Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt do 4000

jmartis (23)|11.11.2008 18:40
Chtěl bych něco na tužkové baterie, nemám rád vestavěnou/speciální hned z několika důvodů...
Samozřejmě bych chtěl co nejmenší šum v obrazu, taky by foťák měl natáčet kvalitní videa se zvukem i v šeru (30 snímků/s 640x480).
Co jsem se díval tak ve vyšší cenové kategorii už není nic na tužkové baterie, což je podle mě docela škoda...

Doporučil by někdo nějaký model? Co si myslíte o tomhle? http://www.eternity.cz/produkt/samsung-ec-s1060b/ Má 5x opt. zoom a 10mpix což je docela dost v této kategorii ale o kvalitě to samozřejmě nevypovídá...

díky
Milan Šurkala (3381)|11.11.2008 20:20
No nevím proč jsi tak moc zaujatý proti Li-Ion bateriím. Jen tak zběžně jsem našel dva fotoaparáty, které by celkem vyhovovaly. Jednat ten Samsung S1060 a pak Canon PowerShot A1000 IS. Osobně bych bral ten Canon, sice má jen 4× zoom, ale začíná alespoň na 35mm ohnisku. Samsung má sice 6× zoom, ale až od 38 mm a věř mi, nechceš fotit s fotoaparátem, který má 38mm ohnisko. Minule jsem byl nucen toto podstoupit a málem jsem foťák vyhodil do nejbližší popelnice. Je to škoda, protože jinak ten Samsung vypadá celkem rozumně. Výhodou Canonu je velmi účinná optická stabilizace, Samsung má zase objektiv s mnohem lepší světelností (Canon má pouze světelnější nejširší ohnisko). Co znám Samsungy, tak se šumem na tom nebudou nejlépe, jejich algoritmus zpracování obrazu není nejlepší a již od středních citlivostí silně vymývají obraz. Pochopitelně ani ten Canon na tom se stejně velkým 1/2,3" CCD čipem a 10MPx rozlišením nebude nějak úžasně, ale myslím, že obrazová kvalita bude lepší. Co se týče videa, tak tam nevím, ale oba budou dle mého názoru pořizovat rozumné videosekvence. Doufám, že Samsung nebude při zoomování vypínat zvuk (Samsung NV24HD to dělal). Jinak, mi se ještě v této kategorii docela líbí Fujifilm FinePix J150w s krásně širokým 28mm ohniskem. Nemá však stabilizaci a tobě by jistě vadil Li-Ion akumulátor. Jen taková otázka, co proti nim máš?
jmartis (23)|11.11.2008 20:54
Díky za rady
[QUOTE=Milan Šurkala;455]Jen taková otázka, co proti nim máš?[/QUOTE]
Hlavní důvody jsou 1) nechci kupovat baterii s foťákem když už mám svoje nabíjecí tužky, 2) co sem se díval tak ty baterie stojí kolem tisícovky, kvalitní NiMH tužkovka stojí míň než 100kč, 3) když ti dojde baterie a není zrovna zásuvka nablízku tak seš namydlenej, AAčka si můžeš nosit sebou (třeba i levná pro případ nouze) nebo koupit v nejbližší trafice (pravda můžeš si nosit i náhradní Li-ion ale to je zas tisícovka navíc), 4) Li-Ion baterie nemají tak dlouhou životnost jako NiMH/NiCD.

Stačí? :D
Milan Šurkala (3381)|12.11.2008 09:38
Vcelku rozumím. Náhradní akumulátory nejsou nejlevnější, nicméně existují i kvalitní náhrady za mnohem méně peněz. Každopádně ne všechny náhrady jsou dobré, některé jsou docela katastrofou. Kvalitní NiMH tužkovka bude stát spíše přes 100Kč, ale souhlasím s tím, že cenově je na tom AA lépe. 3. bod uznává. Poslední bod, no záleží na kvalitě akumulátoru i baterií. Po dvou letech Li-Ion v Panasonicu bez problému, AA baterie Trust na příklad úplně mimo, téměř po smrti.
U malých fotoaparátů jsou AA baterie docela dobré, protože Li-Ion akumulátory jsou často tak tenké a s malou kapacitou, že nic nevydrží. Naopak u Li-Ion akumulátorů oceňuji lepší odhad zbývající energie, lze je nabíjet kdykoli (i nevybité). Osobně si myslím, že oboje řešení má něco do sebe, i když v poslední době začínám spíše upřednostňovat AA baterie. Jsem toho názoru, že takto odsuzovat Li-Ion akumulátory nebo u jiných lidí zase AA baterie, není na místě. Ono záleží hodně na fotoaparátu, jak s energií hospodaří.
dkas (154)|12.11.2008 12:16
Myslím, že Milan vybral docela obstojné zástupce :) Někde jsem se tu o tom Canonu EOS 1000D zmiňoval, i nějaký fotky sem dal... Takže hledej :)
dkas (154)|13.11.2008 10:31
[QUOTE=dkas;458]Myslím, že Milan vybral docela obstojné zástupce :) Někde jsem se tu o tom Canonu EOS 1000D zmiňoval, i nějaký fotky sem dal... Takže hledej :)[/QUOTE]

Eh, přehmat. Samozřejmě jsem tu mluvil o Canonu PowerShot A1000 IS, nikoli o Canonu EOS 1000D. Už mi to nějak leze na mozek :stupid
jmartis (23)|13.11.2008 11:52
ten PowerShot A1000 IS vypadá docela zajímavě.....
Milan Šurkala (3381)|13.11.2008 12:15
[QUOTE=jmartis;467]ten PowerShot A1000 IS vypadá docela zajímavě.....[/QUOTE]

Škoda, že nemá manuální nastavování expozice a prioritní režimy jako A590 IS, který nahrazuje. To vidím jako velké mínus. A590 IS byl velmi zábavný fotoaparát, obávám se, že A1000 IS na tom bude trochu hůře, ale stále půjde o jednu z nejlepších voleb ve své kategorii.
jmartis (23)|13.11.2008 14:00
[QUOTE=Milan Šurkala;468]Škoda, že nemá manuální nastavování expozice a prioritní režimy jako A590 IS, který nahrazuje. To vidím jako velké mínus. A590 IS byl velmi zábavný fotoaparát, obávám se, že A1000 IS na tom bude trochu hůře, ale stále půjde o jednu z nejlepších voleb ve své kategorii.[/QUOTE]

Tak počkej, 590ka se pořád prodává a je levnější než 1000 IS, tak jestli je lepší tak není o čem přemýšlet, ne? Akorát se mi trošku nelíbí že video je jen 20fps a ten "výčnělek" je trochu nepraktický, ale to se nějak přežije :)
Milan Šurkala (3381)|13.11.2008 16:05
[QUOTE=jmartis;469]Tak počkej, 590ka se pořád prodává a je levnější než 1000 IS, tak jestli je lepší tak není o čem přemýšlet, ne? Akorát se mi trošku nelíbí že video je jen 20fps a ten "výčnělek" je trochu nepraktický, ale to se nějak přežije :)[/QUOTE]

No, jestli chceš 590ku, tak bys měl pospíšit. Už jich skutečně moc není, proto jsem se o ni ani nezmiňoval. Má menší rozlišení, což ale není taková nevýhoda (má také menší čip, takže se dá očekávat podobný šum), dále má také trochu horší makro. Výhodou A590 jsou již zmíněné možnosti manuálního ovládání. Osobně jsem byl z A590 IS nadšený, taky jsem jí dal ocenění TREFA. Chybělo mi jen lepší makro, a trochu větší zoom (zejména doširoka). Což téměř splňoval model A720 IS s 6× zoomem a 1cm supermakrem, který už v prodeji není delší dobu.
jmartis (23)|14.11.2008 21:55
Kdybych si měl teď něco koupit, tak bych asi šel do toho Canonu A1000 (hlavně kvůli videu), ale ta cena se mi zdá zbytečně vysoká na to co umí, takže asi počkám jestli ceny nespadnou po vánocích nebo jestli se neobjeví něco novýho...
Je škoda že Canon u novýho foťáku jen předělal design (mě líbí se víc), ale zrušil některý funkce a zvýšil cenu (a rozlišení senzoru což samozřejmě zlepšení není)...
Milan Šurkala (3381)|14.11.2008 23:39
No, jestli ti nevadí čekat do ledna, tak čekej, čekej. V lednu a únoru většinou výrobci vytasí tolik nových fotoaparátů, až se budeš divit. Osobně čekám, teda tipuju, že se objeví kompakty Sony (náhrada dnešních W120-W150, nástupce ultrazoomu H50), Panasonic (nějaké levnější kompakty), možná nějaká inovace ultrazoomů u Fujifilmu (nástupce S8100fd, něco s 18x nebo 20x zoomem), u ostatních výrobců těžko říci.
Deee-aN (97)|15.11.2008 08:22
To jsem kdysi taky čekal, čekal, čekal a pak jsem to měl problém vůbec sehnat. A nakone jsem to koupil mnohem dráž v kamenném obchodě...:cry (Panasonic FX09)
jmartis (23)|16.11.2008 14:25
Právě sem našel docela zajímavej foťák s manuálním módem, Panasonic DMC-LZ8EG http://www.digitalni-videokamery-fotoaparaty.cz/digitalni-fotoaparaty/kompakty-a-el-zrcadlovky/panasonic-dmc-lz8eg-pouzdro-na-sd-12179.html .
Na tu cenu sou ty fotky podle mě docela dobrý...
http://www.steves-digicams.com/2008_reviews/panasonic_lz8_samples.html
Milan Šurkala (3381)|16.11.2008 16:24
[QUOTE=jmartis;482]Právě sem našel docela zajímavej foťák s manuálním módem, Panasonic DMC-LZ8EG http://www.digitalni-videokamery-fotoaparaty.cz/digitalni-fotoaparaty/kompakty-a-el-zrcadlovky/panasonic-dmc-lz8eg-pouzdro-na-sd-12179.html .
Na tu cenu sou ty fotky podle mě docela dobrý...
http://www.steves-digicams.com/2008_reviews/panasonic_lz8_samples.html[/QUOTE]

Testoval jsem jeho brášku, model LZ10, který má jen větší čip a rozlišení 10 megapixelů. Díky většímu čipu má LZ10 také menší crop faktor a tedy rozsah ohnisek trochu více do široka. Nicméně to, co bylo platné pro LZ10, by mělo být beze zbytku stejné pro LZ8.

Pro: 5× optický zoom navíc s optickou stabilizací a širokým ohniskem (LZ10 - 30mm, LZ8 - 32mm), dobré ovládání, zejména rychlé Q.MENU, manuální režimy expozice, napájení dvěma AA bateriemi zajišťuje neskutečnou výdrž přes 500 snímků, u LZ10 byly navíc poměrně kvalitní fotografie až do ISO 400 (dobře odstranitelný šum), jak je na tom s kvalitou LZ8, těžko říci.

Proti: Extrémně špatná světelnost. F3,3-F5,9 už na papíře není nic dobrého, jenže světlenost má navíc naprosto příšerný průběh, už od cca 60mm ohniska má hodnotu F5,2. Stabilizace sice trochu zachrání otřesy ruky, pohybovou neostrost však nikoli a těch rozmazaných fotek (pohybem) je opravdu hodně. Nevím, zda to byla vada kusu, ale testovaná LZ10 neostřila na ohniscích od 100 mm. Resp. ostřila špatně, všechny fotografie byly trochu rozostřené. Nebylo to tak hrozné, že by fotografie byly nepoužitelné, to ani zdaleka, ale prostě bylo vidět, že fotografie není tak krásně ostrá, jak by být mohla. Na kratších ohniscích fotoaprát ostřil parádně. Videosekvence nejsou příliš kvalitní a fotoaparát nepodporuje USB 2.0. Kopírování fotografií přes fotoaparát je záležitost na desítky minut, doporučuji raději čtečku paměťových karet.

Mně se LZ10 líbil, ale tu světelnost a horší ostření na dlouhém ohnisku bych mu asi neodpustil. Každopádně je to velmi zajímavá hračka s kterou se člověk dost vyblbne.