Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký typ digitálního fotoaparátu vlastníte?

Petr S. (328)|9.11.2008 22:25
Jaký typ digitálního fotoaparátu vlastníte?
  • Kompakt
  • Fotoaparát s EVF
  • Digitální zrcadlovku

Poznámka: Pro hlasování je anketa k dispozici na homepage magazínu Digimanie v pravém sloupci.
Deee-aN (97)|10.11.2008 00:31
První! :p:D
EVF...:slug
Petr S. (328)|10.11.2008 07:54
[quote=deeean;428]První! :p:D
EVF...:slug[/quote]

Jsi dobrej! :D

Já mám taky EVF. A řekl bych, že je to pro mě to nejlepší. Zrcadlovku bych asi naplno nevyužil. A co vy? Nepřemýšleli jste někdy o koupi zrcadlovky?
Deee-aN (97)|10.11.2008 08:03
[quote=Petr S.;429]Jsi dobrej! :D

Já mám taky EVF. A řekl bych, že je to pro mě to nejlepší. Zrcadlovku bych asi naplno nevyužil. A co vy? Nepřemýšleli jste někdy o koupi zrcadlovky?[/quote]
No to já přemejšlím... Moje konto taky... Ještě jsme na nic nepřišli...:)
Encore1106 (5)|10.11.2008 08:39
Kompakt od Panasonicu asi za 2,5k :-D Koukám, že se tady můžu jít zahrabat... :D :D
Deee-aN (97)|10.11.2008 09:27
[quote=Encore1106;431]Kompakt od Panasonicu asi za 2,5k :-D Koukám, že se tady můžu jít zahrabat... :D :D[/quote]
No, řek' bych, že je to jako třeba u šipek, kde se říká, že "v nářadí to není"...:)
Petr S. (328)|10.11.2008 09:33
[quote=deeean;432]No, řek' bych, že je to jako třeba u šipek, kde se říká, že "v nářadí to není"...:)[/quote]

S tímto názorem nemohu nic než souhlasit :-)
HimiX (187)|10.11.2008 12:41
Ja teda vlastnim low-tech zrcadlo a nemzu s vami uplne souhlasit v tom, ze o zeleze to neni.

V dobach, kdy neexistoval kompkat by to asi tak nejak platilo, ale u dnesnich kompaktu si nemuzete hrat s dost vyznamnou veci a to clonou, nemuzete pracova s hloubkou ostrosti. Takze kdyz mas zrcadlovku a to klidne i levnou pak vase pravidlo, ze o zeleze to není souhlasim, ale s kompaktem vs. zrcadlo moc nemuzu.
Tim ale nechci rict, ze se s kompaktem neda udelat pekna fotka.
dkas (154)|10.11.2008 13:41
Když sem si kupoval první digitál, koupil jsem si Minoltu Dimage Z1. Byl to takový pokročilý kompakt s EVF. Pak si ale brácha koupil Canon EOS 400D, no a bylo jasno, že :)

Takže to můžu porovnávat a porovnat se to skoro nedá :D Tedy... Aby bylo jasno. Minolta měla 3MPix snímač, Canon má 10MPix. Minolta měla CCD prvek, Canon má CMOS a větší.

Jinak můj názor je ten, že hezkou fotku uděláte s jakýmkoli foťákem. Jen s tím lepším se povede pravděpodobně častěji :D A když někdo má zrcadlovku, ještě to neznamená, že umí fotit. Zrcadlovka ještě nikoho fotografem neudělala.

Takže tak
Petr S. (328)|10.11.2008 14:18
Právě, když má někdo zrcadlovku, ale fotit neumí, nejspíše jeho fotky budou daleko horší, než kdyby použil kompakt.
komin (48)|13.11.2008 21:10
Ahoj zrcadlovka ale jak píše Petr S.Fotografem se necítím............ přechod z analogu(Zenit) je pěknej hukot budu stále začátečník :-)...
RTeo (65)|16.11.2008 23:23
Pánové, já to vidím tak, že pravda je někde uprostřed. Faktem je, že komu není dáno, tomu ani dokonalý přístroj nepomůže. Na druhou stranu, kdo má talent ale nemůže si dovolit ani levné "zrcadlo", ten je ve své tvůrčí činnosti v mnoha ohledech omezován, a to dosti podstatně. Kompakt osobně považuji za z (velké) nouze cnost. Za nevýznamější výhody zrcadlovky proti kompaktu považuji:
1) Větší snímač, který při stejném rozlišení jako kompakt s menším snímačem poskytuje při vyšších citlivistech podstatně nižší hladinu šumu (pixely na větším snímači jsou dále od sebe, a tudíž se méně navzájem "ruší" - zjednodušeně řečeno).
2) Možnost výměny objektivů je nenahraditelná. I ty nejlevnější objektivy k zrcadlovkám, bývají kvalitnější než u kompaktů (až na světlé vyjímky). V praxi dochází i k takovým paradoxům, že výrobci kompaktů lákají nezasvěcené zákazníky na vysoké rozlišení, a taktně pomlčí o faktu, že objektiv daného přístroje má nižší rozlišení, než samotný čip. Výroba čipů z vyšším rozlišením je totiž v dnešní době méně nákladná než výroba kvalitních objektivů. A tak lidičky mnohdy vesele kupují konpakty s vysokým rozlišením, aniž by tušili, že ono vysoké rozlišení vlastně ani nemohou plně využít :-).
3)Sledování motivu a použití polarizačních filtrů a předsádek skrze zrcadlový systém je dokonalejší, přesnější a pohotovější (i méně energeticky náročný) než kterýkoliv LCD.
4)O výhodách nepřeberného množství příslušenství pro zrcadlovky se ani rozepisovat nebudu.
Když zvážíme, že kvalitní kompakty spadají v dnešní době do stejné cenové kategorie jako levné zrcadlovky, není o čem přemýšlet (tedy alespoň pro toho, kdo to s fotografováním myslí vážně). Osobně vlastním Nikon D80, a jsem s ním velmi spokojen. Kdysi jsem používal Nikon F 801s - skvělý stroj, ale kdeže loňské sněhy jsou :-)...
dkas (154)|17.11.2008 23:34
No, určitě s tím lze jen souhlasit. Zrcadlo je zrcadlo, ale hodně lidí chce prostě jen ten kompaktík, aby to mohli pohotově vytáhnout, vyfotit a jít. To je u zrcadlovky jediná nevýhoda, ale dá se s ní naučit žít :)
pavel_p (151)|18.11.2008 22:14
No mě třeba od zrcadlovky dost odrazuje velikost, na lyže nebo na běžky to není, na kolo do batohu snad, do hor je problém to narvat do batohu kde je moc jídla (kvůli délce pobytu mimo civilizaci) moc oblečení (nepřízeň počasí) případně nějaká výbava na feraty. Pokud bych to s focením myslel fakt vážně tak koupím i zrcadlo i nějaký menší kompakt se stabilizátorem.


Se současnou G6kou jsem celkem spokojen až na šum, rychlost a absenci stabilizátoru, občas mi vadí velikost. S předsádkou a polarizákem už je to celkem kráva a vlastně nevím proč se taková věc nazývá kompaktem :) Pak mi trochu vadí, že odstranění šumu je na úkor ostrosti a zdání ostrého snímku je pak vyvoláno filtrem maskování neostrosti. Při focení do RAWu a převodu na JPEG v Rawtherapee je snímek zašumněný, ale jsou na něm vidět jednobodové detaily i v měřítku 1:1.

... a polarizák je vlastně zbytečnost. Pokud dáte do galerie snímek focený přes polarizák, tak se vždycky najde někdo, kdo prohlásí, že polarizák by to dost vylepšil a ignoruje fakt, že při focení byl trochu opar a fotka je vlastně hezčí než skutečnost při neoptimálním počasí :)
dkas (154)|19.11.2008 10:11
[QUOTE=pavel_p;516]
... a polarizák je vlastně zbytečnost. Pokud dáte do galerie snímek focený přes polarizák, tak se vždycky najde někdo, kdo prohlásí, že polarizák by to dost vylepšil a ignoruje fakt, že při focení byl trochu opar a fotka je vlastně hezčí než skutečnost při neoptimálním počasí :)[/QUOTE]

:D To je prostě daň, že dáš fotku do veřejný galerie :D Lidi holt nevidí ty souvislosti, při nichž daná fotka vznikala, což je někdy škoda.
HimiX (187)|19.11.2008 13:18
[QUOTE=pavel_p;516]
Se současnou G6kou jsem celkem spokojen až na šum, rychlost a absenci stabilizátoru
[/QUOTE]

Heheheh, to me pobavilo, ted si vyjmenoval vsechny funkce, ktere prave maji DSLR :-)
Jinak kompkat je kazdej fotak, kterej ma sklo pridelany pevne k telu, nezalezi na velikosti, kvalite atd.... ale jen a pouze na tom jestli muzes objektiv sundavat nebo ne.

Ja jsem presel z EFV k DSLR, skoro jen z duvodu rychleho ostreni a mensiho sumu.
pavel_p (151)|19.11.2008 20:58
Ne ty dvě poslední funkce mají i kompakty. Rychlost je daná stářím 4 roky, kdy přece jen záleželo na rychlosti procesoru a velikosti interní paměti a zpracování 5ti fotek udělaných v (ne až tak) rychlém sledu foťáku nějaký čas zabere :(.

Jako výhody zrcadlovky vidím zanedbatelný šum (vyšší použitelné ISO), možnost práce s hloubkou ostrosti, pohodlné manuální ostření a ostrost snímků.
RTeo (65)|7.12.2008 18:58
[QUOTE=dkas;521]:D To je prostě daň, že dáš fotku do veřejný galerie :D Lidi holt nevidí ty souvislosti, při nichž daná fotka vznikala, což je někdy škoda.[/QUOTE]

Souhlasím, není nic jednoduššího, než komentář poopravit ve smyslu, např: že polarizák byl použit.
Kromě toho, každý má možnost ke své fotografii uvést, jakým zůsobem (vč. použitého příslušenství) byla fotografie pořízena, a tím tomuto problému předejít. Že této možnosti nevyužíváme, je jen naše chyba, a v žádném případě to neznamená, že polarizák je zbytečný...
Filcka (300)|29.4.2009 12:52
[QUOTE=komin;471]Ahoj zrcadlovka ale jak píše Petr S.Fotografem se necítím............ přechod z analogu(Zenit) je pěknej hukot budu stále začátečník :-)...[/QUOTE]

Kurnik šopa, co máš proti Zenitu? :eek: Dyk to byl na svou dobu excelentní foťák. Koho vyškolil Zenit svou spouští se zdvihem tlumiče tanku T-34 musí umět dělat perfektní fotky i na digitální zrcadlovce... :D :D :D (ještě lepší než spoušť byl u Zenitu systém převíjení filmu, který mě nejednou strhal perforaci... jo, to byly časy ... :thumb )
busy (782)|29.4.2009 19:18
[QUOTE=RTeo;495]Když zvážíme, že kvalitní kompakty spadají v dnešní době do stejné cenové kategorie jako levné zrcadlovky, není o čem přemýšlet (tedy alespoň pro toho, kdo to s fotografováním myslí vážně).[/QUOTE]

No pozor, to zase nie je az tak celkom pravda. Ja osobne mam ultrazoom FZ28, dnes moze stat okolo 300 euro, a dovolim si tvrdit, ze keby som ho chcel nahradit zrkadlovkou, urcite by som sa do 300 euro ani zdaleka nevosiel. Napriklad len pre pokrytie ohniskoveho rozsahu 27 - 486 mm by som si musel dokupit dalsie objektivy, a pokial telo nema stabilizovany cip (napr. D40, D80), musia byt vsetky objektivy stabilizovane. Navyse, objektiv co by pri 486 mm mal svetelnost F4.4 ako ma FZ28, urcite nebude ani maly a ani lacny. Takze, myslim si, ze pokial by som chcel hoci aj tou najlacnejsou zrkadlovkou nahradit kvalitny ultrazoom, bude ma to stat ovela ovela viac, nez cena toho ultrazoomu.
Filcka (300)|29.4.2009 20:38
[QUOTE=busy;1887]No pozor, to zase nie je az tak celkom pravda. Ja osobne mam ultrazoom FZ28, dnes moze stat okolo 300 euro, a dovolim si tvrdit, ze keby som ho chcel nahradit zrkadlovkou, urcite by som sa do 300 euro ani zdaleka nevosiel. Napriklad len pre pokrytie ohniskoveho rozsahu 27 - 486 mm by som si musel dokupit dalsie objektivy, a pokial telo nema stabilizovany cip (napr. D40, D80), musia byt vsetky objektivy stabilizovane. Navyse, objektiv co by pri 486 mm mal svetelnost F4.4 ako ma FZ28, urcite nebude ani maly a ani lacny. Takze, myslim si, ze pokial by som chcel hoci aj tou najlacnejsou zrkadlovkou nahradit kvalitny ultrazoom, bude ma to stat ovela ovela viac, nez cena toho ultrazoomu.[/QUOTE]

Kvalitní ultrazoom? Není to protimluv? :D:D:D
busy (782)|29.4.2009 22:16
[QUOTE=Filcka;1888]Kvalitní ultrazoom? Není to protimluv? :D:D:D[/QUOTE]

No, aby som bol uprimny, tak v pripade FZ28 uz nie :) Ale inak. myslel som tym vo vseobecnosti skupinku tych najkvalitnejsich z kompaktov. Je samozrejme, ze ludia zmlsani kvalitou obrazoveho vystupu zo zrkadloviek na to budu mat rozne nazory ...

PS: A co tak slovne spojenie "kvalitny fotomobil" ? To je potom urcite donebavolajuce ruhane sa :)
Filcka (300)|29.4.2009 22:33
[QUOTE=busy;1889]No, aby som bol uprimny, tak v pripade FZ28 uz nie :) Ale inak. myslel som tym vo vseobecnosti skupinku tych najkvalitnejsich z kompaktov. Je samozrejme, ze ludia zmlsani kvalitou obrazoveho vystupu zo zrkadloviek na to budu mat rozne nazory ...

PS: A co tak slovne spojenie "kvalitny fotomobil" ? To je potom urcite donebavolajuce ruhane sa :)[/QUOTE]

Nakolik je ultrazoom kvalitní poznáš z toho, kolik MPix je narvaných na senzoru velikosti nehtu malíčku :D (u FZ 28 až dost, řekl bych) a taky z toho, jak se objektiv chová na obou koncích ohnisek. IMHO bych preferoval co nejvetší snímač a ten 18x zoom mě příjde fakt zbytečný...ale proti gustu...

Kvalitní fotomobil je kvalitní fotomobil. Ultrazoom nestrčíš do kapsičky u košile :)
Milan Šurkala (3381)|29.4.2009 23:27
[QUOTE=Filcka;1890]Nakolik je ultrazoom kvalitní poznáš z toho, kolik MPix je narvaných na senzoru velikosti nehtu malíčku :D (u FZ 28 až dost, řekl bych) a taky z toho, jak se objektiv chová na obou koncích ohnisek. IMHO bych preferoval co nejvetší snímač a ten 18x zoom mě příjde fakt zbytečný[/QUOTE]

No na druhou stranu tu máme např. 24 až 26x zoom a 1/2,33" snímače s 12 megapixely, takže ta FZ28 na tom vůbec není tak špatně. Obávám se ale, že její nástupce této módě podlehne a budeme tu mít další šílený fotoaparát.
Filcka (300)|30.4.2009 07:42
No kdyz srovnam se 1/2.5" snimacem letiteho kompaktu Epson Photo PC L-300, ktery pouziva otec, tak jsou tyhle hodnoty dost k smichu... Senzor ma poctivych nativnich 3,3 MPx, nema zadne ultra ani mega ficury, jen "bidny" 3x opticky zoom, ale na srovnatelnych ohniscich s prehledem v kvalite fotky pobije jakykolik ultra mega fotak od Panasonicu nebo Canonu :D:D:D
Drive vyrobci udavali, kolik ma snimac MPx nativne, kolik jich dosahne interpolaci, dnes se udava ohromujici hodota MPx, ohromujici hodnota zoomu, protoze trh si to zada...vic, vic, porad vic... (zvracejici smajlik, ktery tady neni)
Karlos5573 (269)|30.4.2009 11:30
Musím sehnat nějaký fotomobil a pučím si od kámoše FZko a uvidíš jak ten fotomobil nebude mít šanci. 1) ve dne jedoucí auto rozmazané 2) v noci slabý blesk hnusná fotka 3) zoom ořezává maličká fotka nebo interpolovaně takže fuj celé atd.. prostě nechápu jak si někdo může myslet že telefon bude lepší jak ultrazoom. Nebo spíš proč si kupovat telefon za 10 000kč který možná umií fotit když za 12 000kč mám Canon 1000D a jsem na tom mnohem lépe.
Filcka (300)|30.4.2009 11:55
[QUOTE=Karlos5573;1893]Musím sehnat nějaký fotomobil a pučím si od kámoše FZko a uvidíš jak ten fotomobil nebude mít šanci. 1) ve dne jedoucí auto rozmazané 2) v noci slabý blesk hnusná fotka 3) zoom ořezává maličká fotka nebo interpolovaně takže fuj celé atd.. prostě nechápu jak si někdo může myslet že telefon bude lepší jak ultrazoom. Nebo spíš proč si kupovat telefon za 10 000kč který možná umií fotit když za 12 000kč mám Canon 1000D a jsem na tom mnohem lépe.[/QUOTE]


Nespletl sis diskuzi? :D:D:D Mluvim o Epsonu L300, což je kompakt... BTW už v Canonech jede Word a Excel? :cool:
Karlos5573 (269)|30.4.2009 13:38
Ježiš :-D Sorry může to moderátor smazat :-D Já jsem přišel po Majálesu jsem 10hodin fotil a pak se ožral a nevím proč jsem vůbec psal v tomhle stavu :-D
busy (782)|30.4.2009 18:10
[QUOTE=Filcka;1890]Nakolik je ultrazoom kvalitní poznáš z toho, kolik MPix je narvaných na senzoru velikosti nehtu malíčku :D (u FZ 28 až dost, řekl bych)[/QUOTE]

Ano, tiez si myslim, ze keby mal menej MPix, fotil by ovela kvalitnejsie a hlavne cistejsie. No ale ktory vyrobca dnes ponuka dobry ultrazoom s rozsahom aspon 18-20x, co by mal iba 6-8 MPix ?

[QUOTE=Filcka;1890]a taky z toho, jak se objektiv chová na obou koncích ohnisek.[/QUOTE]

Tak objektiv ma FZ28 podla mna velmi dobry. Na oboch koncoch sa sprava slusne. Leica si dala zalezat.

[QUOTE=Filcka;1890]IMHO bych preferoval co nejvetší snímač[/QUOTE]

Kukam, ze po nezmyselnej megapixelovej vojde zacina (dovolim si tvrdit, ze podobne nezmyselna) uhloprieckova vojna :) Totiz, velky snimac nie je vsetko. Cim vecsi snimac musi objektiv osvetlovat, tym je koncentracia svetla na jednotku plochy mensia a tym nepriamo vyssie ISO treba pouzivat pri horsich svetelnych podmienkach. Alebo je potrebne umerne s velkostou snimaca zvecsovat aj rozmery objektivu, aby bolo mozne pre pozadovane prepocitane ohnisko udrzat svetelnost.

[QUOTE=Filcka;1890]a ten 18x zoom mě příjde fakt zbytečný...ale proti gustu...[/QUOTE]

To nie je o guste, ale cisto o praktickych potrebach. Ja osobne by som aj 24x zoom v pohode vyuzil. Casto fotim rozne veci a akcie, kde sa proste blizsie ist neda, a bez dostatocneho zoomu to jednoducho nejde. Keby som pouzival zrkadlovku, potreboval by som kvoli velkemu cipu objektiv velky jak krava. Kedze nepotrebujem studiovu profesionalnu kvalitu, je ultrazoomovy kompakt pre mna najlepsia volba. Tak isto, vdaka velkemu zoomu, nemam najmensi problem malou hlbkou ostrosti uplne rozmazat pozadie.

[QUOTE=Filcka;1890]Kvalitní fotomobil je kvalitní fotomobil. Ultrazoom nestrčíš do kapsičky u košile :)[/QUOTE]

A kvalitny kompakt je kvalitny kompakt :) Mimochodom, ktoru zrkadlovku strcis do kapsy od kosele ?

[QUOTE=Filcka;1892]No kdyz srovnam se 1/2.5" snimacem letiteho kompaktu Epson Photo PC L-300, ktery pouziva otec, tak jsou tyhle hodnoty dost k smichu... Senzor ma poctivych nativnich 3,3 MPx, nema zadne ultra ani mega ficury, jen "bidny" 3x opticky zoom, ale na srovnatelnych ohniscich s prehledem v kvalite fotky pobije jakykolik ultra mega fotak[/QUOTE]

Presne tak isto aj moj stary Olympus C-2. Senzor ma dokonca iba 1/2.7" a 2 MPix, ale vdaka velkym pixelom a kvalitnemu objektivu F2.8 strci do vrecka vecsinu dnesnych kompaktov.
Filcka (300)|30.4.2009 19:16
[QUOTE=busy;1896]
A kvalitny kompakt je kvalitny kompakt :) Mimochodom, ktoru zrkadlovku strcis do kapsy od kosele ?
[/QUOTE]

Zrcadlovku a krámy s ní související strkám pochopitelně do batohu :), ale jak už jsem předeslal, když jdu do hospody, nikdy nevím, jak se to tam zvrhne a proto k focení používám HTC než riskovat, že mi někde upadne zrcadlovka nebo že ji někde zapomenu. HTC se mě vejde do kapcy, když jsem s ním fotil na srazu ze střední, byli všichni hotoví z toho "jak ten mobil krásně fotí"...a na takové akci vím naprosto bezpečně, že je zbytečné fotit zkalené spolužáky nějak zvlášť "umělecky" popřipadě z toho dělat HDR apod... :)

Větší senzor=míň šumu, můj foťák má 14,5 MPix na APS-C, tvůj 10 na 1/2,33"...nicméně můj názor je ten, že v nářadí to není :D ... a rozhodně nemám komplexy fotit mobilem :D :D :D jen ten Panasonic nemusím už od roku 2OO4, kdy jsem na vlastní kůži zjistil, že za cenu vyšší než konkurence prodává kamery s objektivem výrazně horším než konkurence, ale to je jiná písnička... :p
Milan Šurkala (3381)|30.4.2009 20:52
[QUOTE=Filcka;1897] jen ten Panasonic nemusím už od roku 2OO4, kdy jsem na vlastní kůži zjistil, že za cenu vyšší než konkurence prodává kamery s objektivem výrazně horším než konkurence, ale to je jiná písnička... :p[/QUOTE]

Víš a to je právě ten problém. Teď je rok 2009 ;-) Co bylo, bylo, dnes je situace kapánek jiná.
Filcka (300)|1.5.2009 08:59
[QUOTE=Milan Šurkala;1898]Víš a to je právě ten problém. Teď je rok 2009 ;-) Co bylo, bylo, dnes je situace kapánek jiná.[/QUOTE]

Jediný problém je v tom, že ztracená důvěra ve ve výrobky určité značky se nedá jen tak získat zpět, zvláště když jiné značky umí totéž lépe a levněji, že? Nemám zájem metodou pokus omyl zkoušet, kdy se firmě etablované po léta na poli audiotechniky podaří konečně vyvinout solidní objektiv nebo kdy se konečně dopracují k odšumovacím algoritmům, které neprzní výslednou fotku. Ty by sis ještě někdy koupil foťák od HP? :D:D:D
busy (782)|1.5.2009 09:29
[QUOTE=Filcka;1899]Jediný problém je v tom, že ztracená důvěra ve ve výrobky určité značky se nedá jen tak získat zpět, zvláště když jiné značky umí totéž lépe a levněji, že? Nemám zájem metodou pokus omyl zkoušet, kdy se firmě etablované po léta na poli audiotechniky podaří konečně vyvinout solidní objektiv nebo kdy se konečně dopracují k odšumovacím algoritmům, které neprzní výslednou fotku. Ty by sis ještě někdy koupil foťák od HP? :D:D:D[/QUOTE]

Ale toto uz nie je o stratenej dovere, ale o neochote prehodnotit svoj nazor. Ja som bol vzdy zastancom Olympusu (C-2 je velmi kvalitny a vydareny fotak) a tiez som bol kedysi sklamany kvalitou Panasoniku - mal som moznost robit s TZ3 a v porovnani s mojim Oly C-2 casto robil naozaj ubohe a zasumene fotky. Ale potom som zistil, ze Panasonic na kvalite popracoval a prave na zaklade rencenzie FZ28 (vdaka, Milane!) som sa rozhodol, ze to s tym FZ28 skusim. A som s nim vcelku spokojny (az na ten sialeny pocet MPix). Samozrejme, kvality zrkadloviek to nikdy nedosiahne, ale s tym sa pocita :)

Co sa tyka objektivov, Panasonic (asi velmi spravne) radsej vsadil na kvalitu Leica, takze tam ma nejaka dovera/nedovera v objektivy audiofirmy absolutne netrapi. A ohladom odsumovacich algoritmov, nic nebrani fotit do RAWu a obist tak akekolvek odsumovanie vo fotaku.

PS: Hral som sa aj s HP (nejaky 1.3 Mpixel z roku 2002) ale to bolo naozaj hodne ubohe, mobily fotia lepsie :) Ale keby HP hodil na trh nejaky kvalitny ultrazoom s nie prilis sialenym poctom MPix a s napajanim Li-ion, a v recenziach by vysiel aspon tak dobre ako FZ28, tak s tym nemam najmensi problem.
Milan Šurkala (3381)|1.5.2009 12:57
[QUOTE=Filcka;1899]Jediný problém je v tom, že ztracená důvěra ve ve výrobky určité značky se nedá jen tak získat zpět, zvláště když jiné značky umí totéž lépe a levněji, že? Nemám zájem metodou pokus omyl zkoušet, kdy se firmě etablované po léta na poli audiotechniky podaří konečně vyvinout solidní objektiv nebo kdy se konečně dopracují k odšumovacím algoritmům, které neprzní výslednou fotku. Ty by sis ještě někdy koupil foťák od HP? :D:D:D[/QUOTE]

Panasonic používá už dlouhou dobu objektivy Leica, takže tato značka má mezi kompakty jedna z nejkvalitnějších objektivů. Máme doma FZ7 a můžu říct, že ten objektiv je prostě na kompakt dokonalý. Má naprosto úžasnou světelnost F2,8-F3,3 při ohniscích 36-432 mm (12x zoom), to dnes nemáš šanci nikde najít. Kreslí hezky a ostře, takže i přes brutální šumění snímacího čipu a naprosto praštěný odšumovací algoritmus to stále dělá až překvapivě dobré fotky. Jak říkám, srovnával jsem to s fotkami z 15MPx Canonu G10 a 11MPx Fuji S100FS a Panasonic je měl i při 6MPx zdaleka nejdetailnější. Stále to nechápu. A to je fotoaparát starý dva roky. Dnes má Panasonic odšumovací algoritmy na mnohem lepší úrovni, i když rezervy tu stále ještě jsou. podívej se třeba na fotky z nových 12MPx Olympusů, pak mluv o odšumovacích algoritmech. Kéž by zůstali na 10MPx, těch 12 MPx to je teda síla, kdybys to vyfotil 4MPx kompaktem a resamploval na 12 MPx, budeš mít kvalitnější fotku. Jenže toto bude problém i ostatních značek (Panasonic nevyjímaje, ten tomu také podlehl).
HP si už nekoupíím, protože nové fotoaparáty nevyrábí :-) Kdyby vyrobili fotoaparát, který by stál za koupi, tak bych si jej klidně koupil, asi bych měl určitou nedůvěru, to je pochopitelné, ale vzhledem k tomu, kolik fotoapraátů mi už prošlo pod rukama, vím, že na značce úplně tolik nezáleží. Každá značka má lepší a horší modely. U Panasonicu mě zklamala zatím jen LZ10 (rozostřuje na delších ohniscích), ale potěšila FZ28, G1 a LX3. Canon má např. skvělou G9, G10, ale zklamal mě A1000 IS (ergonomie, ořezání funkcí), SX10 IS a SX1 IS mě také příliš nenadchly (světelnost, brutální aberace).
Mohu pokračovat dál, Nikon měl kdysi malinký kompakt S210: Levný a ubohý 3x zoom, ale byl rychlý, příjemně ovladatelný s velmi dobrou kvalitou obrazu. I přes 38mm ohnisko jsem byl z fotoaparátu docela nadšený. Pak jsem zkoušel Nikon P60 a především P80. Ten brutálně šuměl i při nejnižším ISO, špatně ostřil na delších ohniscích, za šera a ve tmě neostřil vůbec (tos prostě neměl šanci),... A teď jaký mám mít názor třeba na Nikon? Kdybych si koupil S210, byl bych nadšenec Nikonu a měl si kupovat další fotoaparáty Nikon? Kdybych si jako první koupil P80, měl bych Nikon poslat do propadliště dějin? To přece nejde okamžitě odsoudit jednu značku, protože jsi měl štěstí na nepovedený model, kterých třeba v dané době byla většina. Časy se mění.
Spousta lidí např. strašně přeceňuje Canony a Olympusy. Prostě Canon, to je značka, ta nemůže vyrobit špatný fotoaparát, vždyť má tak bohatou historii,... Ale značka nic nezaručuje, ano, u Canonu máš poměrně velkou pravděpodobost, že zakoupený fotoaparát bude patřit ve své třídě k těm lepším, protože procesory DIGIC poměrně dobře zpracovávají obraz a špatné vlastnosti modelu budou spíše rázu optického nebo ergonomického.
Něco podobného se týká značky Olympus. Tady v ČR je zavedena jako jedna z nejlepších, ne nadarmo vyhrála v anketě Readers Digest (nicméně pouze v ČR). Jde to vidět i na mailech, cca 80% lidí, kteří si vybírají fotoaparát, mají ve výběru Olympus. Přitom v praxi se Olympusy příliš dobře neprojevují, jejich procesor nechává ve fotografiích spoustu barevného šumu, je pomalý,... Přestože v recenzích se tedy tato značka zatím příliš dobře neuvedla, nemám důvod Olympus nijak zatracovat, např. model FE-370 se jim docela povedl.
Jednoduše řečeno, měl bys hodnotit konkrétní výrobek, nikoli značku obecně, navíc na základě zkušenosti z roku 2004.
Filcka (300)|1.5.2009 20:42
[QUOTE=busy;1900]Ale toto uz nie je o stratenej dovere, ale o neochote prehodnotit svoj nazor. .[/QUOTE]

Neochota přehodnotit názor? To snad nemyslíš vážně... :D:D:D Já mám svoji značku už vybranou a stran Panasonicu nic přehodnocovat nehodlám, nevidím pro to jediný objektivní důvod :)

[QUOTE=Milan Šurkala;1905]
Jednoduše řečeno, měl bys hodnotit konkrétní výrobek, nikoli značku obecně, navíc na základě zkušenosti z roku 2004.[/QUOTE]

Pochop, já mám svoji techniku už vybranou, maximálně mě vyhovuje a značky jako Panasonic, Olympus popřípadě Canon mě fakt nezajímají :D Značku je třeba posuzovat i z dlouhodobé perspektivy - kupříkladu otázka servisního zázemí, uživatelská podpora, etc.
Milan Šurkala (3381)|1.5.2009 21:26
[QUOTE=Filcka;1909]Pochop, já mám svoji techniku už vybranou, maximálně mě vyhovuje a značky jako Panasonic, Olympus popřípadě Canon mě fakt nezajímají :D Značku je třeba posuzovat i z dlouhodobé perspektivy - kupříkladu otázka servisního zázemí, uživatelská podpora, etc.[/QUOTE]

Tady nejde o to, že ti vnucuju ať si koupíš Panasonic nebo cokoli jiného. Je mi jedno, co si koupíš nebo co máš. Jde mi o to, že prostě tvrdíš "Panasonic je na nic, protože v roce 2004 tě zklamal". O tom to je. Klidně si kup, co se ti zlíbí, nic mi do toho není. Mě jen vadí, že zakládáš své názory na zkušenostech někde z doby dávno minulé, co už dnes dávno nemusí být aktuální. 5 let je sakra dlouhá doba v technologiích a vše se vyvíjí.
KEOSAN (49)|2.5.2009 10:15
Ahoj. Hladam vhodny kompakt s dobrymi parametrami a narazil som na Kodak EasyShare Z8612IS.

Tu jsou parametre a par reakcii ludi so spokojnostou
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Kodak/kodak_z8612is.asp

Lenze co citam, tak u jedneho pisu, ze kvalita fotiek je skvela, dalsi to zatracuje.

Mate s nim niekto skusenosti ?

Zaujimave, ze na NiMH baterky to vraj strasne malo vydrzi. Myslite, ze by pomohlo tam dat AA NiMH 3000mAh ?
Napr.
http://www.atcomp.sk/zbozi/bc-batteries-nab-nimh-aa-baterie-bcr6-3000mah/detail.aspx?p=z:144781

Tie rozporuplne reakcie ludi dost cloveka popletu. Hladal som tu na fore, ale recenzia nan asi nebola ?
Milan Šurkala (3381)|2.5.2009 12:11
S Kodakem zkušenosti nemám, takže v tom nepomůžu. Nicméně vyšší kapacita NiMH ti nepomůže. Ten fotoaparát je stavěn na vyšší napětí, dva NiMH články ti dodají jen 2,4 V, kdežto ten fotoaparát potřebuje aspoň ty 3V (2 AA baterky) nebo již zmíněnou CRV3 baterii. Je dost praštěné dělat fotoaparáty, které na klasické nabíjecí baterie nefungují (resp. fungují, ale velmi krátce), bohužel i některé nejnovější přístroje jsou takto stavěné.
busy (782)|2.5.2009 12:26
[QUOTE=Milan Šurkala;1913]S Kodakem zkušenosti nemám, takže v tom nepomůžu. Nicméně vyšší kapacita NiMH ti nepomůže. Ten fotoaparát je stavěn na vyšší napětí, dva NiMH články ti dodají jen 2,4 V, kdežto ten fotoaparát potřebuje aspoň ty 3V (2 AA baterky) nebo již zmíněnou CRV3 baterii. Je dost praštěné dělat fotoaparáty, které na klasické nabíjecí baterie nefungují (resp. fungují, ale velmi krátce), bohužel i některé nejnovější přístroje jsou takto stavěné.[/QUOTE]

V takom pripade by sa dali pouzit AA alkalicke nabijacie akumulatory (alebo tusim RAM), tie maju 1.5 az 1.6 V, ale maju ovela mensi pocet nabijacich cyklov.

Inak, pokial tam pasuje CRV3, jednoznacne doporucujem dobijaciu RCR-V3 od firmy Hahnel, ja ju uz niekolko rokov pouzivam miesto dvoch AA bateriek a som s nou plne spokojny, NiMH clanky sa s nou vobec nedaju porovnavat. Zaujimave je, ze konkretne ta, co mam, ma len 1200 mAh, ale urobim na nu zhruba tolko fotiek, ako na dva cerstvo nabite NiMH 2400 mAh.
Filcka (300)|3.5.2009 11:20
[QUOTE=Milan Šurkala;1910]Tady nejde o to, že ti vnucuju ať si koupíš Panasonic nebo cokoli jiného. Je mi jedno, co si koupíš nebo co máš. Jde mi o to, že prostě tvrdíš "Panasonic je na nic, protože v roce 2004 tě zklamal". O tom to je. Klidně si kup, co se ti zlíbí, nic mi do toho není. Mě jen vadí, že zakládáš své názory na zkušenostech někde z doby dávno minulé, co už dnes dávno nemusí být aktuální. 5 let je sakra dlouhá doba v technologiích a vše se vyvíjí.[/QUOTE]

Z jednoho foťáku, který momentálně (možná) kraluje mezi kompakty nelze usuzovat na kvalitu Panasonicu jako takového. ;) Navíc Panasonic mě nezklamal jen v roce 2004.
Naštěstí existují firmy, který by si nedovolili hodit na trh něco, co evidentně nefunguje jak má, bez ohledu jak pokročilé technologie jsou a jaký je momentálně letopočet. A o tom to je.
busy (782)|3.5.2009 20:41
[QUOTE=Filcka;1919]Naštěstí existují firmy, který by si nedovolili hodit na trh něco, co evidentně nefunguje jak má, bez ohledu jak pokročilé technologie jsou a jaký je momentálně letopočet. A o tom to je.[/QUOTE]

A na druhej strane, nastastie tiez existuju aj firmy, ktore pocuvaju potreby fotografov a snazia sa hodit na trh nieco, co vyhovuje aj tymto fotografom, a nie iba managerom tlacenym komerciou :)
Filcka (300)|3.5.2009 22:54
[QUOTE=busy;1924]A na druhej strane, nastastie tiez existuju aj firmy, ktore pocuvaju potreby fotografov a snazia sa hodit na trh nieco, co vyhovuje aj tymto fotografom, a nie iba managerom tlacenym komerciou :)[/QUOTE]

To samozřejmě ano, ale není větší známkou komerce, než bezhlavé navyšování MPix na pidisnímači kompaktu :D
Milan Šurkala (3381)|4.5.2009 00:04
[QUOTE=Filcka;1926]To samozřejmě ano, ale není větší známkou komerce, než bezhlavé navyšování MPix na pidisnímači kompaktu :D[/QUOTE]

Njn. Nicméně myslím, že výrobci už narazili na strop :-) Snad se to konečně zastaví, protože co jsem viděl 12MPx snímky z 1/2,33" snímače, no tak tomu už se nedá říkat ani fotka a snad i slepý musí vidět, že ty snímky jsou otřesné. Neumím si představit, že by na tohle měli ještě někdy něco přidat, i když oni určitě přidají. Marketing je svinstvo.
busy (782)|4.5.2009 17:56
[QUOTE=Milan Šurkala;1927]Njn. Nicméně myslím, že výrobci už narazili na strop :-)[/QUOTE]

Na strop nielen narazili, ale uz ho davno aj prekrocili. Raz som v Zdelovaci technice cital nejaky clanok, kde autor na zaklade vlnovych vlastnosti viditelneho svetla dokazal, ze akekolvek zmensenie snimacieho pixela pod 2 um uz nevedie k zvyseniu rozlisovacej schopnosti cipu.

A ake velkosti pixelov sa dnes bezne robia ? Pri 12MPix na 1/2.33" jeden pixel ma cca 1.5 um, pri 10 MPix ma 1.66 um. A jedna Praktika ma dokonca 12Mpix na 1/2.5", to robi velkost pixela cca 1.4 um :) Pre zaujimavost, minimalna rozumna velkost pixela 2 um pri velkosti cipu 1/2.5" zodpoveda rozliseniu cca 6.1 MPix. A 6-megapixelove fotaky s takymto cipom sa bezne robili tak okolo roku 2005.

[QUOTE=Milan Šurkala;1927]Snad se to konečně zastaví, protože co jsem viděl 12MPx snímky z 1/2,33" snímače, no tak tomu už se nedá říkat ani fotka a snad i slepý musí vidět, že ty snímky jsou otřesné. Neumím si představit, že by na tohle měli ještě někdy něco přidat, i když oni určitě přidají. Marketing je svinstvo.[/QUOTE]

Obavam sa, ze asi nezastavi. Uz tu mame aj 14 Mpix fotacky (napr. Lumix FX150). Manageri asi budu radsej pouzivat sialene zehlicky na sum, len aby nemuseli znizit udaj, ktory fotak u laickej verejnosti najviac predava :(
Milan Šurkala (3381)|4.5.2009 18:10
[QUOTE=busy;1932]Obavam sa, ze asi nezastavi. Uz tu mame aj 14 Mpix fotacky (napr. Lumix FX150). Manageri asi budu radsej pouzivat sialene zehlicky na sum, len aby nemuseli znizit udaj, ktory fotak u laickej verejnosti najviac predava :([/QUOTE]

V podstatě souhlasím, nicméně FX150 má také 1/1,72" čip. Takže tam to vůbec není tak špatné a má tedy větší pixely než drtivá většina 10MPx přístrojů. Navíc v podstatě stejné údaje mají Canon G10 a Nikon P6000 a lezou z toho docela fajn fotografie. Pokud budou zvyšovat rozlišení a zvětšovat i čipy, bude se to dát přežít, nicméně velmi dobře víme, že rozlišení se zvětšovat bude, ale čipy ne (jednak kvůli ceně samotného čipu, jednak kvůli ceně optiky, která většího čipu musí být také větší a jednak také kvůli rozměrům fotoaparátů, kdy s velkým čipem prostě ultratenký fotoaparát udělat nejde.
dkas (154)|6.5.2009 11:22
Marketing je hrozná věc. A pořád bude dost lidí, kteří budou koukat na to, kolik to má čeho víc, než jaký fotky z toho lze dostat.
K vašemu flamu :) Panasonic taky v lásce nemám, protože co jsem se s nim prozatím setkal, byl šum úplně příšernej. Ale nový modely neznám. Canon mám naopak rád a vždy jsem ho preferoval, ale ty poslední modely teda taky nic moc :( Ještě by mě zajímalo, čím fotí Filcka, když tu na snad všechny značky hází špínu. Žeby Pentax???
Filcka (300)|6.5.2009 13:32
[QUOTE=dkas;1956]Marketing je hrozná vìc. A poøád bude dost lidí, kteøí budou koukat na to, kolik to má èeho víc, než jaký fotky z toho lze dostat.
K vašemu flamu :) Panasonic taky v lásce nemám, protože co jsem se s nim prozatím setkal, byl šum úplnì pøíšernej. Ale nový modely neznám. Canon mám naopak rád a vždy jsem ho preferoval, ale ty poslední modely teda taky nic moc :( Ještì by mì zajímalo, èím fotí Filcka, když tu na snad všechny znaèky hází špínu. Žeby Pentax???[/QUOTE]

Fotím čím fotím :D, nevidím důvod, proč si dávat do profilu značky foťáků a pak vykřikovat že to nebo to je nejlepší. Taky proč dělat někomu zdarma reklamu, ne? Proto budu důsledně mazat i exify :D :D :D
U kompaktů Canon řekl bych dost žehrá na své renomé v zrcadlovkách, osobně se divím, že kompakty Canon s tou prasáckou aberací objektivů lidi vůbec kupují ...
dkas (154)|6.5.2009 15:56
[QUOTE=Filcka;1960]Fotím čím fotím :D, nevidím důvod, proč si dávat do profilu značky foťáků a pak vykřikovat že to nebo to je nejlepší. Taky proč dělat někomu zdarma reklamu, ne? Proto budu důsledně mazat i exify :D :D :D
U kompaktů Canon řekl bych dost žehrá na své renomé v zrcadlovkách, osobně se divím, že kompakty Canon s tou prasáckou aberací objektivů lidi vůbec kupují ...[/QUOTE]

No, když už nechceš někomu dělat reklamu, pak nechápu, že všechny ostatní pomlouváš. A že se divíš tomu, že si někdo kupuje kompakty od Canonu? Ono obecně mi přijde, že spoustě lidí stačí, že na fotce rozeznaj obrysy a sem tam, když je dobrý světlo + následně se podaří další příznivý parametry pro focení, tak jim to blejskne dobrou fotku a jsou spokojený. Pro spoustu uživatelů není focení ani koníček, ani si na něm nějak nezakládaj. Spíš je to pro hodně lidí nutnost, protože by byli jinak hrozně out, nemít dneska digi foťák. A když už, tak ať má co nejvíc megapixlů a co největší zoom, ať se můžu vytahovat. No a na to výrobci slyší a jen servírují lidem to, co chtějí...
Milan Šurkala (3381)|6.5.2009 16:46
[QUOTE=Filcka;1960] U kompaktů Canon řekl bych dost žehrá na své renomé v zrcadlovkách, osobně se divím, že kompakty Canon s tou prasáckou aberací objektivů lidi vůbec kupují ...[/QUOTE]

To je bohužel trochu pravda, že image Canonu v zrcadlovkách se dost přenáší i na kompakty. Na druhou stranu, ne všechny kompakty mají takovou aberaci, opět to nesprávně vztahuješ na celou značku. I když to, co předvedl s SX1/SX10 IS, to je fakt síla :-)
Filcka (300)|6.5.2009 19:40
[QUOTE=dkas;1964]No, když už nechceš někomu dělat reklamu, pak nechápu, že všechny ostatní pomlouváš. A že se divíš tomu, že si někdo kupuje kompakty od Canonu? Ono obecně mi přijde, že spoustě lidí stačí, že na fotce rozeznaj obrysy a sem tam, když je dobrý světlo + následně se podaří další příznivý parametry pro focení, tak jim to blejskne dobrou fotku a jsou spokojený. Pro spoustu uživatelů není focení ani koníček, ani si na něm nějak nezakládaj. Spíš je to pro hodně lidí nutnost, protože by byli jinak hrozně out, nemít dneska digi foťák. A když už, tak ať má co nejvíc megapixlů a co největší zoom, ať se můžu vytahovat. No a na to výrobci slyší a jen servírují lidem to, co chtějí...[/QUOTE]

Ohohooóó....jaké všechny ostatní pomlouvám??? Tak to pardón! Vyajdřuju se pouze k tomu co jsem měl v ruce nebo s čím fotili mí známí. Tj. pomlouvám Umax, Aiptek (ten jsem ještě nepomlouval), Panasonic (tři různé modely + moje kamera) a Canon. Nikdy jsem nefotil s kompaktem Nikon, Casio, Pentax a Samsung, tudíž jsem se k tomu ani nikdy nevyjadřoval a vyjadřovat nebudu, maximálně pokud uvidím v několika na sobě nezávislých testech nějaké odporné fotky, tak samozřejmě ano. BTW dávat si značku foťáku do profilu mě příjde kapánek infantilní asi jako kdo dočůrá dál a podobně...hodnoťme fotky a ne "štětec", hodnocení nástroje patří do recenzí....


[QUOTE=Milan Šurkala;1966]To je bohužel trochu pravda, že image Canonu v zrcadlovkách se dost přenáší i na kompakty. Na druhou stranu, ne všechny kompakty mají takovou aberaci, opět to nesprávně vztahuješ na celou značku. I když to, co předvedl s SX1/SX10 IS, to je fakt síla :-)[/QUOTE]

SX1/10 jsou obětí naprosto nesmyslného navyšování zoomu, odporná aberace u PowerShotů je patná i z některých fotek zde v galerii...