do diskusniho fora nejake postrehy.
Jinak preji pohodove zkouseni fotaku bez stresu, kdyz je jich tolik ve fronte :-).
Spevi (2)|9.10.2010 21:38
Dobrý den, už delší dobu vybírám nějaký kompakt pro focení oslav, dovolených, dětí, krajiny atd. prostě domácí fotoaparát. Nejdříve jsem chtěl nějaký s větším snímačem, ale buď jsou s malým zoomem (LX5), nebo s velkými rozměry (Nikon P7000), tak jsem se zaměřil na doporučované Sony HX5 a Panasonic TZ10, jak by jste k těmto porovnali Fuji FinePix F300EXR ? Případně jaký jiný by jste doporučili ?? Děkuji za odpověď.
Milan Šurkala (3381)|9.10.2010 21:54
Co jsem se dival na net na nejake snimky z F300EXR, tak to bohuzel nedopadlo tak stastne, jak to vypada na papire. Dokud jej ale neotestuju, nemohu hodnotit. Osobne bych asi zatim zustal u osvecene TZ10 nebo HX5.
Spevi (2)|9.10.2010 22:16
OK, díky, asi sáhnu po HX5-ce, aby fotky byly v poho i za šera.