Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Zrcadlovka a video?

Petr S. (328)|8.10.2010 12:15
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Zrcadlovka a video?

Zrcadlovky slouží hlavně profesionálním fotografům, a jako takové dlouho neumožňovaly natáčet videosekvence. Nyní to již u různých modelů možné bývá. Jak je ale tato funkce žádaná? Nejsou důležitější aspekty při výběru? Pokud ano, jaké? Zapojte se do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
brkel (1)|8.10.2010 13:54
Mam Nikona D90, kteryzto je pokud se nepletu prukopnikem co se videa u zrcadlovek tyce a byl to jeden z hlavnich duvodu proc jsem ho koupil. Zatim jsem to pouzil jen parkrat, ale i tak jsem celkove vic nez spokojeny. D90ka foti opravdu skvele (za tu cenu za kterou jsem ji koupil) a videa pouzivam jen ve strednim rozliseni, ale i tak jsem rad, ze tam jsou...
Neregistrovaný (0)|8.10.2010 15:23
Pôvodne som zastával názor, že video u zrkadlovky nepotrebujem, dokonca som to bral ako príťaž, že namiesto ovládacích prvkov videa na tele mohli byť tieto využité skôr na priamy prístup k dôležitým nastaveniam a taktiež menu sa stávalo komplikovanejšie a neprehľadnejšie. Lenže ťahať so sebou plnú brašnu a ešte tam zmestiť aj videokameru, keby náhodou... sa mi nikdy nechcelo a tak kamera zostala väčšinou doma a veľa krát som toho ľutoval, preto som si kúpil ešte malý kompakt Sony T90, ktorý funkciu kamery núdzovo zastúpil keď bolo treba, no kvalita bola len o niečo lepšia ako video z mobilu... Teraz uvažujem o kúpe novej zrkadlovky a už sa vôbec nepozastavujem nad tým, že video v zrkadlovke je užitočná vec. Mám tak kameru stále so sebou a dnes to už neznamená iba nejaké náhradné riešenie, ale dajú sa spraviť krásne videosekvencie, jediný rozdiel v prospech špecializovanej videokamery je v pohodlnosti ovládania a rýchlosti preostrovania, ale niektoré modely zrkadloviek už kamerám "dýchajú na krk". Naopak, výhoda zrkadlovky oproti bežnej videokamere je vo veľkosti čipu a s tým spojenej hĺbky ostrosti, kde zrkadlovkám môžu konkurovať len profesionálne kamery neporovnateľne drahšie a väčšie než zrkadlovka. Preto by som to zhrnul - vidím video v zrkadlovke ako krok správnym smerom a o pár rokov si nik ani nespomenie, že pôvodne zrkadlovky boli určené iba na zachytenie statických snímok.
FotoZemek (77)|8.10.2010 17:31
kočkopsy nemusím, nemám /vlastně v kompaktu jo/ nepoužívám i když mám za sebou poměrně dost skušeností s S8 i 16mm filmem. Nějak mě ten Lumierův vynález nepřirost k srdci.
zf
Tchutcho (186)|8.10.2010 21:03
Na toto téma jsem se již vyjadřoval.Takže pokud se mám opakovat,tak bych řekl,že foťák by měl zůstat foťákem a ne videokamerou s foťákem.Osobně jsem tuto funkci na svým foťáku použil jen jednou,ze zvědavosti a můžu říct,že jsem na ni úplně zapomněl,že ji tam mám.Prostě ji nepoužívám a můj názor na to?Absolutně zbytečná věc.Místo toho bych ocenil nějakou jinou šikovnou fotofunkci,nebo tento model bez videa za nižší cenu.Pro mne je to nesmysl.Pokud budu chtít točit video,pořídím si digikameru a ne foťák.Nechápu,proč to do toho výrobce cpe.Digikameru mám a vytáhnu ji jen o vánocích a to stejnak jen vteřinka a pak šahám po foťáku a raději fotím.Přitom v něm video mám,jak jsem psal,ale prostě mě to nenapadne s tím natáčet.Příjde mi to i takový nepřirozený.S foťákem natáčet video.:D
stalak (162)|8.10.2010 22:10
Video ve foťáku,no,může se asi někdy někomu hodit,pro mě ale zbytečnost kterou nepoužívám a záměrně nikdy nepoužil(až na můj mobil LG Viewty)a to už je také nějakou dobu.Foťák kupuji kvůli focení a tyto parametry jsou pro mě důležité,jestli tam nacpou video kvality takové nebo makové moje rozhodování o fotoaparátu nezmění a kdyby tam žádné video ani nebylo tak mi to je fuk ;)
stalak (162)|8.10.2010 22:12
[quote=Tchutcho;7369]Na toto téma jsem se již vyjadřoval.Takže pokud se mám opakovat,tak bych řekl,že foťák by měl zůstat foťákem a ne videokamerou s foťákem.Osobně jsem tuto funkci na svým foťáku použil jen jednou,ze zvědavosti a můžu říct,že jsem na ni úplně zapomněl,že ji tam mám.Prostě ji nepoužívám a můj názor na to?Absolutně zbytečná věc.Místo toho bych ocenil nějakou jinou šikovnou fotofunkci,nebo tento model bez videa za nižší cenu.Pro mne je to nesmysl.Pokud budu chtít točit video,pořídím si digikameru a ne foťák.Nechápu,proč to do toho výrobce cpe.Digikameru mám a vytáhnu ji jen o vánocích a to stejnak jen vteřinka a pak šahám po foťáku a raději fotím.Přitom v něm video mám,jak jsem psal,ale prostě mě to nenapadne s tím natáčet.Příjde mi to i takový nepřirozený.S foťákem natáčet video.:D[/quote]
kameru mám také a už ji nevytahuju ani na ty vánoce :D;)
Jirik z Moravy (0)|8.10.2010 22:14
[quote=Tchutcho;7369]... tak bych řekl,že foťák by měl zůstat foťákem a ne videokamerou s foťákem...[/quote]

V tom případě předpokládám, že máte mobil, který přenáší pouze hlas a žádné další fičury neumí. Protože SMS, fotoaparát, databanka, záznamník, přehrávač videa ... z něho dělají také kočkopsa.

Občas těm tradicionistům nerozumím. Pokud by bylo vše tak jak naznačují, tak by dodnes fotili pouze dírkovou komorou a používají pokud možno jediný správný fotoaparát Dirkon http://abc.blesk.cz/clanek/casopis-abc/4424/papirovy-fotoaparat.html

Není jednodušší nechat každého ať používá to, co mu nejlépe vyhovuje a netvrdit, že něco jiného než "tradiční" je nesmysl?
busy (782)|9.10.2010 11:04
[quote=Jirik z Moravy;7372]jediný správný fotoaparát Dirkon http://abc.blesk.cz/clanek/casopis-abc/4424/papirovy-fotoaparat.html[/quote]

Poznamka trosku mimo temy, ale mozno by stalo za to vyskusat namiesto filmu vlozit do Dirkonu nejaku digitalnu stenu :)
Neregistrovaný (0)|9.10.2010 17:20
[quote=Jirik z Moravy;7372]V tom případě předpokládám, že máte mobil, který přenáší pouze hlas a žádné další fičury neumí. Protože SMS, fotoaparát, databanka, záznamník, přehrávač videa ... z něho dělají také kočkopsa.

Občas těm tradicionistům nerozumím. Pokud by bylo vše tak jak naznačují, tak by dodnes fotili pouze dírkovou komorou a používají pokud možno jediný správný fotoaparát Dirkon http://abc.blesk.cz/clanek/casopis-abc/4424/papirovy-fotoaparat.html

Není jednodušší nechat každého ať používá to, co mu nejlépe vyhovuje a netvrdit, že něco jiného než "tradiční" je nesmysl?[/quote] ono to bude asi o nejakej tej špecializácií. mobil je síce krabička na všetko, ale ani jedna funkcia okrem telefonovania nenahradí na 100% pôvodný prístroj. preto, ak si kúpim foťák, tak si ho kupujem preto, že chcem fotiť a to kvalitne, s dobrým objektívom,slušným snímačom, jednoduchým ovládaním a množstvom funkcií, ktoré mi umožňujú robiť kvalitné snímky. a hlavne z tohoto dôvodu si kupujem zrkadlovku. ak by som chcel točiť video, kúpim kameru, z tých istých dôvodov, prečo kupujem zrkadlovku. to skutočne nie je o tradicionalizme, ale o tej špecializácií. tiež som spravil len jedno video na skúšku, bol som zvedavý ako to točí, ale to bolo všetko.
Tchutcho (186)|9.10.2010 19:33
Jiřík z Moravy - občas těm tradicionistům nerozumím.
Nejsem tradicionista,jen jsem chtěl na toto téma říct,že pokud budu chtít točit video,tak si koupím digikameru:p.Tudíš video ve foťáku je mi k prdu,páč chci fotit a ne s foťákem točit video.No a co sem taháš mobil?Považuješ snad mobil za digitální zrcadlovku?V mobilu foťák i video beru,páč je to komunikační zařízení a tato technika má v komunikaci své umístění.Snad by jsi nechtěl,aby šlo se zrcadlovkou psát smsky?:stupidAle pozor,i tuhle stupiditu jsem někde četl,že jako budoucnost i tohle umožní,takže se máme my tradicionisti na co těšit.Apropo,hnusný slovo.Zní to jako nějaká úchylka.:D
Tchutcho (186)|9.10.2010 19:35
[quote=Neregistrovaný;7378]ono to bude asi o nejakej tej špecializácií. mobil je síce krabička na všetko, ale ani jedna funkcia okrem telefonovania nenahradí na 100% pôvodný prístroj. preto, ak si kúpim foťák, tak si ho kupujem preto, že chcem fotiť a to kvalitne, s dobrým objektívom,slušným snímačom, jednoduchým ovládaním a množstvom funkcií, ktoré mi umožňujú robiť kvalitné snímky. a hlavne z tohoto dôvodu si kupujem zrkadlovku. ak by som chcel točiť video, kúpim kameru, z tých istých dôvodov, prečo kupujem zrkadlovku. to skutočne nie je o tradicionalizme, ale o tej špecializácií. tiež som spravil len jedno video na skúšku, bol som zvedavý ako to točí, ale to bolo všetko.[/quote]


Přesně tak!:thumb Souhlas:)
Tchutcho (186)|9.10.2010 19:38
[quote=stalak;7371]kameru mám také a už ji nevytahuju ani na ty vánoce :D;)[/quote]

:D Letos prodávám digikameru,kupuju za ty prachy širokáč a na vánoce,jedině s foťáčkem:D;)
busy (782)|9.10.2010 22:24
[quote=Tchutcho;7379]Snad by jsi nechtěl,aby šlo se zrcadlovkou psát smsky?:stupid[/quote]

Nakoniec preco nie ? Technicky nie je najmensi problem vybavit zrkadlovku GSM modulom a cez dotykovy displej napisat SMSku :)

Ale k veci. Myslim ze aj kedy som mal batoh totalne plny zrkadlovky (telo,objektivy,filtre...) tak nejake miestecko na mobil sa vzdy najde (napr. vrecko na nohaviciach). Takze smsky v zrkadlovke nevidim ako nieco co by sa mohlo nejak casto hodit. Avsak pre natacanie slusneho (t.j. opticky kvalitneho) videa uz mobil nestaci a je nutna nejaka ta kamera. Ale nosit kameru aj zrkadlovku nie je vzdy zrovna pohodlne, napr. idem na fotograficky vylet a viem ze sem-tam budem chciet natocit aj nejake video, v takom pripade je moznost natacat video priamo zrkadlovkou velmi uzitocna vec.

Ma to aj vyhodu ze clovek moze pre video pouzit svoje oblubene objektivy s ktorymi uz ma skusenosti a s ktorymi je "zzity". Kdezto bezne amaterske kamery nemaju vymenne objektivy, navyse obvykle mavaju velke zoomy, cize objektivy plne kompromisov a optickych vad.
Neregistrovany (0)|9.10.2010 23:52
Kym som nevyskusal kvalitu videa v slusnej zrkadlovke, myslel som si, ze je to iba taka frajerina navyse. Tak kvalitne video, ako sa da urobit s dobrym (velkym) cipom v zrkadlovke hlavne ked je malo svetla, neurobi ani profikamera. A hlbka obrazu, prekreslenie, detaily - nema to chybu.
Biturb (2)|10.10.2010 12:05
pro me je pri vyberu nove masiny full hd video s rychlym ostrenim jedno z hlavnich kriterii..
proto me velmi zaujal Sony A55(A33)..
preci jen zkloubeni objektivu s velikosti cipu je u videa famozni!!
Neregistrovaný (0)|10.10.2010 16:40
včera som tu písal niečo o špecializácií, ale po prečítaní všetkých príspevkom dodám, že video v zrkadlovke nepovažujem až za taký nezmysel, ako hociaké tie detekcie úsmevu, tváre žmurknutia a iné nezmysly. ak chce niekto točiť video zrkadlovkou nech točí, ale je nás veľmi veľa, čo túto funkiu vôbec nepotrebujú. zrejme marketing už neumožní robiť zrkadlovky bez videa. ak by tak spravila nejaká významná značka, asi by ju rôzni tzv. odborníci zhovadili, že to tam nemá a preto je menejhodnotná.