Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: ISO - auto nebo manuál?

Petr S. (328)|22.10.2010 10:37
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: ISO - auto nebo manuál?

Čím je citlivost ISO vyšší, tím může být fotografie zrnitější. Používáte v tomto ohledu automatiku fotoaparátu a jak jste s ní spokojeni? Nebo spíše upřednostňujete manuální nastavení? Za jakou hodnotu citlivosti byste už nikdy nešli? Zapojte se do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Michal500d (5)|22.10.2010 12:49
99% volím manuálně.
Automatika venku volí sice celkem dobře, ale v interierech podle mě dává zbytečně moc..tam kde může být 800 dá 1600 apod....
Za jakou citlivost bych nešel?? toť otázka... pokud by byla situace, že chci danou věc prostě mít.. tak snad i to maximum.
Hirogen (33)|22.10.2010 13:27
Jak kdy. Většinou mám ISO nastavené ručně. Foťák zpravidla nastavuje hodnotu trochu vyšší, než bych měl představu. Nicméně naopak na dovolené, kde třeba procházíme úzkými uličkami starého města, kde se velmi často střídá stín a ostré slunce, tak kvůli každé fotce to rozhodně nastavovat nebudu a přepnu ISO na AUTO.
Kam jsem až ochoten jít s hodnotou? Klidně na 3200, což je maximum, které mohu na svém foťáku nastavit (dslr). Samozřejmě, že ne často, tuto hodnotu využiji tak na dvě fotky za rok. Jasně, že je fotka zrnitá. Ale jsou situace, kdy je lepší zrnitá, než rozmazaná, ev. žádná fotka. Kdyžtak pomůže Noisware...
Milan Šurkala (3381)|22.10.2010 13:55
Jsem zvykly spise na automatiku (jinak by komplet recenze byly nafoceny na ISO 100 :-)) Ale ne, vazne, automatika mi vetsinou vyhovuje a pouze kdyz vidim, ze bych si mohl dovolit delsi cas a nizsi ISO, prepnu to rucne. Takze u me tak z 90 % automat.
Rimmerak (6)|22.10.2010 14:17
Téměř vždy používám manuální nastavení. Automatika volí občas zbytečně vysoké ISO. Snažím se držet se u kompaktu do ISO 200 (přinejhorším 400). 800 je u Canonu IS590 nouzovka. A u zrcadla se nebojím používat 800 běžně, pokud to podmínky vyžadují, teď jsem udělal i pár pěkných fotek na služebce v ocelárně, kde je šero na ISO1250 a 1600.
Pokud se rozhodnu použít maximum, tj 3200 u Pentax K-m, je to spíš z důvodu, že nemám čas nebo možnost si foťák někam opřít, abych udržel třeba 1/4s.
Spíš upřednostňuju zadržení dechu, opření se o zeď a cvaknutí třeba 3 fotek na nižší ISO s delším časem, než mít jednu "ostrou" zašumněnou fotku.
Neregistrovaný - Scully (0)|22.10.2010 14:28
Za mě 99% manuál, protože můj UZ nemá možnost navolit max ISO které bude nastavováno. Navíc s pidičipem nemá cenu chodit přes ISO 200 :-(
Michal Kára (0)|22.10.2010 15:05
Jak kdy... často používám automatické ISO v režimu priority clony, eventuelně v manuálním režimu. V něm mám nastavenou min. clonu, čas podle ohniskové délky / pohybů na scéně a automatika mi zajistí focení na nejnižším ISO vzhledem k expozici.

Manuální ISO používám, pokud je třeba mít expozici pod kontrolou úplně (automatika nezvládá), nebo pokud je ze situace jasná / konstantní (je hodně světla, tak dám minimální, je extrémně málo světla, tak dám maximální).
Michal Srna (63)|22.10.2010 17:13
Za mě jednoznačně manuál - vždy nejnižší hodnota ISO + stativ ;-)

V případě, že stativ není možný (slečna je netrpělivá atd:-), volím maximálně hodnotu ISO 800 (EOS 400D).
Tygr-53 (3)|22.10.2010 17:25
souhlasím z Milanem je to i má praxe,Jsem zvykly spise na automatiku (jinak by komplet recenze byly nafoceny na ISO 100 :-)) Ale ne, vazne, automatika mi vetsinou vyhovuje a pouze kdyz vidim, ze bych si mohl dovolit delsi cas a nizsi ISO, prepnu to rucne. Takze u me tak z 90 % automat.
Neregistrovaný Tomáš (0)|22.10.2010 21:06
Tak já s dnešními kompakty fotím výhradně na ISO 100. Vyšší citlivost ISO 200 si dovolím nastavit na mé staré a stále dobré EVF. U zrcadlovky nepřekračuji ISO 800. Zkoušel jsem i ISO AUTO, mám dojem, že mi to nastavovalo dlouhé časy při použití trochu delších ohnisek. Takže ručně.
stalak (162)|22.10.2010 21:45
Z 80% volím automatiku,ale manuálně si s ISO pohraju když chci mít jistotu že mi automatika neudělá z fotky "šumák":cool:
Neregistrovaný (0)|23.10.2010 03:15
v prvé řadě automat. je jedno jestli P,A,S k tomu manualní korekci. P - mám tak jak je, A - na největší díře a S - na nejnižším čase co udržím rukou. Ktomu předním rolerem koriguju exp. většinou směrem dolů. To se týče reportu.
Automatické stanovení exp. mám na 100-400ASA. teprve když vidím, že si s tím nevystačím du do manualu.
Jinak příroda, krajina, makro první snímám na P+korekce, když je čas du do M - a tam si volím všecko sám, (jinak mám M v rychlé volbě /moje nastavení/ zmačknu čudl a předním či zadním rolerem nastavuji čas nebo clonu a na skle ostření).
Do plného manualu ISO, vyv. bílé, čas, clona, ostření jdu opravdu sporadicky.
ZF
piter (146)|23.10.2010 11:02
manual, vzdy. este som asi ani nepouzil auto iso, neviem preco. ISO je hodnota, ktora sa meni pocas fotenia len malo, ja som sa este nestretol okrem zabudnutia predosleho nastavenia s tym, ze by som pokazil fotku koli ISO. a viac ako iso 400 sa snazim nepouzivat - canon 450d
crusoe (0)|23.10.2010 13:14
právě na C450D používám auto iso skoro pořád, protože rozdíly v šumu jsou malé a je to praktické pro focení z ruky na Av, ale na CG9 pouze manuální, tam je použitelné pouze iso 80 a v nouzi 400
Neregistrovaný (0)|23.10.2010 15:04
stále mám nastavené iso 100, ale ak si to situácia vyžaduje, zmením hodnotu iso podľa potreby. ale hneď po skončení fotografovania s inou hodnotou iso prestavujem naspäť na hodnotu 100. iso auto som nepoužil ešte ani raz.
Pavel Matějka (394)|24.10.2010 10:26
Na DSLR manuál

Na kompaktu auto s omezením na 400 max
Ganec (33)|24.10.2010 18:46
Ja pouzivam Auto ISO najcastejsie.
Len malokedy pouzijem cosi ine.
(ak, tak potom sa mi casto stava ze na to zabudnem a s tou hodnotou potom fotim aj neskor .. zopar krat som tak zbytocne fotil na ISO 400 aj pri dobrom osvetleni)

> Snažím se držet se u kompaktu do ISO 200
tiez som to v svojich zaciatkoch takto nastavoval .. no ked som si vsimol ze fotim len rozmazane machule tak ISO az tak nezmyselne neobmedzujem

> manual, vzdy. este som asi ani nepouzil auto iso, neviem preco.
lebo mas potom pocit ze si pan fotograf?
.. aj moj brat to na C500D tak pouziva odkedy som ho naucil principy (clona/cas/ISO)
nephilim (353)|24.10.2010 20:50
Záleží na foťáku, záměru a potřebách fotografa. Když fotím v divadle scénický tanec, nezbývá mi, i přesto, že použiji clonu 2.8 jít na ISO1600. Někdy i ISO3200. Choreografie je v 99% dělaná tak, že děti vybíhají ze tmy do malých kuželů světla, aby následně opět zmizely ve tmě.
Občas jsem ale kvůli focení na cloně 32, potřeboval použít ISO6400. Jenomže to bylo za plného dne, takže světla bylo dost i na takhle utaženou clonu.

Zajímavé je i to, že fotka s vysokým šumem často získá po převodu do monochromatického provedení patinu minulosti. Kdo to tak chce, nemusí si dělat hlavu s dodatečným doplněním šumu v PC.

Osobně jsem toho názoru, že citlivost je věcí názoru a potřeb a ne vždy je tedy na škodu.
Milan Šurkala (3381)|24.10.2010 22:22
[quote=nephilim;7479]Zajímavé je i to, že fotka s vysokým šumem často získá po převodu do monochromatického provedení patinu minulosti. Kdo to tak chce, nemusí si dělat hlavu s dodatečným doplněním šumu v PC.[/quote]

To je fakt. Ne nadarmo dava Panasonic do svych kompaktu rezim Filmove zrno, ktere foti na ISO 1600 i ve dne. Vysledkem jsou velmi zajimave cernobile fotografie.
SPSP (0)|25.10.2010 14:06
No ja obcas vidim, ze bych naopak trosicku toho iso pridal, teda specialne v interieru. Mam radeji ostre fotky, nez s iso 100 a casem 1/50 - lide se pohnou a je konec s peknou skupinovkou (...a opticka stabilizace na to ne a ne zabirat :-).
busy (782)|25.10.2010 20:59
Na svojom FZ28 vecsinou fotim na P a tam mam nastavene aby automatika mohla ist maximalne do ISO 800 a 1/125 sec. Ta 800 je taka posledna rozumna hodnota, pri ktorej ma fotka este pekne farby a pri zmenseni prijatelny sum. Obcas vynimocne povolim aj 1600 ked mi velmi zalezi na nerozmazanej fotke. Pomerne casto zapinam natvrdo najnizsie ISO 100, to ked mam dost casu na expoziciu (stativ a nehybny objekt). Obcas vynimocne pouzijem aj scenicky rezim Vysoka citlivost (automatika ISO1600-6400) ale tam to s kvalitou fotky ide rapidne dole. Ale niekedy aj motyka vystreli a obcas z toho vypadne nieco kukatelne :) Napr: http://tmp.mcmacko.sk/iso3200.jpg
pamětník (36)|26.10.2010 22:52
Pouze manuálně, tak nízkou citlivostí, jak je to jen možné. Pokud chci zrno, raději ho udělám na PC. Samozřejmě, vždy to nejde, např. u sportovních snímků, apod. Je to zvyk z klasické fotografie - i když i tehdy byly filmy s variabilní citlivostí, nikdy mě nenadchly.
Tchutcho (186)|27.10.2010 19:16
Automatiku jsem použil jen párkrát.Spíše volím manual.Nastavuji většinou na 100 a 200,dál jdu málokdy.Když jsem zkoušel větší hodnoty,za špatných světelných podmínek,moc nadšenej jsem z toho nebyl.Mám Canon 500D a umí i ISO 12800.Nechápu ale,na co to tam je, je to úplně na nic.Tohle ISO je podle mne totálně k nepoužití.Fotky při tomhle ISU jsou příšerný a nezachrání to ani nijaká sebelepší funkce potlačení šumu.Prostě je to k nepoužití a pak kdo by furt fotil jen tmu:D.Jen asi reklamní tah od výrobce,na kterej jsem naletěl taky,jak moucha na mucholapku.Jinak při špatným světle to fotí skvěle i na nízkých hodnotách,takže to ISO vlastně vůbec neřeším.Ovšem,vzpomínám si,že u kompaktu je to využití k věci.Tam jsem při špatným světle chodil i nad 400,páč jsem většinou fotil bez blesku a ty fotky to dělalo dobře.U zrcadla je to úplně jinak.Souhlasím v tomto i s názorem Pitera.To ISO je hodnota,která se mění při tom focení fakt málo.Ta pětikule je to samý,co ta 450-tka,akorád ji osolili těmahle nesmyslama,který člověk stejně nevyužije.A hned je to o pár litrů dražší.No,takhle se vydělává.:D
Milan Šurkala (3381)|27.10.2010 19:58
Me se nahodou ISO 12800 na 500D libilo. Bylo nutno ale fotit cernobile :-) Pak jsem s tim z ruky fotil cernobile nocni snimky a zas tak zle to nevypadalo (obzvlast kdyz ta fotka ma 15 MPx, spousta prostoru pro cokoli). V barvach ale souhlasim, nepouzitelne :-)
Tchutcho (186)|27.10.2010 21:13
No,tak pozor! Tohle mě pane redaktore nenapadlo!:idea To teda vyzkouším.Díky za podnět.:thumb